Lietuva tapo naujausiu taikiniu, Kinijai stengiantis spausti bendroves ir užsienio vyriausybes laikytis oficialią Pekino liniją atitinkančios politikos Taivano, Tibeto ir kitų jautrių sričių atžvilgiu.

„Jungtinės Valstijos kurstė Lietuvos valdžią pažeidinėti „vienos Kinijos“ principą, – sakė Kinijos užsienio reikalų ministerijos atstovas Wang Wenbinas (Vang Venbinas). – Jos rėmė, padėjo ir skatino juos [Lietuvą] žengti dar toliau klaidingu keliu, kad pasiektų savo politinių išskaičiavimų stabdyti Kiniją.“

Amerikos ir Lietuvos pareigūnai sako, kad Kinija užblokavo lietuviškų prekių importą, kai Taivano vyriausybei buvo leista atidaryti prekybos atstovybę, kurios pavadinime vartojamas Taivano vardas.

Praeitą savaitę kalbėdamasi telefonu su Europos Komisijos pirmininkės pavaduotoju Valdžiu Dombrovskiu JAV prekybos atstovė Katherine Tai (Kettrin Tai) „išreiškė Jungtinių Valstijų tvirtą palaikymą ES ir Lietuvai Kinijos Liaudies Respublikos (KLR) ekonominio spaudimo akivaizdoje“, sakoma amerikiečių pareigūnės biuro pranešime.

Pekinas nepripažįsta Taivano suvereniteto ir laiko salą savo maištinga teritorija bei žada kada nors ją susigrąžinti, prireikus – jėga.

Po Taivaniečių atstovybės atidarymo Kinija atsakydama apribojo diplomatinius ir ekonominius ryšius su Lietuva.