aA
Valdančiųjų ir opozicijos susitarimo dėl švietimo pasirašymo vizijos yra skirtingos. Vyriausybėje rengiamą projektą valdantieji siekia pasirašyti dar šią kadenciją, argumentuodami, kad susitarimas turėtų būti bendras ir nepriklausyti nuo to, kuri partija laimės rinkimus.
Ramūnas Karbauskis
Ramūnas Karbauskis
© DELFI / Domantas Pipas

Savo ruožtu opozicija ruošiamą susitarimo dėl švietimo dokumentą planuoja pasirašyti tik kitą kadenciją, argumentuodama, kad jo nuostatas turi įsipareigoti vykdyti tie, kurie turės visus įrankius. Valdantieji ir opozicija pripažįsta, kad tikimybė pasiekti nacionalinį susitarimą dėl švietimo partijoms yra nedidelė, tačiau galimybės susėsti prie bendro stalo ir projektus suderinti dar neatmeta.

R. Karbauskis: valdantieji Vyriausybei yra parengę susitarimo dėl švietimo pataisas

„Valstiečių“ pirmininkas Ramūnas Karbauskis teigia, kad valdantieji jau yra parengę susitarimo dėl švietimo projekto pataisas, kurias teiks Vyriausybei.

„Mes dirbame prie to projekto, kurį mums pateikė Vyriausybė kaip pasiūlymą. Mūsų paruošti pasiūlymai jau yra“, – Eltai sakė R. Karbauskis.

Valdančiųjų lyderis teigia, kad Vyriausybėje ir toliau planuojama tobulinti dokumentą, atsižvelgiant į susitarimą norinčių pasirašyti partijų pozicijas.

„Toliau Vyriausybėje dirbsime su šiuo dokumentu, bandysime derinti visų partijų, kurios nori pasirašyti susitarimą, pozicijas. Bet šitoje vietoje, aišku, man labai sunku pasakyti, kaip elgsis opozicija“, – sakė R. Karbauskis.

Primindamas apie Seime rengiamą alternatyvų susitarimą dėl švietimo R. Karbauskis teigia esąs įsitikinęs, kad tai yra opozicijos bandymas politikuoti.

„Aš šitoje vietoje nedarau politikos. Man atrodo, kad opozicija pabandė padaryti politiką, nes bandymas atimti iš Vyriausybės iniciatyvą ir perkelti į Seimą, nekviečiant „valstiečių“ ir nesiderant tarp frakcijų dėl bendro darbo rodo, kad buvo bandoma politizuoti šitą klausimą“, – sako valdančiųjų lyderis.

R. Karbauskis taip pat pripažįsta, kad jam kyla įtarimas, jog opozicija, rengdama alternatyvų dokumentą Seime, turi tikslą parodyti, jog valdančiųjų projektas yra ydingas ir viską galima daryti kitaip.

„Man įtarimas kyla, kad opozicija turi tikslą parodyti, kad tai, ką darėme mes, yra blogai, kad galima daryti viską kitaip. Kitaip sakant, man taip atrodo, kad jie bandys savo pasiūlymais įrodinėti, kad mes einame ne tuo keliu“, – kalbėjo politikas.

Valančiųjų lyderis kritikuoja ir opozicijos siekį susitarimą pasirašyti tik po rinkimų.

„Po rinkimų pasirašai tai, ko tu netesi. O ką tu darai, jeigu laimi rinkimus. O šis politinis partijų susitarimas yra tam, kad nepriklausytų nuo rinkimų. Tai yra dalykai, kuriuos apibrėžia partijos, nepriklausomai kas laimėtų. Jos visos susitaria dėl tų pačių tikslų, priemonių“, – akcentavo R. Karbauskis.

„(Tikiuosi – ELTA) kuo mažiau turėsime reformų, kurios yra orientuotos į rinkiminius tikslus, o kuo daugiau tokių susitarimų, kurie orientuoti į ilgalaikę programą, ilgalaikį tikslą“, – pridūrė jis.

Visgi R. Karbauskis, nors ir kritikuodamas iniciatyvą Seime rengti alternatyvų projektą, pabrėžia neatmetantis galimybės opozicijos rengiamą dokumentą suderinti su Vyriausybės projektu.
„Jeigu konservatorių ir liberalų atstovai sugebės sugeneruoti šitą dokumentą ir jeigu jį bus galima suderinti su tuo, kurį mes padarysime kartu su Vyriausybe, tokiu atveju gali gimti bendras susitarimas“, – sakė „valstiečių“ lyderis.

A . Monkevičius: Vyriausybės rengiamas susitarimo projektas – gerokai supaprastintas

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius Eltai tvirtino, kad Vyriausybėje rengiamas susitarimo dėl švietimo projektas yra gerokai supaprastintas, lyginant su pirminiu jo variantu.

„Manau, kad nuo pradinio varianto (dokumentas – ELTA) skiriasi tuo, kad yra supaprastintas, išimti labiausiai diskutuotini dalykai, kurie kelia kontraversijas, pavyzdžiui, centralizuoti ar necentralizuoti švietimo įstaigų valdymą“, – Eltai teigė A. Monkevičius.

A . Monkevičiaus teigimu, nors ir supaprastintame Vyriausybės susitarimo dėl švietimo projekte, aktualiausi aspektai yra palikti. Pasak ministro, dėl jų visų šalių požiūris sutampa.

„Palikti tie dalykai, į kuriuos tikrai yra bendras požiūris, turi bendrą pritarimą. Pirmiausiai galbūt sutarta, kad tikslas yra aiškus, tai yra kokybiniai pokyčiai. Tik reikėtų kokybinius pokyčius aptarti: kaip juos pamatuosime, kokiais rodikliais, instrumentais matuosime. Be galo svarbu, (...) kad mes aiškiai žinotume, kokie rodikliai bus naudojami. Taigi tikslas yra aiškus“, – informavo jis.

Ministras taip pat teigia, kad galbūt dingus valdančiųjų ir opozicijos konkurencinėms ambicijoms, būtų galima pasirašyti bendrą susitarimo dėl švietimo projektą.

„Būtų šaunu, jeigu dingtų bet kokios konkurencinės ambicijos: kas inicijavo, neinicijavo, daugiau ar mažiau prisidėjo, bet būtų sutarta dėl bendro požiūrio ir pasirašyta“, – teigė ministras.

„Tačiau aš, kaip realistas, suprantu, kad tai yra labai nelengva. Bet turiu viltį, kad, nepaisant to ar bus, ar nebus pasirašyta šita deklaracija, šitos nuostatos partijų programose visgi bus. Tai yra pats svarbiausias dalykas“, – pridūrė jis.

Ministras taip pat atkreipia dėmesį ir į tai, kad Vyriausybėje ir Seime rengiamų dokumentų nuostatos labai suartėjo.

„Tai priklausys nuo politikų pastangų iš tikrųjų to siekti. Būtų šaunu, kad pasiektų. Tuo labiau kad tos nuostatos, labai panašu, kad suartėjo“, – kalbėjo A. Monkevičius.

Opozicijos susitarimo dėl švietimo projektas turėtų būti parengtas kitą savaitę

Savo ruožtu Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen teigia, kad susitarimo dėl švietimo projektas Seime yra intensyviai rengiamas ir ateinantį pirmadienį, pasak politikės, jau turėtų būti parengta pagal švietimo ekspertų rekomendaciją pakoreguota dokumento versija.

„Vyko posėdis, į kurį buvome pasikvietę švietimo ekspertus, įvairių institucijų atstovus, buvo mokyklų vadovų, aukštojo mokslo, studentų, moksleivių, įvairiausių švietimo grupių atstovai“, – Eltai teigė V. Čmilytė-Nielsen.

„Pasidalinome savo projektu su jais, išgirdome pastabų, pataisymų ir pagal jas koreguosime. Manyčiau, kad pakoreguotą versiją turėsime kitą pirmadienį“, – pridūrė ji.

Darbas vyksta intensyviai, kaip ir buvome užsibrėžę tikslą, iki balandžio parengti savo projektą, kuris jau būtų iš esmės suderintas. Kadangi tai turėtų būti nacionalinis susitarimas, tai jis turi būti ne tik tarp politinių partijų suderintas, bet ir suderintas su švietimiečiais“, – kalbėjo darbo grupės, rengiančios projektą dėl švietimo narė.

V. Čmilytė-Nielsen įsitikinusi, kad Seime rengiamą susitarimo dėl švietimo projektą geriausiai būtų pasirašyti po rudenį vyksiančių Seimo rinkimų.

„Manau, kad tų partijų atstovai, kurie dirba Seimo darbo grupėje iš esmės gali susitarti dėl principinių nuostatų – tą ir darome. Mano manymu, geriausiai būtų, kad toks politinių partijų susitarimas būtų pasirašytas iš karto po rinkimų, kad jo nuostatas įsipareigotų vykdyti tie, kurie turės visus įrankius“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen, pabrėždama, kad susitarimą dėl švietimo pasirašyti būtų galima jau spalio ar lapkričio mėnesį.

„Todėl šiandien kalbos, kad valdančioji partija pasirašys su savo pačių Vyriausybe man atrodo keistos, kadangi Vyriausybė ir valdančioji dauguma dabar turi įrankius keisti tuos dalykus, kuriuos mano esant būtinybei keisti“, – pridūrė ji.

Visgi V. Čmilytės-Nielsen pripažįsta vis dar matanti poreikį prie bendro stalo susėsti su valdančiųjų dokumento rengėjais.

„Kai dokumentas bus parengtas, man atrodo, kad mes dar kartą turėtume susėsti prie bendro stalo su Vyriausybės atstovais, jeigu jie dar tobulina savo projektą. Nes šioje vietoje dar reikėtų maksimaliai plataus sutarimo“, – kalbėjo politikė.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(2 žmonės įvertino)
3.0000

Top naujienos

Neįtikėtina afera: vadybininkė įrodė, kad su svetimais dokumentais galima ir apsipirkti, ir gauti kreditų (40)

Pateikusi svetimus dokumentus vienoje uostamiesčio kelionių agentūroje dirbusi vadybininkė ne...

Šis vėžys – labiausiai paplitusi vyrų onkologinė liga: daktaras nurodė kone vienintelį būdą nuo jo išsigelbėti (50)

Pusė milijono vyrų vien Europos Sąjungoje kasmet išgirsta prostatos vėžio diagnozę. Deja, šis...

Lietuvių numylėta šalis atšaukinėja karantino suvaržymus – pradeda pavėluota turistinį sezoną (89)

Turistinis sezonas lietuvių pamiltame Sakartvele šiemet vėluoja kaip niekada. Tik šios savaitės...

Drėgmė ir vėsa dar užsibus, o gerokai šiltesni ir sausesni orai tik savaitgalį (1)

Šiandien Lietuvos orus lems šiaurės vakarinė ciklono dalis. Beveik visur dangus bus apniukęs,...

Žiniasklaida: Vilniuje girta prie automobilio vairo sustabdyta Edita Mildažytė (616)

Sekmadienį Vilniuje policija sulaikė garsią laidų vedėją, pranešė žiniasklaida.

Vytautė Merkytė | D+

Šis judėjimas jau seniai išgąsdino Jungtines Tautas: antivakserius į dienos šviesą ištraukė gydytojas, kuris apgavo visą pasaulį

Šiandien kone kiekvienas pažįstame dėdę, pusseserę ar kaimyną, kuris pasisako prieš skiepus...

Plaukų stilistė originaliu vardu padarė dar originalesnį liapsusą: laukiau laukiau, bet nieks negrįžo (2)

Jau dvejus metus savo plaukus buvau patikėjusi Monikai, kitaip tariant, Mo. Taip ji pirmąkart, kai...

Julija Leimonė | D+

Iš Ganos į Lietuvą atvykęs Aleksas žada čia likti ilgam: nustebsite sužinoję, kokie kriterijai paskatino užsienietį įsigyti vienpusį bilietą (5)

Šiuo metu vienoje iš Afrikos valstybių, Ganoje, yra 26 laipsniai šilumos. Pirmadienį turėtų...

Baltarusija ir Lenkija skelbia šalių pasienyje aptikusios migrantų kūnų (417)

Baltarusija sekmadienį paskelbė, jog jos pasienyje su Lenkija aptikta mirusi migrantė iš Irako, o...

Iš jūros gelmių ištraukė šiurpios išvaizdos vandenų monstrą – ryklį kiaulės snukiu (28)

Vandenyje jis atrodo kaip ir bet kuris kitas ryklys : greitai judantis pilkas plešrūnas stačiais...