aA
Ekonomistas Romas Lazutka mano, kad kai kuriais svarbiais klausimais trūko antrąją kadenciją baigiančios prezidentės Dalios Grybauskaitės aiškios nuomonės, nors prezidento vaidmenį visuomenė apskritai per daug sureikšmina. Tuo metu „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė Rūta Skyrienė, kalbėdama apie prezidentės valdymo indėlį, sakė, kad iš esmės verslas neturi kuo skųstis, tačiau prezidentei, pasak R. Skyrienės, pritrūko atvirumo verslui.
Lietuvos narystės ES 15 metų minėjimo šventė
© DELFI / Tomas Vinickas

„Jeigu pasižiūrėtume į verslą, manau, kad iš esmės mes negalėtume kažkuo labai skųstis. Tikrai būdavo ir susitikimų, ir pateikdavome savo nuogąstavimus ar nusiskundimus tam tikrais dalykais, bet manyčiau, kad prezidentas turėtų būti šiek tiek atviresnis verslui“, - sakė „Investuotojų forumo“ vykdomoji direktorė.

Ji įvardijo, kad bendravimas su prezidente vyko „iš tam tikro atstumo“, tačiau daug bendraujama buvo su šalies vadovės patarėjais.

R. Skyrienė taip pat nurodė, kad buvo jaučiamas tvirtas D. Grybauskaitės požiūris į skaidrų verslą.

„Mes prezidentės aiškų, tvirtą požiūrį į skaidrų verslą tikrai pajutome. Prezidentė buvo ir tebėra patronas mūsų (skaidraus verslo. - ELTA) iniciatyvos „Baltoji banga“, tai sakyti, kad mes nusivylę, tikrai (negalima. - ELTA). Tiesiog kalbu, kad galima būtų daugiau to atvirumo (parodyti. - ELTA). Nereikėtų galvoti, kad visas verslas yra oligarchai ar kad visas verslus yra neskaidrus“, - akcentavo R. Skyrienė.

R. Skyrienė Eltai sakė matanti prezidentą sprendžiant pagrindines problemas, su kuriomis susiduria investuotojai. Ji taip pat minėjo, kad šalies vadovas galėtų būti tarpininkas kviečiant partijas susitarti dėl valstybei svarbių klausimų.

„Šiuo metu pagrindiniai iššūkiai pas mus yra švietimas - pirmoje vietoje, kitas dalykas - talentų pritraukimas, tai - migracijos procedūros, jų trukmė ir panašiai. Mes skatintume naują prezidentą galbūt būti tuo patronu ir paprašyti, pakviesti politines partijas rasti nacionalinį susitarimą dėl švietimo reformos“, - Eltai sakė R. Skyrienė.

Jos teigimu, prezidentas turėtų nenutolti nuo verslo, nebijoti susitikti su verslo atstovais ir „nesinaudoti verslo kaip blogio tema“.

„Dažnai politikai į tai įsivelia, ir tada bet koks verslas tampa tuo „blogiečiu“. Visus apkaltina, ir atrodo, kad visas verslas yra siekiantis kažkokių negerų savo trumpalaikių tikslų“, - tęsė R. Skyrienė.

Ekonomistas R. Lazutka mano, kad kai kurie D. Grybauskaitės pasisakymai dėl darbuotojų interesų tebuvo noras įtikti rinkėjams.

Romas Lazutka
Romas Lazutka
© DELFI / Andrius Ufartas

„Dar prieš tapdama prezidente, ji pasisakė dėl nesiskolinimo iš Tarptautinio valiutos fondo, bet tai buvo tiesiog kvailystė. (Suskystintųjų gamtinių. - ELTA) dujų terminalą labai propagavo, bet jis yra labai brangus ir nuostolingas, tai irgi negalima laikyti dideliu laimėjimu ekonomine prasme. Darbo kodeksą labai sunku vertinti, nes jį labai kritikavo, kai jis buvo stumiamas. Po to prezidentė pateikė savo pasiūlymus, bet tas kodeksas iš esmės nepasikeitė. Tai čia irgi galbūt tik parodė savo poziciją, gal norėdama įtikti rinkėjams, kad ginami darbuotojų interesai“, - Eltai komentavo ekonomistas.

Vis dėlto R. Lazutka pasigedo prezidentės ryžtingumo siūlant įstatymo pataisas ar nepasirašant jų su argumentais, kad jokiu būdu joms nepritaria. Ekonomistas taip pat tikėjosi išgirsti ir garsesnę D. Grybauskaitės nuomonę pensijų atžvilgiu.

„Yra gyvulių ūkis pensijų srityje, ir teisėjai yra riebiausios kiaulės, o prezidentė apie tai nepasisako. Teisėjai gauna pensijas, jos yra vidutiniškai beveik 1000 eurų, ir tai yra specialios pensijos iš valstybės biudžeto. Taip pat jie dar gauna, kaip ir visi mirtingieji, „Sodros“ pensiją, kuri teisėjams irgi nėra maža, kadangi jų algos yra didelės“, - Eltai sakė R. Lazutka.

Nepaisant to, ekonomistas pripažino, kad prezidento galios socialinėse srityse yra ribotos ir jos neretai yra pervertinamos.

„Na, bet ką jis gali, tas prezidentas? Reikia pripažinti, kad jei Seimas priima įstatymą ir prezidentė nepasirašo, tai Seimas gali vis tiek jį priimti. Jei prezidentas teikia savo iniciatyva pataisas, tai irgi Seimas joms gali nepritarti. Visuomenėje per daug sureikšminama prezidento pozicija“, - pridūrė R. Lazutka.

ELTA primena, kad pirmasis Prezidento rinkimų turas vyks gegužės 12 dieną. D. Grybauskaitė prezidentės pareigas eina dvi kadencijas - nuo 2009 m. liepos 12 d.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(6 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Bakas praskleidė valstiečių sprendimų užkulisius: premjeras artimiausiu metu taip pat išreikš savo poziciją (21)

Valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga ( LVŽS ) per antrąjį prezidento...

Neatsilaikė rusaitės kerams: „nuodų spintoje“ laikytas įrašas paviešintas Europai lemtingu metu (26)

Nelyginant perkūnas iš giedro dangaus į Austrijos vyriausybę trenkė kompromituojantis vaizdo...

Britai pradėjo didžiausią savo istorijoje tarptautinę viliojimo kampaniją: prognozuoja grėsmę Lietuvai (187)

Viešųjų ryšių agentūros informuoja, kad Didžiosios Britanijos nacionalinė sveikatos tarnyba (...

Lietuvių Europarlamente laukia nelengva užduotis: ar pavyks perlaužti nedžiuginančias tendencijas (8)

Į mūsų studiją atvyko buvusi Europos Parlamento narė Radvilė Morkūnaitė Mikulėnienė bei...

Konfliktas įmonėje: vietoj atlyginimų gavo nurodymą imti pinigus iš kasos (25)

Socialiniame tinkle „Facebook“ kilo nepasitenkinimo banga dėl kosmetikos kompanijos „Make Up...

Pratrūko dėl stovėjimo aikštelėse nubraižomų automobilių: kodėl policija nesiima veiksmų (95)

Dėl nubraižytų automobilių nirštantys klaipėdiečiai norėtų, kad policijos pareigūnai...

Užvirė karas tarp buvusios ir dabartinės Sigito Martinavičiaus žmonos: Natalija prabilo apie poros paslaptis ir šantažą

Ketvirtadienį dabartinė Kauno verslininko Sigito Martinavičiaus sutuoktinė Edita nutarė rėžti...

Pasitikrinkite: testas, kurios partijos ar komiteto pažiūros jums artimiausios (55)

Vilniaus Universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto ( VU TSPMI ) mokslininkai...

Apie derybas su Rusija paklaustas Zelenskis atsakė vienu žodžiu (219)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis atmetė derybų su Rusija galimybę.

Neramios žinios iš muitinės: į Lietuvą bandyta įvežti raketų paleidimo sistemas iš Baltarusijos (165)

Lietuvos muitinės pareigūnai šią savaitę nepraleido į šalį bandytos įvežti raketų...