Rusijos Valstybės Dūmos pirmininko pavaduotojas Vladimiras Žirinovskis savo pareiškimu norėjo pasakyti, kad nuo šiol Rusija turi esminį žodį Europos saugumo sistemoje.
Vladimiras Žirinovskis
© RIA/Scanpix

Taip aštrų Rusijos politiko pasisakymą įvertino politologas Laurynas Kasčiūnas.

Pirmadienį V. Žirinovskis pagrasino Lenkijai ir Baltijos šalims bombardavimais, jeigu Europa ir NATO nekeis savo politikos Rusijos Federacijos atžvilgiu ir neatiduos jai Ukrainos.

Vienų nuomone, V. Žirinovskis tik garsiai loja, kiti mano, kad politikas kalba neatsitiktinai, o savo lūpomis transliuoja Kremliaus požiūrį.

„Manau, abi stovyklos savotiškai teisios: jis ir politinis juokdarys, tik iš to gyvenantis ir turintis politinius dividendus. Ir kartu jis gali ištransliuoti tam tikras žinias“, – sako L. Kasčiūnas.

Vis dėlto, politologo manymu, šiame reportaže esminis V. Žirinovskio bandymas pasisakyti visai ne apie III pasaulinį karą, Baltijos šalis ar Lietuvą.

„Labiausiai jis norėjo pasakyti, kad Vladimiras Putinas yra tas, kuris nuspręs, kad Rusija grįžta į tarptautinę areną. Manau, kad čia akcentas“, – teigia politologas. Jo nuomone, išsiųsta žinutė, kad nuo šiol Rusija bus arbitras dėl tolesnės NATO plėtros į posovietinę erdvę, dėl tolesnės Europos Sąjungos plėtros, dėl saugumo architektūros, dėl noro susilpninti NATO.

Pasak L. Kasčiūno, V. Žirinovskio vaidmuo – kaip juokdario ir politinės baidyklės, skirtos varnoms gąsdinti. Jis nesureikšmina politiko kalbų apie III pasaulinį karą. Pašnekovo pastebėjimu, paskui V. Žirinovskis pasitaisė tikįs, kad karo nebus.

„Analizė rodo, kad Rusija kol kas yra nepajėgi, neįgali mesti iššūkio Aljansui kaip vienetui. Gali mesti iššūkį atskiroms šalims, sakykime, Baltijos šalims, bet yra 5 straipsnis, jei jis funkcionuoja pagal tai, kaip numatytas, tokiu atveju Rusija neturi jokių šansų ir tą jie puikiai supranta. Tą puikiai žino ir NATO“, – dėstė L. Kasčiūnas.

Kaip žinoma, pagal Šiaurės Atlanto sutarties 5-ą straipsnį NATO priklausančios valstybės yra įsipareigojusios ginti viena kitą: ginkluotas vienos ar kelių NATO valstybių Europoje arba Šiaurės Amerikoje užpuolimas bus laikomas jų visų užpuolimu.

Jo nuomone, V. Žirinovskio ir solidesnių žmonių lūpomis Rusija mėgina pasakyti, neva 5 str. ir NATO saugumo garantijos nesuveiks. Dėl to dabar pagrindinis Lietuvos bei NATO uždavinys ir tai, kas rugsėjį bus aptariama NATO viršūnių susitikime Velse – užtikrinti 5 str. patikimumą.

Pasak L. Kasčiūno, NATO darys daug, kad Baltijos šalių ir Lenkijos saugumas būtų sustiprintas, kad jos būtų dar labiau integruotos į gynybinę sistemą, kad nebūtų nevisavertės narės ir kad negalėtų būti paverstos buferine zona.

Tuo metu Gruzijai pasisekė mažiau. Gruzija tikėjosi gauti NATO narystės veiksmų planą, tačiau, pastebi L. Kasčiūnas, Rusija dėl Gruzijos galbūt net įgijo neformalią veto teisę.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

R.I.T.A. Kur tūkstančiais byra valstybės pinigai: vien už ryšio su savimi atkūrimą – 36 tūkst. eurų

Valdininkai įvairiems mokymams ir viešinimui leidžia tūkstančius eurų. Socialinės apsaugos ir...

Pasiūlė išeitį regionams: pasakoja, kiek uždirba

Netylant debatams apie dviejų greičių Lietuvas, vienas iš būdų regionuose sukurti daugiau darbo...

Gydytojai siūlo kompromisą visuomenei: mainais į didesnį finansavimą įsipareigos neimti kyšių (72)

Antradienį Lietuvos medikų sąjūdžio atstovai atėjo tartis su premjerui Sauliumi Skverneliu dėl...

Perspėja dėl kenksmingų programėlių: pasitikrinkite, ar neparsisiuntėte vienos iš jų (4)

Aštuonios kenksmingos programėlės, kurias ESET saugumo sistemos nustato kaip...

Sumaištis Luhanske – centrą užėmė ginkluoti žmonės be skiriamųjų ženklų atnaujinta 15.16 (277)

Okupuoto Ukrainos miesto Luhansko centre nežinomi ginkluoti žmonės apsupo taip vadinamosios...

Keisis visų valstybės tarnautojų algos (70)

Biudžetininkų ir valstybės tarnautojų pareiginės algos bazinį dydį kitais metais...

Verygos atsakymai opozicijos nenuramino (337)

Trys opozicinės Seimo frakcijos antradienį pokalbiui pasikvietė sveikatos apsaugos ministrą...

Perversmas prekyboje: pirkėjai įvertino parduotuvę be kasininkų Švenčionėliuose (107)

Prekybos tinklas „Norfą“ Lietuvos mieste Švenčionėliuose atidarė parduotuvę, kurioje nėra...

Ar žinote, kodėl į tablečių buteliuką dedama vatos (2)

Jei atidarę naują vaistų buteliuką iš pradžių pamatote ne tabletes, o vatos gumulėlį,...

Baltijos šalių augimą žemyn tempia Lietuva (89)

Skandinavijos finansų grupės SEB ekonomistų skaičiavimais, Lietuvos ekonomikos augimas...