aA
Į Italiją nuo karo bėgantys ar geresnio gyvenimo ieškantys migrantai ne visada čia suranda šviesesnį rytojų. Dalis jų ne tik negauna teisės paprašyti prieglobsčio, tačiau ir vejami ten, iš kur atvyko. Pinigų grįžti į gimtąsias šalis neturintys atėjūnai renkasi gyvenimą gatvėje.
migrantai „Arci Catania“ būstinėje
migrantai „Arci Catania“ būstinėje
© DELFI (M.Jackevičiaus nuotr.)

Su atvykėlių integracija dirbanti nevyriausybinė organizacija „Arci Catania“ Katanijos mieste, Sicilijos saloje. Vos pravėręs įstaigos duris, ankštame koridoriuje išvystu būrį migrantų iš Afrikos. Jauni vyrai gūžiasi pakampėse, vienas jų naudojasi galimybe pasinaudoti internetu.

Kartą per savaitę centre savanoriaujanti teisininkė Margherita Carcione pasakoja, kad šie žmonės į Siciliją valtimis atvyko spalio 1-ąją. Vietoje laukto išsigelbėjimo jie gavo dokumentus, nurodančius per 7 dienas palikti Italiją. Iš laiveliu atvykusių 200 žmonių, 20 migrantų iš Gambijos, Senegalo, Liberijos, Bisau Ginėjos gavo nurodymą nedelsiant palikti šalį. „Jiems uždrausta net paprašyti prieglobsčio. Tokie žmonės net negali gyventi specialiose stovyklose“, – stebisi M. Carcione.

Tuo metu kartu atvykusiems likusiems 180 žmonių leista prašyti prieglobsčio, jie apgyvendinti kitoje Italijos dalyje. „O šitie žmonės neturi nieko – nei dokumentų, nei drabužių, nei maisto, nei būsto, net teisės pasilikti. Jie gyvena tiesiog gatvėse“, – dėstė organizacijoje savanoriaujanti teisininkė. Savanoriai panašaus likimo žmonėms padeda tvarkyti dokumentus, migrantai centre gali naudotis internetu, praleisti dieną, tačiau vietą nakvynei turi susirasti patys.

Margherita Carcione ir  Matteo Iannitti
Margherita Carcione ir Matteo Iannitti
© DELFI (M.Jackevičiaus nuotr.)

Teisininkės kolega Matteo Iannitti priduria, kad pastaraisiais metais visi, kurie dėl arabų pavasario revoliucijų pasiekdavo Italiją, galėjo čia prašyti politinio prieglobsčio. Jie būdavo apgyvendinami specialiuose centruose. Dabar situacija pasikeitė – Italijos Vyriausybė kitoms Europos Sąjungos šalims esą nori parodyti, kad irgi gali atmesti atvykėlių prašymus pasilikti.

Pasak M. Iannitti, minėtas dvidešimtukas negavo net teisės prašyti prieglobsčio, mat Italijoje tą dieną „buvo tik 180 vietų“. Savanorius piktina, kad minėti 20 žmonių buvo pasirinkti atsitiktinai. Jiems neatsirado vietos jokiame migrantų centre. Valstybės institucijoms atsisakius minėtiems žmonėms padėti, nelaimėliams pagalbos ranką ištiesė neformali sistema: bažnyčia, nevyriausybinės organizacijos ir savanoriai.

M. Carcione nesiryžta prognozuoti, kas tokių žmonių laukia ateityje. Į šį klausimą atsakyti sunku, mat šie žmonės net neturi kaip grįžti į gimtąsias šalis – neturi pinigų lėktuvo bilietams. Teisininkai bando jiems pagelbėti. Žmonės lieka Sicilijoje ir laukia stebuklo. Išimtis taikoma tik atvykusiems iš Sirijos ir Eritrėjos.

migrantai „Arci Catania“ būstinėje
migrantai „Arci Catania“ būstinėje
© DELFI (M.Jackevičiaus nuotr.)

Nevyriausybininkai įvardija dar vieną problemą – šie žmonės neturi teisės būti Italijoje, taigi pagal įstatymus jiems negalima teikti paramos. Pagalba šiems žmonėms – nusikaltimas – gali būti apkaltintas nelegalios imigracijos rėmimu. Laimė, praktiškoje už tai nebaudžiama.

„Kas atsitinka: pliki žmonės vieni atsiduria svetimame mieste. Kur jiems eiti? Jie gyvena gatvėse, paprastai policija jų nemato“, – kalbėjo M. Iannitti. Nevyriausybinės organizacijos skleidžia informaciją apie pagal tarptautinę teisę esančią galimybę prašyti prieglobsčio. Pašnekovo teigimu, tai, kad Italija pažeidė migrantų teisę, yra nustatęs ir vietos teismas.

Pasak M. Iannitti, problema yra ir nelegalus migrantų transportavimas. Migrantai į Italiją atvyksta jau turėdami reikiamų žmonių kontaktus – sumokėjęs kelis šimtus eurų, gali būti nugabentas į Romą, Milaną ar net Vokietiją. Pavyzdžiui, kelionė į Milaną kainuoja 200 EUR, į Vokietiją – 400 EUR. Katanija – šio verslo centras, tad visi į Siciliją atvykę žmonės veržiasi būtent čia.

Ieškojo išsigelbėjimo mafijos sostinėje – liko išmesti į gatvę
© DELFI (M.Jackevičiaus nuotr.)

Nevyriausybininkai sako, kad vasarą per dieną į Italiją atplaukia apie 1000 migrantų. Lietuvos žurnalistų lankymosi dieną Katanijos uostą pasiekė valtis su 100 pabėgėlių.

Afganistanietis į Italiją bėgo nuo mirties

Kur kas labiau pasisekė afganistaniečiui Nazirui Osmani. Šiandien jis džiaugiasi gautu pabėgėlio statusu, moka italų kalbą ir turi darbą, tačiau kad tai pasiektų, turėjo nueiti kryžiaus kelius.

Afganistane N. Osmani dirbo policininku kartu su afganistaniečiais ir taiką šalyje palaikančiais kanadiečiais. Tačiau kada tą sužinojo Talibanas, Nazirui kilo pavojus ir jis suprato Afganistane gyventi nebegalintis. Jis turėjo palikti šalį. Jo kolegas policininkus talibai nužudė.

Naziras Osmani
Naziras Osmani
© DELFI (M.Jackevičiaus nuotr.)

N. Osmani kelionė į Europą buvo labai sudėtinga. Norėdamas išvykti iš Afganistano, vyras negavo vizos, tad keliauti teko be dokumentų. N. Osmani žinojo, kad jį gali bet kada sustabdyti teisėsauga. Į Italiją jis keliavo per Pakistaną, Iraną, Turkiją, Graikiją.

Kelionė į Senąjį žemyną truko beveik tris mėnesius ir buvo pilna pavojų. 12 dienų afganistanietis buvo sulaikytas „mafijozų“ Irano ir Turkijos pasienyje. Jį buvo pagrobę prekeiviai žmonėmis. Sužalota koja vyras gyveno kambaryje, kuriame telkšojo vanduo. Galiausiai jį nusikaltėliai paleido artimiesiems sumokėjus išpirką.

Pirmiausia, pasislėpęs po sunkvežimiu, N. Osmani atvyko į Veneciją. Pagal Dublino sistemą, prieglobsčio prašymą turi nagrinėti šalis, į kurią atvykstama pirmiausia. Tai galiojo ir afganistaniečiui. Tik atvykus, Italijos policija paėmė jo pirštų atspaudus, taigi jis nebegalėjo prašyti prieglobsčio kitur.

Vėliau N. Osmani pateko į pabėgėlių stovyklą netoli Milano, kurioje 8-9 mėnesius laukė atsakymo dėl prieglobsčio. Pabėgėlių stovyklą perkėlus į Mineo miestelį Sicilijoje, jis čia praleido dar beveik metus. „Kartu su manimi čia atvyko apie 250 žmonių, tad sąlygos buvo gana geros. Tačiau vėliau atvyko daugiau žmonių ir stovykla tapo perpildyta“, – sąlygas Mineo pabėgėlių stovykloje apibūdino pašnekovas.

Jis nusivylė komisija, sprendusia, ar suteikti jam prieglobstį. Iš pradžių jo prašymas nepatvirtintas, tačiau suteiktas leidimas Italijoje gyventi šešis mėnesius. Komisijos pirmininkė esą jo nesiklausiusi – buvo susikoncentravusi į savo šuniuką, rūkė, kalbėjo telefonu. „Ji galvojo ne apie žmogų, o apie šunį“, – tvirtina pašnekovas.

Tik suradus advokatą N. Osmani pavyko gauti nuolatinį leidimą gyventi Italijoje. Pabėgėlio statusą pavyko gauti tik praėjus maždaug dvejiems metams nuo atvykimo.

„Man buvo svarbu gyventi šalyje, kurioje taika, ramybė, nėra karo. Nesiekiau atvykti būtent į Italiją – tiesiog norėjau patekti į šalį, kurioje nėra karo. Taip nutiko, kad atsidūriau Italijoje“, – sako jis.

2008 m. palikęs Afganistaną, N. Osmani į Europą atkeliavo vienas. Šiandien jis palaiko ryšius su Afganistane likusiais šeimos nariais. „Darbą rasti buvo sunku, bet visa kita yra gerai“, – kalbėjo drabužių prekybos versle dirbantis afganistanietis.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi Pliusparengė Nerijus Povilaitis

Ruošia staigmeną Putinui: NATO Rusijai paliko du pasirinkimus ir abu jie – pražūtingi (5)

Vakarų sankcijos ne tik nustums į prarają Rusijos ekonomiką, bet ir paralyžiuos gynybos...

Delfi PliusVaidas Mikaitis

Į šį miestą dabar turistai jau nepateks: lietuvius čia vietiniai apipylė dovanomis, o aštuonmetis – grasino peiliu

Prieš kažkiek dienų į viešumą išėjo pasakojimas, kaip Kremliaus nykštukas su aukštakulniais...

Lavrovas: Putino ir Macrono skambučio nutekinimu pažeistas diplomatinis etiketas (4)

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas trečiadienį sakė, kad Prancūzijos ir...

Augant sergamumui koronavirusu, primena SAM pasiūlymus: 4 rekomendacijos

Nauja koronaviruso banga grįžta anksčiau nei tikėtasi. Sveikatos apsaugos ministerija ( SAM )...

Drastiškai išaugus grūdų kainoms, ūkininkai nebeišgali auginti vištų: kiaušiniai galėtų kainuoti ir 5 eurus (5)

Miestą į kaimą išmainę Kaišiadorių rajono ūkininkai Rasa ir Andrius Prusakovai džiaugiasi...

Kodėl režisierė išlaikė savo mylimąjį: mama sakė – o kas daugiau tokią negražią darboholikę ims?

Pasisvečiuoti pas režisierę, baleto artistę ir Baltijos baleto teatro įkūrėją Mariją Simoną...

Žymusis Palangos apžvalgos ratas: nors drastiškai brangsta – eilės formuojasi toliau

Bene didžiausia Palangos pažiba ir traukos objektas šiemet – aukščiausias Lietuvoje apžvalgos...

Karas Ukrainoje. Rusijai apšaudant Ukrainos Donecko sritį žuvo 5 civiliai mūšiuose dėl Lysyčansko žuvo baltarusių bataliono vadas

Didžiojoje Ukrainos dalyje penktadienio vakarą buvo paskelbtas oro antskrydžio pavojus. Vietos...

Verslas PliusUgnė Karaliūnaitė

Transformacija nuo lietuviško į tarptautinį prekės ženklą: svarbiausios pamokos

Prekės ženklas – nėra vien logotipas , tai ir priemonė, padedanti įmonei judėti į priekį...