aA
Naujagimį ankstų vasaros rytą daugiabučio laiptinėje likimo valiai palikusi motina žengė į teismą. 32-ejų panevėžietei teks atsakyti ne tik už tai, kad ketino atsikratyti bejėgiu sūneliu, bet ir sukėlė rimtą grėsmę jo gyvybei.
Kaltinamoji
Kaltinamoji
© Sekundė.lt

Naujagimį palikusi panevėžietė į pirmąjį teismo posėdį atvyko slėpdama veidą nuo žiniasklaidos. Į klausimus, kas nutiko, kad nusprendė atsikratyti savo vaiko, ji atsakė tyla. Su žurnalistais kalbėti atsisakė ir moters advokatas.

Rezonansinę bylą teismas nagrinės už uždarų durų. Atsižvelgęs į tai, jog nukentėjusiuoju pripažintas mažametis asmuo, taip pat siekdamas užkirsti kelią paskelbti žinias apie privatų proceso dalyvių gyvenimą, teismas nusprendė bylą nagrinėti neviešuose posėdžiuose.

Išgelbėjo stebuklas

Netekėjusios motinos poelgis ne tik Panevėžį, bet ir visą Lietuvą sukrėtė birželio 15-ąją. Ikiteisminio tyrimo duomenimis, tos dienos naktį savo nuomojamame bute Vilties gatvės daugiabučiame name moteris viena pagimdė berniuką. Dar nebuvo nė prašvitę, kai ji naujagimį susuko į pledą ir nunešė į gretimo daugiabučio namo antro aukšto laiptinę. Ten ką tik į šį pasaulį atėjusį mažylį mama paliko nežinomybei.

Laimė, gyvąjį ryšulėlį laiptinėje pastebėjo atsitiktinai ėjęs to paties namo gyventojas ir iškvietė pagalbą. Atskubėjusi greitoji medicinos pagalba mažylį išvežė į ligoninę. Jam iškart buvo prijungta kūno temperatūrą kelianti aparatūra – kritiškai sušalusiam pamestinukui sušilti tiek, kad gyvybei nebegrėstų pavojus, prireikė gero pusdienio. Tačiau toliau jį gydyti prireikė jau sostinės medikų pagalbos.

Šiuo metu kūdikio sveikatos būklė, pasak jį stebinčių specialistų, yra stabili. Vaikelį augina laikinieji globėjai.

Slėpė nėštumą

„Kaltinamoji kūdikį paliko ant betoninių grindų, kur jis pragulėjo apie tris valandas. Vaikas sušalo taip, kad nuvežus į ligoninę nebuvo net įmanoma jo kūno temperatūros išmatuoti. Tokia būklė pavojinga gyvybei. Tik medikų dėka jis liko gyvas“, – per pirmąjį posėdį Panevėžio apygardos teisme kalbėjo prokurorė Valdemara Chodorcevičienė.

Viešąjį kaltinimą palaikanti valstybės pareigūnė pridūrė, kad gimdytoja neneigia norėjusi atsikratyti savo vaiko, bet nesitikėjo, kad jam kils mirtinas pavojus.

Motina teisme kaltinama palikusi vaiką siekdama juo atsikratyti, už tai baudžiama iki 2 metų nelaisvės, bei dėl sunkiai sutrikdytos bejėgio vaikelio sveikatos. Už šį nusikaltimą Baudžiamasis kodeksas numato nuo dvejų iki dvylikos metų nelaisvės bausmę.

Net ir kūdikio advokatė Eligija Norkienė po posėdžio nesistebėjo, kad tokių griežtų pasekmių išsigandusi motina staiga panoro pati auginti savo pamestinuką.

„Ji pati nepasako, kad bijo bausmės, bet susidaro toks įspūdis, jog vaiką susigrąžinti panoro tik todėl“, – svarstė advokatė.

Pastojusi moteris, regis, neplanavo būti motina – pas medikus nėštumo metu ji lankėsi tik kartą, prieš pat gimdymą.

Ar teisinga, kad šiuo metu globėjų prižiūrimas vaikelis būtų grąžintas motinai, advokatė nekomentavo. Šis klausimas bus sprendžiamas kitoje, jau civilinėje byloje.

Pirmajame teismo posėdyje motina davė parodymus. Ji aiškino, kad nenorėjo vaiko auginti, todėl ir gimdė pasislėpusi. Esą tikėjosi, kad kūdikį suras ir užaugins geri žmonės.

Pasimatymus stebi psichologas

Dėl laimingo atsitiktinumo laiku rastas ir gyvas likęs kūdikis dabar gyvena pas laikinuosius globėjus. Jam, pasak Vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos specialistės Rūtos Karčiauskienės, užtikrinta saugi aplinka ir teikiama priežiūra, sudarytos sąlygos augti ir ugdytis.

„Kadangi kūdikiui nustatyta laikinoji globa, motinai sudarytos sąlygos jį lankyti, įgyti motinystės įgūdžių, atkurti ir išlaikyti ryšį su vaiku. Gimdytojos susitikimus su mažyliu stebi psichologas, Panevėžio socialinių paslaugų centro darbuotojai“, – kalbėjo R. Karčiauskienė.

Kaltinamajai sudarytas pagalbos šeimai planas. Pasak specialistės, rekomendacijas moteris stengiasi vykdyti, tačiau papildoma pagalba jai vis dar labai reikalinga.

„Vaiko teisių apsaugos sistemos prioritetas – vaiko teisė augti biologinėje šeimoje. Tačiau ši situacija nėra eilinė ir motinai teks įrodyti, kad ji yra pajėgi, turi pakankamai įgūdžių savarankiškai rūpintis vaiku“, – pabrėžė R. Karčiauskienė.

Laikinoji vaiko globa paprastai tęsiasi iki metų. Po to ji gali būti pratęsta dar pusmečiui. Specialistai vertina, kaip biologiniai tėvai vykdo pagalbos šeimai plane numatytas priemones, kokias pastangas deda, kad susigrąžintų atžalą. Taip pat stebima, ar išnyksta aplinkybės, dėl kurių vaikui nebuvo saugu augti biologinėje šeimoje.

Paliktojo vaikelio mama dirba vienoje Panevėžio įmonėje. Iki šio įvykio nei į policijos, nei į socialinių darbuotojų akiratį nebuvo patekusi.

„Sekundė“
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(16 žmonių įvertino)
3.1875

Top naujienos

Po įvykių Vilniaus centre esančiame viešbutyje – policijos tyrimas: tiesą atskleidė vaizdo įrašai (152)

Vieno Vilniaus centre esančio ir klientų vertinamo viešbučio vadovybė buvo priversta kreiptis...

Vytautė Merkytė | D+

Mažo kaimelio istorija, kuri parodė tikrąjį nacių žiaurumą: šis nusikaltimas pašiurpino net SS vadus (2)

Antrasis pasaulinis karas pasižymėjo baisiais nusikaltimais žmoniškumui: Holokaustas, Gulagas...

Broko jūroje lyderius pametė ir „Žalgiris“, ir „Real“, bet į krantą išplaukė tik ispanai Laso nesuvokė skaičių protokole (460)

Paulius Jankūnas sužaidė geriausias sezono rungtynes ir palypėjo į rezultatyviausių visų...

Rekordinė šiluma užleis vietą vėsesniems ir vėjuotiems orams (2)

Po rekordinės vakar dieną pietvakarinius rajonus užplūdusios šilumos , šiandien, penktadienį,...

Magistralės padalintą dešimties namų kaimą sujungs tunelis už 2 mln. eurų (227)

Elektrėnų savivaldybėje prie magistralinio kelio A1 esantis Strošiūnų kaimas sulauks...

Lundbergo debiuto ir Jameso sugrįžimo vos nesugadino iš mirusiųjų prisikėlę graikai „Chimki“ agonijai galo nematyti (4)

Maskvos CSKA (17/8) galėjo prisijuokauti rungtynėse su Pirėjo „Olympiakos“ (11/15). 25...

Nausėda po EVT posėdžio: naujas vakcinos tiekimo grafikas leis iki vidurvasario paskiepyti 70 proc. gyventojų (468)

Nauji vakcinos nuo COVID-19 tiekimo grafikai sudaro galimybę iki vidurvasario paskiepyti 70 proc....

Pagaliau prie starto linijos stoja nuo COVID-19 skiepytis vengusios valstybės (35)

Stovėjusios nuošalyje, kol JAV ir Europa stačia galva puolė skiepytis nuo „Covid-19“, Azijos...

Toma Miknevičienė | D+

Kitokį vaiką auginanti mama: turiu kovoti ir dėl to, kad mano vaiko nenufilmuotų „TikTokui“ (7)

Kai į rankas įduoda kortelę su tavo vaiko nuotrauka ir vardu, o ten įrašyta, kad jam nustatyta...

Vilniuje, daugiabutyje kilus gaisrui, žuvo žmogus (6)

Ketvirtadienio vakarą, 21.41 val., Bendrajame pagalbos centre skubios pagalbos telefono numeriu 112...