aA
Pedagogų streikas tęsiasi jau mėnesį, antrą savaitę apie 20 mokytojų gyvena Švietimo ir mokslo ministerijoje (ŠMM), o antradienį mokytojų profesinių sąjungų atstovai sėdo prie stalo su laikinuoju švietimo ir mokslo ministru Roku Masiuliu bei ministerijos atstovais.
Rokas Masiulis
© DELFI / Andrius Ufartas

Prieš susitikimą R. Masiulis teigė, kad yra pasiruošęs ne kalbėti pats, o klausyti pedagogų.

Į susitikimą ministerijoje priešpiet atvyko visų mokytojams atstovaujančių profesinę sąjungų vadovai, jų pavaduotojai, laikinasis ministras, ŠMM kancleris ir kiti atstovai. Apie 11 val. į Kolegijų salę, kurioje jau beveik dvi savaitę gyvena pedagogai, atvykę susitikimo dalyviai negalėjo prognozuoti, kiek truks jų pokalbis. Laikinai ŠMM vadovaujantis R. Masiulis sakė, kad tikisi trukti apie pusantros valandos.

Taisyti reikės ir ateityje

Prieš posėdį žurnalistų kalbinamas R. Masiulis teigė, kad etatinio apmokėjimo sistemoje yra klaidų ir jį būtina tobulinti. Anot ministro, reikia suprasti, kad daugeliu atvejų kilę konfliktai buvo betiksliai, kilę dėl nesusipratimų ir nesusikalbėjimo.

„Mes norime tai eliminuoti – išklausyti mokytojus, išklausyti profsąjungas ir daugiau esame linkę būti klausytojais negu kalbėtojais. Po šio susitikimo, manau, turėsime daugiau informacijos, kokie yra trūkumai etatinio apmokėjimo ir ką galima būtų tobulinti. Nedelsiant ketiname ir sekantį susitikimą organizuoti. Šiandien yra tikslas daugiau susirinkti informaciją“, – situaciją komentavo laikinasis švietimo ir mokslo ministras.

Pasak jo, nereikia tikėtis, kad šiuo metu patobulinus etatinio apmokėjimo sistemą, jos daugiau tobulinti nereiks. Kaip kalbėjo R. Masiulis, šis modelis veikia dar ketvirtą mėnesį ir jau turi trūkumų, tad nereikėtų stebėtis, kad jis bus tobulinamas ir ateityje.

„Prezidentės pataisos ketvirtadienį bus priimtos, jau kažkas bus ištaisyta. Bet realus gyvenimas rodys ir toliau, kad reikia tobulinti, tobulinti ir tobulinti. Dabar norėtųsi bent jau karščiausius taškus, aštriausius kampus užglaistyti, tobulinti, kad tų nesusipratimų ir nepasitenkinimo būtų mažiau“, – kalbėjo R. Masiulis.

Paklaustas, ar galima tikėtis, kad iš antradienio posėdžio bus išeita su kokiais nors susitarimais dėl pedagogų reikalavimų, ministras teigė, kad tai nuspėti sunku. Jis teigė, kad ketinama išklausyti visų susirinkusių profesinių sąjungų: „Jei klausimų ratas nebus didelis, gal bus įmanoma susitarti ir jau tada galėsime nuspręsti, ką tobulinti, ką Seimui siūlytume keisti.“

Anot jo, antradienį susirinkusi darbo grupė neturi įgaliojimų priimti sprendimų dėl atlyginimų didinimų, tai turėtų spręsti Seimas ir vyriausybė. Parlamente antradienį svarstoma dėl biudžeto priėmimo, o R. Masiulis teigė, kad buvo rasta pinigų ikimokyklinio ugdymo pedagogams, tad ieškoma ir lėšų mokytojų reikalavimams.

Ministerija – ne kalėjimas

Apie tai, ar prašys ministerijoje gyvenančių mokytojų palikti ŠMM patalpas, laikinasis ministras tiesiai neatsakė, tačiau teigė, kad mokytojai yra laisvi palikti patalpas kada nori ir į jas sugrįžti. Ministerijai dar vadovaujant dabar jau buvusiai ministrei Jurgitai Petrauskienei, buvo priimtas sprendimas į ŠMM neįleisti tų, kurie nėra kviesti ar neturi leidimo patekti į pastatą.

„Mokytojai turi nuspręsti. Kiekvienas žmogus yra laisvas ir niekas nereguliuos mokytojams, ką daryti. Jie ne kalėjime, jie turi galimybę išeiti, turi galimybę įeiti. Čia nėra kalėjimas. Švietimo ir mokslo ministerija – ne kalėjimas“, – sakė R. Masiulis.

Tikėjosi kitokios susitikimo eigos

Po maždaug valandos iš posėdžio išėjęs Lietuvos švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininko pavaduotojas Vytautas Silvanavičius, panašu, tikėjosi kitokios pokalbio eigos. Jo teigimu, pedagogų reikalavimų klausimais esminio susitarimo antradienį pasiekta nebus.

„Bandoma nukreipti tik į vieną reikalavimą – t. y. etatinio modelio sandarą, nagrinėti tuos trūkumus iš naujo, prezidentės pataisas, kitų profsąjungų teikiamus siūlymus. Tai bus kalba ilga ir nemanau, kad šiandien pavyks sutarti, nebent įvyks stebuklas“, – teigė V. Silvanavičius, pridurdamas, kad jo atstovaujama profesinė sąjunga išreiškė norą grįžti prie kitų klausimų.

Anot jo, streikuojantys mokytojai tikėjosi, kad antradienio susitikimas bus pradėtas nuo reikalavimų įgyvendinimo aptarimo. Tačiau to padaryta nebuvo.

„Dabar paskęsta detalėse, kas ir kaip žiūri į etatinį. Toks revoliucinis klausimas iškeltas – gal išvis jo nereikia“, – sakė V. Silvanavičius.

Streiko dalyvių mažėja

Kaip informavo ŠMM, antradienį streikuoja apie 70 švietimo įstaigų. Iš jų 60 streiką tęsia, 10 prisijungia, o 3 nutraukė. Tai sudaro apie 3,5 proc. šalyje esančių švietimo įstaigų. Apytiksliais duomenimis, visoje šalyje streikuoja 950 pedagogų. Praėjusios pradžioje, ŠMM duomenimis, streikavo 1400 mokytojų visoje šalyje.

Taip pat yra mokyklų, kuriose streikuoja po 1-3 pedagogus. Iš viso Lietuvoje yra 2 tūkst. švietimo įstaigų, jose dirba apie 45 tūkst. pedagoginių darbuotojų.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Dakaro aidas: Vanago šuolis nosimi į žemę ir Gelažninko smėlyje pamestas motociklas (6)

Šių metų Dakaras Lietuvai ypač sėkmingas – parvežti net du rekordai: 24 vieta galutinėje...

Prezidentinę kampaniją Skvernelis pradeda labai rizikuodamas (314)

Prezidentinę kampaniją Saulius Skvernelis pradeda reitingų duobėje, pirmą kartą jo karjeroje...

Mačiulis sudalyvavo 10 metų iššūkyje: pažiūrėkite į Lietuvos skaičius (211)

Socialiniuose tinkluose išpopuliarėjusį 10 metų pokyčių iššūkį įgyvendino ir ekonomistas...

Perspėja: dešimtys tūkstančių JK gyvenančių ES piliečių po „Brexit“ gali tapti nelegaliais gyventojais (102)

Jungtinės Karalystės vidaus reikalų ministerijos reikalavimas visiems JK gyvenantiems ES...

Tragiškai žuvo perspektyvi Lietuvos rankininkė (136)

Lietuvos rankinio federacija (LRF) pirmadienį pranešė, kad eidama 22-uosius metus tragiškai...

Lietuvis studentas per vasarą užsidirbo 25 tūkst. JAV dolerių: tai geriausia patirtis mano gyvenime

Kasmet vis daugiau jaunų žmonių vasaromis uždarbiauja užsienio šalyse. Vilniaus Gedimino...

Pirkėjai nusigręžia nuo daug žadėjusio rajono: koją kiša vienas „bet“ (103)

Vilniaus šiaurinėje dalyje įsikūręs Santariškių mikrorajonas išsisikiria ne tik kaip medicinos...

Tai žinoti privalo visi: kepimo metu darant vieną klaidą gresia susirgti vėžiu (29)

Medikai ir maisto gaminių žinovai įspėja: negalite gyventi be skrudintų bulvyčių , bulvių...

Žmones su negalia restorane įdarbinęs olandas nustebo išvydęs lietuvių reakciją (9)

Rudens pradžioje Vilniuje duris pravėrė naujas restoranas „Pirmas blynas“, kurio įkūrėjas...

„Chimki“ direktorius iškėlė Kurtinaičiui aiškius tikslus (15)

Patekimas į Eurolygos atkrintamąsias – toks pagrindinis Rimo Kurtinaičio, pirmadienį grįžusio...