62 metų Dmitrijus Sinicynas kalba gražia uteniškių tarme. Vedęs lietuvę, užauginęs du lietuvius sūnus, dabar jis tikina auginąs Lietuvai tris būsimus kareivius - savo anūkus.
Pačioje Antrojo pasaulinio karo pabaigoje penkerių metų našlaitį D.Sinicyną iš kaimo Rusijos Pskovo srityje vokiečių kareiviai atvežė į Lietuvą ir čia paliko elgetauti.

Tačiau Lietuva šiam žmogui nepripažįsta nukentėjusio nuo okupacinių režimų asmens statuso, kuris leistų gauti 136 litų pensiją.

Tuo tarpu D.Sinicynas laiko save nukentėjusiu nuo okupacinio nacių režimo, nes jo gimtasis Čaikų kaimas buvo sudegintas, motina viešai sušaudyta, senelis kartu su kitais neįgaliais kaimo gyventojais nužudytas, o jis pats su senele ir broliu buvo išvežtas.

Kiekvienam šio pasakojimo žodžiui patvirtinti žmogus turi po dokumentą, o mūsų šalies Generalinė prokuratūra, remdamasi šiais dokumentais, oficialiai pripažino faktą, kad D.Sinicynas tikrai Antrojo pasaulinio karo metais buvo išvežtas į priverstinius darbus Lietuvoje.

Vilniaus apygardos administracinis teismas šiuo metu pradeda nagrinėti D.Sinicyno ieškinį prieš Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, atsisakiusį suteikti jam šį statusą tik todėl, kad jis priverstinių darbų buvo atvežtas į Lietuvą, o ne į kitą šalį.

Lietuvos piliečiai, Antrojo pasaulinio karo metais nukentėję nuo okupacinių režimų, nėra lygūs: įstatymas juos skirsto į kategorijas pagal tai, kur jie buvo išvežti.

Tačiau įstatymo sąlyga, kad valstybinė pensija (vidutiniškai 136 litai per mėnesį) mokama tik tiems, kurie į priverstinius darbus buvo išvežti "už buvusios SSRS ribų", teisininkams kelia daugybę problemų. Kurios SSRS ribos turimos galvoje - 1941, 1945 ar 1990 metų?

1941 metais Lietuva buvo SSRS okupuota, bet Klaipėdos kraštas tuo metu buvo aneksuotas Vokietijos, o dabartinė Rusijos Kaliningrado sritis taip pat priklausė Vokietijai. 1945 metais ir Klaipėdos kraštas, ir Rytprūsiai atiteko Sovietų Sąjungai.

Šiais metais Lietuva kas mėnesį moka valstybinę pensiją 90 tūkst. 376 asmenims, Antrojo pasaulinio karo metais išvežtiems į priverstinius darbus arba kartu išvežtiems jų šeimos nariams.

Per metus bus sumokėta 148 mln. 357 tūkst. litų. Tačiau maždaug tūkstantis tokių kaip D.Sinicynas Lietuvos piliečių šios pensijos negali tikėtis, nes priverstinių darbų vokiečių jie buvo atvežti į Lietuvą. D.Sinicynui ypač sunku suprasti, kodėl daugeliui panašaus likimo žmonių nukentėjusiojo asmens statusas buvo pripažintas.

Kol žmogus dvejus metus rinko dokumentus apie žalą, kurią patyrė dėl okupacinio režimo, Lietuvos įstatyme buvo padaryta pataisa.

Todėl kai jis pernai kreipėsi į Genocido ir rezistencijos tyrimo centrą, gavo atsakymą, kad nukentėjusiais nuo okupacinių režimų šiuo metu gali vadintis tik tie, kurie buvo paimti į priverstinius darbus už Lietuvos ribų, o ne atvežti į priverstinius darbus Lietuvoje. Tik gavusiam tokį statusą asmeniui gali būti mokama valstybinė pensija.

Genocido ir rezistencijos tyrimo centro direktorė Dalia Kuodytė neseniai viešai pareiškė, kad negalima skirstyti išvežtųjų į priverstinius darbus teritoriniu principu.

Šio centro teisininkas Algirdas Stankevičius "Lietuvos rytui" paaiškino, kad D.Sinicynas ir panašaus likimo Lietuvos piliečiai turėjo teisę gauti nukentėjusiųjų nuo okupacijų asmenų statusą ir valstybinę pensiją pusantrų metų - nuo 1995 metų sausio 1 dienos iki 1996 metų liepos 11 dienos.

Tada buvo papildytas Valstybinių pensijų įstatymas ir apibrėžta, jog tokią teisę turi tik tie, kurie buvo išvežti "už buvusios SSRS ribų".

Genocido ir rezistencijos tyrimo centro Pasipriešinimo dalyvių teisių komisijos pirmininko E.Stanciko manymu, neturėtų būti jokio skirtumo, kur buvo vežamas žmogus - į Lietuvą ar iš Lietuvos. Jei D.Sinicyną vokiečiai būtų pavežę, pavyzdžiui, iki Latvijos ar Kaliningrado, šiuo metu jis Lietuvoje būtų laikomas nukentėjusiu nuo okupacinių režimų.

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (14)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (389)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (21)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (84)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (229)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (130)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Gyvai / Už „Vytauto“ vairo stojęs LaVaras vadovauja ekipai draugiškame mače su „Dzūkija“ tiesioginė vaizdo transliacija (18)

Nuo 21 val. Prienų-Birštono „Vytautas“ su broliais Ballais žaidžia penktąsias draugiškų...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (106)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (2)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...

Vos 5 minučių darbas prieš miegą gali labai pagerinti jo kokybę (1)

Beiloro universiteto mokslininkai atskleidė, kad vos 5 minutes trunkantis darbas prieš miegą gali...