aA
Šią savaitę sueina lygiai šimtas dienų, kai Gitanas Nausėda užėmė prezidento pareigas. Specialiai šiai progai surengtoje spaudos konferencijoje šalies vadovas atsakė į eilę sudėtingų žurnalistų klausimų. DELFI paklausė politikų, ar juos įtikino prezidento veiksmai ir ar viską per beveik 100 dienų G. Nausėda padarė gerai. Jų teigimu, įspūdis susidaro pozityvus, tačiau lieka ir klausimų, į kuriuos atsakymų dar neranda.
Gitanas Nausėda
Gitanas Nausėda
© DELFI / Kiril Čachovskij

Aktyvesnis už Grybauskaitę

Liberalų sąjūdžio atstovas Eugenijus Gentvilas gyrė prezidentą už užsienio politiką. Jo teigimu, gėdos nepadarė.

„Sutinku, kad prezidentas buvo aktyvus svarbiausioje savo veiklos srityje – užsienio politikoje. Matėme judesius, gėdos nepadarė. Ir su įstatymų teikimų iniciatyvomis, manyčiau, kad už prezidentę Dalią Grybauskaitę yra aktyvesnis, kol kas, kaip bus vėliau, galėsime įvertinti. Kitas dalykas, ar visos iniciatyvos man patinka? Tai čia jau mano problema yra, bet manau, kad yra taisytinų dalykų. Valstybėje yra labiau taisytinų dalykų, nei kad yra dabar pasiūlyta“, – DELFI pasakojo E. Gentvilas.

Jis teigė, kad prezidento veiklą per pirmąsias 100 dienų vertina pakankamai gerai.

„Ryžtingai buvo pakalbėjęs apie Vyriausybės reformavimą, savo pozicijas jis išdėstė, bet ne viską pavyko realizuoti. Kita vertus, galima suprasti, ar jis turėjo ją išbalansuoti, ar, kaip mano akimis žiūrint, visai su ja atsisveikinti“, – teigė politikas.

Jis priminė, kad kartu su naująja Liberalų sąjūdžio pirmininke Viktorija Čmilyte-Nielsen registravo nutarimą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų.

„Prezidentas, matyt, matė situaciją kiek kitaip. Manydamas, kad šita Vyriausybė gali ką nors padaryti. Aš deja, vilčių didelių neturiu“, – teigė politikas.

Gabrielius Landsbergis, Gintautas Paluckas, Gitanas Nausėda, Eugenijus Gentvilas
Gabrielius Landsbergis, Gintautas Paluckas, Gitanas Nausėda, Eugenijus Gentvilas
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tačiau Prezidentas E. Gentvilui vilčių teikia.

„Neviltis iš Vyriausybės ir Seimo daugumos, o prezidentas yra teikiantis vilčių“, – sakė jis.

Paklaustas, ar jis suprato, kas yra ta dažnai aptarinėjama „gerovės valstybė“, E. Gentvilas iš karto pripažino, kad ne.

„Yra įvairiausių apibrėžimų, jei žiūrėti kokia ji kuriama prezidento veiksmais, nemanau, kad tai yra gerovės modelis. Nes vien mokesčių didinimu gali sukurti gerovės valstybė, bet ar žmonės tai jaus, gavę padidintus mokesčius?“ – klausė politikas.

Jis teigė, kad kitos situacijos, kurių per šias 100 dienų dar neįvyko, parodys, ar prezidentas yra griežtas.

„Žiūrėsime, aš manau, kad kai bus vertinami pareigūnų veiksmai, darbai, tie pareigūnai galėtų būti ir ministrai, kiti institucijų vadovai, tada matysis prezidento principingumas. Nemanau, kad prezidentas nuo pirmos dienos turi vartyti akis, pūsti žandus ir trankyti kumščių į stalą, tai tikrai yra nebūtina“, – DELFI sakė E. Gentvilas.

Dar reikia palaukti

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) narys Algirdas Sysas taip pat teigiamai vertino G. Nausėdos veiklą. Jis taip pat gyrė G. Nausėda už darbą užsienio politikoje.

„Manau, kad jam praėjo tas laikas labai greitai. Visados naujas darbas įtraukia ir susuka galvą. Manau, kad jam puikiai sekėsi užsienio politika, kas ir dera. Nes, ko gero, visi vizitai pas kaimynus ir geras gestas, geresni santykiai. Šitoje srityje viskas puiku“, – DELFI teigė parlamentaras.

„Arkliukas, ant kurio jis joja – „gerovės valstybė“ irgi dar ne raišas kol kas. Aišku, buvo daugiau teorinis pamąstymas, tai teisingas žingsnis. Kai pamatė, kad dauguma labai skeptiškai į kai kuriuos siūlymus žiūri, pateikiant įstatymų projektus, manau parodo, kad turi komandą, kuri gali juos teikti“, – teigė politikas.

Algirdas Sysas
Algirdas Sysas
© DELFI / Karolina Pansevič

Tačiau ir daug pretenzijų prezidento atžvilgiu A. Sysas neturėjo.

„O dėl kitų dalykų, dar pretenzijų negalėčiau kažkokių (reikšti, aut. p.). Reikia išlaukti laiko, kai bus rimti susikirtimai, rimti įstatymų projektai, kai bus išsiskiriančios nuomonės, kaip elgsis prezidentas – treptels kojele, ar ne, vetuos, nevetuos. Čia jau bus aiškiau, dabar yra tekmė“, – kalbėjo A. Sysas.

Jis svarstė, kad galbūt ir prezidentui geriau sekasi kalbėtis su Seimu, nes jis šiuo metu užsiėmęs Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio klausimais.

„Aš nemanau, kad turėtų būti kažkoks labai didelis griežtumas. Vis tiek yra valdžių pasidalijimas ir atskyrimas yra mūsų Konstitucijoje. Galbūt pačioje kadencijos pradžioje, kai jis kalbėjo apie Vyriausybės formavimą, nebuvo iki galo pamatuotos ar suvoktos galimybės, kiek galima vieną ar kitą ministrą atstatydinti. Va čia buvo vienas iš prezidento neapgalvotų pasisakymų, kai vienus ministrus gyrė, bet gavosi taip, kad tie nepagirti liko, o gerieji išėjo į geresnį darbą“, – juokėsi politikas.

Paklaustas, ko tikisi iš visos prezidento kadencijos, A. Sysas svarstė, kas galėtų būti geriau.

„Labai tikiuosi, kad bus mažiau žaidžiama pažymomis, nes kuo pasižymėjo buvusi prezidentė D. Grybauskaitė, tai pažymų gausa. (…) Tikiuosi, kad tokių dalykų nebus, kad gyvensime teisinėje valstybėje, jei kažkas kaltas, tai ir atsakys“, – tikėjosi politikas.

„Manau, kad reikia šiek tiek palaukti“, – sakė jis.

Lieka neatsakytų klausimų

Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovas Laurynas Kasčiūnas išvardijo visus atvejus, kai jam prezidento elgesys patiko.

„Man labai patiko prezidento laikysena istorinės atminties klausimu, tikrai jam duodu didelę pagarbą už tai. Kad pasiuntė aiškius signalus ir Vilniaus miesto merui Remigijui Šimašiui. Man labai patiko jo pasisakymai po jo susitikimo su JAV prezidentu Donaldu Trumpu dėl to, kad patriotizmas ir toliau išlieka labai svarbūs Vakarų civilizacijai. Man patinka jo idėja dėl gerovės valstybės, galime diskutuoti dėl įvairių sprendimų, bet sanglauda mūsų visuomenėje yra būtina“, – kalbėjo parlamentaras.

Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

Pridurdamas, kad takoskyros tarp skirtingų visuomenės grupių iki šiol išlieka milžiniški, mus ES lenkia tik rumunai ir bulgarai.

Politikas įvardijo ir kelis klausimus, kurie jį verčia suklusti ir tikslių atsakymų iš prezidento dar negauna.

„Man truputį ramybės neduoda peržiūrėti santykius su Baltarusija. Suprantu, kad tos raudonos linijos išlieka, prezidentas tai pabrėžia, bet mes vis kartojame tas istorines klaidas, kai bandome atidaryti duris Aleksandro Lukašenkos režimui, galvodami, kad jis balansuos tarp Rytų ir Vakarų, o tik naudojasi Vakarais, kad išpeštų iš Rusijos daugiau naudos“, – teigė jis.

Tėvynės sąjungos atstovas teigė, kad jam iki šiol lieka neaišku, kur „veda toks žaidimas“.

„O visa kita, vizitas į Lenkiją, kuris buvo orus, neprisiimant kažkokių nepagrįstų „namų darbų“, aiškiai pasakant, ką gali prezidentas, ko ne, neįsipareigojant, ko negalime išpildyti. Tai tas man patiko. O klaustukų – Baltarusijos vektorius kelia man jų“, – kalbėjo parlamentaras.

„Manau, kad dabartinei Lietuvai yra moderatoriaus, kuris geba pasiūlyti sprendimus. Jis tikrai nėra užsienio politikos veikėjas, jis aktyvus prezidentas, dėl to turėčiau pasveikinti“, – DELFI kalbėjo L. Kasčiūnas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
3.4000

Top naujienos

ES ambasadorius: panašu, kad skrydžiai iš Irako į Minską kuriam laikui atšaukiami papildyta 22.23 val. (361)

Europos Sąjungos (ES) ambasadorius Irake Martinas Huthas sako, kad skrydžiai iš šios šalies į...

Kauniečiai už 6 tūkst. eurų įsigijo ir įsirengė automobilinį namelį: derinant darbą ir keliones galima net ir sutaupyti (25)

Gabija Cvilikaitė ir Tomas Bikuličius – labai aktyvi ir vietoje nenustygstanti pora, kuriai...

Lašas: dar vienas karantinas – ir galėsime dėti kryžių ant Vyriausybės (834)

Naujų atvejų skaičiams kylant, šalies savivaldybėms vis raudonuojant ir po truputį artėjant...

Lietuviškų Tokijo rezultatų fone pateikė dar niūresnę prognozę: labai tikiuosi, kad būsiu neteisus specialiai Delfi iš Tokijo (74)

„Viskas labai gerai, bet nenormaliai“, – taip skambėtų Lietuvos olimpinės rinktinės...

Miglė Rakauskaitė | D+

Vokiečiai patys sukūrė monstrą, kuris juos pribaigė: po cheminio ginklo atakos juos pasitiko „numirėlių armija“

Kruvinas mūšis, nuodingosios dujos, numirėliais virtę kariai ir pūliuojančios žaizdos – visa...

Lukašenkos režimas nesustoja: tariasi dėl paprastesnių kelionių iš Pakistano, Afrikos valstybių (1180)

Aliaksandro Lukašenkos režimas tariasi dėl vizų liberalizavimo su Pakistanu, derasi dėl naujų...

„Dzūkų jūra“ vadinamas ežeras nuo poilsiautojų antplūdžio ginasi versdamas juos kasytis (23)

„Dzūkų jūra“ pravardžiuojamas Dusios ežeras šią savaitę svečius pasitinka pašiaušęs...

Po kritikuojamų valdžios sprendimų kreipėsi į Dalią Grybauskaitę: šitai jums pasakyti nori daugelis (318)

Kai šalyje kyla neramumai ne tik dėl pandemijos, bet ir dėl situacijos, kuri vyksta šalies...

Kovido skaičiai auga: Veryga parašė tris patarimus valdžiai (205)

Augant susirgusiųjų koronavirusu ( COVID-19 ) skaičiams, buvęs sveikatos apsaugos ministras,...

JAV miestas paslaugų neskiepytiems nuo COVID-19 jau nebeteikia (38)

Kol JAV prezidentas Joe Bidenas ir kiti politiniai lyderiai rungtyniauja vakcinacijos varžybose,...