aA
Po skandalingos klaidos, kai į laisvę net metais anksčiau laiko buvo išleistas nuteistasis, Pravieniškių pataisos namų administracija išvadų nepadarė – dėl pareigūnų kaltės vėl nepagrįstai buvo išleistas kitas nuteistasis.
Įvykiai kartojasi: Pravieniškėse vėl per klaidą į laisvę paleistas kalinys
© DELFI / Orestas Gurevičius

Kalėjimų departamentas Delfi patvirtino, kad dėl šio įvykio yra pradėtas tarnybinis patikrinimas. Ar nuteistąjį neteisėtai anksčiau laiko į laisvę išleidę pareigūnai tinkamai atliko pareigas ir nepadarė baudžiamojo nusižengimo, departamentas nutarė netirti.

Pataisos namų durys atsivėrė net keturis kartus teistam kaliniui – Jonavos rajono gyventojas Arūnas Likas, pravarde Kuperis, dar praėjusių metų sausį teismo sprendimu buvo pasiųstas į įkalinimo įstaigą dėl sukelto eismo įvykio. Paaiškėjo, kad A. Likas, neturėdamas teisės vairuoti, ir būdamas neblaivus (nustatytas 2,24 prom. girtumas), sėdo prie automobilio vairo ir važiuodamas jo nesuvaldė, dėl ko nuvažiavo nuo kelio ir apsivertė. Šio eismo įvykio nukentėjo kartu važiavęs jo draugas.

Šį nusikaltimą A. Likas padarė neišnykus teistumui – prieš savaitę Jonavos teismas jį kitoje byloje buvo nuteisęs dėl viešosios tvarkos pažeidimo, nesunkaus sveikatos sutrikdymo ir svetimo turto apgadinimo. Tačiau tąkart teismas vyro pasigailėjo – skyrė lygtinę laisvės atėmimo bausmę.

Baudžiamąją bylą išnagrinėjęs teismas konstatavo, kad A. Likas maršrutiniame autobuse įsivėlė į konfliktą su tame pačiame kaime gyvenančia sutuoktinių pora, kai ėmė priekabiauti prie kartu važiuojančio jų nepilnamečio vaiko. Po trumpo konflikto jie susitaikė, tačiau vakare kaime vėl susitiko – šįkart A. Likas užpuolė ir lenta sužalojo tiek vyrą, tiek moterį. Ji buvo ką tik pagimdžiusi kūdikį.

Šioje byloje A. Likas buvo nuteistas ir dėl kito vėliau padaryto nusikaltimo – su bendru jis priėjo prie kelkraštyje stovėjusio automobilio „Mercedes Benz“ ir sulankstė priekines dureles, priekinį dešinės pusės sparną, nulaužė veidrodėlį, automobilio firminį ženklą ir apdailos plastmasę.

Pravieniškėse A. Likas bausmę atliko 3-iajame lokaliniame sektoriuje. Kadangi birželį įsigaliojo kaliniams labai palankios Seimo priimtos pataisos dėl nuteistųjų lygtinio paleidimo, Pravieniškių pataisos namų Drausmės komisija, įvertinusi A. Liko elgesį įkalinimo įstaigoje ir atsižvelgusi į atliktos bausmės dalį, nutarė, kad šis gali būti išleistas į laisvę lygtinai, taikant intensyvią priežiūrą.

Sprendimą paleisti A. Liką rugpjūčio 31 d. priėmė ir įsakymą dėl jo paleidimo pasirašė pataisos namų direktorius Dainius Sušinskas. Kodėl taip pasielgė, jis Delfi nenurodė ir į klausimus atsisakė atsakyti.

Dainius Sušinskas
Dainius Sušinskas
© DELFI / Domantas Pipas

Tuo metu Kalėjimų departamento atstovai Delfi aiškino, kad neteisėtai į laisvę išleistas nuteistasis jau yra sugrąžintas į pataisos namus.

„Rugsėjo 10 d. gautas Saugumo valdymo skyriaus specialisto tarnybinis pranešimas dėl nuteistojo galimai netinkamo bausmės atlikimo laiko paskaičiavimo (vieną ir tą pačią dieną gauti du to paties teismo nuosprendžiai), – nurodė departamento atstovai. – Šio tarnybinio pranešimo pagrindu buvo parengtas įstaigos direktoriaus įsakymas, panaikinantis ankstesnį įsakymą dėl minėto asmens paleidimo. Nuteistasis rugsėjo 10 d. grąžintas tolesniam bausmės atlikimui į įstaigą.“

Pravieniškių pataisos namų darbuotojai, nepagrįstai į laisvę išleidę kalinį, teisinosi, kad jie esą suklydo skaičiuodami bausmės pradžią, taip pat liko neaišku, kokia iš tikrųjų A. Likui buvo skirta laisvės atėmimo bausmė.

„Skubos tvarka kreiptasi į apkaltinamuosius nuosprendžius priėmusįjį teismą dėl jų subendrinimo“, – pabrėžiama Delfi atsiųstame atsakyme.

„Kalėjimų departamentas šią situaciją vertina neigiamai“, – pridūrė departamento atstovai.

Kadangi tai jau antras pastaruoju metu paaiškėjęs atvejis, kai į laisvę neteisėtai buvo išleistas nuteistasis, departamentas žada, jog „baigus ikiteisminį tyrimą ir tarnybinius patikrinimus bei atsižvelgus į rezultatus, bus imtasi reikiamų priemonių, kad tokia situacija nepasikartotų“.

„Taip pat informuojame, kad Kalėjimų departamento vadovybė kreipėsi į Teisingumo ministeriją su poreikiu įdiegti bausmių vykdymo sistemoje pažangią ir modernią informacinių technologijų sistemą, kuri eliminuotų bet kokį žmogiškąjį faktorių nustatant bausmės vykdymo pradžią ir pabaigą“, – nurodoma redakcijai pateiktame atsakyme.

Šiuo metu dar atliekamas ikiteisminis tyrimas dėl kito nuteistojo paleidimo į laisvę anksčiau laiko – Delfi dar liepą skelbė, kad ketverių metų laisvės atėmimo bausme, ją atliekant atvirojoje kolonijoje, buvo nuteistas, bet po trejų metų kaip ją visiškai atlikęs į laisvę išleistas penkis kartus teistas 28 metų Vilkaviškio rajono Virbalio gyventojas Virmantas Žebertavičius.

Taip nutiko dėl to, kad pataisos namų pareigūnai į elektroninę nuteistųjų įskaitos sistemą įrašė, jog V. Žebertavičiaus bausmės pradžia laikytina 2015 m. kovo 31 d., nors iš tikrųjų turėjo būti 2016 m. kovo 31 d. Į bausmės laiką įskaičiavus ikiteisminio tyrimo metu už grotų praleistas dienas, V. Žebertavičius turėjo būti į laisvę išleistas 2019 m. rugpjūčio 11 d., bet buvo išleistas 2018 m. rugpjūčio 11 d.

Įvykiai kartojasi: Pravieniškėse vėl per klaidą į laisvę paleistas kalinys
© DELFI / Orestas Gurevičius

Šios klaidos pareigūnai būtų net nepastebėję, jeigu teismas anksčiau V. Žebertavičiui nebūtų paskyręs specialiosios teisės – draudimo vairuoti transporto priemones – atėmimo trejiems metams. Kad šio draudimo nuteistasis turi laikytis, privalėjo užtikrinti Probacijos tarnybos Vilkaviškio skyriaus pareigūnai. Būtent jiems pradėjus pirminį nusikalstamo elgesio rizikos vertinimą ir kilo įtarimų dėl V. Žebertavičiaus išleidimo į laisvę anksčiau laiko.

Įsakymą dėl nuteistojo paleidimo į laisvę atlikus visą teismo paskirtą bausmę pasirašė tuo metu laikinai Pravieniškių pataisos namams vadovavęs dabartinis direktorius D. Sušinskas, o informaciją apie nuteistojo bausmės atlikimą parengė Įskaitos skyriaus viršininkas Vytautas Markevičius.

Apie tai, kad per klaidą yra išleidžiamas į laisvę metais anksčiau, V. Žebertavičius neišsidavė. Nors kalinys ir buvo neteisėtai anksčiau laiko išleistas į laisvę, šios klaidos jau nebegalima ištaisyti ir nėra jokių teisinių kelių buvusį kalinį grąžinti atgal į atvirąją koloniją atlikti neatliktos bausmės dalies.

„Tas terminas jau pasibaigęs – jeigu būtume apsižiūrėję 2018 m., tai jis tikrai būtų sugrąžintas ir bausmę atliktų iki pabaigos, o šiuo atveju skirta bausmė jau pasibaigusi ir teisiškai nėra galimybių jo grąžinti ir priversti dar metus atlikti bausmę; tiesiog taip išėjo“, – anksčiau teisinosi pataisos namų direktorius.

Kalėjimų departamento teigimu, ikiteisminį tyrimą dėl tarnybos pareigų neatlikimo atliekantys pareigūnai kol kas niekam nėra pareiškę įtarimų, šiuo metu vykdomos apklausos.

Į šiek tiek panašią istoriją prieš metus buvo įsivėlę Marijampolės pataisos namų Kybartų sektoriaus pareigūnai – jie parengė ir pasirašė pažymėjimą, pagal kurį net su 72 kg kokaino įkliuvęs kolumbietis Diegas Pena Murillas buvo neteisėtai ir nepagrįstai paleistas iš įkalinimo įstaigos. Teismas yra konstatavęs, kad pataisos namų specialistė Sandra Krocienė ir skyriaus viršininkas, tuo metu ėjęs direktoriaus pavaduotojo pareigas Rolandas Čiurlauskas, netinkamai atliko pareigas, kai savo nuožiūra klaidingai traktavo Lietuvos Aukščiausiojo Teismo nutartį ir kolumbietį nutarė išleisti iš pataisos namų.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(31 žmogus įvertino)
3.8710

Top naujienos

Veryga: nuo pirmadienio didžiosios savivaldybės gali patekti į raudonąjį sąrašą į sąrašą pateks ir Vilnius (225)

Lietuvoje – 442 koronaviruso atvejai, iš kurių kone pusė – net 215 – registruota Vilniaus...

Prabilo iš viešosios erdvės dingęs Uspaskichas: koronaviruso testo atlikti prasmės nemato nenaudoja „jokių akademinės medicinos vaistų“ (162)

Įkyriu kosuliu besiskundęs Viktoras Uspaskichas yra saviizoliacijoje, ir nepaisant to, kad jį...

Šildymo sezono pradžia vilniečiams be pokštų nepraėjo: dėl vieno kaimyno šąla visi (4)

Šildymo sezono pradžia Vilniuje be nesusipratimų nepraėjo. „Delfi Būstas“ gavo Žirmūnų...

Linas Kojala. Prezidentinių debatų niekas nepralaimėjo, bet tuo džiaugsis tik vienas (3)

Tai bent jau buvo panašu į debatus. Kandidatai į JAV prezidentus šiąnakt surėmė špagas...

VU ir MRU pereina prie nuotolinio mokymo papildyta (17)

Vilniaus universitetas ( VU ) ir Mykolo Romerio universitetas ( MRU ), reaguodamiį šalyje...

Apsidairykite: Egidijus Dragūnas atvėrė savo VIP restorano duris, į kurį patekti galės ne visi (7)

Po sėkmingo debiuto restoranų versle, Egidijus Dragūnas ketvirtadienio vakarą sostinės centre...

Visa Lenkija skelbiama raudonąja COVID-19 pavojaus zona, uždaromi restoranai ir barai draudžiami visi didesni nei 5 žmonių susibūrimai (67)

Nuo spalio 24 d. visa Lenkijos teritorija bus įtraukta į raudonąją zoną dėl tebesitęsiančio...

Rekordiniai 442 koronaviruso atvejai ir dar viena mirtis: daugėja susirgimų Vilniuje, liepsnoja ugdymo įstaigos papildyta (644)

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) spalio 23 d. 9 val. duomenimis patvirtintų ligos...

|Maža didelių žinių kaina