aA
Prasidėjus koronaviruso pandemijai Vyriausybė ėmėsi įvairių priemonių situacijai valdyti. Valdžios ir ekspertų nutarimu gyventojai negalėjo be rimtos priežasties išvykti iš namų, keliauti į kitą savivaldybę, būriuotis, turėjo atsisakyti daugelio įprastų veiklų. Nuo pirmadienio prasidėjo dar vienas, naujas, pandemijos valdymo etapas. Nuo šiol visos kontaktinės paslaugos teikiamos ir ūkinės veiklos vykdomos tik Galimybių pasą (GP) turintiems asmenims. Advokatų tarybos pirmininko Igno Vėgėlės nuomone, tokios priemonės – grėsmė demokratijai.
Ignas Vėgėlė
Ignas Vėgėlė
© DELFI / Karolina Pansevič

Teisėtyrininkas teigia, kad klausimas dėl Vyriausybės nutarimų ir ribojimų teisėtumo ekspertams kilo dar prieš metus. O tai, kas šalyje vyksta šiuo metu, yra žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių pažeidimas.

„Aš sąlygomis pasiskiepyti vadinu pozityvą, kai yra įtikinėjama, kodėl to reikia ir pateikiama išsami informacija. Bet kai studentas negali gauti išsilavinimo ir praranda teises į studijas, jeigu nėra pasiskiepijęs arba nesitestuoja brangiu testu, nes dauguma aukštųjų mokyklų neteikia nuotolinio mokymo, tai čia yra akivaizdus vertimas ir pareiga skiepytis. Dar praėjusių metų rugpjūčio pabaigoje mes išleidome žurnalo „Advokatas“ pirmąjį numerį. Tame numeryje rašėme: „dėl baimės ir saugumo aukojame laisvę ir teises“. Jau tada visas žurnalas buvo paskirtas klausimui apie tai, ar pandemijos valdymas buvo teisėtas, ar viskas su tuo buvo gerai. Antrajame numeryje mes kalbėjome apie tai, kad sugrįžta „Didysis brolis“ ir mes esame visur matomi, stebimi, o mūsų duomenys – renkami. Jeigu aš matau valstybėje žmogaus teisių ar laisvių pažeidimus, tai aš apie juos ir kalbu“, – teigia I. Vėgėlė.

Anot advokatų tarybos pirmininko, Vyriausybės priimti sprendimai kenkia demokratijai, o Galimybių pasą bus galima lyginti su Kinijos visuomenės kontroliavimo sistema.

„Ar jūs žinote, kur atsiranda duomenys, kai yra nuskenuojamas tas, vadinamasis, Galimybių pasas? Jūs paklauskite Registrų centro. Yra tokių gandų, jog tie duomenys yra kaupiami. (...) Aš manau, kad dalies laisvių mes jau atsisakėme, tačiau tikrai nenorėčiau gyventi Kinijoje, kurią prieš metus mes kritikavome. Kritikavome jų socialinio kredito sistemą, pagal kurią kiekvienas asmuo gali gauti paskolą, atitinkamas paslaugas, gali keliauti ir panašiai. Čia jums pateikiau tokį drastišką pavyzdį, bet, žinokit, viskas prasideda po truputį, nedideliais žingsneliais. Po truputį pradedami rinkti jūsų duomenys, išsiaiškinama, kur jūs lankotės, po truputį tie duomenys yra susiejami su jūsų atsisakitymais ir po truputį susidaroma nuomonė apie žmogų, koks jis yra. Visur yra ribos ir tam tikro privatumo, kalbant apie socialinius tinklus, mes patys atsisakome, bet dabar tas duomenų sekimas peržengia privataus asmens gyvenimo neliečiamumą. Ir kai tos ribos yra peržiangiamos, mes einame nebe demokratinės valstybės link“, – nuomone dalijasi ekspertas.

I. Vėgėlės manymu, net jei ir pasiskiepytų 100 proc. visuomenės, Vyriausybei nepavyktų pasiekti visuotinio imuniteto, kadangi virusas nuolatos kinta. Anot jo, vakcinacija turėtų būti rekomenduojama tik tiems žmonėms, kurie priklauso rizikos grupei.

„Net per 10 metų visokie antivakseriai taip nepakenkė skiepijimo politikai, kaip pakenkė metai šitos priverstinės vakcinacijos. Mes bandome Lietuvoje pasiekti bandos imunitetą. Aš nesu medikas, todėl negaliu pasakyti, ar tai įmanoma padaryti, ar ne, bet galiu pacituoti Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) Europos vadovą, kuris sako, kad bandos imuniteto taip greitai kintant virusui mes nepasieksime. Jūs pažiūrėkite, ką sako Saulius Čaplinskas, ką sako kiti visuomenės sveikatos specialistai – tiek skiepyti, tiek neskiepyti žmonės serga ir platina virusą. Visos pastangos, visi raginimai skiepytis turi būti nukreipti į rizikos grupę, į vyresnio amžiaus žmones, kurie virusą perneša sunkiai ir užkisa sveikatos apsaugos sistemą. (...) Dabar mes pasiekėme 70 proc. pasiskiepijusios visuomenės ir tik dėl to, kad susiskiepijo didžioji dalis jaunų žmonių, kurie COVID-19 dažniausiai suserga lengva forma. Statistiškai nuo COVID-19 mirusių Lietuvoje žmonių, kurie yra 20-30 metų amžiaus grupėje, yra tik 8 atvejai. Mes bandome pasiekti visuotinį imunitetą skiepydami tas grupes, kurios mums niekada neužkiš ligoninių ir ribojame tų žmonių teisę į mokslą, darbą, jų orumą“, – mano jis.

Anot I. Vėgėlės, Vyriausybė turi kalbėtis su žmonėmis ir ieškoti daugiau priemonių, ne tik vakcinaciją, skirtų pandemijai valdyti.

„Mano supratimu, mes neteisėtai ribojame žmogaus teises ir laisves. Ir ribojame ten, kur nereikėtų riboti. Kai žmogui yra draudžiama užeiti į parduotuvę nusipirkti maisto, tai yra neteisinga. Ką mes turime padaryti, tai pradėti kalbėtis ir parinkti tik tas priemones, kurios yra tikrai būtinos rezultatui pasiekti. Tam, kad neturėtume dar vieno karantino, kad vėl neturėtume užpildytų lovų ligoninėse reikia kalbėtis. Dabar mes esame susiskaldę iki negalėjimo ir susiskaldymas yra toks, kokio Lietuvoje niekada nėra buvę“, – sako I. Vėgėlė.

Žinių radijas
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(593 žmonės įvertino)
4.2327

Top naujienos

COVID-19 rodikliai blogėja kasdien ir kone visose kreivėse: siūlo apie atlaisvinimus negalvoti – laukia sunkiausias mėnuo (546)

Epidemiologinė situacija Lietuvoje ir toliau prastėja. Kai kuriomis dienomis nustatoma net daugiau...

Agnė Keizikienė | D+

Nemetate daiktų, nes „gal prireiks“: psichiatrė papasakojo, kada tai gali tapti rimta liga

Sutikite, kad dažnai besitvarkant išsprūsta frazė: o gal prireiks? Atidedate daiktą, o po metų...

Po rinkimų karnavalo Rusijoje įspėja: gali baigtis liūdnai (476)

Tai nebuvo rinkimai. Su tokiu teiginiu kalbėdami apie Rusijos parlamento rinkimus sutinka dauguma...

Viceministrė: šią savaitę gali būti sprendimų dėl griežtesnių ribojimų uždarose patalpose (89)

Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė-Motiejūnienė žada, kad jau šią savaitę gali...

Vėsūs orai dar nesitrauks, o ketviradienis atneš lietų

Antradienio dieną išliksime ciklono, kurio centras yra į rytus nuo Lietuvos, įtakoje.

Lietuvos sąjungininkai – apie dūrį į nugarą: pasekmės gali atsirūgti visai NATO (307)

Dūris į nugarą, išdavystė! Tokios tulžingos reakcijos pasipylė iš Paryžiaus po to, kai...

Pajūryje sutiktas roplys nustebino daugelį: priminė žinomą lietuvišką pasaką (13)

Rašytojas Vytautas V. Landsbergis feisbuke pasidalino vaizdo įrašu, kuriame nufilmuotas pajūryje...

Po dramatiško „Žalgirio“ starto – Schillerio pastabos ekipai: turime apie daug ką pasikalbėti paaiškino, kodėl Kalnietis žaidė 7 min. (7)

Kauno „Žalgiris“ turėjo kautis iki paskutinės minutės, jog „Betsafe-LKL“ starte palaužtų...

Kankina nemiga ir chroniškas nuovargis? Genialią idėją pateikė dizaineris Robertas Kalinkinas (11)

Atostogų į Tenerifę su šeima išvykęs dizaineris Robertas Kalinkinas kartu pasiėmė ir...

Mirties slėniu praminta vieta Žemėje: koją čia įkelti gali tik drąsiausi, teritorija pažymėta specialiais ženklais (2)

54 laipsniai Celsijaus - tokia temperatūra čia užfiksuota šių metų birželio 17 dieną. Ir tai...