aA
Esant tam tikroms aplinkybėms kiekviename žmoguje gali pabusti Holokausto ar genocido vykdytojas ir nesvarbu, kad šiandien tas žmogus yra geras vyras, tėvas ar pavyzdingas pilietis. Tokios nuomonės laikosi Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytoja, kultūrologė, germanistė Irena Veisaitė, kurios teigimu, dauguma žmonių pasiduoda manipuliacijai ir bandos jausmui.
I.Veisaitė: kiekviename mūsų gali gyventi Holokausto vykdytojas
© Reuters/Scanpix

Profesorė gimė tarpukario Lietuvoje, pergyveno pirmąją sovietų okupaciją, nacių įsiveržimą, antrąją sovietų okupaciją bei sulaukė šiuolaikinės nepriklausomos Lietuvos, tačiau, jos nuomone, visais laikais žmonės prisitaiko prie bendros srovės. Ji pasakojo 1951 m. Maskvoje drauge su universiteto studentais dalyvavusi parade, kuriame netikėtai pasirodė SSRS vadas Josifas Stalinas.

„Stalinu aš tada jau netikėjau, viską maždaug žinojau, mano antroji motina buvo jau Sibire, tad daug iliuzijų neturėjau. Kai jau priartėjome prie mauzoliejaus pasirodė Stalinas Jūs neįsivaizduojate, kas darėsi aikštėje. Jeigu pats Jėzus Kristus būtų pasirodęs, nebūtų tokios euforijos. Pakriko visos eilės, maršų nebebuvo girdėti, visi žiūri, pasirodė „Dievas“. Kolona vis dar ėjo, mes atsidūrėme prie Vasilij Blaženij ir aš staiga išgirdau, kad aš rėkiu, šaukiu su visa minia. Reiškia, gali dalyvauti visiškai nežinodamas. Užmuškit mane, kad žinočiau, jog šaukiu ar norėjau šaukti. Tikrai ne“, - pasakojo I. Veisaitė.

Dauguma žmonių pasiduoda manipuliacijai

Irena Veisaitė
Irena Veisaitė
© DELFI (A.Didžgalvio nuotr.)

I. Veisaitė skaitė pranešimą Valstybiniame Vilniaus Gaono muziejuje vykusioje konferencijoje apie toleranciją, totalitarizmą ir laisvės išbandymus. Savo pranešime ji prisiminė garsų sociologą Zygmuntą Baumaną, kuris savo knygoje „Modernybė ir holokaustas“ nagrinėjo žydų žudynių sąsajas su modernybe. Pasak I. Veisaitės, vienas iš pagrindinių žydų naikinimo organizatorių Adolfas Eichmanas buvo puikus tėvas, puikus sūnus, puikus vyras ir pavyzdingas pilietis, tačiau drauge pasirodė baisiausias žudikas.

„Z. Baumanas sako, kad apie Holokaustą šiandien reikia kalbėti ir žinoti todėl, kad Holokausko vykdytojas gyvena kiekviename iš mūsų – manyje, jumyse. Visuose čia esančiuose žmonėse jis gali staiga atsirasti, staiga – kaip tai buvo ir 1941 m.“, - teigė I. Veisaitė.

Nepriklausomybės Akto signataro Nikolajaus Medvedevo paklausta, ar tikrai tiki, tuo, kad kiekvienas žmogus gali tapti „esesininku“, I. Veisaitė sakė, jog, jos nuomone, tokia galimybė yra.

„Aš nemanau, kad kiekvienas žmogus taps kokio nors Holokausto ar masinių žudynių vykdytoju, bet kad tokia galimybė yra, aš tikiu“, - teigė mokslininkė.

„Labai lengva žmonėmis manipuliuoti. Aš jūsų paklausiu pone N. Medvedevai: kiek sacharovų yra pasaulyje? Kiek? Pridėsite Sergejų Kovaliovą, pridėsite dar šimtą, tūkstantį, šimtus tūkstančių, bet tai ne dauguma. Dauguma žmonių pasiduoda manipuliacijai. Kaip liudininkė galiu pasakyti, kad tada, kai atėjo naciai, jie buvo sutikti kaip išvaduotojai. Ir aš tą galiu suprasti, nes tai buvo po deportacijų, po visko. Žydų ir lietuvių egzistencinė situacija buvo visiškai skirtinga, o žmonėms pasakė: tie žydai – visi komunistai, visi parduoda, visi apie pinigus tik mąsto, jie tik žiūri, kaip apgauti kokį krikščionį“, - pasakojo I. Veisaitė.

Žydų kaltinimai Lietuvai daro žalą

Vilniaus pedagoginio universiteto dėstytoja taip pat teigė, kad, jos nuomone, kalbant apie žydų Holokaustą, toleranciją šiuo klausimu turi demonstruoti abi pusės – tiek Lietuva, tiek žydų atstovai. I. Veisaitės teigimu, Lietuva jau visais lygiais atsiprašė dėl lietuvių drauge su naciais vykdyto holokausto, ši tragedija yra pripažinta valstybiniu lygiu, tačiau dalis žydų atstovų vis tiek kaltina mūsų valstybę.

„Holokausto istorija politikų ir akademikų yra pripažinta kaip Lietuvos istorijos dalis, kaip vienas tragiškiausių Lietuvos istorijos puslapių. Ir dabar, aišku, yra tai neigiančių žmonių. Jeigu atsiversite komentarus, tai pamatysite, kad ten yra tokių šiukšlių, jog net baisu. Bet jie nelemia pagrindinės tendencijos. Jeigu paimsite žydų kultūrą, tai ji yra pripažinta kaip Lietuvos etninės kultūros dalis ir yra studijuojama“, - teigė I. Veisaitė.

Mokslininkės teigimu, faktą, kad mūsų valstybė atsiribojo nuo antisemitizmo, puikiai liudija tai, kad Lietuva nepritarė Palestinos narystei UNESCO.

„Mūsų valstybė, mūsų vyriausybė atsiribojo nuo antisemitizmo jau seniai. Profesorius Vytautas Landsbergis pačioje nepriklausomybės pradžioje yra pasakęs, kad holokaustas yra ne žydų, o lietuvių problema. Algirdas Brazauskas atsiprašė, atsiprašė visi kiti mūsų premjerai, labai gerai tą atsimenu. Nebereikia tų atsiprašymų, šiandieną pradėjo jau šešiasdešimt metų ir reikia truputį kitaip kalbėti apie visus tuos įvykius. Įrodymas, kad Lietuva nepalaiko antisemitizmo yra akivaizdus iš to fakto, kaip buvo balsuota UNESCO“, - teigė universiteto profesorė.

Pasak I. Veisaitės, Lietuva padarė labai daug, tačiau kai kurie žydų veikėjai vis tiek kaltina mūsų valstybę ir kartoja tą patį per tą patį.

„Man atrodo, kad labai didelę žalą daro kai kurie žydų veikėjai spaudoje. Toks amžinas Lietuvos kaltinimas kartojant tą patį per tą patį, įžiūrint visur tik dviveidiškumą, apgaulę, nenuoširdumą, norą prisidengti“, - apgailestavo I. Veisaitė.

https://g2.dcdn.lt/m/pc/20111124183354.veisaite.mp3 Irenos Veisaitės pranešimas

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Į Italiją susiruošę lietuviai pasipiktinę: patys vietiniai siūlo nevykti, bet agentūros planų nekeičia (26)

Sekmadienį pasirodžius žiniai apie koronaviruso protrūkį Italijoje, lietuvių keliautojai...

Profesorius Čaplinskas perspėja lietuvius dėl koronaviruso: situacija pavojingesnė, nei anksčiau manėme (279)

Laidoje „ Delfi diena “ Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius prof. dr. Saulius...

Vilniuje įtariamas koronaviruso atvejis (9)

Kaip rašo portalas lrytas.lt, iš Italijos grįžusiam pacientui buvo įtartas koronavirusas, dėl...

Vokietijoje į minią rėžėsi automobilis, sužeisti dešimtys žmonių papildyta 18.30 (144)

Vokietijos centriniame Volksmarseno miestelyje automobiliui pirmadienį įsirėžus į karnavalo...

Derybos dėl trilijono: nesutarus dėl skaičiaus po kablelio, du Lietuvai skirti saldainiai liko Briuselyje (94)

Koks turėtų būti 2021–2027 metų Europos Sąjungos biudžeto dydis? Nuomonės šiuo klausimu...

Maldeikienė su bendraminčiais kreipėsi į Vyskupų konferenciją

Europarlamentarė Aušra Maldeikienė kartu su dar dviem bendraminčiais, reikšdami nerimą dėl...

Policija pričiupo „išradingą“ vairuotoją: plėvele apklijuoti automobilio numeriai baigėsi solidžia bauda (94)

Skelbimų, kurių autoriai siūlo įsigyti permatomą, šviesą atspindinčią, plėvelę, skirtą...

Žinomi žmonės apie smėlio audrų alinamas Kanarų salas: dėl pavojaus vykdyta evakuacija, atšaukti skrydžiai vaizdo įrašai iš įvykio vietos (17)

Ispanijos Kanarų salynui smogusi galinga smėlio audra Calima, pasak vietinių gyventojų, yra...

Bumelis statys viešbutį su SPA Šventojoje: orientuojamasi ne į paprastą poilsį (12)

Garsus profesorius biotechnologas, medicinos centrų „Northway“ įsteigėjas Vladas Algirdas...

Specialistas parodė, kaip išspręsti didelę namo savininkų problemą: skilusią sieną galite susitvarkyti ir patys

Nesvarbu, senas ar naujas jūsų būstas , kad ir kaip jį prižiūrėtumėte, tikėtina, anksčiau...

|Maža didelių žinių kaina