aA
Prieš keturiasdešimt metų dienos šviesą išvydo „Lietuvos katalikų Bažnyčios kronika“. Pogrindinis leidinys, erzinęs KGB ir pasauliui parodęs tikinčiųjų persekiojimą Lietuvoje.
Sigitas Tamkevičius
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Vienas pagrindinių Kronikos leidėjų, dabartinis Kauno arkivyskupas Sigitas Tamkevičius akcentuoja, kad jeigu ne bičiuliai disidentai Maskvoje, „Lietuvos katalikų Bažnyčios kronika“ nebūtų pasiekusi tarptautinės bendruomenės ir žiniasklaidos. LRT laidoje „Įžvalgos“ S. Tamkevičius ir garsus disidentas Sergejus Kovaliovas rimtai ir su šypsena pasakojo, kaip su sovietais žaidė katės ir pelės žaidimą.

„Norint Kroniką perduoti į Vakarus, pirmiausia, mūsų žvilgsnis nukrypo būtent į Maskvą. Antrasis kelias buvo problematiškesnis. Tai – atvykstantys į Lietuvą emigrantai. Kai jie svečiuodavosi Vilniuje, Kaune, Trakuose ar Druskininkuose, mes juos tiesiog gaudydavome. Emigrantams būdavome paruošę mikrofilmus su Kronikos numeriais. Juos reikėdavo perduoti kaip nors užmaskuotai, pavyzdžiui, įvyniojus į saldainio popierėlį arba paslėpus dantų pastoje, kokiame nors suvenyre ir pan.“ – apie įtampos kupinas akimirkas, kaip „Lietuvos katalikų Bažnyčios kronika“ pasiekdavo Vakarus, pasakojo arkivyskupas S. Tamkevičius.

Su lietuviais disidentais artimai bendravęs S. Kovaliovas 1974-aisiais buvo suimtas ir teisiamas Vilniuje. Palaikyti teisiamo bičiulio į Lietuvą atvyko kitas garsus rusų disidentas Andrejus Sacharovas. Rezistentų kova su režimu vėliau buvo perteikia populiariame amerikiečių filme.

„Tame filme rodoma, kad Sacharovas Vilniuje prie teismo pastato bėga paskui mane vežančią mašiną, beldžia į sienelę ir šaukia: „Serioža, Serioža...“ Nieko panašaus, žinoma, nebuvo ir negalėjo būti. Niekas nematė tos mašinos, kuria mane išvežė ir niekas paskui ją nebėgo“, - vaizdžiai apie emocijas, patirtas po daugelio metų žiūrint minėtą filmą kalbėjo S. Kovaliovas.

S. Kovaliovas šypsosi prisiminęs, kaip sovietų teismai jam stengėsi priskirti visus „nusikaltimus“ ir išdaigas, kurias tik iškrėsdavo nerimstantys rusų disidentai.

„Mano byloje buvo net septyniolika punktų, kuriais siekė apkaltinti. Tarp jų – ir „Gulago archipelagas“... Garbės žodis, aš tikrai nerašiau „Gulago archipelago“. (Juokiasi – red. past.) Mes visi žinome, kas ją iš tiesų parašė“, - juokaudamas, kad mielai pasisavintų garsųjį A. Solženicyno veikalą, kalbėjo S. Kovaliovas.

Laidoje „Įžvalgos“ taip pat sužinosite, kur S. Tamkevičius slėpdavo Kronikai ruošiamą medžiagą ir kaip S. Kovaliovo žmona nepažino konspiraciniais tikslais persirengusios disidentės Nijolės Sadūnaitės, kuri buvo atvykusi į Maskvą su svarbia užduotimi.

Laida „Įžvalgos“ - sekmadienį 16.45 val. per LRT.

Laidos vedėjas – Virginijus Savukynas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Kuriozas: kvietimas į Nausėdos šventę pasiekė tik po dviejų savaičių (13)

Nors nuo Gitano Nausėdos inauguracijos iškilmių jau praėjo daugiau nei savaitė, šios temos...

Pusiausvyra ES keičiasi: Rytų Europa tars lemiamą žodį (10)

Europos Sąjungos senbuvės, ypač didžiosios valstybės Vokietija ir Prancūzija , ilgą laiką...

Diskvalifikuotas Rapšys: veiksmas man nesuteikė pranašumo prieš kitus, o žmonės sakė – „tu tikrasis čempionas“ protestas atmestas (11)

Paaiškėjus, kad tarptautinė plaukimo federacija nepatekino (FINA) Dano Rapšio protesto ir lietuvis...

Išvardinti pretendentai į Skvernelio įvardytus ministrų postus (168)

Pasitikėjimą Seime pasitikrinęs ir palaikymo sulaukęs Saulius Skvernelis tvirtino, kad keisis...

Paaiškėjo, nuo ko mirė aktorius Almantas Vaišnys (39)

Pirmadienio vakarą Lietuvą apskriejo liūdna žinia – mirė žinomas teatro ir televizijos...

Nausėda apie tris atskleistus potencialius ministrus: tai realūs kandidatai

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad premjero Sauliaus Skvernelio patarėjo Skirmanto Malinausko...

Užfiksuota: judesio akimirka, dėl kurios Danas Rapšys netapo pasaulio čempionu lietuviai pateikė protestą (56)

Pietų Korėjoje vykstančio pasaulio plaukimo čempionato vyrų 200 metrų plaukimo laisvu stiliumi...

Skvernelis: NT ir automobilių mokesčiai bus įvesti nuo sausio 1 d. papildyta (583)

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis tikrinasi pasitikėjimą Seime. Paklaustas, kokių...

Rekonstrukcija užtruko – tilto į Aleksotą atidarymo kauniečiams dar teks palaukti (7)

Nekantriems Kauno vairuotojams teks dar palaukti, kol Vytauto Didžiojo tiltas po remonto bus...