Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) vykdytuose pirkimuose vyravo lengvas chaosas, tačiau kol kas apie ikiteisminius tyrimus nekalbama. Tokį įspūdį išklausęs Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) atstovų susidarė laikinosios komisijos LRT veiklai tirti pirmininkas „valstietis“ Arvydas Nekrošius.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Trečiadienį laikinoji komisija išklausė Specialiųjų tyrimų tarnybos direktoriaus pavaduotoją Egidijų Radzevičių, Korupcijos prevencijos valdybos Antikorupcinio vertinimo skyriaus viršininką Audrių Bereišį. STT vertinimo antikorupciniu požiūriu svarstymas Seimo komisijos posėdyje vyko už uždarų durų.

Kaip po susitikimo su STT atstovais teigė A. Nekrošius, per susitikimą buvo atkreiptas dėmesys, kad daugelį metų LRT nebuvo jokios priežiūros institucijos, kuri viską sužiūrėtų.

„Ir LRT taryba, ir administracinė komisija turėjo prižiūrėti, bet, kaip matome, ne visą laiką viskas tinkamai veikė. STT tam tikrą dalyką pasakė, ir mes, kaip komisija, tą dalyką matome“, - sakė A. Nekrošius.

Pasak jo, Kultūros ministerija parengė įstatymo projektą, kuriame numatyta, kaip būtų galima tobulinti situaciją.

Išklausęs STT Seimo komisijos pirmininkas susidarė įspūdį, kad LRT pirkimuose buvo lengvas chaosas.

„Apskritai kalbama ir apie kietąją dalį, ir – apie taip vadinamąją minkštąją. Kietąją - tai yra pradedant nuo renovacijos, minkštąją - programų pirkimą“, - sakė A. Nekrošius.

Pasak jo, STT paprašė papildomos medžiagos, kad galėtų atlikti platesnį antikorupcinį vertimą. Seimo komisija žada STT tą medžiagą pateikti dar trečiadienį.

„Kol kas nekalbama (apie ikiteisminius tyrimus)“, - sakė A. Nekrošius.

Pasak Seimo komisijos pirmininko, STT atliko ir nepotizmo vertinimą.

„Procentas kol kas nėra didelis, bet čia giminystės ryšius vertino, tačiau neįvertino draugų rato“, - sakė A. Nekrošius.

STT įvertino situaciją nuo 2013 metų.

Paaiškino, kodėl „Panoramos“ neverčia į gestų kalbą

Laikinajai komisijai trečiadienį taip pat liudijo LRT Televizijos programų direkcijos Programų planavimo skyriaus vadovas Tadas Jačiauskas. Daugiausiai klausimų komisijai kilo apie laidų pritaikymą akliesiems ir kurtiesiems.

Viešoje posėdžio dalyje A. Nekrošius svečio klausė, ar jie yra turėję skundų dėl LRT programų pritaikymo kurtiesiems arba regos negalią turintiems žmonėms.

„Mes atsakėme į visus klausimus. Taip, turėjome skundų. (…) Tiksliai neprisimenu tų skundų pobūdžio, bet esame pridėję tuos skundus prie atsakymo (komisijai)“, - sakė T. Jačiauskas.

Programų planavimo skyriaus vadovas informavo komisiją, kad 2017 m. per LRT televiziją ir LRT Kultūros kanalą subtitruota yra 6,4 proc. produkcijos, ir 2 proc. jos versta į gestų kalbą. Skaičiuojama nuo bendro transliacijų laiko – 24 val. per parą, 7 dienos per savaitę.

„Per laikotarpį nuo 2014 metų iki 2017 metų visą laiką daugėja vertimų į gestų kalbą“, - sakė T. Jačiauskas.

Programų planavimo skyriaus vadovas informavo, kad 2017 pavasario sezone LRT televizija su subtitrais transliavo pirmadienį politinę dokumentiką, šeštadienio filmą, šeštadienio ir sekmadienio gamtos dokumentiką (tai yra 4 dokumentiniai filmai), „Gustavo enciklopediją“ ir „Bėdų turgų“.

Vasaros sezone LRT televizija su subtitrais transliavo šeštadienio filmą, šeštadienio ir sekmadienio gamtos dokumentiką, „Bėdų turgų“. Rudens sezone viskas liko taip pat, kaip ir pavasario sezone, tik vietoj „Bėdų turgaus“ su subtitrais buvo transliuojami „Istorijos detektyvai“.

Į gestų kalbą kasdien verčiamos „Žinios“ (tai yra buvusi laida „Šiandien“), ir savaitgaliais – papildomai 15.45 val. „Žinios“. LRT taip pat stengiasi transliuoti visus valstybinius renginius su gestų kalba.

Programų planavimo skyriaus vadovas informavo apie planus, kad LRT per mėnesį-du planuoja įrengti atskirą gestų studiją. Tai turėtų sudaryti galimybes daugiau produkcijos ir lengviau versti į gestų kalbą.

„Dabar tai buvo daroma tik iš Naujienų tarnybos studijos arba atimant laiką iš kitų studijų“, - sakė T. Jačiauskas.

Programų planavimo skyriaus vadovas nežinojo, ar LRT egzistuoja patvirtinti atrankos kriterijai, kokias laidas subtitruoti arba versti į gestų kalbą.

„Patvirtintų atrankos kriterijų nežinau, ar turime, bet „Žinias“ (transliuojamas kasdien 17.30 val., ir papildomai – savaitgaliais 15.45 val.) verčiame į gestų kalbą, taip pat – ir visus valstybės renginius. Pagrindinis kriterijus yra toks, kad žmonės žinotų, kas vyksta Lietuvoje“, - sakė T. Jačiauskas.

LRT komisijos nariams nebuvo aišku, kodėl į gestų kalbą verčiama ne „Panorama“, o anksčiau rodoma „Žinių“ laida.

„Yra didelė dalis, aš įsivaizduoju, žiūrovų, kuriuos erzina – čia toks standartinis atsakymas. Mes stengiamės atspindėti ne tik poreikius žmonių, turinčių negalią, bet yra ir žmonės, kurie … Todėl mes tikimės, kad galės žiūrėti LRT mediatekoje bet kada patogiu metu, ir 17.30 val. per LRT televiziją. Stengiamės laviruoti tarp dviejų polių. Todėl, kad yra taip, kaip yra“, - aiškinosi T. Jačiauskas.

Perklaustas dėl „erzinimo“ LRT atstovas atsiprašė dėl tokio pavartoto žodžio, ir pripažino neprisimenąs apie tai, kad būtų darytas tyrimas tokiai nuomonei pagrįsti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„MG Baltic“ byla. Šimašiaus kabineto paslaptys, Butkevičiaus skambučiai ir „dyki pinigai“ (6)

Didžiojoje politinės korupcijos byloje dažnai minimas garsiajam Liberalų Sąjūdžio...

Apie savo ateitį prabilęs Šaras: „Žalgiris“ – elitinis Europos klubas (100)

„Sveikiname visus su čempionų titulu, sveikiname mūsų fanus. Sveikinu savo žaidėjus, kuriems...

Tėvų galvos skausmas – mažai valgantis vaikas: yra būdas, kaip tai išspręsti (48)

Kai tėvai susiduria su prastu vaikų apetitu , pasak medicinos psichologės Rūtos Vyšniauskės ,...

Orai: džiūstantiems lietaus dar teks palaukti (9)

Pavargę nuo karščių šiomis dienomis atsikvėps šiek tiek lengviau – temperatūra sumažės....

Turistų išpaikintą Europą lietuviai iškeitė į vietą, kur gavo daug dėmesio ir nemokamų vaišių (40)

Po viešnagės Teherane, kuris yra tiesiog didelis miestas ir Irano sostinė, o ne koks gilus...

„Žalgiris“ švenčia – su sirgaliais pergalės dainas traukė ir Jonas Valančiūnas (27)

Kauno „Žalgirio“ krepšininkai aštuntą kartą iš eilės ir 20 kartą istorijoje tapo...

Kane'as paskutinę akimirką išplėšė Anglijos rinktinei pergalę dvikovoje su Tunisu (161)

Anglijos futbolo rinktinė vos nepaslydo pasaulio čempionato starte. Garetho Southgate'o treniruojama...

Nerimas ore: pakeliui į Rostovą užsiliepsnojo Saudo Arabijos rinktinę skraidinusio lėktuvo variklis (26)

Saudo Arabijos futbolo rinktinė, Rusijos avialinijų „Rossiya“ lėktuvu keliaudama į Rostovą,...

Prieš 30 m. atrasta Cindy Crawford grožio paslaptis gelbėja ir šiandien: 52-ejų modelis atrodo tobulai (13)

Cindy Crawford supermodelių elite sukasi keletą dešimtmečių. Per tą laiką ji neabejotinai...

Lietuvos monarchijos projektas: karaliaus kandidatų sąraše nuo Ispanijos karo aviacijos aso iki veidmainio vietinio didiko (2)

1918-ųjų vasarą Lietuvos Taryba pasitiko neramiai. Vokietija ir toliau neketino leisti grupelei...