aA
Lietuvos demokratinė darbo partija (LDDP) bandė įtikinti poetą Justiną Marcinkevičių kandidatuoti į prezidentus. Tai buvo tuometinio partijos pirmininko Algirdo Brazausko idėja, teigė Seimo vicepirmininkas, Lietuvos socialdemokratų darbo frakcijos narys Gediminas Kirkilas.
Gediminas Kirkilas
Gediminas Kirkilas
© DELFI / Šarūnas Mažeika

„Gal niekas ir nežino, juk A. Brazauskas nebuvo entuziastas eiti į prezidento rinkimus. Jo politinis tikslas buvo daugiau premjero pozicija, ir mes norėjome įtikinti J. Marcinkevičių. (…) Tai turėjo būti toks inteligentijos autoritetas. Dabar kai kas ir šitą autoritetą bando nugriauti arba paneigti, be reikalo, beje“, - sakė G. Kirkilas per iniciatyvai „idėja Lietuvai“ skirtą videokonferenciją.

Nors LDDP nariai, pasak G. Kirkilo, buvo labiau už A. Brazauską, bet jie, ir jis pats asmeniškai, dalyvavo tame procese. J. Marcinkevičiui buvo pateikiamas čeko Vaclovo Havelo pavyzdys. Tačiau poetas atsisakė.

„ Jis labai korektiškai, labai mandagiai, su jam būdingu subtilumu, pasakė, kodėl jis nenori, negali dalyvauti politikoje. Jis sako: „aš tada prarasčiau savo , kaip menininko, kaip kūrėjo visą savijautą“. Mes jam irgi pavyzdžius teikėme - pavyzdžiui V. Havelas. „Ne, jis sako - ne, mano kūrybos profilis yra kitas. Vaclevas Havelas buvo pjesių, dramų kūrėjas, žinomas disidentas. Aš nebuvau net ir disidentas“, - jis sakė. Taip ir buvo, nepaisant to, kad su jo kūriniais ir sąjūdis ėjo“, - kalbėjo G. Kirkilas.

G. Kirkilo idėja – daugiau solidarumo

Socialdemokratų darbo frakcijos narys rinkdamasis savo „idėją Lietuvai“ teigė rėmęsis literatūrologės, profesorės Vandos Zaborskaitės mintimis. „Aš suformulavau vieną idėją iš trijų žodžių: pasitikėjimas, tolerancija ir solidarumas. Man atrodo, kad tai yra tie pagrindiniai dalykai, kurie turėtų mus konsoliduoti“, - kalbėjo G. Kirkilas.

Politiko nuomone, tai nereiškia, kad turėtų išnykti konkurencija, tačiau, jo vertinimu, kai kurių dalykų pas mus per daug.

„Pavyzdžiui, manau, kad mes, lietuviai, esame per daug linkę viską hipertrofuoti. Mes iš karto viską sutirštiname. Skirtingai, nuo estų. Man estų politinis gyvenimas yra gana gerai pažįstamas. Jie taip pat labai daug ginčijasi, bet jie laikosi priimtų sprendimų, net jeigu ir nesutinka su jais“, - sakė G. Kirkilas.

Pasak jo, Lietuvoje praktiškai tokių taisyklių niekas nesilaiko.

„Šviežiausias pavyzdys – Valstybinė lietuvių kalbos komisija. Mes ją paskyrėme, bet ji jau susipyko. Pusė komisijos nepritarė galimam pirmininkui. Tai yra labai mažas pavyzdys, bet jis labai stipriai atspindi mūsų visuomenę“, - sakė G. Kirkilas.

Kitas pavyzdys, kuris iškilo politikui, buvo Valdovų rūmų atstatymo istorija.

„Aš labai gerai atsimenu, kaip 1988 metais Sąjūdis iškėlė šitą idėją, ir A. Brazauskas ją kažkaip pasiėmė. Jam visą laiką atrodo, kad tai yra labai svarbi idėja. Jis bandė pritraukti įvairius žmones ir Vytautą Landsbergį, kaip žinote, ir ponas Kazickas dalyvavo, ir daug kitų, bet vis vien vyko arši diskusija ir įvairiausi patikrinimai“, - sakė G. Kirkilas.

Tuo tarpu lenkai, pasak jo, Karaliaus rūmus atstatė, ir net tai padarė už žmonių pinigus.
„Reiškia, pavyko kažkaip konsoliduoti. Mes niekaip tokiais atvejais nesikonsoliduojame. Todėl, man rodos, vienoks ar kitoks pasitikėjimas yra būtinas. Galiu pasakyti iš savo patirties, kad būdamas premjeru dažniausiai būdavau linkęs pasitikėti žmonėmis, ir žurnalistais taip pat. Solidarumas Lietuvos visuomenėje yra tiesiog būtinas“, - sakė G. Kirkilas.

Be tolerancijos, pasak politiko, galimos tik laikinos pergalės.

„Pažiūrėkime į skandinavų visuomenes, į kurias mes dažnai orientuojamės. Jeigu pažvelgtume, kad ir į švedus, (…) jeigu socialdemokratai, kurie didesnę dalį pokario valdė, priimdavo kažkokius socialinius sprendimus, tai atėję į valdžią dešinieji konservatoriai dažniausiai jų laikydavosi. Todėl jie ir statė plytą po plytos tą pastatą, o mes pastatome kažką, vėl nugriauname, puolame“, - apgailestavo G. Kirkilas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Peržengtos ribos: Kremlius atskleidė savo spalvas net tiems Europoje, kas norėjo kalbėtis su rusais (765)

Ambasados ištuštėjo, dvišaliai santykiai – ant griūties ribos. Beliko abipusiai kaltinimai,...

Radinys pajūryje prie Palangos: iš dangaus nukrito neatpažintas objektas – kas tai? (78)

Pajūryje, netoli Palangos , ties Nemirsetos laivų gelbėjimo stotimi aptikau smėlyje apipustytą...

Zelenskis kreipėsi į Putiną: susitikim Donbase papildyta (87)

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis siūlo Rusijos vadovui Vladimirui Putinui susitikti...

Po „Delfi“ publikacijų Lazdijų merė žada aiškintis situaciją dėl nelegaliai vykusių treniruočių: negerai, mielieji (25)

Po „Delfi“ publikacijų Lazdijų rajono merė Ausma Miškinienė sako, kad aiškinsis situaciją...

JAV gyvenanti lietuvė savo kasdienybės nebemato be deimantų ir perlų: buvo nejauku užeiti į juvelyrikos parduotuves (22)

„Žodis juvelyrika daugeliui iš mūsų yra paslaptingas ir tik specialiomis progomis...

Į areną sugrįžę sirgaliai išvydo įtikinamą „Žalgirio“ pergalę ir sunkią Kariniausko traumą gynėjui lūžo du kaulai (49)

Utenos „Juventus“ (20/11) komandai viešnagė Kauno „Žalgirio“ arenoje susiklostė...

Dalia Vaitkutė-Šiaulienė | D+

Nida ruošiasi išskirtinei vasarai ir vilios naujienomis: atvers naują SPA viešbutį, restoraną, muziejų

Pernai vasarą lietuvių antplūdžiu besidžiaugęs pajūris panašaus scenarijaus tikisi ir šiemet,...

Futbolo Superlyga byra neprasidėjusi? Iš turnyro traukiasi „Manchester City“ ir „Chelsea“ atsistatydins vienas iš „Manchester United“ vadovų (17)

BBC skelbia, kad „ Manchester City “ klubas traukiasi iš ambicingojo futbolo Superlygos projekto,...

Transliacija / Ugnikalnių takais. 22 serija

Trumpai apie mano kelionę: 2021 metais grįžtam į senas svajones! Visą gyvenimą žavėjausi...

JAV po konflikto 12-mečio gimtadienio šventėje kilo susišaudymas, sužeisti 9 paaugliai (72)

Policijos teigimu, per gimtadienio šventę įvykusiame susišaudyme buvo panaudotas daugiau nei...