Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas pirmadienį paskelbė, kad Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimas, kuriuo buvo duotas sutikimas partijos įkūrėją Viktorą Uspaskichą patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suėmimo ar kitokio laisvės suvaržymo, yra teisėtas. Į Lietuvą iš Rusijos grįžęs V.Uspaskichas būtų iš karto suimtas.
Viktoras Uspaskichas
© DELFI (E.Digrytės nuotr.)
Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo sprendimas galutinis ir neskundžiamas.

Teismas pabrėžė, kad VRK neviršijo savo galių ir elgėsi teisėtai - nepažeidė nei Konstitucijos, nei Europos Konvencijos. V.Uspaskichas buvo pripažintas įtariamuoju dėl apysunkio nusikaltimo padarymo ir jam buvo skirtas suėmimas, šis sprendimas nebuvo panaikintas, todėl pagrįstai įtariama, kad V.Uspaskichas į savivaldybių rinkimus ėjo siekdamas išvengti neliečiamybės.

Teismo sprendime rašoma, kad V.Uspaskichas sąmoningai pateikė prašymą gauti prieglobstį Rusijoje ir siekė išvengti ekstradicijos. Jeigu VRK jam būtų palikusi neliečiamumo statusą, V.Uspaskichas galėtų grįžti į Lietuvą ir prieš pat rinkimus - vėl išvykti į Rusiją.

„Taip būtų pakirstas pasitikėjimas valstybe“, - teisėjų kolegija konstatavo, kad duodama sutikimą V.Uspaskichą patraukti atsakomybėn, VRK siekė teisėtų ir pagrįstų veiksmų.

Rusijoje nuo teisėsaugos besislapstančio advokatai buvo įsitikinę, kad VRK sprendimas, leidžiantis kandidatą patraukti atsakomybėn, yra neteisėtas ir turėtų būti panaikintas. Be to, jie pabrėžė, kad VRK piktnaudžiavo valdžia - esą leidimas V.Uspaskichą patraukti baudžiamojon atsakomybėn buvo duotas siekiant ne įstatyme numatytų tikslų.

DP atstovavusi advokatė Simona Augėnaitė teisme sakė, kad VRK sprendimas pažeidė DP interesams bei reputacijai, nes rinkimuose į savivaldybių tarybas narius dalyvauja kandidatų sąrašas, o ne pavieniai kandidatai ir dėl to neigiamas pasekmes patirs visa partija. Be to, ji pabrėžė, kad vadovaujantis Baudžiamojo proceso kodeksu, užregistravus V.Uspaskichą kandidatu į savivaldybių tarybas, Generalinė prokuratūra turėjo nedelsiant nutraukti tyrimą.

Atsižvelgdamas į šiuos argumentus teismas pabrėžė, kad DP prieš užregistruodama V.Uspaskichą į kandidatus, turėjo atsižvelgti į tai, kad jis yra patrauktas įtariamuoju. Be to, pats V.Uspaskichas nenurodė argumentų, kad jam tyrimas turėtų būti nutrauktas.

Generalinė prokuratūra teismo prašė atmesti V.Uspaskicho ir DP skundus. Ikiteisminį tyrimą dėl DP ir V.Uspaskicho atliekantis Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras S.Verseckas pabrėžė, kad DP ir V.Uspaskicho advokatų argumentai nepagrįsti.

„VRK buvo pateikta pakankamai faktinių duomenų, kad V.Uspaskicho atžvilgiu baudžiamasis persekiojimas vykdomas ne dėl to, kad jis tapo kandidatu į savivaldybių tarybas, o dėl kitų baudžiamųjų veikų, kurios buvo padarytos anksčiau“, - teisme sakė S.Verseckas.

VRK atsiliepime palaikė savo sprendimą ir siūlė atmesti DP ir V.Uspaskicho skundus.

DELFI primena, kad prokurorai yra pateikę informaciją VRK, jog Rusijoje nuo Lietuvos teisėsaugos besislapstančio V.Uspaskicho vadovauta partija 2005 metais nuslėpė ir nedeklaravo virš 8 mln. litų gautų pajamų bei virš 7 mln. litų išlaidų.

Kėdainių apygardos rinkimų komisija įregistravo V.Uspaskichą kandidatu tarybų rinkimuose. Tapęs kandidatu V.Uspaskichas buvo įgijęs neliečiamybę ir be VRK sprendimo negalėjo būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimtas, ar kitaip negalėjo būti suvaržyta jo laisvė.

Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamente „atliekamas ikiteisminis tyrimas baudžiamojoje byloje dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo, nusikalstamu būdu įgytų pinigų ar turto legalizavimo ir kitų nusikaltimų“. Šioje byloje V. Uspaskichas yra pripažintas įtariamuoju.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (268)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (30)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (366)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (124)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (130)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (627)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....

Radviliškio vaikų globos namuose kilo gaisras, įtariamas padegimas (2)

Radviliškio ugniagesiams šeštadienį teko skubėti į vaikų globos namus „Nykštukas“....

7 lengvi atsipalaidavimo būdai pagal Agnę Gilytę (6)

Visi esame be proto užsiėmę, labai svarbūs ir įsisukę į savo darbų ratą taip, kad retai kada...