aA
Valdantieji antradienį ėmėsi įgyvendinti savuosius taupymo planus. Nors opozicijos prašymu bedarbių pašalpų, pensijų, motinystės pašalpų bei kitų socialinių išmokų mažinimas buvo nukeltas į popiečio darbotvarkę, koalicija ėmėsi smulkesnių darbų – nustatė, kad mirusių senukų palikuonims bus mokamos ne trys pensijos, o dvi, atidėjo datą, nuo kurios pensijos gavėjai galėtų rinktis palankesnę pensijos skaičiavimo tvarką, bei įtvirtino galimybę mažinti senatvės, našlaičių ir invalidumo pensijas, mat anksčiau įstatymai jas leido tik didinti.
Į pagalbą valstybei – pensininkai, našlaičiai, mirusieji
© A.Didžgalvio nuotr.

Seimas antradienį taip pat sutarė iki 2011 m. liepos atidėti neišmokėtų pensijų dirbusiems pensininkams mokėjimą, o po 5-6 vaikus išauginusios motinos valstybinių pensijų, kurios siekia 400 Lt, turės palaukti iki 2012 m.

Palankesnės pensijų skaičiavimo tvarkos atidėjimas, remiantis valdančiųjų skaičiavimais, sutaupys 130 mln. Lt, o vienos mirusiojo senatvės ar valstybinės pensijos bei šalpos išmokos neišmokėjimas – 34 mln. Lt.

Vėlesnis valstybės skolos grąžinimas dirbusiems pensininkams turėtų sutaupyti 255 mln. Lt, daugiavaikių motinų valstybinių pensijų atidėjimas – 90 mln. Lt per dvejus metus.

Pensijų skaičiavimas – ne toks, kokio norėtų pensijų gavėjai

Seimas vieniems metams atidėjo datą, nuo kurios pensijos gavėjai galėtų rinktis jam palankesnę pensijos apskaičiavimo tvarką. Planuota, kad tokia teisė pensijų gavėjams bus suteikta nuo 2010 m., bet Vyriausybė manė, kad esant biudžeto deficitui šią nuostatą galima atidėti.

Pagal dabartinę tvarką, iki 2009 m. sausio pensija buvo apskaičiuojama vienu būdu – buvo atsižvelgiama į žmogaus stažą, įgytą iki 1994 m. ir darbo užmokesčio dydį, gautą 1984-1994 m., bei į stažą, įgytą po 1994 m. sausio 1-osios ir po šios dienos turėtas draudžiamąsias pajamas, nuo kurių buvo mokėtos „Sodrai“ įmokos.

Nuo kitų metų sausio pirmosios žmogaus pensijos turėjo būti apskaičiuojamos iš asmeniui palankesnio laikotarpio: arba atsižvelgiant į darbo užmokestį, gautą iki 1994 m., arba į draudžiamąsias pajamas, gautas po 1994 m. sausio 1-osios.

Toks pensijos perskaičiavimas iš žmogui palankesnio laikotarpio būtų leidęs gauti didesnę pensiją, bet ministrų kabinetas taupymo sumetimais nutarė šią tvarką atidėti iki 2011 m. sausio.

„Tai mažina pasitikėjimą Vyriausybe“, - skundėsi socialdemokratė Birutė Vėsaitė, kuri pabrėžė būtinai balsuosianti prieš teisės akto projektą.

Jos partijos kolega Algirdas Sysas piktinosi, jog savo valstybei dorai dirbusiems piliečiams atimama galimybė pasiskaičiuoti pensiją iš jiems palankesnio laikotarpio – pasak jo, atrodo kiek keistokai, kai praėjus tiek metų nuo nepriklausomybės atgavimo savo pensininkų pensijas mes vis dar skaičiuojame atsižvelgdami į sovietinį laikotarpį.

Po vieną pensiją valstybei paaukos mirusieji

Gelbėjant valstybę po vieną pensiją paaukos ir mirusieji – mirus asmeniui nuo kitų metų pradžios mirusiojo artimiesiems bus mokamos ne trys senatvės, valstybinės pensijos arba šalpos išmokos, o dvi.

Šiuo metu mirusiojo artimiesiems išmokama einamojo mėnesio pensija ar išmoka, jei ji dar nebuvo išmokėta, bei dar dvi senatvės, valstybinės pensijos bei šalpos išmokos. Šalia to, mirusiojo palikuonims skiriama ir 1040 Lt laidotuvių pašalpa.

Didžiausio susirūpinimo antradienį sulaukė sprendimas atimti po vieno mirusio asmens šalpos išmoką. Darbo partijos atstovas Kęstutis Daukšys piktinosi, kad Vyriausybė nuolat kalba, kad skurdžiausi žmonės nebus nuskriausti, tačiau pati nuskurdins šalpos išmokų gavėjų artimuosius.

„Kvailai atrodo, kai sakote, kad nuskriaustiems žmonėms nieko nemažinsit, bet net mirusiems žmonėms mažinat“, - sakė K. Daukšys ir palinkėjo, kad Vyriausybės laidotuvės atseitų pigiau nei šalpos išmoka.

Tuo tarpu Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas, konservatorius Rimantas Jonas Dagys, nors pripažino, kad „darbiečio“ žodžiuose logikos yra, bet, pasak jo, nereikėtų šiuo atveju daryti išimčių, mat bus sujaukta visa sistema.

Dirbusieji pensininkai skolos turės palaukti

Neišmokėtų pensijų turės palaukti ir 1995-2002 m. dirbę, bet pagal tuometinius sprendimus dalies pensijos negavę pensininkai. Nors anksčiau buvo numatyta, kad neišmokėta pensijų dalis turi būti mokama 2008-2010 m., tačiau valdantieji pasiūlė šį terminą atidėti iki 2011 m. liepos.

Ankstesnė Vyriausybė buvo apskaičiavusi, kad valstybės skola pensininkams siekia apie 560 mln. Lt. Pagal planus kitų metų gruodį norėta išmokėti senatvės ir invalidumo pensijų dalis už iki praėjusių metų pradžios mirusius šių pensijų gavėjus teisėtiems turto paveldėtojams.

Atidėdamas skolos mokėjimą, Andriaus Kubiliaus ministrų kabinetas tikisi sutaupyti 255 mln. Lt.

Seimas antradienį dvejiems metams taip pat atidėjo valstybinių pensijų mokėjimą daugiavaikėms motinoms, kurios išaugino po 5-6 atžalas. Dabar numatoma, kad tiek savo atžalų ar įvaikių išauginusios moterys nuo kitų metų liepos įgyja teisę į antrojo laipsnio valstybinę pensiją, kuri siekia 400 Lt.

Valdantieji šį terminą atidėjo iki 2012 m. pradžios ir iš to tikisi per dvejus metus sutaupyti 90 mln. Lt.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Įžvelgia grėsmių dėl naujo NT mokesčio siūlymo: išvarys gyventojus iš tam tikrų kvartalų

Anot ekspertų, nekilnojamojo turto mokestis – neišvengiamas, tačiau, kaip jis atrodys – Seime...

Skandalingi liudijimai: paauglys Marijampolėje buvo paliktas mirti (1)

Marijampolėje savaitgalį mirus paaugliui, vis dar apstu neatsakytų klausimų. Tačiau panašu, kad...

Karas Ukrainoje. Žiniasklaida išsiaiškino, kodėl vokiečiai delsia dėl raketų „Taurus“ perdavimo Ukrainai

Rugsėjo 27 d. Ukrainos kariuomenė įžengė į apkasų liniją į vakarus nuo Verbovojaus (16 km...

Noras turėti gražius dantis gali baigtis tragiškai – profesorė prakalbo apie siaubingas pasekmes

Pacientai, susitvarkę dantis Turkijoje , tampa vis didesne problema. Socialiniuose tinkluose...

Rūlės mirtį išgyvenantis buvęs bendražygis Andrius Rimiškis: mūsų pažintis tapo nepamirštama (1)

Skaudžią „Kelias į žvaigždes“ dalyvavusio Rolando Skripkaičio-Rūlės mirtį išgyvena...

Prieš prasidedantį mokytojų streiką – Šimonytės žinia: viliuosi, kad susitarti dar pavyks papildyta (16)

Jau penktadienį šalia Vyriausybės prasidės 185 mokyklų ir apie 3 tūkst. pedagogų streikas, taip...

Kerttu Janese, Delfi.ee

Depresija pasiglemžė jauną merginą – sugniuždyta mama perspėja, į ką atkreipti dėmesį

Jauna estė Liisa Koppel, pažįstama iš filmų „Fechtuotojas“ („Miekkailija“) ir „Mažo...

Delfi Mokslas

Pirmą kartą tokią fosiliją radę mokslininkai priešistorinio gyvio pilve aptiko intriguojančių objektų

Trilobitai yra viena iš labiausiai paplitusių fosilijų pasaulyje. Nepaisant gausios šių fosilijų...

Žuvus vyrui milijonierė liko viena su 4 vaikais: princesės gyvenimą pakeitė laimės paieškos

Otilija Diaz į Lietuvą sugrįžo trumpam. Gyvenusi Osle, Ispanijoje ir Balio saloje, ji netrukus su...