„Norėtume sugriežtinti projektuotojų atsakomybę ir statinių ekspertų atsakomybę, kad nebūtų pasirašinėjama nenuvykus į vietą, projektuojama geriausiu įmanomu būdu. Tikrai naujoje Lietuvoje, na, modernioje statyboje tikrai neturi būti broko“, – spaudos konferencijoje prie įskilusio pastato Vilniuje sakė ministras.

Anot jo, kartais dėl pastatų avarinės būklės kalti ir patys gyventojai, todėl reikia ir daugiau pokyčių. Kaip pavyzdį jis pateikė nukritusį balkoną Lazdynuose.

„Jei du metus iš eilės administratoriaus yra nustatoma, kad būtina šalinti avarinę būklę, o gyventojai nesiryžta to daryti, suteiktume savivaldybėms teisę pačioms nuspręsti už gyventojus“, – kalbėjo ministras.

Paklaustas, kas turėtų prisiimti atsakomybę dėl Pašilaičių rajone įskilusio daugiabučio, S. Gentvilas teigė, jog tam reikia atlikti išsamų vertinimą.

„Tą inicijuos Vilniaus savivaldybė per daugiabučių administratorių, kad būtų išsami statinio ekspertizė padaryta. Po jos bus aišku, ar yra esminių pažeidimų, ar yra avarijos tikimybė, ar yra tiesiog kosmetiniai pažeidimai“, – kalbėjo ministras.

„Kalbant apie žalos atlyginimą, yra numatyta atsakomybė rangovui už paslėptus, nematomus pažeidimus ir defektus 20 metų. Tam yra ir statinio draudimai, ir užšaldytos lėšos, kurių pagalba būtų galima kompensuoti šituos dalykus. (...) Užbaigiant statinį, yra įšaldoma 5 procentai statybos projekto lėšų ir tą garantiją reikia turėti“, – pridūrė jis.

Vis dėlto jis pabrėžė, kad „brokas yra akivaizdus, gyventojai jau patyrė žalą, visų pirmą, emocinę“.

„Žemės drebėjimas neįvyko Lietuvoj, aišku, nėra jauku, kai naujame pastate apsigyveni ir sienos pradeda skeldėti. Mes tikrai stovime gyventojų pusėje, suprantame ir turto savininkus ir emocinę jų būklę. (...) Šiandien gyventojai turi galimybę grįžti, yra tos preliminarios išvados, kad gali funkcionuoti pastatas, klausimas yra, ar pažeidimai yra ilgalaikiai ir bus avarijų toliau“, – sakė S. Gentvilas.

Kaip BNS informavo Vilniaus miesto savivaldybė, namą statė bendrovė „Tadlita“.

Prielaida – dėl broko kalti vystytojai, rangovai

Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų inspekcijos (VTPSI) vyriausiasis patarėjas Aidas Valys teigė, kad pastato ekspertizė gali užtrukti nuo mėnesio iki trijų, tačiau pabrėžė, kad už tai yra atsakinga savivaldybė.

Jis teigė, kad šis daugiabutis atsirado statybų bumo metu, todėl yra rizika, kad darbai galėjo būti atlikti mažiausiomis sąnaudomis.

„Daugelis statytojų piktnaudžiaudavo, skubėdavo kuo greičiau statyti kuo mažesnėmis sąnaudomis“, – sakė A. Valys.

„Mes matome tą pačią riziką, ką ir ministras sakė dėl ekspertų. Nes projektas buvo ekspertuotas, ekspertizė buvo praeita. Ekspertai pasakė, kad su projektu viskas gerai. Tai galbūt turėtų būti keliamas klausimas dėl tų ekspertų didesnės atsakomybės“, – kalbėjo jis.

A. Valys sakė, kad skundų dėl šio pastato defektų nebuvo gauta.

„2014 metais mes matėme per žiniasklaidos priemones, kad ten kažkokie įtrūkimai, plyšiai, perdavėme šitą informaciją naudojimo priežiūrą vykdančiai institucijai – savivaldybei. (...) Pasitikrinome, visų apžiūrų metų techniniai prižiūrėtojai jokių defektų nefiksavo“, – kalbėjo jis.

Inspekcijos atstovas sakė, kad pirminė prielaida, jog dėl broko yra kalti pastato vystytojai, rangovai.

„Vakar pats dalyvavau su savivaldybės darbuotojais, vykdančiais naudojimo priežiūrą. (...) Jų nuomone, gali būti kalta ir statybos darbų kokybė“, – kalbėjo jis.

Vystytojas: dėl atsakomybės reikia sulaukti specialistų atsakymo

Daugiabutį stačiusios įmonės „Tadlita“ direktorius Stasys Šliažas sako, kad klausimai dėl atsakomybės turi būti keliami po ekspertizės.

„Kol nėra specialistų atsakymo, kaip mes galime apie tokius dalykus kalbėti. Iš esmės ankstesnės komisijos yra nustačiusios, kad viskas gerai su namo konstrukcijomis ir jeigu ekspertizės bus skirtos papildomos – lygiai tą patį nustatys. Juk prieš tai darytos ekspertizės irgi nebuvo niekinės, jos irgi buvo atliekamos rimtai ir kompetentingai“, – BNS sakė S. Šliažas.

Pasak jo, įmonė ir pati suinteresuota, kad pastatas būtų tinkamas eksploatuoti.

„Reikia labai atsargiai apie tai kalbėti, nes už to stovi gyventojai, patalpų savininkai, tarp jų ir mes turime šiame name patalpas. Ir mums taip pat svarbu, kad tos patalpos būtų tvirtos ir kad mes jomis galėtume naudotis“, – kalbėjo įmonės vadovas.

Apie įtrūkimus daugiabutyje pranešta pirmadienio vakarą, iš jo laikinai evakuoti gyventojai. Antradienį Vilniaus savivaldybė informavo, kad namas yra saugus eksploatuoti, o žmonės gali sugrįžti į savo butus.