aA
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos atstovas Žygimantas Pavilionis prieš keletą savaičių, kalbėdamas su Latvijos televizija, pareiškė, kad „Putinas dirba Rygai“, Latvijos sprendimai – „Rusijos interesai“, o Vilnius – „pusė Lietuvos“. Tokiais teiginiais parlamentaras vertino Latvijos veiksmus, Baltijos šalims derantis dėl Astravo elektros boikoto. Laidoje Delfi diena Latvijos politikas Romualdas Ražukas labai skambiai sureagavo į tokius Lietuvos politikų pareiškimus. Anot jo, šiuo metu tiesiog gadinami santykiai, nes Lietuva priima sprendimus nepasitarusi su kitomis šalimis kaimynėmis.

Seimo narys Audronius Ažubalis laidoje Delfi diena sako, kad šiuo metu kalbama apie Baltijos šalių nepriklausomumą, todėl dirbti šiuo klausimu nėra per vėlu.

„Dabar sprendžiamas gyvybinis klausimas. Ne tik Lietuvai, bet ir visoms Baltijos šalims: ar pavyks Rusijai išlaikyti rytinį Baltijos jūros pakraštį savo įtakos sferoje, nes kol kas liko paskutinė bambagyslė – elektros energija. Todėl, kai mes kalbame apie Baltijos šalių nepriklausomumą, liko paskutinis žingsnis – Baltijos šalių sinchronizacija su kontinentinės Europos tinklais, išėjimas iš Rusijos sistemos.

Čia metami milžiniški pinigai. Į visa tai, kas vyksta, reikia žiūrėti būtent šiame kontekste – ne ekonominė nauda svarbi Rusijai, o geopolitinė. Jeigu suprantame interesą, viskas tampa labai aišku. Nėra vėlu dirbti, o tokia ministro pozicija yra kapituliantiška“, – sako Seimo narys.

Ražukas: aš tiesiog nesuprantu

Latvijos politikas Romualdas Ražukas tikino, kad jam labai gaila dėl Lietuvos interpretacijos, neva Latvija išduoda kitus kaimynus.

„Aš tikrai labai išgyvenu ir apgailestauju dėl tokios retorikos. Paklausykite, netgi dabar nusikalbėjo taip toli, kad sako, jog Latvijos Vyriausybė manipuliuoja Rusijos interesais, – tokios kvailystės seniai nesu girdėjęs. Supraskite, jeigu pasakysi blogą žodį, tai toks pats ir sugrįš. Mūsų valstybėms bendradarbiaujant turime tiek daug gerų pasiekimų – vien dėl pandemijos koordinavimo, o dabar tokioje priešrinkiminėje situacijoje reikia viską sugadinti. Aš tiesiog nesuprantu“, – laidoje sako R. Ražukas.

Iš Latvijos politiko – griežtas atsakymas Lietuvai: tokios kvailystės seniai nesu girdėjęs
© DELFI / Kiril Čachovskij

Paklausus, kodėl latviai nori prekiauti Astravo energetika su Rusija, pašnekovas tikino, kad viskas yra neva labai paprasta.

„Labai paprasta. 12–13 proc. elektros energijos Latvijai reikia pirkti, o ne pasigaminti. Iki dabar buvo visų trijų valstybių priimtas sprendimas, kad jungtis bus per Lietuvą nuo Baltarusijos. Lietuva visiškai nepasikonsultavusi su latviais ir estais priėmė sprendimą, kad nepirks. Todėl tokia sunki reakcija nuo mūsų ministrų, administracijos pusės. Lietuva, kaip visada, pati padarė, o paskui kviečia jungtis kitas Baltijos valstybes – tai labai tipiška. Aš turiu daugiametę patirtį. Dirbau gynybos ministerijoje, Baltijos asamblėjoje. Juk reikia pagalvoti ir konsultuotis su kaimynais. Su estais daug lengviau susitarti, nes jie taip nedaro“, – sakė R. Ražukas.

Tikina, kad Lietuvai teks rinktis

A. Ažubalis sureagavo į politiko žodžius ir tikino, kad tokios kalbos viešumoje atsirado ne dėl rinkimų periodo, o dėl to, jog šis klausimas, pašnekovo žodžiais, yra nacionalinio saugumo klausimas.

„Pirmiausia atsakysiu kolegai Ražukui: Lietuva viena pati tikrai nieko nenusprendė. 2018 metais visos trys valstybės sutarė dėl kainų metodikos ir nulinio komercinių srautų pralaidumo iš Baltarusijos į Baltijos valstybių elektros rinką – toks buvo sutarimas. Paskui latviai nusprendė išeiti ir sakė, kad tai yra nauja metodika.

Iš Latvijos politiko – griežtas atsakymas Lietuvai: tokios kvailystės seniai nesu girdėjęs
© DELFI / Josvydas Elinskas

Taigi kas ką „pastatė“ prieš faktą? O, kalbant apie rinkimus, jeigu rinkimų laikas sutampa su tuo, kas vyksta, su ministro Vaičiūno bandymais pasirašyti naują deklaraciją, kuria būtų įtvirtintas toks negeras dalykas, – Latvijos teisė pirkti elektros energiją iš Baltarusijos, tai čia nėra rinkimai. Tai – valstybės nacionalinio saugumo klausimas“, – laidoje kalbėjo A. Ažubalis.

Pašnekovas taip pat sako, kad ateityje Lietuvai gali tekti apsispręsti ir priimti labai svarbų sprendimą.

„Jeigu Latvija ir toliau laikysis tokios pozicijos, Lietuvai reikės rinktis – ar ji eina į Europą su Lenkija, o Latviją palieka su kitu kaimynu, nes neįmanoma sinchronizacija be Lenkijos; o kokia Lenkijos pozicija, mes žinome. Pasakyti, kad mes prekiausime, – netoliaregiška“, – pridūrė A. Ažubalis.

Laidoje latvių politikas dar kartą pakartojo, kad nesupranta tokių kalbų, ir tikina, jog viską sudėlios laikas, kai praeis priešrinkiminis periodas.

„Jūs priverčiate mane atsidurti labai nemalonioje padėtyje, atvirai eteryje įžeidinėdami mano valstybę. Tai yra beprotybė. Latvijos ir Lietuvos patriotas atsisako tai suprasti. Latvijoje viskas aišku, reikia kelti elektros kainas, iš Baltarusijos niekas elektros nepirks. Štai, galėtų pirkti iš Rusijos. Arba jeigu mes pirktume iš Skandinavų, Suomija turi ryšį su Rusija. Tai reiškia, kad ir iš ten ta Baltarusijos elektra mus gali pasiekti. Aš manau, praeis ruduo, praeis rinkimai, ir susitars ekspertai bei profesionalai“, – sako politikas.

Paklausus, ar tokie pareiškimai nepakenks šalių santykiams, pašnekovas svarstė, kad gali pakenkti.

„Aišku, kad pakenks. Žmonės jau nesupranta tų detalių, kas ką yra pasakę. (…) Visada būna pasekmių.“

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(250 žmonių įvertino)
3.6160

Top naujienos

Šimonytė: situacija kinta blogąja linkme, tai atsakas visai Europai Nausėda: nepaprastos padėties klausimas gali būti sprendžiamas artimiausioje ateityje (409)

Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su premjere Ingrida Šimonytė ketvirtadienį su politinių...

Dvi vakcinos dozes gavę britai praneša apie išskirtinį simptomą užsikrėtus COVID-19 (110)

Dvigubai vakcinuoti britai praneša apie netikėtą simptomą užsikrėtus COVID-19 .

Pusę paros Lietuvos pareigūnai ir migrantai žiūrėjo vienas į kitą: Baltarusijos pasieniečiai taip ir neatsiliepė  paskutinę parą – rekordiniai skaičiai (171)

Pasienyje kartojasi vaizdai, kad pastebėti Lietuvos pareigūnų, nelegalai įsitaiso paskutiniuose...

Tomaševskis: kitas etapas gali būti Ruklos poligonas (121)

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos – Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA–KŠS) lyderis...

Pokyčiai sąskaitose už elektrą: atsiras daugiau informacijos

Nuo šiol elektros energijos vartotojai tiekėjų sąskaitose matys daugiau detalios informacijos apie...

Pas grožio specialistus nutįso eilės: teks palaukti ir pasiruošti didesnę sumą (25)

Siekiantiems patekti pas grožio specialistus prireiks kantrybės, šiuo metu eilės ilgesnės nei...

Pamanę, kad skambina telefoniniai sukčiai, marijampoliečiai buvo nustebinti – tokios staigmenos tikrai nesitikėjo (2)

Kaip jaustumėtės išgirdę, kad jau rytoj jūsų laukia smagios ir, svarbiausia, visiškai nemokamos...

SAM netęsint pažadų, medikai pratrūko: masiškai rašo skundus (10)

Vadovaujantis galiojančia šakos kolektyvine sutartimi tarp Sveikatos apsaugos ministerijos bei...

Ruošiatės poilsiui gamtoje? 4 dalykai, kuriais privalote pasirūpinti, kad išvyka nesibaigtų ligoninės palata

Gimtadienis sodyboje ar šašlykų kepimas poilsiavietėje – kokia bebūtų proga, taisyklės...