aA
Įtampa ir taip prastuose JAV ir Kinijos santykiuose vis auga. Eksperto teigimu, karas Ukrainoje Pekinui yra naudingas beveik iš visų pusių, be to – jai jis praktiškai nekainuoja. Nors Kinija bando toliau laviruoti aktyviai neįsitraukdama į paramą Rusijai, rimtesni Vakarų svertai bausti, jei visgi Pekinas apsigalvotų, pasak eksperto, realybėje gali pasirodyti gerokai sunkiau įgyvendinami.
V. Putinas ir Xi Jinpingas
V. Putinas ir Xi Jinpingas
© AP / Scanpix

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) docentas Linas Didvalis, kalbėdamas „Žinių radijuje“, pastebėjo, kad dvišalė konfrontacija tęsiasi jau ne vienerius metus.

„Kinija gana atvirai teigia ir įvairiausiais žingsniais žengia žingsnius, kad didintų savo galią bei įtaką pasaulyje. Tai yra gana akivaizdu. Yra įvairiausi Kinijos planai ir politinės priemonės kaip kad stiprinti jungtis su įvairiomis pasaulio valstybėmis, ypač su besivystančiomis valstybėmis, investuojant, stiprinant prekybą, ekonominius ir politinius ryšius – per paskutinį dešimtmetį į tai Kinija investavo milžiniškas lėšas“, – pastebėjo pašnekovas.

Kinija per dešimtmetį, anot jo, akivaizdžiai tapo atkaklesnė, labiau savimi pasitikinti, drąsiau išreiškianti savo poziciją.

„Jei anksčiau mes nematydavome tokios stiprios retorikos Amerikos atžvilgiu iš Kinijos pusės, tarsi būdavo stengiamasi kiek ramiau reaguoti ir poziciją išsakyti, tai dabar matome, kad Kinija tikrai labai drąsiai, su tokiu prieštaravimu bando skleisti savo poziciją be didesnių dvejonių“, – kalbėjo L. Didvalis.

Jo teigimu, Kinijai yra naudinga, kad visos jos konkurentės ilgalaikėje perspektyvoje būtų kuo silpnesnės, nes tai leidžia auginti Pekino galią.

Bidenas ir Xi Jinpingas
Bidenas ir Xi Jinpingas
© AFP / Scanpix

„Karas Ukrainoje, Rusijos agresija prieš Ukrainą, kaip mato ir tiki Kinija, silpnina JAV, kuri leidžia pinigus „į balą“, Kinijos požiūriu, silpnina Europą, kuri taip pat turi išleisti daug lėšų. Tuo pačiu ir pati Rusija yra silpnėjanti, tad Kinijai tai iš esmės iš visų pusių yra naudingas dalykas, nes Kinijai tas karas iš esmės nekainuoja, ji labai stengiasi atsargiai laviruoti, kad niekas ant jos per daug nesupyktų“, – sakė VDU docentas.

L. Didvalis atkreipė dėmesį, kad šiuo metu Kinija išlaiko prekybinius santykius tiek su Rusija, tiek su JAV, tiek su Europa.

„Ilgalaikėje perspektyvoje Kinija tikisi, kad išeis iš visos šios situacijos tik stipresnė. Todėl pačiai Kinijai kažkaip aktyviai įsitraukti į šį konfliktą nėra labai aiškios logikos, nes visas įsitraukimas jai kainuotų gana daug, lemtų, kad Vakarai įvestų sankcijas Kinijai, ir tokiu būdu Kinija tikrai negautų kažkokios didesnės naudos“, – paaiškino ekspertas.

Todėl, anot jo, kol kas sunku sugalvoti argumentą, kodėl Pekinas galėtų nuspręsti tiekti Rusijai ginklus. Tokius planus paneigė ir pati Kinija.

L. Didvalio vertinimu, Kinijai silpnėjanti Rusija naudinga, nes dvišalėse derybose gerėja jos pozicijos.

Xi Jinpingas, Vladimiras Putinas
Xi Jinpingas, Vladimiras Putinas
© AP / Scanpix

„Mes matome, kaip Vakarų šalys sunkiai, iš mūsų, Lietuvos perspektyvos žiūrint, įvedinėja sankcijas Rusijai, tad pagalvojus apie sankcijas Kinijai tampa dar sudėtingiau rasti konsensusą daugeliui valstybių, nes ekonomiškai saitai yra labai stiprūs“, – kalbėdamas apie tai, kokias sankcijas Vakarai galėtų įvesti Kinijai, jei ši įsitrauktų į karą Ukrainoje, pastebėjo VDU docentas.

Sudėtingesnės ir rimtesnės sankcijos, pasak jo, tikriausiai galėtų būti įvedamos tik tokiu atveju, jei situacija taptų itin eskaluojanti.

„Kažkokių labai didelių sankcijų aš nesitikėčiau, kad jos būtų greit įvedamos. Tikriausiai būtų pradėta nuo jautriausių sektorių, tokių kaip karinis sektorius, aukštesnių technologijų sektorius ar tai, kas tampriai susiję su karine pramone“, – sakė L. Didvalis.

Visą „Žinių radijo“ laidą su VDU docentu žiūrėkite čia:

Žinių radijas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(32 žmonės įvertino)
4.0625

Top naujienos

Ekspertai išnarstė Šimonytės užuominas: scenarijai keli (8)

Premjerė Ingrida Šimonytė pirmadienio rytą pradėjo intriga – LRT radijo eteryje ji...

Ekonomikos ir inovacijų ministerija teikia savo siūlymus: mažesni mokesčiai talentams iš užsienio, kitaip taikomas pelno mokestis (4)

Ekonomikos ir inovacijų ministerija (EIMIN) pirmadienį darbo grupėje pateikė savo siūlymus...

Karas Ukrainoje. „Kantri“ Rusija gąsdina „unikaliu ginklu“: sunaikintų net JAV Zelenskis po Rusijos smūgių Slovjanskui: neatleisime (2)

Ukrainos Slovjansko mieste pirmadienio rytą surengtos Rusijos raketų atakos aukų padaugėjo iki...

Gripas nusinešė dviejų vaikų gyvybes: vienam nebuvo nė 9 metų

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) informuoja, kad praėjusią savaitę bendras...

Įvertino naujus Putino planus: Kremlius pažemino savo artimiausią sąjungininkę (2)

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ( NSGK ) pirmininkas teigia, kad Rusijos sprendimas...

The Economist

Mao aukos iki šiol nesugeba išsireikalauti teisingumo: papasakojo tiesą apie valymus ir kraujo praliejimą

Bet kuriam režimui, siekiančiam nugramzdinti užmaršty kitados vykdytą siaubą, dar gyvos jo aukos...

Kšištofui Lavrinovičiui – nemalonumai dėl turto: VMI jį areštavus, krepšininkas tokį sprendimą apskundė teismui

Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė pareiškėjo Kšištofo Lavrinovičiaus skundą...

Kelininkai įspėja: dosni žiemiškų orų porcija kabins vieną Vilniaus dalį

Vilniaus miesto savivaldybės įmonė „ Grinda “ pirmadienio popietę feisbuke įspėja, kad...

Paruošite akimirksniu: gardėsis puikiai tiks Velykų rytmečiui ir tikrai nenuskriaus piniginės

Artėjant bene gražiausiai pavasario šventei, Šv. Velykoms, imame dairytis, kuo šiemet papuošti...

Liudas Dapkus. Istorinis šansas nykstančiai Lietuvai

Trys milijonai. Šį sakralinį mūsiškių skaičių XXI amžiaus pradžioje įvardijęs Marijonas,...