aA
Seimas pagaliau priėmė Lygių galimybių įstatymą, kuriuo uždraudžiama diskriminacija dėl lytinės orientacijos ir kitų pagrindų. Tačiau prieš pat balsavimą projekte atsirado nuostata, leidžianti lygybės nesilaikyti religinių bendruomenių švietimo ir ugdymo įstaigose.
Vyrai, homoseksualai
Vyrai, homoseksualai
© Corbis/Scanpix
Antradienį už naują įstatymo redakciją, kuria taip pat draudžiama diskriminacija dėl lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų, pažiūrų, amžiaus, negalios, etninės priklausomybės, religijos, balsavo 64 parlamentarai, prieš – 1, susilaikė 6. Ją vos pavyko priimti, mat prieš balsavimą užsiregistravo 71 politikas – mažiausiai, kiek reikia įstatymui priimti. Iš pradžių buvo užregistravę tik 70 parlamentarų, todėl procedūrą teko pakartoti.

Lygių galimybių įstatymo pataisas Seimas du kartus bandė priimti praėjusią savaitę, tačiau konservatoriai, „darbiečiai“ ir „tvarkiečiai“ abu balsavimus sužlugdė. Visi arba dauguma šių frakcijų narių nesiregistravo balsavimui, todėl dėl per mažo balsų skaičiaus projektų nepavyko patvirtinti nei praėjusį antradienį, nei ketvirtadienį.

Trečią kartą Darbo partijos bei „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijų nariai vėl nedalyvavo balsavime, tačiau dauguma konservatorių atstovų balsavo „už“.

Įstatymo priėmimas įstrigo kai kuriems Seimo nariams pasipiktinus, kad norima uždrausti diskriminaciją dėl lytinės orientacijos. Iš pradžių Lygių galimybių įstatymo pataisų projekte tokia nuostata buvo, tačiau frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Egidijus Klumbys pasiūlė jos atsisakyti ir drausti teikti privilegijas žmogui lyties, rasės, tautybės, kalbos, kilmės, socialinės padėties, tikėjimo, įsitikinimų ar pažiūrų pagrindu, kaip teigiama Konstitucijoje.

Teisininkai įspėjo, kad toks reguliavimas neatitiktų ES direktyvos, kuri nustato vienodo požiūrio užimtumo ir profesinėje srityje bendruosius pagrindus, ir pažeistų konstitucinį teisėtų lūkesčių principą: šiuo metu įstatymai draudžia diskriminuoti dėl amžiaus, lytinės orientacijos ir negalios. Galiausiai į įstatymą sugrąžinus šiuos pagrindus, Seimo salėje įsiplieskė diskusijos.

Debatai kilo ir antradienio posėdyje. Iš pradžių E. Klumbys pasiūlė Lygių galimybių įstatymo priėmimą apskritai išbraukti iš darbotvarkės, nes esą Statutas nenumato dar vieno balsavimo, jei anksčiau balsavo nepakankamai parlamentarų. Tačiau net iš antro karto projektas nebuvo išbrauktas.

Vėliau kai kurie Seimo nariai ėmė piktintis konservatorės Vilijos Aleknaitės-Abramikienės ir „darbietės“ Audronės Pitrėnienės pasiūlymu valstybiniuose ar privačiuose darželiuose, mokyklose, kitose švietimo įstaigose, kurių etosas remiasi religija ar tikėjimu, siekiu ugdyti vaikus religinės bendruomenės ar bendrijos vertybes palaikančioje aplinkoje.

„Tai reiškia, jog krikščioniškose mokyklose negalės dirbti laisvamaniai, o musulmoniškose turės dirbti tik musulmonai“, - kritikavo socialdemokratė Birutė Vėsaitė.

Savo ruožtu Tėvynės sąjungos frakcijos narys Kęstutis Čilinskas aiškino, kad šis įstatymas yra apskritai prieš diskriminavimą.

Liberalo Gintaro Šileikio manymu, nepriėmus pakankamai plataus draudimo diskriminuoti įvairius asmenis, tam tikrų visuomenės grupių atstovai kreiptųsi į Europos Žmogaus Teisių Teismą. „Būkime civilizuoti, normalūs europiečiai“, - agitavo jis.

Tuo tarpu frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Petras Gražulis jau ne pirmą kartą pažėrė įžeidimų homoseksualų atžvilgiu. Anot jo, Lietuva yra „iškrypusi valstybė“, nes „rūpinasi mažumomis, o žmonėmis – ne“. Parlamentaras pareiškė, esą jam gėda, kad valstybė taip rūpinasi dalykais, kuriuos krikščionys laiko nusikaltimu.

„Seimas susirūpino homikais, homoseksualais. Jei taip susirūpintų kaimo žmonėmis, trečdalis žmonių nebūtų išvažiavę, - piktinosi jis. – Visos vertybės pastatomos aukštyn kojomis. Dieve mano, kas čia darosi tame Seime“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi PliusVytautas Bruveris, laida „Kaip pas žmones“, Virginija Spurytė

Ukrainos analitikas įvardijo karo baigtį: vieno darinio žemėlapyje tikrai nebeliks

Ukraina ir kitos šalys jau įžengė į ilgalaikių konfliktų Europos žemyne laikotarpį, o kaip...

Policijai įkliuvusi ukrainietė net nepagalvojo, kad taip gali būti: tikėjau viskuo, ką man sakė (2)

Lietuvoje prie automobilio vairo neblaivi policijos pareigūnų sulaikyta ir baudžiamojon...

Įmonė iš Baltarusijos kraustosi į Vilnių: kartais mus vertina kaip „blogiukus“

Po 2020 m. suklastotų Baltarusijos prezidento rinkimų ir po jų sekusių protestų nemažai...

Kauno Kalniečių juodajame taške vyksta linksmybės, kaimynai šiurpsta nuo vaizdų

Į „Kas vyksta Kaune“ redakciją kreipėsi kaunietis, kuriam pabodo kaimynų įrengtame bare...

Perspėjimų lietuviai neklauso ir traukia į Baltarusiją: Lukašenka savo siūlymais siekia didesnio efekto (24)

Saugumas įspėja apie galimas provokacijas ir verbavimus, bet tautiečiams svarbu pigūs degalai ir...

Karas Ukrainoje. Padėtis prie Zaporožės atominės elektrinės darosi įtempta Podoliakas: Rusija nori pusmečiui įšaldyti karą

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis sakė , kad nuo Rusijos invazijos pradžios buvo...

Kate Middleton stilius ne visada buvo toks giriamas: prasčiausi hercogienės deriniai, kol ji dar nebuvo karališkos šeimos narė

Koledžo mergina, kurią kažkada pažinojome kaip Kate Middleton , per beveik du dešimtmečius, per...

Prakalbo apie tamsiąją elektromobilių pusę: kas atsitiks su milijonais tonų baterijų (1)

Turtingose šalyse artimiausiu metu nusimato neregėtas elektromobilių antplūdis. Prognozuojama, kad...

Naujas rinktinės kapitonas: Valančiūnas perima pareigas iš Grigonio

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė turi naują kapitoną. Juo išrinktas ilgametis komandos...