„Brigados klausimas yra diskutuojamas tiek Lietuvoje, tiek ir Vokietijoje. Politinė vadovybė Lietuvoje ir Vokietijoje nesiginčija šiuo klausimu. Kaip ir sakė prezidentas G. Nausėda, mes žinome, kad abi šalys turi atlikti savo namų darbus – tiek Lietuva, tiek Vokietija“, – Prezidentūroje surengtoje spaudos konferencijoje teigė F. W. Steinmeieris.

Pasak jo, šiuo metu daromi žingsniai, kad Vokietijos brigados karių skaičius Lietuvoje galėtų būti padidintas.

„Mes deriname veiksmus glaudžiai bendradarbiaudami kaip partneriai, mūsų gynybos ministrai bendradarbiauja – Vokietijos ministras lankėsi ir lankysis Lietuvoje ir taip pat kalbės šiuo klausimu. Todėl, manau, kad tiek Lietuvoje, tiek Vokietijoje sutariame, kad ši brigada prisidės prie Lietuvos saugumo. Ir tai turi suderinti abiejų šalių gynybos ministrai“, – sakė Vokietijos prezidentas.

„Lietuvos pusė ruošia infrastruktūrą, Vokietijos pusė taip pat daro savo žingsnius. Vyriausybės neturi ginčo dėl šio klausimo“, – patikino jis.

ELTA primena, kad Vokietija yra labai svarbi Lietuvos partnerė gynybos srityje. Berlyne balandžio pabaigoje viešėjęs prezidentas Gitanas Nausėda sakė, kad su Vokietijos kancleriu Olafu Scholzu sutarta Bundesvero brigadą Lietuvoje dislokuoti palaipsniui – priklausomai nuo Lietuvos progreso plėtojant tam reikalingą infrastruktūrą.

Vis tik Vokietija oficialiai šio sutarimo kol kas nėra patvirtinusi.

Vokietijos kancleris O. Scholzas po penktadienį įvykusio susitikimo su trijų Baltijos šalių premjerais dar kartą patikino, kad Berlynas prisideda prie Baltijos regiono stiprinimo ir yra įsipareigojęs, esant poreikiui, greitai dislokuoti brigados dydžio karinį vienetą Lietuvoje.

Dėl Vokietijos brigados klausimo Lietuvoje intensyvios diskusijos tęsiasi jau pusę metų. Politikai nesutaria, ar reikėtų spausti Berlyną, kad šis tvirčiau įsipareigotų dėl terminų, kada Lietuvoje galėtų atsirasti nuolatiniu režimu dislokuota Vokietijos karių brigada.

Politikai taip pat neturėjo identiškos nuomonės, kaip reikėtų vertinti Vokietijos ir Lietuvos lyderių praėjusių metų birželį paskelbtą komunikatą, kad šalies teritorijoje bus dislokuota brigada.

Prezidentas: Vokietijos vaidmuo yra esminis užtikrinant saugumą regione

Šalies vadovas susitikimo metu teigė, kad Vokietijos vaidmuo yra esminis tiek remiant už laisvę kovojančią Ukrainą, tiek užtikrinant regiono saugumą. Be to, ilgalaikis Vokietijos įsipareigojimas Lietuvos saugumui yra reikšmingas visam NATO rytiniam flangui. Prezidentas pabrėžė, kad Lietuva aktyviai investuoja į karinės infrastruktūros plėtrą, kad sukurtų sąlygas priimti vokiečių brigadą savo teritorijoje.

„Lietuva iš savo pusės pasirengusi padaryti viską, kad Vokietijos kariai mūsų žemėje jaustųsi kaip namuose. Sąjungininkų pajėgos būtinos Lietuvos saugumui ir apginamumui užtikrinti. Turime stiprinti NATO Aljanso rytinį flangą. Tai – priešakinė linija, kuri turi būti itin stipri, įskaitant oro ir priešraketinės gynybos elementus bei didesnį sąjungininkų pajėgų buvimą regione“, – kalbėjo šalies vadovas.

Pasak Prezidentūros, prezidentas su Vokietijos vadovu taip pat aptarė paramos Ukrainai klausimus. Lietuvos vadovas akcentavo, kad sąjungininkų karinė, politinė, diplomatinė ir finansinė parama gyvybiškai svarbi su agresoriumi kovojančiai Ukrainai. Pasak prezidento, būtina remti Ukrainą, kol Rusija bus nugalėta.

Šalies vadovas taip pat pažymėjo būtinybę didinti spaudimą Rusijai – tęsti efektyvią ES sankcijų politiką ir reikalauti Kremliaus režimo atsakomybės už karo ir agresijos nusikaltimus. Prezidentas išreiškė viltį, kad Ukrainai įgyvendinus visas Europos Komisijos rekomendacijas, iki metų pabaigos bus priimtas sprendimas pradėti derybas dėl Ukrainos narystės ES.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)