Užvakar vidurdienį Latvijoje, Baltijos jūros paplūdimyje netoli Papės kaimo, gintaro rinkimas 43 metų kaunietei Laurencijai K. virto skaudžia nelaime. Paėmusi paplūdimyje rastą akmenį, kuris buvo panašus į gintarą, moteris stipriai nudegė kairiąją plaštaką. Rankoje laikomas akmenukas staiga virto pusmetrio aukščio ugnies fakelu. Užsiliepsnojusi moteris puolė į jūrą.
Skubiai atvykusiai į Palangos ligoninę kaunietei buvo diagnozuotas visų pirštų ir plaštakos antrojo A laipsnio nudegimas. Rankų darbą dirbanti Laurencija K. mažiausiai dviem mėnesiams liko nedarbinga.

Prie jūros išėjo su dukterimi

Papės kaime kauniečių šeima atostogauja jau septintą vasarą. Kartu su dešimtmete dukterimi ir 17 metų sūnumi atvažiavę kauniečiai nuošaliame paplūdimyje dažnai rinkdavo gintarą.

Papė yra 10 kilometrų į šiaurę nuo Lietuvos sienos. Lietuviai eidavo į vietinių gyventojų nurodytą vietą iškyšulyje apie pusantro kilometro nuo Papės švyturio Lietuvos sienos link. Čia bangos išmeta daugiausia gintaro.

Sekmadienį apie pietus buvo apniukę, vėsu. Pasivaikščioti prie jūros Laurencija išėjo su dešimtmete dukterimi. „Užsivilkau storesnę striukę. Tai mane ir išgelbėjo nuo didesnių nudegimų", - vakar kalbėjo kaunietė.

Nudžiugino didelis gabalas

Po siautusios audros įprastoje vietoje motina su dukterimi pririnko saują smulkių gintarų. Jau pasisukusi eiti švyturio link kaunietė išvydo kokių penkių centimetrų skersmens gintaro gabalą. „Labai apsidžiaugiau. Pamaniau, draugams pasigirsiu, kad ne tik Kaliningrade galima rasti didelių gintaro gabalų. Aš gintarą pažįstu jau seniai ir net neabejojau, kad mano radinys yra gintaro gabalas", - pasakojo moteris.

Dėl tikrumo kaunietė savo radinį padaužė sau į dantis - pagal skambesį taip skiriamas gintaras nuo panašios spalvos akmens. Tačiau ir pagal spalvą, ir pagal svorį jokių abejonių dėl radinio nekilo. Tiesa, jis buvo keistai šiltas ir skleidė sieros kvapą. Todėl moteris pamanė, kad gintaras dvokia jūros teršalais.

Porą minučių radinį palaikiusi ant delno ir parodžiusi dukteriai, moteris jį įsidėjo į kairę striukės kišenę. Dabar moteris dėkoja likimui, kad radinio nepadavė dukteriai.

Liepsnojanti puolė į jūrą

Netrukus kaunietė pajuto, kad kišenė pradėjo šilti. Kaire ranka ji išsitraukė gabalą ir tą pačią akimirką suprato, kad jau dega striukės skvernas. Moteriai net nespėjus atsitokėti, ant delno buvęs gintaras pliūptelėjo liepsnos fontanu.

„Liepsna buvo pusės metro aukščio kibirkščiuojanti į šalis kelių metrų spinduliu. Ji buvo panaši į šaltąją ugnelę", -teigė kaunietė. Ant krūtinės užtiškus kibirkštims, užsiliepsnojo striukės priekinė dalis. Moteris vakar negalėjo pasakyti, kaip degantis akmuo atsidūrė ant smėlio. Liepsnojanti kaunietė krito į jūrą.

Pamanė, kad buvo šauta

Tuo metu tikras siaubo akimirkas patyrė greta buvusi kaunietės duktė, nesupratusi, kas atsitiko. Keli žingsniai nuo numesto akmens buvusiai mergaitei degantis lašas užtiško ant rankos ir pradegino duobutę.

Bėgdama namų link Laurencija K. vis kišo į jūrą šaldyti staiga ištinusios plaštakos, kuri diegė nepakeliamu skausmu. Mergaitė lėkė pajūriu šaukdama pagalbos. Pribėgusi prie poilsiavusių lietuvių gaudydama orą duktė suriko, kad kažkas į mamą šovė nuo jūros pusės.

„Kai ji grįžo į namus, plaštaka buvo taip ištinusi, kad atrodė, jog delne - sniego gniūžtė", - prisiminė žmoną pasitikęs vyras. Iškart paskambinus į Kauną, pažįstami medikai patarė ranką laikyti muiliname vandenyje. Per valstybės sieną mašina ji taip ir pravažiavo ranką laikydama kibire su muilinu vandeniu.

Baltojo fosforo paslaptis

Vietinių gyventojų teigimu, tai galėjo būti karo pramonėje naudojamas fosforas, kurio čia surandama dažnai. Žmonės tvirtino, kad neseniai Liepojoje vienam žmogui tariamą gintarą įsidėjus į kelnių kišenę išdegė tarpkojis.

Kariškiai išminuotojai „Lietuvos rytui" patvirtino, kad kaunietės radinys greičiausiai buvo baltasis fosforas, kuris naudojamas dūminiuose ir padegamuosiuose sviediniuose.

Kai kurie fosforo junginiai gali užsidegti nuo sąlyčio su oru, nuo žmogaus kūno temperatūros ar trinties. Degdamas baltasis fosforas pasiekia apie 1200 laipsnių temperatūrą.

"Lietuvos rytas"
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pagalbos viešai paprašyti išdrįso pirmą kartą: trūksta tiek nedaug, kad gyvenimas pasikeistų (268)

Nataša niekada nesvajojo apie didelę šeimą, tačiau šiuo metu mama ją šaukia net septyni vaikai.

Vilnietės skambutis į polikliniką atskleidė gilią sistemos problemą (30)

Šaltuoju sezonu, kai kas antras kosėja ir čiaudo, apsilankyti poliklinikoje – menkas malonumas....

„Coca-Cola“ Europai pristatė naują gėrimą, tačiau Lietuvoje gėrimo sudėtis bus kitokia (368)

Šią savaitę Ciuriche, Šveicarijoje bendrovė „ The Coca-Cola Company “ pristatė naują...

Lietuvių fenomenas: kylančios išmaniųjų telefonų kainos – nė motais (125)

Nepaisant to, kad 2017-aisiais visame pasaulyje augo išmaniųjų kainos, jų pardavimai taip pat...

Naujoje Brigitte Macron biografijoje – pikantiškos detalės apie jos santykių su Emmanueliu Macronu pradžią (131)

Brigitte Macron ir jos šeima sulaukė pasmerkimo, kai ji pradėjo draugauti su savo mokiniu...

Gyvulininkystė „Žaliojoje savaitėje“ – daugiau, sunkiau, gauruočiau (12)

Berlyne vykstančioje didžiausioje Europos žemės ūkio parodoje „ Žalioji savaitė “, kurią...

Mia iškrito iš atrankų į „Euroviziją“ (628)

Šeštadienio vakarą LRT eteryje jau antroji eurovizinių atrankų laida. Laikas tiksi – iki...

Gyvai / „Volfas Engelman miestų taurės 2018“ pulo varžybų tiesioginė transliacija

Lazdas šiose varžybose surems po penkis geriausius laikinosios ir oficialiosios sostinių atstovus....

Radviliškio vaikų globos namuose kilo gaisras, įtariamas padegimas (2)

Radviliškio ugniagesiams šeštadienį teko skubėti į vaikų globos namus „Nykštukas“....

7 lengvi atsipalaidavimo būdai pagal Agnę Gilytę (7)

Visi esame be proto užsiėmę, labai svarbūs ir įsisukę į savo darbų ratą taip, kad retai kada...