aA
Konservatorė Irena Degutienė išrinkta Seimo pirmininke. Valdyti parlamento vairą šiai politikei patikėjo 87 Seimo nariai, parėmę jos kandidatūrą. 48 parlamentarai balsavo prieš I. Degutienę, o sugadintų biuletenių nerasta. I. Degutienės kandidatūra tiko ir valdantiesiems, ir jų oponentams – politikai negailėjo liaupsių, gyrė politikės toleranciją, moteriškumą bei gebėjimą įsiklausyti, tačiau dalis opozicijos baiminosi, kad visa valdžia bus sutelkta konservatorių rankose.
Irena Degutienė
Irena Degutienė
© A.Solomino nuotr.

„Ačiū už pasitikėjimą. Natūralu, skaičiuoti moku, tai reiškia aiškiai suvokiu, kad ir opozicijos žmonės manimi pasitikėjo. Aš labai įdėmiai klausiausi jūsų pasisakymų ir tikrai pažadu, kad tai, ką šiandieną kalbėjau, tai nebuvo poza, tai buvo tikra. Jei aš nukrypsiu nuo to, ką šiandieną kalbėjau, visada lauksiu jūs pasakymų ir pasisakymų“, - po oficialaus rezultatų paskelbimo sakė išrinktoji parlamento vadovė, kuriai pasveikinti net buvo padaryta speciali posėdžio pertrauka.


Už A.Valinską geresnė, nes labiau patyrusi

Po visų sveikinimų klausiama, kuo bus geresnė Seimo pirmininkė už savo pirmtaką Arūną Valinską, politikė tarp teigiamų bruožų minėjo didesnę patirtį, kuri lemia glaudesnius santykius su kolegomis.

„Būsiu tuo geresnė, kad esu seniau šiame darbe, visus geriau pažįstu, o, žinote, kai geriau visus pažįsti, tai lengviau su visais šnekėtis, rasti bendrų kalbų. O didžiausias skirtumas, kad aš esu moteris“, - sakė I. Degutienė.

Pavaduotojo postą siūlo ir socdemams

Pirmojo Seimo pirmininko pavaduotojo poziciją I. Degutienė ketina siūlyti liberalcentristui Raimondui Šukiui, tačiau sako, jog dėl to dar turės susitarti koalicijos partneriais. Seimo pirmininkė taip pat sakė siūlysianti Seimo pirmininko pavaduotojo postą užimti ir socialdemokratams, kurių frakcija tarp opozicinių jėgų yra didžiausia.

Socdemai savo pavaduotojo neturi todėl, kad kadencijos pradžioje valdantieji, keršydami už procedūrinius trukdžius renkant Seimo pirmininką, nepatvirtino šios frakcijos siūlomo kandidato į vicepirmininkus. Reaguodami į tai socialdemokratai savo kandidato antrąkart nebesiūlė.

Pasak I. Degutienės, vicepirmininko pareigas nuo socdemų galėtų eiti buvęs Seimo pirmininkas Česlovas Juršėnas.

Klausiama, kaip ketina kelti Seimo prestižą ir suvienyti besivaidijančius politikus, I. Degutienė sakė suvokianti, jog parlamento vadovo jėgos nėra absoliučios, bet patarė visiems Seimo nariams bent kartą perskaityti Seimo Statutą – esą tada bus mažiau kliaučių, nes šiame dokumente aprašytas visas darbo reglamentas.

„Kiekvienas Seimo narys irgi turi savo funkcijas, kurios aprašytos Seimo Statute. Tai aš linkėčiau visiems mūsų Seimo nariams nors kartą perskaityti iš viso Statutą, nes aš turiu tokį įtarimą, kad ne visi jį yra skaitę. Tada mums nereikėtų diskutuoti, ką gali ir ko negali Seimo narys, ir kokios jo sąsajos su Seimo pirmininku“, - sakė I. Degutienė.

Reveransai opozicijai

Irena Degutienė
Irena Degutienė
© A.Solomino nuotr.

Į Seimo pirmininko postą siūloma konservatorių-krikdemų kandidatė I. Degutienė ketvirtadienį apsivilko tolerancijos rūbą – balsuoti už save politikė įtikinėjo žadėdama telkti Seimo narius bendram darbui bei kelti parlamento prestižą. Ypatinga reikšmė jos kalboje buvo skirta opozicijai:

„Bet kuris žmogus gali ateiti ir pasakyti: Degutiene, tu kažką darai ne taip“, - prisistatydama kolegoms sakė I. Degutienė.

Kalbėdama Seimo nariams, politikė ypač daug dėmesio skyrė parlamento įvaizdžio problemai. I. Degutienė sakė, jog faktas, kad tarp visų valstybės institucijų Seimas yra vienas nepatikimiausių, vertas susirūpinimo.

„Kada skaitai spaudą arba kalbiesi susitikimuose su visuomene iš tikrųjų labai skaudu, kad mūsų Seimo prestižas iš visų valstybė institucijų yra paskutinėje vietoje. Tada natūraliai kyla klausimas, kas gi atsitiko? Ar mes čia tokie visi blogi susirinkę (bet mus išrinko žmonės, tuomet žmonės mumis pasitikėjo), ar atėję ir pradėję savo veiklą Seime mes pasiklystame kasdieniuose smulkiuose dalykuose, netgi intrigose?“, - sakė I. Degutienė.

Politikė negailėjo reveransų ir opozicijai. Ji pabrėžė norinti sutelkti visus bendram darbui, mat visuomenė esą darbų nepriskiria nei pozicijai, nei opozicijai. I. Degutienė pasakojo, kad praeitoje kadencijoje, kai dirbo opozicijoje, susitikimuose su gyventojais bandydavo paaiškinti, jog nėra atsakinga už valdančiųjų priimtus sprendimus, bet žmonės jai atsakydavo, kad ji tokia pat Seimo narė, kaip ir valdantieji.

„Taigi kur aš lenkiu arba ką noriu pasakyti? Tą ir noriu pasakyti, kad manau, kad Seimo pirmininko pagrindinis uždavinys – sutelktas darbas, nežiūrint, ar tai opozicijos, ar valdančios daugumos atstovai, kad bandytume kalbėtis ir susikalbėti tam, kad priimtumėm pačius geriausius sprendimus. Kad mes tarpusavyje mažiau rodytume asmeninių ambicijų“, - teigė politikė.

I. Degutienė žadėjo vadovauti ir atstovauti Seimui, o savo siekiamybe įvardijo Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo darbą, kai esą visi dirbo bendrai.

Imsis struktūrinių reformų

Bandydama įtikinti kolegas balsuoti už save, I. Degutienė daug kalbėjo apie Seimo kanceliarijos darbą bei ketino imtis Seimui pavaldžių įstaigų reformos.

Politikė sakė, jog tuo atveju, jei bus išrinkta, sieks paskirti nuolatinį Seimo kanclerį, nes atstatydinus Gintautą Vilkelį šias pareigas laikinai eina Gedeminas Aleksonis.

Tapusi parlamento vadove, I. Degutienė taip pat norėtų peržiūrėti Seimui pavaldžias įstaigas. Kaip pavyzdį ji minėjo Seimo kontrolierių įstaigą, kurioje dirba penki kontrolieriai, nors kitose šalyse, I. Degutienės teigimu, kontrolierių yra po vieną.

Šalia jau minėtų pertvarkų, politikė sakė norinti intensyvinti Seimo komitetų bendravimą su visuomene, tai yra pasiekti, kad įstatymų projektai būtų svarstomi išgirstant ir suinteresuotų grupių nuomonę.

V.Mazuronis: Seimo pirmininkė – ne jaunamartė

Liaupses I. Degutienei išsakė beveik visi plenariniame posėdyje kalbėję pozicijos ir opozicijos atstovai. Daugiausia pliusų šiai kandidatei pelnė asmeninės jos savybės – tolerancija, nešališkumas bei gebėjimas sutaikyti oponentus.

Ne vienas parlamentaras pabrėžė ir puikias profesines I. Degutienės savybes, tačiau opoziciniai „tvarkiečiai“ ir socialdemokratai vis tik nutarė neparemti konservatorės kandidatūros. „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos seniūnas Valentinas Mazuronis sako, jog negalima rinkti pirmininkės dėl tol kad ji graži ir protinga, o socdemai „prieš“ balsuos dėl to, kad baiminasi valdžios sutelkimo vienos partijos rankose.

„Mums tikrai atrodo, kad šis kandidatė ir kvalifikacijos lygmeniu, ir bendražmogiškomis savybėmis yra tinkama užimti tas pareigas, tačiau noriu pasakyti, kad Seimo pirmininkė nėra jaunamartė, kurią reikia rinktis, todėl, kad jinai graži, protinga arba labai man patinka“, - sakė „tvarkietis“ V. Mazuronis.

Pasak politiko, reikia atsižvelgti į tai, jog parlamento vadovo postas yra politinių jėgų išsidėstymo rezultatas, o į šias pareigas paskyrus I. Degutienę, visos galios bus sutelktos konservatorių rankose.

Tokį pat argumentą balsuoti prieš I. Degutienę pateikė ir socialdemokratai. Nors socialdemokratų lyderis Algirdas Butkevičius kandidatei negailėjo liaupsių, tačiau pateikė dviprasmišką frakcijos sprendimą – socdemai netrukdys I. Degutienei tapti parlamento vadove, bet žadėjo balsuoti „prieš“.

„Tikrai netrukdysim, kad I. Degutienė būtų išrinkta Seimo pirmininke“, - sakė A. Butkevičius, o kiek vėliau pridūrė, kad frakcija vis tik balsuos „prieš“.

Gyrė už moteriškumą, peikė – už „Williams“ ir MN sandėrį

Savo nuomonę apie kandidatę išsakė ne tik frakcijų atstovai, bet ir paskiri Seimo nariai. Dauguma I. Degutienę gyrė už asmenines savybes bei profesinį pasirengimą, o dalis parlamentarų atvirai džiaugėsi, kad prie Seimo vairo gali stoti moteris.

„Pats Česlovas Juršėnas pripažintų, kad moteris turi daugelį privalumų, kurių neturi vyrai. Visų pirma ji turi sveiko proto, turi didesnį kuklumą ir gebėjimą įsiklausyti, ką moterys tikrai yra geriau išvysčiusios nei vyrai“, - kalbėjo konservatorius Kęstutis Masiulis, kuris replikavo į kai kurių socialdemokratų teiginius, jog geriausias visų laikų parlamento vadovas – Č. Juršėnas.

Moteriškumą, kaip teigiamą savybę, apibūdino ir kai kurie kiti Seimo nariai, tačiau, nepaisant visuotinių liaupsių, I. Degutienei išsakyta ir šiek tiek kritikos. Politikei kliuvo už tai, kad konservatorių valdžia 1999 m. palaimino amerikiečių kompanijos „Williams International Company“ siekius įsigyti 33 proc. „Mažeikių naftos“ akcijų.

Nors opozicija šį sandėrį laiko beveik nusikalstamu, tačiau I. Degutienė, atsakydama į kritiką, sakė, jog, jeigu ne šis sprendimas, „Mažeikių nafta“ nebūtų tokia pelninga šiandien ir neneštų tiek mokesčių į valstybės biudžetą.

Šiuo metu beveik 90 proc. „Mažeikių naftos“ (pervadintos į „Orlen Lietuvą“) akcijų priklauso lenkų kompanijai „PKN Orlen“, likusi dalis – Lietuvos valstybei.

Nepalaikyti žadėjo „tvarkiečiai“ ir socdemai

„Tvarkiečiai“ Seime turi 17 vietų, socialdemokratai – 25. Šios frakcijos I. Degutienės kandidatūros nutarė nepalaikyti. Tuo tarpu Darbo partijos frakcija, kurią sudaro 10 narių, politikę žadėjo paremti, mat taip rekomendavo partijos lyderis, europarlamentaras Viktoras Uspskichas.

Tarp pozicijos ir opozicijos balansuojanti „Vienos Lietuvos“ frakcija (12 narių) pranešė, kad dėl I. Degutienės kandidatūros balsuos laisvai.

Visi valdantieji konservatorės kandidatūrą žadėjo palaikyti vieningai.

I. Degutienės kandidatūrą pasiūlė valdančioji konservatorių-krikdemų frakcija, jie surinko 49 šią politikę remiančių parlamentarų parašus. Seimo pirmininkas išrenkamas, jeigu už jį balsuoja daugiau nei pusė balsavusių Seimo narių.

Šiuo metu I. Degutienė Seimo pirmininkės pareigas eina laikinai, mat antradienį parlamentarai slaptu balsavimu atstatydino iki šiol parlamentui vadovavusį Tautos prisikėlimo partijos (TPP) lyderį Arūną Valinską.

Valdančiąją koaliciją sudaro konservatoriai-krikdemai (45 vietos Seime), liberalcentristai (8), Liberalų sąjūdis (11) ir A. Valinsko vadovaujama TPP, kuri skilo į „Ąžuolo“ frakciją (7 nariai) bei Laimonto Diniaus vadovaujamą frakciją „Viena Lietuva“ (12 narių). Pastaroji frakcija šiuo metu balansuoja tarp pozicijos ir opozicijos, mat nėra susitarta dėl šios frakcijos atstovavimo Vyriausybėje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Muziejuje gyvenanti šeima vėl skandalo epicentre: konfliktą ėmėsi spręsti Seimas (205)

Kauno rajone , Vilkijoje veikiantis A. ir J. Juškų muziejus unikalus ne tik savo ekspozicija ir...

Pakilęs iš gyvenimo dugno įsikūrė vidury Labanoro: gyvenimo meilę Žymantas sutiko kapodamas malkas (136)

Iš Žymanto gyvenimo istorijos būtų galima sukurti įdomų filmo scenarijų. Kelis kartus metęs...

Miego paralyžius – vienas baisiausių potyrių, kokius gali pajusti žmogus: kam jis gresia? (138)

Vienas baisiausių potyrių, kokius gali pajusti žmogus – taip specialistai apibūdina miego...

Šedevro vardo verta Pangoso tritaškių liūtis atvėrė „Zenit“ duris į Eurolygos ketvirtfinalį Paaiškėjo visos TOP-8 etapo poros (23)

Svarbiausiose Eurolygos sezono rungtynėse įtikinamą pergalę iškovojo Sankt Peterburgo...

Antradienį orai staigiai atvės – šilumos bus apie 10 laipsnių mažiau (3)

Antradienį šiluma jau bus nustumta tolyn į rytus. Virš rytinės Lietuvos pusės laikysis banguotas...

Remigijus Misiūnas | D+

Kaip latviai lietuviams iš panosės nugriebė Palangos pajūrį: meilės tuo metu buvo mažai – vyko „Šaltasis karas“

1931–1934 m. vidaus reikalų ministru dirbęs pulkininkas Steponas Rusteika, sykį priėmęs...

Pusėje Lietuvos eksponentinis atvejų augimas: ypač nerimą kelią trys plitimo vietos (365)

Darbovietės, namai ir ikimokyklinės ugdymo įstaigos – tai yra trys vietos, kurios šiuo metu...

Atleidimas problemų neišsprendė: „Maccabi“ be vargo nušlavė su Adomaičiu išsiskyrusį „Hapoel“ (4)

Trokštamo permainų poveikio pirmadienio vakarą nesulaukė Jeruzalės „Hapoel“ (13-9)...