aA
Mums visiems norisi žinoti, kiek uždirba verslininkai, informacinių technologijų ar kitų sričių specialistai. Tik ne visi išdrįstame to paklausti draugų ar pažįstamų, juk Lietuvoje vis dar įsišaknijęs mitas, kad kalbėti apie pinigus nemandagu.
© DELFI / Karolina Pansevič

Atskleidžia, kokią algą gauna

Tarptautinio tyrimo duomenimis, 62 proc. apklausos dalyvių norėtų žinoti, kiek uždirba jų pažįstami, kaimynai, draugai ir artimieji. 6 iš 10-ies su artimais draugais kalbasi apie jų atlyginimus.

Nepaisant to, Europos šalyse atlyginimų tema vis dar yra tabu. Įmonės įprastai atlyginimo detales stengiasi išlaikyti paslaptyje, o į darbo sutartis įtraukia ir atlyginimo duomenų konfidencialumo užtikrinimo punktus.

Vos keletas darbdavių darbo skelbimuose įrašo siūlomo atlyginimo dydį. Dažniausiai darbuotojai informacijos apie darbo rinkoje siūlomus atlyginimus ir galimus priedus ieško internetiniuose atlyginimų portaluose, kadangi jie leidžia anonimiškai patikrinti, kiek uždirba tas pačias pareigas užimantys darbuotojai tame pačiame regione.

Vis dėlto žmonės yra pripratę dalintis informacija apie savo darbo užmokestį su artimaisiais: 59 proc. respondentų pripažino, kad jų draugai ir pažįstami žino, kiek jie uždirba.

Apklausa parodė, kad nepriklausomai nuo pajamų lygio, žmones domina, kiek uždirba kiti.

Tačiau mažiau nei šalies vidurkis uždirbantys yra labiau linkę diskutuoti su aplinkiniais apie pajamas. Vadovaujančias pareigas užimantys darbuotojai mažiausiai linkę dalytis informacija apie savo darbo užmokestį. Tik pusė žemesnio ir vidutinio lygio vadovų ir 39 proc. aukščiausio lygio vadovų sutinka, kad tik patys artimiausi žino, kiek jie iš tiesų uždirba.

Atlyginimo skirtumai akivaizdūs

Šiauliečiai atvirauja, kad jiems taip pat rūpi, kiek uždirba jų kolegos ar kaimynai, tačiau tiesiai to neišdrįsta paklausti.

„Man smalsu, kiek uždirba kiti, todėl savo algą su kitų lyginu apsilankęs internetiniame puslapyje, kur surašyti vidutiniai darbuotojų atlyginimai. Žinoma, tai man nuotaikos tikrai nepakelia. Nesmagu žinoti, kad kai kuriems už tą patį darbą mokama daugiau“, – sako Justė.

Tomo nuomone, klausti, kiek uždirba kiti ne tik nemandagu, bet ir žema: „Žinoma, smalsauti normalu, tačiau pamąstykite, kokia prasmė to klausti. Galbūt kas nors atsakys, kad uždirba tūkstantį, o kitas – 10 tūkst. eurų ir kas iš to. Tik galbūt pavydas ar pyktis sukils“.

Darius sako, kad apie atlyginimų dydį ir klausti neverta, juk gyvename valstybėje, kur skurdo lygis vis auga.

„Aš pats šį klausimą esu uždavęs tik artimiausiems žmonėms. O kartais ir klausti nereikia, nes jie dažniausiai skundžiasi, kad alga maža, kainos kyla ir išgyventi ne taip lengva. Apskritai, akivaizdu, kad šalyje daugiau uždirba tik tie, kurie dirba tarptautinėse įmonėse arba užima vadovų postus. Likę – vos pragyvena už minimalų mėnesio atlyginimą“, – pastebi Darius.

Tuo tarpu Monika mano, kad įdomiau klausti ne kiek žmogus uždirba, bet kodėl vyrams ir moterims už tą patį darbą mokama nevienodai.

„Man įdomu, kiek uždirba mano kolegos, todėl nevengiu užduoti šio klausimo. Liūdniausia būna tada, kai paaiškėja, jog moterys dažniau susiduria su atlyginimų nelygybe. Todėl labai džiaugiuosi, kad Lietuvoje pradėta reikalauti atskleisti atlyginimus. Galbūt dabar atsiras daugiau skaidrumo, kuris padės sumažinti moterų ir vyrų darbo užmokesčio skirtumą“, – viliasi Monika.

Šiaulių naujienos
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(72 žmonės įvertino)
2.5000

Top naujienos

Karbauskis: nebežinau, ar turime daugumą, ieškome nebalsavusios frakcijos papildyta

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis jau ieško...

Pranckietis: būsiu vienas iš pirmalaikių rinkimų iniciatorių papildyta: prabilo apie poreikį formuoti naują daugumą  (88)

Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis postą išsaugojo – valdančioji dauguma neįveikė antrojo...

Visiškas valstiečių pralaimėjimas – Pranckietis po slapto balsavimo išsaugojo postą stebėkite komentarus tiesiogiai (509)

Antradienį rengiamas pakartotinis slaptas balsavimas Seime bus lemtingas parlamento vadovui Viktorui...

Pasklidus dūmams iš Kauno „Akropolio“ evakuoti žmonės (3)

Antradienio popietę, apie 14 val., Kaune iš prekybos ir pramogų centro „ Akropolis “ evakuoti...

Ėmėsi veiksmų prieš Alytaus įmonę, kurioje kilo gaisras: prokuratūra užšaldė sąskaitas (107)

Prokuratūra nuo penktadienio užšaldė Alytuje degusios padangų perdirbimo įmonės „...

Susirūpino KET pakeitimais nuo lapkričio 1-osios: taisyklės posūkiams į dešinę keičia ir judėjimą į kairę? (26)

Jau nuo lapkričio 1-osios papildomų lentelių su žaliomis rodyklėmis montavimas bus draudžiamas,...

Įvertino balsavimą dėl Pranckiečio: Karbauskiui reikia trauktis (179)

Antrasis balsavimas dėl Seimo pirmininko Viktoro Pranckiečio patraukimo iš posto nepavyko, jis savo...

2020 metų biudžetas: platesnio NT mokesčio kol kas nebus papildyta (166)

Antradienį Seimas plenariniame posėdyje priėmė svarstyti finansų ministro Viliaus Šapokos...

Paskubėkite: šiąnakt didžiausia tikimybė pamatyti įspūdingą meteorų lietų

Orionidų meteorų lietus danguje pirmadienį ir antradienį vakarais tiesiog siaučia: per valandą...

Atviras laiškas Vilniaus hipsteriams: kur dabar jūsų protestai?

Mieli hipsteriai, turtingų tėvų dukros ir sūnus, iš visų mūsų kišenės finansuojamų...