Net nusprendus, kad vykti į Maskvą minėti Rusijos pergalės II pasauliniame kare būtų naudinga Lietuvai, prezidentei Daliai Grybauskaitei tai vargiai pavyktų, jei nebūtų kvietimo. Pagal diplomatinio protokolo taisykles, visi vizitai, jei jie nėra privatūs ar tranzitiniai, rengiami gavus kvietimą. Jo reikia ir tuo atveju, kai norą atvykti išreiškia pats svečios šalies monarchas ar aukštas pareigūnas.
© AFP/Scanpix

„Nelabai įsivaizduotinas važiavimas nekviestam į bet kokį renginį, - DELFI sakė Užsienio reikalų ministerijos Valstybinio ir diplomatinio protokolo departamento direktorius Darius Gaidys. - Kiek čia dirbu, niekada nėra buvę, kad kažkas iš mūsų vadovų vyktų, negavę kvietimo.“

Anot jo, kvietimo nereikia tik jei vizitas būna tranzitinis (kai monarchas, prezidentas, premjeras ar kitas aukštas pareigūnas sustoja tam tikroje šalyje pakeliui į kitą valstybę) ar privatus. Pavyzdžiui, kadenciją baigęs prezidentas Valdas Adamkus ne kartą vyko atostogauti į Meksiką – tam šios šalies kvietimo nereikėdavo.

Visi kiti vizitai – valstybiniai, oficialūs, darbo – rengiami gavus kvietimą. Be to visų pirma būtų sudėtinga užsiimti logistika, rūpintis viešbučiais ir pan.

„Vizitai gali būti inicijuojami ir ne vien priimančios šalies. Gali būti, kad ambasada informuoja, jog karalius ar prezidentas norėtų apsilankyti. Bet net ir tokiu atveju kvietimas (ir nebūtinai užrašytas ant popieriaus) turi būti – kiekvienas vizitas derinamas“, - pažymėjo D. Gaidys.

Kaip antradienį rašo dienraštis „Kauno diena“, viena galimų šių metų pirmos pusės diplomatinių intrigų – ar D. Grybauskaitė bus kviečiama į Maskvą atšvęsti Rusijos pergalės Antrajame pasauliniame kare metinių ir ar priims šį kvietimą.

Pati D. Grybauskaitė, paklausta apie būsimas iškilmes, savaitraščiui „Veidas“ teigė: „Nemėgstu spėlioti, kas bus, jeigu bus. Išankstinės nuostatos ir stereotipai trukdo analizuoti ir priimti šaliai naudingiausius sprendimus. Esu apgalvotų ir ryžtingų sprendimų žmogus. Tuo pat metu minima ir Europos diena. Esu europietiškų vertybyių šalininkė, tad būsiu ten, kur naudingiau Lietuvai ir Europai.“

„Nenorėčiau spekuliuoti šia tema, nes tikrai dar neturime žinių, kaip apskritai bus švenčiama ši sukaktis“,- pažymėjo prezidentės patarėjas užsienio politikos klausimais Darius Semaška. Anot jo, kvietimo dar nėra, todėl ir svarstyti nėra ko.

Paprastai Pergalės dieną – gegužės 9-ąją, kai 1945 m. buvo įveikta nacistinė Vokietija, rusai švenčia pompastiškai, ypač per jubiliejines sukaktis. Į didžiausias iškilmes Maskvos Raudonojoje aikštėje, kurių pagrindiniu akcentu tampa karinis paradas, dažnai kviečiami kitų valstybių ar vyriausybių vadovai, užsienio reikalų ar gynybos ministrai, ambasadoriai.

Tiesa, aukšti svečiai į iškilmes kviečiami tik jubiliejiniais metais. Ne apvalių sukaktuvių proga dažniausiai apsiribojama diplomatinių atstovybių vadovų dalyvavimu. Bet rusų žiniasklaida spekuliuoja nepatvirtintomis žiniomis, kad šiais metais švenčiant pergalės jubiliejų į Maskvą numatoma kviesti kitų valstybių lyderius.

Kai kova su istorijos falsifikavimu tapo vienu iš Kremliaus prioritetų, Rusijos valdžia žada pergalę paminėti precedento neturinčiu mastu.

„Vis mažiau lieka žmonių, kurie iškovojo šią pergalę, ir vis daugiau norinčių perrašyti istoriją. Todėl mūsų pagrindinis tikslas – dar kartą visiems parodyti šio įvykio svarbą“, - teigė pasirengimui iškilmėms vadovaujantis prezidento reikalų valdybos viršininkas Vladimiras Kožinas.

Anot organizacinio komiteto, siekiant išvengti diplomatinių skandalų, užsienio svečių kviesti neketinama: visi reikalingi asmenys esą atvyks patys.

Prieš penkerius metus, kai Maskvoje buvo švenčiamas pergalės 60-metis, V. Adamkus buvo gavęs tuomečio Rusijos prezidento Vladimiro Putino kvietimą. Po ilgų svarstymų Lietuvos vadovas nusprendė iškilmėse nedalyvauti. 1995 m. analogiškai pasielgė prezidentas Algirdas Brazauskas, pakviestas Boriso Jelcino. Jis pasirinko karo pabaigos 50-mečio minėjimą Londone.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Vladimiras Laučius. Šiltos kėdės oligarchija, arba išgirskite pagaliau Bronislovą Burgį (10)

„Užtenka mokytoją tampyti į visas puses. Lenkitės jam žemai, sveikinkitės kiekvieną rytą ir...

Pūkas: pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą (201)

"Pateikiau VRK prašymą atšaukti mano atsistatydinimo pareiškimą. Visame procese nuo kovo 8 dienos...

Kainos šiemet dar augs (143)

Kasmet didėjančios kainos maisto ir paslaugų sektoriuose piktina gyventojus, tačiau ir šiemet...

Kas galėtų kišti koją Nausėdai prezidento rinkimuose (15)

Ekonomistas Gitanas Nausėda , pirmaujantis tarp galimų kandidatų į prezidentus, laikosi buvusio...

Gudžiaus treneris griebiasi už galvos: nebežinome, ką daryti (170)

„Tragiška situacija. Esame giliuose viduramžiuose ir man keisčiausia, kad niekas neprisiima...

Ant raudono kilimo – akį traukiančių iškirpčių fiesta stilistės komentaras (61)

„Šiuolaikine mada nieko nenustebinsi, tad trumpo sijono ir gilios iškirptės derinys nėra tabu....

R.I.T.A. Lietuvos žemės ūkio atašė Kinijoje kaltina ambasados moteris genocidu (145)

Žemės ūkio ministerija atlieka patikrinimą dėl jos deleguoto atstovo Kinijos Liaudies...

Oksana Pikul: iš vyro patiriu psichologinį ir fizinį smurtą (102)

Drama Jasaičių šeimoje prasidėjo sekmadienio rytą. Į policijos pareigūnų rankas pakliuvęs...

Sirijos režimas kaltinamas chemine ataka sukilėlių teritorijoje (21)

Sirijos sukilėlių kontroliuojamame anklave netoli Damasko mažiausiai 21 asmuo, tarp jų yra ir...

Kas slepiasi už naujo mistinio Putino įvaizdžio? (378)

Anksčiau dažnai vaizduojamas raumeningu mačo, gebančio apginti tėvynainius nuo priešų, Rusijos...