aA
Ar turtingas verslininkas Lietuvoje gali būti vertinamas teigiamai? Tokį klausimą iškėlė Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, istorikas Egidijus Aleksandravičius, pristatydamas knygą apie Amerikos lietuvį Juozą Kazicką, kuris Lietuvoje dažnai žinomas kaip tiesiog turtingas žmogus.
Jūratė Kazickaitė
Jūratė Kazickaitė
© DELFI / Tomas Vinickas

„Nepaisant dvidešimties metų gyvenimo neokapitalizmo arba postkomunistinio kapitalizmo sąlygomis, mūsų tautinis naratyvas vis dar neturi geriečio turtuolio. Mes jo neturime“, - pristatydamas knygą trečiadienį svečiams sakė E. Aleksandravičius.

„Mūsų istorinis pasakojimas net Petrą Vileišį, kuris, ko gero, būtų vienoje gretoje su daktaru J. Kazicku, mato išskirtinai kaip visuomeninį veikėją, knygelių autorių, švietėją. Bet jis buvo pats didžiausias lietuvių kapitalistas tuo metu ir gebėjo patriotiškai elgtis. Kažkur Antakalnyje, jo vilos prieigose važiuojant jam namo prieš Pirmą pasaulinį karą vietiniai žmonės būtų sakę kniaz litovskij - turtingas žmogus, kuris įgyvendino didžiausius projektus, turėjo pačias didžiausias idėjas“, - pridūrė istorikas.

„Turto žmogus Lietuvoje yra suvokiamas jeigu ne kaip banditas, tai kaip dar kas nors. Turto žmogus Lietuvoje dar nėra gerųjų prezidiume“, - sakė E. Aleksandravičius .

Atsiminimų knygoje „Vilties kelias: po dešimties metų“ sudėti J. Kazicko atsiminimai apie vaikystę tremtyje, emigraciją į Vokietiją, paskui JAV, verslo pradžią už Atlanto bei grįžimą į Lietuvą. Knygą papildė ir a.a. Aleksandros Kazickienės dienoraščių ištraukos.

Tiesa, pats J. Kazickas knygos pristatyme nedalyvavo. Kazickų namuose šv. Jonų gatvėje susirinkusius svečius verslininkas pasveikino vaizdo įrašu.

Knyga išleista J. Kazickui minint 95-erių metų jubiliejų.

J. Kazicko dukra Jūratė Kazickaitė pasakojo, kad knyga apima visą gyvenimą. Klausiama, ar sutinka su E. Aleksandravičiaus mintimi, jog Lietuvoje verslininkas paprastai netapatinamas su gerais darbais, moteris teigė nesanti tuo įsitikinusi.

„Kapitalistas, kad tik apie pinigus? Kapitalizmas yra tada, kad kai sunkiai dirbi, bet gali pasiekti sėkmės. Bet ką darysi su tais pinigais? Juk nepradėsi pirkti laivų, važinėti į Las Vegasą. Tuos pinigus, kur uždirbai, reikia vartoti protingai ir duoti tiems žmonėms, kuriems ne taip lengva. Jėzaus Kristaus žodžiai sako, kad kitiems žmonėms būtinai reikia padėti“, - teigė J. Kazickaitė.

„Aš nežinau, nežinau, ką jaunimas galvoja apie verslininkus. Žinoma, negražu, jeigu per korupciją žmonės lipa vieni per kitų galvas, siekia tapti milijonieriais. Bet jeigu kas nors tikrai turi sielą ir rimtą suvokimą, kas tikrai svarbu gyvenime, man atrodo, kad tai gerai“, - pridūrė J. Kazickaitė.

J. Kazickas gimė 1918 m. Čiornaja Padinos kaime, kuriame prabėgo ir jo vaikystė. Baigiantis Antrajam pasauliniam karui J. Kazickas pasitraukė į Vokietiją, vėliau JAV, ten pradėjo verslą. Iš pradžių iš Vokietijos gabeno cementą į JAV, paskui prekiavo anglimis ir nafta, konsultavo įvairias bendroves, šalių vyriausybes, dirbo investicinių fondų bei bankų sektoriuje, Lietuvoje įkūrė pirmąją telekomunikacijų bendrovę.

Atsiminimų knygoje J. Kazickas aprašo daugybę įdomių savo gyvenimo aspektų iki Lietuvai atgaunant nepriklausomybę ir po to. Vienas įdomiausių skyrių – kaip Amerikoje teko susidurti su įtartinais tipais, greičiausiai iš KGB.

Pavyzdžiui, J. Kazickas gana atvirai pasakoja, jog jo dukrai Jūratei pirmą kartą atvykus į Lietuvą, ją ėmėsi globoti „Tėviškės“ draugijoje dirbusi „simpatinga ponia Monika Ravinskienė“. Pasak J. Kazicko, „Tėviškės“ draugija nuolat bendradarbiavo su KGB. Pasirodo, sovietiniais metais M. Ravinskienė ne tik viešėjo Kazickų namuose JAV, bet ir lydėdavo šeimą Lietuvoje. Tačiau ji būdavo pakankamai taktiška, kad pasišalintų, kai būdavo labai nepageidaujama.

Pasak J. Kazicko, su jo šeima santykius palaikyti stengdavosi ir „toks daktaras Gintautas“, kurį buvo užverbavusi KGB. Verslininkas atsiminimuose pasakoja, kad šis Gintautas labai piršosi į draugus anuometinei Lietuvos premjerei Kazimirai Prunskienei, kuri 1990 m. viešėjo JAV.

„Galėjai pamanyti, kad jie labai seni pažįstami, nes drauge vaikščiojo po parduotuves, jis puolė jai pirkti visokių drabužių. Man pasirodė keistas toks daktaro Gintauto dosnumas: išleido gal kelis tūkstančius dolerių, nors anksčiau nebuvau pastebėjęs, kad švaistytųsi pinigais“, - rašo J. Kazickas.

Tačiau, verslininkas sako, kad tuomet dar didesnį įtarimą jam sukėlė vienas švedas, atseit dirbęs JAV, kuris ne tik panoro sumokėti K. Prunskienės išlaidas Vašingtone, bet ir pasiūlė 300 tūkst. dolerių paramą Lietuvos nepriklausomybei. Tačiau J. Kazickas sako, kad minėtasis švedas sukėlė per daug įtarimų, todėl jo paramos buvo atsisakyta.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

D+Kalbino Vytautas Bruveris, parengė Laura Tarandaitė

Seimo narys Nausėdos kritiką siūlo įvertinti prokuratūrai: gal tai yra veikimas prieš valstybę (3)

Įtampa tarp prezidentūros ir Vyriausybės auga: Tėvynės sąjungos–Lietuvos krikščionių...

D+Roma Macijauskaitė

Neregys Andžejus be darbo nebuvo nė dienos: man sunku suprasti, kaip žmonės jo neranda – vienu metu dirbau net dviejose darbovietėse

Diplomuotas masažuotojas, socialinio darbo bakalauro specialistas, be kelių mėnesių magistras. Gal...

Keli pagrindiniai simptomai, kurie padės atskirti COVID-19 ir gripą, jei esate pasiskiepiję

Spalio pabaiga ir lapkričio pabaiga – pats tinkamiausias laikas skiepytis nuo gripo , mat taip...

Sunku patikėti: policija net netyrė turtingos vilnietės nužudymo, nes manė, jog tai – savižudybė (87)

Vilniaus policijos pareigūnai ilgą laiką net nebandė aiškintis turtingos vilnietės nužudymo ,...

D+Edmundas Jakilaitis

Apie ginklus: naujam savo eksperimentui Jakilaitis pasitelkė kartuves

Šįkart Edmundas Jakilaitis ir lietuviško pusiau automatinio karabino „Vytis“ kūrėjas...

Veryga kritikuoja siūlymą rezidentus įpareigoti atidirbti: arba visi, arba niekas (70)

Valdantieji siūlo, kad valstybės lėšomis rezidentūros studijas baigę medikai turėtų kelerius...

Šeštas bandymas Eurolygoje: „Maccabi“ – „Žalgiris“ eiga gyvai (15)

Antradienio vakarą Izraelio uostamiestyje Tel Avive vykstančiose Eurolygos 6-ojo turo rungtynėse...

Išrikiavo blogiausiai vertinamus ministrus: kas pateko į pirmą penketuką (270)

Rugsėjo pabaigoje „Baltijos tyrimai“ atliko apklausas, kurių metu gyventojai nurodė, jų...

Lukašenkos sprendimas pašiurpino gydytojus: tai beprotybė (375)

Baltarusijos valdžios pareigūnai praėjusį penktadienį pašiurpino gydytojus atsisakydami paklusti...

Iš čia vasara dar nepabėgo: kainos nesikandžioja, paplūdimiai laisvesni, o maistas dieviškas (9)

Jei nepatinka oras Lietuvoje, vasara vis dar gana lengvai pasiekiama – laidos „Lietuviškos...