aA
Lietuviai verslininkai siūlo šokiruoti galinčią idėją – artimųjų kapus perkelti į internetą. Vos prieš savaitę startavo nauja interneto svetainė – „Virtualios kapinės“.
Karveliškų kapinės
Karveliškų kapinės
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Iš pirmo žvilgsnio šis tinklalapis primena socialinius tinklus. Tik mirusiam žmogui siūloma sukurti ne profilio anketą, o virtualų kapą.

Sudaryta galimybė pasirinkti kapo foną, įkelti maždaug 50 nuotraukų, parašyti epitafiją (žodžiai, skirti mirusiajam, kurie bus matomi ant foninės nuotraukos) arba pasirinkti ją iš siūlomų. Iškilus sunkumams galima kreiptis ir į virtualią kapinių komandą. Šie siūlosi, pavyzdžiui, parašyti velioniui nekrologą, jei to nesugebate Jūs.

Maža to, internetinių kapinių atminimo knygoje ne tik artimieji, bet ir kaimynai, bendradarbiai, kiti velionio pažįstami galės palikti užuojautos žodį, pasidalinti šilčiausiais prisiminimais, papasakoti įdomiausius nutikimus. O tiems, kuriems rašyti nesinorės, siūloma tiesiog paspausti „Pagerbimo klavišą“ ir tokiu būdu pareikšti užuojautą artimiesiems bei pagarbą mirusiajam.

E. kape taip pat bus galima rasti nuorodas į velionio „Facebook“, „Twitter“, „Youtube“, „Instagram“ ir kitas paskyras, o per „Youtube“ paskyrą bus galima stebėti vaizdo klipus.

„Tegul tai suartina visus, pažinojusius žmogų, kurio netektis paliko tokią tuštumą“, – sako idėją pristatantys jos autoriai.

Idėja sparčiai populiarėja visame pasaulyje

Savo ruožtu DELFI „Virtualių kapinių“ pardavimų vadovas Saulius Liukaitis pasakojo, kad ši idėja kilo žvelgiant į kitų šalių pavyzdžius. Pasaulyje virtualios kapinės sparčiai populiarėja.

„Esmė – mirusiojo atminimo įamžinimas. Pastebėjome, kad dabar žmogus ateina į kapus ir nėra jokio veiksmo. Be to, yra daug jaunų žmonių, kurie net nebepamena mirusiųjų.

Sukūrus virtualų kapą internete suteikiamas unikalus QR kodas. Jį siūlome priklijuoti prie paminklo, kad kiekvienas vėliau prie jo priėjęs ir kodą nufotografavęs išmaniuoju telefonu galėtų aplankyti tą virtualų kapą, kuriame rastų velionio nuotraukas, informaciją apie jį. Tai – kaip papildymas tradicijoms“, – kaip veikia sistema, aiškino S. Liukaitis.

Jis taip pat pabrėžė, kad virtualų kapą, skirtingai nei realų, galima aplankyti bet kada, nesvarbu, kokiame pasaulio krašte tuo metu esate.

Sulaukia įvairių reakcijų

S. Liukaičio teigimu, virtualus kapas gali būti viešas arba ne – priklauso nuo jį kuriančio pasirinkimo. Be to, informaciją ten visuomet galima redaguoti. Pavyzdžiui, papildyti kapo nuotraukomis, kai šis atnaujinamas – pastačius naują paminklą, pasodinus gėlių.

„Nors startavome prieš savaitę, jau galiu pasakyti, kad žmonių susidomėjimas didėja. Pusė apie tai išgirdusių nesupranta, kad kam to reikia, esą kam kelti mirusį žmogų į virtualią erdvę, o kita pusė – labai už“, – sakė S. Liukaitis.

„Virtualios kapavietės“ atstovo teigimu, į jį į kol kas dažniausiai kreipiasi 40-50 amžiaus žmonės, kurie vertina praeitį, bet kartu žiūri ir į ateitį.

Išsigelbėjimas prieš Vėlines: į kapines važiuoti nebereikės
© Organizatorių archyvas

Idėjai neprieštarauja, bet ja netiki

Tuo metu klebonas, dekanas kun. teol. lic. Audrius Mikitiukas įsitikinęs, kad ši idėja pasmerkta žlugti.

„Aš gerai pamenu, kad kai buvau mažas ir lankydavausi laidotuvėse, visi darydavo nuotraukas jų metu. Tada kišdavo šimtus kadrų į albumą, bet niekas jų nežiūrėdavo. Dabar jau nepamenu laidotuvių, kuriose tai būtų daroma. Normalu, kad šiuo metu į laidotuves žiūrima kitaip, todėl manau, kad šis projektas mirs negimęs. Gal jis bus kiek populiaresnis Vėlinių metu ar mirus garsiam žmogui, tačiau bendrai – labai abejoju. Šiandienos žmogus gyvena taip tarsi mirties nebūtų“, – pastebėjo kunigas.

Jo teigimu, šiandien pagarbą mirusiam visi supranta labai skirtingai, tad jis negalėjo pasakyti, ar derama taip atminti žmogų.

„Vieni pagarbą mirusiam išreiškia žvakutę uždegdami, kiti, pavyzdžiui, romai, kapuose baliavoja. Jei pasakysi, kad tai – ne pagarba, gausi veidan. Pasaulis maišosi, tad šiandien pasakyti, kas yra kas, nėra paprasta. Jei nėra tikslo mirusįjį pašiepti ar pajuokti, viskas religine prasme yra gerai“, – paklaustas, ką mano apie šią idėją, sakė A. Mikitiukas.

Kunigas Audrius Mikitiukas
Kunigas Audrius Mikitiukas
© DELFI / Kiril Čachovskij
www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Eglė Gatelytė

Vokietijoje dėl migrantų skamba pavojaus varpai, jau svarstoma apie „nepatogias priemones“ (8)

Jau aštuoneri metai diskusijos apie migraciją Vokietijoje sukasi spirale, neduodamos konkrečių...

Įžvelgia grėsmių dėl naujo NT mokesčio siūlymo: išvarys gyventojus iš tam tikrų kvartalų (2)

Anot ekspertų, nekilnojamojo turto mokestis – neišvengiamas, tačiau, kaip jis atrodys – Seime...

Vytenis Miškinis

Skandalingi liudijimai: paauglys Marijampolėje buvo paliktas mirti (2)

Marijampolėje savaitgalį mirus paaugliui, vis dar apstu neatsakytų klausimų. Tačiau panašu, kad...

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida išsiaiškino, kodėl vokiečiai delsia dėl raketų „Taurus“ perdavimo Ukrainai Kyjive – neskelbtas NATO vadovo vizitas

Rugsėjo 27 d. Ukrainos kariuomenė įžengė į apkasų liniją į vakarus nuo Verbovojaus (16 km...

Noras turėti gražius dantis gali baigtis tragiškai – profesorė prakalbo apie siaubingas pasekmes (1)

Pacientai, susitvarkę dantis Turkijoje , tampa vis didesne problema. Socialiniuose tinkluose...

Sužinojusi apie Rūlės mirtį Donata Virbilaitė nesulaikė ašarų: papasakojo apie praėjusią savaitę praleistą skambutį

Praeityje garsaus dainininko, realybės šou „Kelias į žvaigždes“ dalyvio Rolando...

Kerttu Janese, Delfi.ee

Depresija pasiglemžė jauną merginą – sugniuždyta mama perspėja, į ką atkreipti dėmesį (1)

Jauna estė Liisa Koppel, pažįstama iš filmų „Fechtuotojas“ („Miekkailija“) ir „Mažo...

Arvydas Kšanavičius. „Bananų baliui“ – lygiai 35-eri

1988-ųjų rudenį , istoriko A. E. Seno žodžiais tariant, po „didžiųjų sueigų meto“,...

Kandidatams į LRT vadovus paskelbus programų santraukas, Radzevičių stebina noras dominuoti

Visi trys kandidatai užimti Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos ( LRT ) generalinio...