aA
Ar turtingas verslininkas Lietuvoje gali būti vertinamas teigiamai? Tokį klausimą iškėlė Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, istorikas Egidijus Aleksandravičius, pristatydamas knygą apie Amerikos lietuvį Juozą Kazicką, kuris Lietuvoje dažnai žinomas kaip tiesiog turtingas žmogus.
Jūratė Kazickaitė
© DELFI / Tomas Vinickas

„Nepaisant dvidešimties metų gyvenimo neokapitalizmo arba postkomunistinio kapitalizmo sąlygomis, mūsų tautinis naratyvas vis dar neturi geriečio turtuolio. Mes jo neturime“, - pristatydamas knygą trečiadienį svečiams sakė E. Aleksandravičius.

„Mūsų istorinis pasakojimas net Petrą Vileišį, kuris, ko gero, būtų vienoje gretoje su daktaru J. Kazicku, mato išskirtinai kaip visuomeninį veikėją, knygelių autorių, švietėją. Bet jis buvo pats didžiausias lietuvių kapitalistas tuo metu ir gebėjo patriotiškai elgtis. Kažkur Antakalnyje, jo vilos prieigose važiuojant jam namo prieš Pirmą pasaulinį karą vietiniai žmonės būtų sakę kniaz litovskij - turtingas žmogus, kuris įgyvendino didžiausius projektus, turėjo pačias didžiausias idėjas“, - pridūrė istorikas.

„Turto žmogus Lietuvoje yra suvokiamas jeigu ne kaip banditas, tai kaip dar kas nors. Turto žmogus Lietuvoje dar nėra gerųjų prezidiume“, - sakė E. Aleksandravičius .

Atsiminimų knygoje „Vilties kelias: po dešimties metų“ sudėti J. Kazicko atsiminimai apie vaikystę tremtyje, emigraciją į Vokietiją, paskui JAV, verslo pradžią už Atlanto bei grįžimą į Lietuvą. Knygą papildė ir a.a. Aleksandros Kazickienės dienoraščių ištraukos.

Tiesa, pats J. Kazickas knygos pristatyme nedalyvavo. Kazickų namuose šv. Jonų gatvėje susirinkusius svečius verslininkas pasveikino vaizdo įrašu.

Knyga išleista J. Kazickui minint 95-erių metų jubiliejų.

J. Kazicko dukra Jūratė Kazickaitė pasakojo, kad knyga apima visą gyvenimą. Klausiama, ar sutinka su E. Aleksandravičiaus mintimi, jog Lietuvoje verslininkas paprastai netapatinamas su gerais darbais, moteris teigė nesanti tuo įsitikinusi.

„Kapitalistas, kad tik apie pinigus? Kapitalizmas yra tada, kad kai sunkiai dirbi, bet gali pasiekti sėkmės. Bet ką darysi su tais pinigais? Juk nepradėsi pirkti laivų, važinėti į Las Vegasą. Tuos pinigus, kur uždirbai, reikia vartoti protingai ir duoti tiems žmonėms, kuriems ne taip lengva. Jėzaus Kristaus žodžiai sako, kad kitiems žmonėms būtinai reikia padėti“, - teigė J. Kazickaitė.

„Aš nežinau, nežinau, ką jaunimas galvoja apie verslininkus. Žinoma, negražu, jeigu per korupciją žmonės lipa vieni per kitų galvas, siekia tapti milijonieriais. Bet jeigu kas nors tikrai turi sielą ir rimtą suvokimą, kas tikrai svarbu gyvenime, man atrodo, kad tai gerai“, - pridūrė J. Kazickaitė.

J. Kazickas gimė 1918 m. Čiornaja Padinos kaime, kuriame prabėgo ir jo vaikystė. Baigiantis Antrajam pasauliniam karui J. Kazickas pasitraukė į Vokietiją, vėliau JAV, ten pradėjo verslą. Iš pradžių iš Vokietijos gabeno cementą į JAV, paskui prekiavo anglimis ir nafta, konsultavo įvairias bendroves, šalių vyriausybes, dirbo investicinių fondų bei bankų sektoriuje, Lietuvoje įkūrė pirmąją telekomunikacijų bendrovę.

Atsiminimų knygoje J. Kazickas aprašo daugybę įdomių savo gyvenimo aspektų iki Lietuvai atgaunant nepriklausomybę ir po to. Vienas įdomiausių skyrių – kaip Amerikoje teko susidurti su įtartinais tipais, greičiausiai iš KGB.

Pavyzdžiui, J. Kazickas gana atvirai pasakoja, jog jo dukrai Jūratei pirmą kartą atvykus į Lietuvą, ją ėmėsi globoti „Tėviškės“ draugijoje dirbusi „simpatinga ponia Monika Ravinskienė“. Pasak J. Kazicko, „Tėviškės“ draugija nuolat bendradarbiavo su KGB. Pasirodo, sovietiniais metais M. Ravinskienė ne tik viešėjo Kazickų namuose JAV, bet ir lydėdavo šeimą Lietuvoje. Tačiau ji būdavo pakankamai taktiška, kad pasišalintų, kai būdavo labai nepageidaujama.

Pasak J. Kazicko, su jo šeima santykius palaikyti stengdavosi ir „toks daktaras Gintautas“, kurį buvo užverbavusi KGB. Verslininkas atsiminimuose pasakoja, kad šis Gintautas labai piršosi į draugus anuometinei Lietuvos premjerei Kazimirai Prunskienei, kuri 1990 m. viešėjo JAV.

„Galėjai pamanyti, kad jie labai seni pažįstami, nes drauge vaikščiojo po parduotuves, jis puolė jai pirkti visokių drabužių. Man pasirodė keistas toks daktaro Gintauto dosnumas: išleido gal kelis tūkstančius dolerių, nors anksčiau nebuvau pastebėjęs, kad švaistytųsi pinigais“, - rašo J. Kazickas.

Tačiau, verslininkas sako, kad tuomet dar didesnį įtarimą jam sukėlė vienas švedas, atseit dirbęs JAV, kuris ne tik panoro sumokėti K. Prunskienės išlaidas Vašingtone, bet ir pasiūlė 300 tūkst. dolerių paramą Lietuvos nepriklausomybei. Tačiau J. Kazickas sako, kad minėtasis švedas sukėlė per daug įtarimų, todėl jo paramos buvo atsisakyta.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sukrečianti turtingiausio kada nors gyvenusio žmogaus istorija: švaistydamasis pinigais sugriovė kitos šalies ekonomiką kelionėje lydėjo 60 tūkst. žmonių  (38)

Remiantis 2019 metų „ Forbes “ reitingu, pats turtingiausias pasaulio žmogus yra bendrovės „...

Alkoholį vartojanti moteris visuomet rizikuoja: jei vaisius pažeidžiamas pirmomis dienomis – padariniai negrįžtami (13)

Medikai ir toliau kovoja dėl girtos, Klaipėdoje gimusios, naujagimės ateities. Kas laukia mažylės...

Padraugavo su estais ir užteks: Kremliaus ruporas rusus ragina ruoštis karui su JAV Baltijos šalyse (1109)

Objektyviai turime savų interesų, susijusių su Baltijos jūros regionu. Tai susitikime su Estijos...

Politologas sumaišė visas kortas: dabartiniai prezidento rinkimai – beprasmiški (701)

Sprendimas prezidentą Lietuvoje rinkti visuotiniuose rinkimuose – beprasmiškas ir tuščiai...

Mokslininkus nustebino keistas radinys auglyje: vėžys keičiasi (16)

Mokslininkai iš auglių paimtuose pavyzdžiuose aptiko tarp plaučių vėžio ląstelių...

Gatvės mada: drąsiausi šiltus rūbus jau nukišo į tolimiausią spintos kampą (68)

Antrąją Velykų dieną prie stalų vilniečiai užsibūti nepanoro – pagrindinėmis sostinės...

Skirtingais periodais vaikų susilaukusi Renata Kovtun paneigė dažną mitą: buvo neramu, kad kažkuris gali pasijusti mažiau mylimas (10)

Grožio salono savininkė, lengvojo kultūrizmo čempionė Renata Kovtun juokiasi, kad apie vaikus...

Filipinus supurtė žemės drebėjimas, yra žuvusiųjų

Filipinų šiaurinę dalį pirmadienio popietę supurčius 6,3 balo stiprumo žemės drebėjimui,...

Danų milijardierius Šri Lankoje neteko trijų iš keturių savo vaikų (166)

Danų milijardierius verslininkas, kuris yra pagrindinis internetinio mados verslo milžino ASOS...

Rimvydas Valatka. Blogas Gaidys, labai blogas (292)

Kokia didžiausia tragedija įvyko Didžiąją savaitę? Ne, tai ne Notre-Dame de Paris gaisras,...