Lietuvos dalyvavimą taikdariškoje misijoje Irake apsvarstyti pasiūliusį Seimo pirmininką Artūrą Paulauską opozicija kaltina viršijus savo įgaliojimus. Opoziciniams konservatoriams užkliuvo laiškas, kuriuo Seimo pirmininkas kreipėsi į prezidentą Valdą Adamkų, siūlydamas Valstybės gynimo taryboje (VGT) apsvarstyti Lietuvos karių dalyvavimą misijoje Irake.
Andrius Kubilius
© DELFI
Pasak Seimo opozicijos lyderio Andriaus Kubiliaus, į prezidentą kreipęsis Seimo pirmininkas sulaužė Seimo statutą viršydamas savo įgaliojimus, mat "sprendžiant valstybės reikalus Valstybės gynimo taryboje ar kur nors kitur Seimo pirmininkas gali tik atstovauti Seimui ir jo nuomonei".

"Jokio savarankiško vaidmens užsienio politikos reikaluose jis (Seimo pirmininkas - BNS) negali vaidinti. Sprendžiant valstybės reikalus VGT ar kur nors kitur Seimo pirmininkas gali tik atstovauti Seimui ir jo nuomonei. Taigi ir laiškus prezidentui dėl užsienio politikos reikalų Seimo pirmininkas gali rašyti tik atstovaudamas Seimui", - spaudos konferencijoje pirmadienį sakė A.Kubilius.

Opozicijos lyderis pasipiktino tuo, jog Seimo pirmininko laiškas nebuvo suderintas su Europos reikalų bei Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetais.

Seimo pirmininkas opozicijos kritiką atmeta - anot jo, būdamas VGT narys, turi teisę teikti pasiūlymus dėl tarybos darbotvarkės.

"Aš esu VGT narys ir turbūt kiekvienas narys turi teisę prašyti į darbotvarkę įtraukti, jo manymu, aktualius klausimus", - pirmadienį spaudos konferencijoje sakė A.Paulauskas.

Seimo pirmininkas A.Paulauskas praėjusią savaitę laišku kreipėsi į prezidentą, siūlydamas apsvarstyti Lietuvos dalyvavimą taikdariškoje misijoje Irake.

Vėliau žiniasklaidai Seimo pirmininkas sakė jog siūlymas apsvarstyti Lietuvos dalyvavimą misijoje Irake "nereiškia radikalių sprendimų".

Pasak Seimo pirmininko, į prezidentą V.Adamkų su siūlymu VGT apsvarstyti Lietuvos dalyvavimą taikdariškoje misijoje Irake jis kreipėsi siekdamas šiuo klausimu suformuoti "bendrą vadovų poziciją".

"Mano laiške siūloma apsvarstyti mūsų viziją, spręsti strategiją - ar mes savarankiškai jas planuojame ir vykdome, ar deriname su kitomis šalimis, tai yra pakalbėti apie tai, apie ką šiuo metu kalbama Amerikoje ir kitose valstybėse", - yra sakęs A.Paulauskas.

Seimo pirmininkas neslėpė, jog jo laiškas prezidentui susijęs ir su pastaruoju metu pasaulio žiniasklaidoje pasirodžiusiais pranešimais, jog JAV elgesys su Irako karo belaisviais pažeidžia tarptautines teisės normas.

Aktyvi tarptautinė diskusija dėl JAV vadovaujamos koalicijos misijos Irake perspektyvų vyksta jau keliolika mėnesių. Net JAV, į Iraką nusiuntusios daugiau kaip 150 tūkst. karių, svarsto laipsniško pasitraukimo variantus.

Seimo pirmininkas patvirtino, jog kreipimasis į prezidentą buvo suderintas su krašto apsaugos bei užsienio reikalų ministrais.

"Esu taręsis, kad tokį raštą ruošiu, ir su krašto apsaugos, ir su užsienio reikalų ministru, bet rašto tekstas parengtas savarankiškai, tik pasikeista nuomonėmis dėl tokio klausimo pateikimo į gynybos tarybą", - sakė A.Paulauskas.

Krašto apsaugos ministras Gediminas Kirkilas BNS praėjusį antradienį patvirtino, jog A.Paulausko kreipimasis į prezidentą dėl Valstybės gynimo tarybos darbotvarkės "buvo suderintas".

"Mes pasiruošę apsvarstyti tokį siūlymą. Juo labiau, kad metų pabaigoje būtų logiška tarp valstybės vadovų aptarti 2006 metais numatytą dalyvavimą tarptautinėse misijose, kitus su kariuomene susijusius klausimus", - sakė G.Kirkilas.

Jis pabrėžė, kad gali būti kalbama tik apie Lenkijos daugianacionalinės divizijos sudėtyje Vidurio Irake tarnaujančio Lietuvos karių kontingento išvedimą, nes pati Lenkija nuo kitų metų išveda savo kontingentą iš Irako.

"Mes, kaip tarptautinės koalicijos Irake aktyvūs nariai, negalime elgtis neatsakingai. Mūsų įsipareigojimai išlaikyti kontingentą Didžiosios Britanijos atsakomybės zonoje Pietų Irake, Danijos batalione, išlieka nepakitę", - pabrėžė G.Kirkilas.

Seimas yra priėmęs nutarimą, kuriuo mandatas taikdariškoms misijoms Persijos įlankos regione, Pietų bei Vidurio Azijoje bei Balkanų regione yra pratęstas iki 2007 metų pabaigos.

Savo poziciją Seimas dar kartą patvirtino paėjusią savaitę - parlamente buvo pateiktas nutarimo projektas dėl Lietuvos karių iš Irako atšaukimo, tačiau jis buvo atmestas.

Šiuo metu JAV vadovaujamoje tarptautinių pajėgų taikos įtvirtinimo operacijoje "Irako laisvė" ("Iraqi freedom") misiją atlieka daugiau kaip 100 Lietuvos karių. Maždaug pusės šimto karių būrys LITDET-5, suformuotas Didžiosios kunigaikštienės Birutės bataliono karių pagrindu, tarnauja Lenkijos daugianacionalinėje divizijoje Vidurio Irako Babilono provincijoje. Šio būrio kariai į tėvynę grįš sausį. Naujos šio būrio rotacijos į Lenkijos kontingentą planuojama nebesiųsti. Tai susiję su tuo, kad Lenkija paskelbė išvedanti savo pajėgas iš Irako.

Kitas maždaug 50-ties lietuvių karių būrys LITCON yra priskirtas Didžiosios Britanijos atsakomybės sektoriui ir tarnauja Danijos batalione.

Prezidento vadovaujama VGT svarsto ir koordinuoja svarbiausius valstybės gynybos klausimus.

VGT nutarimai klausimais, kurie pagal Konstituciją ir įstatymus priklauso prezidento, Seimo ar Vyriausybės kompetencijai, yra rekomendaciniai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šveicarų specialistai įvertino Gedimino kalno gelbėjimo planą: tikrai yra dėl ko nustebti (287)

Lietuvos mokslininkai ir specialistai vis dar nesutaria, kaip gelbėti Gedimino kalną. Kol mūsų...

Nori uždirbti padėdami išvengti įvestų „Sodros“ mokesčių (50)

Netylant kalboms dėl nuo šių metų įvestų „Sodros“ grindų ir jau prasidėjusių atleidimų,...

Orai: laukia šalčiausia šios žiemos naktis (11)

Antradienio naktis bus bene šalčiausia šią žiemą. Vietomis, rytiniuose ir pietiniuose šalies...

Šimonytė pasakė, ką reikėjo daryt LRT: kliuvo ir Karbauskiui, ir Jakilaičiui (282)

Didesnis Lietuvos radijo ir televizijos (LRT) finansinių duomenų viešumas būtų apsaugojęs...

Galingas Kuzminsko dėjimas išplėšė dramatišką „AX Armani“ pergalę (11)

Italijos pirmenybėse pirmadienį vakare Milano „AX Armani“ namuose po atkaklios kovos 82:80...

Turi priekaištų vilniečiams: kas jums darosi, kad taip pripratote skųstis? (55)

Per paskutinius kelerius metus teko lankytis aštuoniose Europos valstybių sostinėse ir dar bent...

Prieš akistatą su „Žalgiriu“ – trilerį išgyvenusi „Panathinaikos“ ir pavydėtinas Lekavičiaus taiklumas prireikė dviejų pratęsimų (5)

Graikijoje Atėnų „Panathinaikos“ ekipa su Luku Lekavičiumi namuose po dviejų pratęsimų...

Ramūnas Bogdanas. Pirmieji Narcizo metai Baltuosiuose rūmuose (35)

2017 m. sausio 20 d. įvyko 45-ojo JAV prezidento inauguracijos ceremonija. Juo tapo verslininkas ir...

Vienuoliktokų tėvams – bauginanti žinia apie itin užkrečiamą ligą (97)

Pirmadienį Jurbarko Antano Giedraičio-Giedriaus gimnazijos vienuoliktokų tėvai informuoti dėl...