Iki kovo interesų deklaracijas privalėję pateikti medikai to daryti neskuba - iki šiol tai padarė tik kiek daugiau nei 50 proc. tokią prievolę turėjusių šios srities darbuotojų, sako Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) atstovai.
© Shutterstock nuotr.

„Medikų yra deklaravusių apie 6 tūkstančiai. Įvairiais skaičiavimais, tas skaičius kinta, turėtų iš viso deklaruoti apie 10-11 tūkstančių. Tai mes turime daugiau nei 50 procentų“, - per spaudos konferenciją šią savaitę sakė VTEK Prevencijos skyriaus vedėjas Mindaugas Siaurys.

Tuo metu suskaičiuoti, kiek deklaracijų pateikė kiti asmenys, kurie tai privalėjo padaryti nuo kovo, VTEK esą „neturi techninių galimybių“. Taip, anot jo, yra dėl to, kad iki šiol valstybėje nėra sukurto vieno registro, kuriame būtų suskaičiuoti visi valstybinėse įstaigose dirbantys medikai ar kiti asmenys be politikų, kurie turi deklaruoti interesus.

„Reikia medikus konsultuoti - jie tikrai nežinojo situacijos, jiems tai buvo nauja, ar tai reikia, ar nereikia deklaruoti. Šiandien turime tam tikrą rezultatą, aišku, ir čia jis nėra šimtaprocentinis. Bet palaipsniui, per metus, manau, mes pasieksime“, - tvirtino VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius.

Pasak M.Siaurio, šiuo metu Nacionalinėje kovos su korupcija programoje yra iniciatyva steigti privačių interesų registrą, kuris leistų neskiriant didelių resursų kontroliuoti nedeklaravusius interesų. Toks registras, pasak VTEK atstovo, leistų visuomenei pateikti duomenis ne tik apie savivaldybių tarybų narius ir merus, kas daroma dabar, bet ir apie deklaravimo prievolę turinčius medikus, farmacininkus, įvairius valstybės tarnautojus, savivaldybių kontroliuojamų įmonių vadovus.

Vieningas registras leistų VTEK gauti duomenis iš Sodros, Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos, Valstybės tarnautojų, Pajamų ir turto registrų, Valstybinės mokesčių inspekcijos ir kitų duomenų bazių. Registrą, VTEK teigimu, ketinama sukurti iki 2018 metų pabaigos - tai leistų VTEK taikyti panašią preliminarių deklaracijų sistemą, kurią šiuo metu taiko Valstybinė mokesčių inspekcija deklaruojantiems pajamas.

„Mūsų tikslas yra pasiekti, etapais diegiant įvairius modulius, kad 2018-aisiais metais ateitų toks laikas, kada tas, kuris turi prievolę deklaruoti privačius interesus, gautų jau komisijos užpildytą, patikrintą iš įvairių informacinių išteklių suvestą preliminarią interesų deklaraciją, kurią galėtų papildyti arba jai pritarti“, - sakė M.Siaurys.

„Tas tikrai turi įvykti, gal ne šiais metais, bet mes rengiame bazę, turime Seimo, Seimo pirmininkės palaikymą. Turbūt papildys ir vieną-kitą etatą, tai daugiau kompiuterinės technikos, tam tikros bazės įsteigimas“, - pridūrė VTEK pirmininkas Romas Valentukevičius.

Jis pripažino, kad šiuo metu VTEK pajėgos yra per mažos sugaudyti net ir visus interesų nedeklaravusius savivaldybių politikus - tokius asmenis esą turėtų svarstyti savivaldybių Etikos komisijos, tačiau jos realiai veikia mažiau nei trečdalyje savivaldybių.

„Turiu pasakyti gana gėdinga faktą: 2014 metais, kai šios sudėties komisija dar nedirbo, iš 60 savivaldybių tik 30-yje buvo sudarytos Etikos komisijos, tik 17 jų posėdžiavo. Ką tai reiškia - praktiškai buvo tuščia vieta, tos savivaldybių komisijos neveikė“, - sakė R.Valentukevičius.

Dėl savivaldybių Etikos komisijų neveiklumo priekaištų savo metinėje kalboje praėjusią savaitę pažėrė ir prezidentė Dalia Grybauskaitė. R.Valentukevičius atkreipė dėmesį, kad šiuo metu savivaldybės esą jau „masiškai“ praneša VTEK apie komisijų sudarymą.

VTEK duomenimis, pagal pernai priimtas įstatymų pataisas, prievolę deklaruoti interesus Lietuvoje turi 160 tūkst. asmenų. VTEK kol kas teikia viešus duomenis tik apie daugiau nei 1,5 tūkst. savivaldybių politikų.

Pagal Seimo prieš metus priimtas Viešųjų ir privačių interesų derinimo valstybinėje tarnyboje įstatymo pataisas, privačius interesus iki šių metų kovo pirmosios be politikų turėjo deklaruoti ir gydytojai, odontologai, farmacininkai, dirbantys biudžetinėse ir viešosiose įstaigose.

Įstatymu taip pat įpareigota viešai VTEK svetainėje skelbti valstybės ir savivaldybių įmonių, biudžetinių įstaigų vadovų ir jų pavaduotojų, iš valstybės lėšų gaunančių viešųjų įstaigų ir asociacijų vadovų ir jų pavaduotojų, Lietuvos banko darbuotojų, turinčių viešojo administravimo įgaliojimus, valstybės, savivaldybių akcinių bendrovių ir uždarųjų akcinių bendrovių vadovų ir jų pavaduotojų, politikų visuomeninių konsultantų, padėjėjų, patarėjų, ministerijų kolegijų narių, medikų interesų deklaracijas.

BNS
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Patys kalti?“ Viena žiopla klaida – ir antstoliai persekioja visą gyvenimą (81)

Lietuvoje reikalų su antstoliais turi kas 10-as gyventojas. Šalies gyventojai ir įmonės iš viso...

Siūlo būdą Lietuvai išgarsėti (95)

Ekonomistas Žygimantas Mauricas pasiūlė lietuviams pirmiesiems įsteigti Nobelio premiją už...

Dmitrijus Trockis: šiuolaikinis žmonių gyvenimas baugus lyg zombių (30)

Rytų filosofijos mokyklose dažnas postulatas apie tai, kad laimės pagrindas – disciplina ....

Vaistus be receptų pirko dvejus metus: papasakojo, kiek laukia pas gydytojus eilėse (490)

Pakeitus tvarką ir sudarius galimybę vaistinėse lankytis slaptiesiems pirkėjams, kilo nenumatytų...

Lietuva JAV minima dėl Klaipėdos SGD laivo (34)

Lietuvos ambasadorius Jungtinėse Valstijose Rolandas Kriščiūnas sako, kad ryšys tarp Europos...

Mokslininkai susidomėjo, kas nulemia žmogaus religingumą (8)

Kur gimsta tikėjimas Dievu – širdyje ar galvoje? Kitaip tariant, ar žmogaus religingumą nulemia...

Jautri akimirka: bandomieji gyvūnai pirmąkart išvysta saulės šviesą (1)

Praėjusią vasarą fotografė Rachele Totaro fotografavo peles ir žiurkes . Vis dėlto,...

„Queen“ koncertas Kaune: gerbėjai prie scenos laukė 5 valandas (37)

Penktadienio vakaras Kaunui ypatingas – Lietuvoje pirmą kartą koncertuoja visų laikų garsiausia...

Paslaptinga vieta Indijoje, dėl kurios atsiradimo nesutaria mokslininkai (2)

Indijos Maharaštros valstijoje, nedidelio ploto vietovėje iškaltos 12 su budistų, 5 su džainų...

Naujas tyrimas atskleidė, kas ir kaip gintų Lietuvą: skaičiai nustebins (1186)

Ar Lietuvos piliečiai nusiteikę ginti savo šalį, iškilus grėsmei? Kiek gyventojų ir kaip gintų...