aA
Europos Tarybos Ministrų Komiteto žmogaus teisių posėdyje teigiamai įvertintos Lietuvos pastangos, įgyvendinant Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiosios kolegijos sprendimą Rolando Pakso byloje, sako teisingumo ministras Elvinas Jankevičius.
Elvinas Jankevičius
© DELFI / Karolina Pansevič

„Posėdyje Lietuvos atstovai pateikė informaciją apie reikšmingus pokyčius Pakso bylos vykdymo procese, pabrėždami, kad būtinus veiksmus palaikė dauguma Seimo narių, parėmusių Konstitucijos pataisų projektą, kuriuo siekiama panaikinti nuolatinį ribojimą būti renkamam Seimo nariu apkaltos būdu iš užimamų pareigų pašalintam asmeniui. Tai buvo įvertinta, kad Lietuva pasiryžusi ištaisyti padėtį ne tik vieno asmens byloje, bet ir užkirsti kelią panašiems pažeidimams žmogaus teisių srityje“, – cituojamas E. Jankevičius ministerijos išplatintame pranešime.

Ministro teigimu, antradienį Seime balsuojant dėl Konstitucijos 74 str. Lietuva parodė politinę valią siekti, kad ne tik žodžiais, bet ir konkrečiais veiksmais būtų laikomasi įsipareigojimų demokratinėms vertybėms.

Teisingumo ministerijos išplatintame pranešime pabrėžiama, kad Europos Tarybos Ministrų Komitetas buvo informuotas, jog Seimas rugsėjo 24 d. pritarė Konstitucijos pataisų įstatymo projektui po pateikimo. Tikimasi, kad po svarstymų komitetuose projektas bus pateiktas svarstyti Seimui dar iki rudens sesijos pabaigos. Komitetas palankiai įvertino tokias pastangas ir pabrėžė, kad EŽTT sprendimą reikia įgyvendinti kuo greičiau.

Komitetas paragino dėti visas pastangas, kad teisėkūros procesas būtų užbaigtas be tolesnių atidėliojimų, ir pareiškėjas turėtų galimybę kandidatuoti 2020 m. spalio mėnesį įvyksiančiuose parlamento rinkimuose.

Ministrų Komiteto sprendime priminti besąlyginiai Lietuvos prisiimti įsipareigojimai vykdyti EŽTT sprendimus bei pernai gruodį priimta tarpinė rezoliucija. Buvo pareikštas susirūpinimas, kad po EŽTT sprendimo įsiteisėjimo praėjus daugiau nei aštuoneriems metams išlieka nepakitusi padėtis.

Ministrų Komitetas taip pat nusprendė Pakso bylos vykdymą vertinti kitame posėdyje, kuris įvyks 2019 m. gruodžio 3-5 d. Jeigu teisėkūros procesas sustotų, sekretoriatui nurodyta parengti naujos tarpinės rezoliucijos projektą.

ELTA primena, kad antradienį Seimas po pateikimo pritarė Konstitucijos 74 straipsnio pataisai, kuri atvertų Rolandui Paksui kelią į Seimą. Už įstatymo pataisą balsavo 93 Seimo nariai, prieš – 2, susilaikė – 5.

Projektu siūloma papildyti Konstitucijos 74 straipsnį nuostata, kad asmuo, kurį Seimas už šiurkštų Konstitucijos pažeidimą arba priesaikos sulaužymą apkaltos proceso tvarka pašalino iš einamų pareigų ar panaikino Seimo nario mandatą, gali būti renkamas Seimo nariu ne anksčiau kaip po dešimties metų nuo tokio asmens pašalinimo iš einamų pareigų ar Seimo nario mandato panaikinimo. Pagal projektą, toks asmuo negali būti renkamas Respublikos prezidentu, taip pat negali eiti jokių kitų Konstitucijoje nurodytų pareigų, kurių ėjimo pradžia pagal Konstituciją yra susieta su Konstitucijoje numatytos priesaikos davimu.

Pats R. Paksas Seime priimamas pataisas vertina labai skeptiškai. Buvusio europarlamentaro teigimu, opozicijos ir valdančiųjų remiamas sumanymas sudaryti jam galimybę dalyvauti parlamento rinkimuose, tačiau neinicijuoti pataisų, kurios leistų dalyvauti rinkimuose į šalies vadovo postą, yra neteisingas, neatitinkantis tarptautinių institucijų nurodymų.

Teikiamais Konstitucijos pakeitimais siekiama įgyvendinti Europos Žmogaus Teisių Teismo (EŽTT) Didžiosios kolegijos 2011 m. sausio 6 d. sprendimą byloje Paksas prieš Lietuvą, kuriuo Lietuva pripažinta pažeidusi Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencijos pirmojo protokolo 3 straipsnį, garantuojantį teisę į laisvus rinkimus.

ELTA primena, kad R. Paksas neturi teisės dalyvauti prezidento ir Seimo rinkimuose nuo 2004 metų, kai dėl šiurkščiai sulaužytos priesaikos apkaltos būdu buvo pašalintas iš prezidento pareigų.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
1.0000

Top naujienos

Nuodingas Turkijos „taikos šaltinis“: tikrasis tikslas – perbraižyti žemėlapį? Erdoganas pasitelkė pavojingus sąjungininkus (49)

Po Turkijos karinės invazijos į Šiaurės Siriją Vokietijos politikai ir politiniai apžvalgininkai...

Metų seklys: žmona drabužius pirkdavo Monake, vyro seifas banke prikimštas pinigų ir aukso (100)

DELFI, bendradarbiaudamas su Lietuvos policija, tęsia kasmetinį pasakojimų ciklą „ Metų seklys...

Sudarė būsimų eurokomisarų reitingą: Sinkevičiaus pozicija – pavojinga (99)

Pasibaigus kandidatų į Europos komisarus klausymams Europos Parlamente (tų, kuriuos prileido prie...

Iš prekybos centro aikštelės su automobiliu iškritusi moteris reikalauja 200 tūkst. eurų (102)

Sostinėje iš prekybos centro „Europa“ daugiaaukštės aikštelės su automobiliu iškritusi ir...

SEB ištaisė pinigų nuskaičiavimo klaidą: su ja susidūrusiems klientams žada lengvatų (14)

SEB banko klientams, kuriems praėjusį sekmadienį dėl techninės klaidos buvo dar kartą...

Etiketas prie stalo: šias klaidas kartoja visi, bet taip elgtis nederėtų (1)

Šiais laikais, net kai kviestinės vakarienės nebėra labai formalios, vis vien nepriimtina kalbėti...

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis ne tik Karaliui, bet ir Kamblevičiaus sūnui (86)

Didžiausioje kontrabandos byloje – nuosprendis: Vilniaus apygardos teismas baigė nagrinėti...

Imkite pavyzdį iš Kembridžo kunigaikštienės – kulotės taps būtinybe ir jūsų garderobe

Plačios trumpintos kelnės, kitaip dar vadinamos kulotės, gali būti bazinio garderobo dalis....

Grafystės policijos ieškomiausių nusikaltėlių dešimtuke – du lietuviai (13)

Anglijos Lankašyro grafystė paviešino dešimties labiausiai ieškomų nusikaltėlių sąrašą....

Lietuvos kultūristas dėl Schwarzeneggerio varžybų atsisakė moterų (5)

„Schwarzeneggeris – kiekvieno mūsų sporto šakos sportininko ikona. Čia kaip lenktynininkui...