aA
Vis daugiau žmonių Lietuvoje palankiai vertina kriminogeninę situaciją ir jaučiasi saugūs, o pasitikėjimas policija viršija Europos Sąjungos (ES) vidurkį, rodo Vidaus reikalų ministerijos (VRM) užsakymu atlikta gyventojų apklausa. Kaip skelbiama išplatintame VRM pranešime, pagal šiuos rodiklius Lietuva nedaug nusileidžia Šiaurės Europos šalims ir yra aštunta iš 28-ių ES valstybių narių.
Gediminas Av. on Feb 16
Gediminas Av. on Feb 16
© DELFI / Tomas Vinickas

Lietuvoje besijaučią saugiai įvardijo 82 proc. respondentų, o teigiamas kriminologinės situacijos vertinimas, palyginti su 2006 metais, išaugo nuo 29 proc. iki 67 proc.

Atliktos rinkos ir viešosios nuomonės tyrimų kompanijos „Baltijos tyrimai“ 2019 m. rugsėjo–lapkričio mėnesiais apklausos parodė ir augantį piliečių sąmoningumą – 77 proc. respondentų nurodė, kad jie ėmėsi konkrečių veiksmų, kad apsaugotų savo nuosavybę, pvz., 4 iš 10 bendradarbiauja su kaimynais saugodami vieni kitų turtą, trečdalis apdraudė savo turtą.

Mažėjo tolerancija kontrabandiniam alkoholiui ir tabakui, augo pasitikėjimas policija

Kaip skelbia tyrimo duomenys, keitėsi požiūris ir į nelegaliu būdu įsigytų prekių (alkoholio, tabalo gaminių ir kuro) vartojimą. Per pastaruosius penkerius metus beveik per pusę sumažėjo žmonių, kurie pateisina kontrabandinių prekių vartojimą.

Taip pat tyrimas parodė, kad daugėja žmonių, kurie palankiai vertina policijos reagavimą į iškvietimus, – 72 proc. apklaustųjų mano, kad policija greitai reaguoja ir atvyksta į įvykio vietą. 2007 metais taip manė kur kas mažiau apklaustųjų – vos 40 proc.

Taip pat tarp piliečių sumažėjo įsitikinusiųjų, kad pareigūnai ima kyšius. Su teiginiu, kad pareigūnai provokuoja duoti kyšį, 2019 metais sutiko vos penktadalis apklaustųjų, o prieš dešimtmetį taip manančiųjų buvo kur kas daugiau.

Palyginti su kitomis ES šalimis, Lietuvos gyventojų pasitikėjimas policija išaugo labiausiai: 2007 metais pagal pasitikėjimo rodiklius Lietuva rikiavosi ketvirta sąrašo gale, o šiuo metu valstybė pagal šį rodiklį jau aštunta – po Suomijos, Danijos, Nyderlandų, Švedijos, Vokietijos, Estijos ir Liuksemburgo.

Augo pasitikėjimas ugniagesiais ir pasieniečiais

Tyrimo duomenimis, padaugėjo žmonių, teigiamai vertinančių ugniagesių darbą, – jais pasitiki 89 proc. apklausoje dalyvavusiųjų. 79 proc. teigiamai atsiliepia ir apie Bendrosios pagalbos centro (BPC) veiklą.

Išaugo ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vertinimas.

Pasieniečių darbą teigiamai vertina 74 proc. žmonių, o prieš dešimtmetį pasitikėjimo rodiklis tarnybos pareigūnais siekė tik 45 proc.

Pagal svarbą viešojo saugumo srityje gyventojai pirmenybę teikia gaisrų gesinimo, gelbėjimo darbams bei BPC veiklai. Tuo metu svarbiausiomis vietinės policijos veiklos sritimis gyventojai įvardijo reagavimą į skambučius ir pranešimus, pagalbą nukentėjusiems žmonėms bei eismo saugumo kontrolę.

Daugėja žinančių apie gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą
Tyrimas taip pat atskleidė, kad daugėja žmonių, kurie žino apie gyventojų perspėjimo ir informavimo sistemą (GPIS), bei tų, kurie gauna pranešimus į išmaniuosius telefonus. Apie GPIS girdėjo beveik pusė apklausos dalyvių, turinčių paprastus telefonus, ir net 89 proc. dalyvių, turinčių išmaniuosius telefonus. Svarbu ir tai, kad beveik visi, kurie gauna šiuos pranešimus, juos vertina teigiamai.

Vidaus reikalų ministrės Ritos Tamašunienės teigimu, šioje srityje rodikliai gali būti dar geresni.

„Turime tikrinti telefonus ir kalbėti apie tai su artimaisiais. Labai svarbu įsitikinti, kad mūsų telefonuose veikia ši pranešimų sistema. Suaugę ir vaikai galėtų padėti vyresnio amžiaus žmonėms užsitikrinti, kad perspėjimo sistema būtų nustatyta ir veiktų jų telefonuose“, – akcentavo vidaus reikalų ministrė.

Tuo tarpu apibendrindama, kaip per dešimtmetį keitėsi viešojo saugumo situacijos vertinimas, ministrė teigė mananti, jog tai susiję su institucijų ir ten dirbančių žmonių darbo rezultatais.

„Svarbu paminėti, kad pasitikėjimas vidaus reiklų sistemos tarnybomis auga ir dėl kokybiško kasdienio darbo – žmonės pastebi ir vertina gerą pareigūnų darbą. Tie, kurie turėjo tiesioginių reikalų su policija, Bendruoju pagalbos centru, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, „Regitra“, šias institucijas vertina daug geriau nei neturėjusieji kontaktų“, – pabrėžė R. Tamašunienė.

Reprezentatyvią gyventojų apklausą VRM ir Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos iniciatyva 2019 m. rugsėjo–lapkričio mėn. atliko įmonė „Baltijos tyrimai“. Visose šalies savivaldybėse individualių apklausų būdu respondento namuose sužinota 3 105 žmonių nuomonė.

ELTA
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(1 žmogus įvertino)
5.0000

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

16 valandų su savo pagrobėju praleidęs žinomas Lietuvos aktorius papasakojo, kaip viskas vyko: aš tapau jo savotišku pagalbininku

Nepriklausomos Lietuvos istorijoje buvo kelios, tačiau plataus atgarsio sulaukusios įkaitų...

Psichologė pasakė, kada santuokoje jau laikas sukti skirtingais keliais: svarbu viską matyti skaidriai (93)

Kai lyčių stereotipai trinami laikmečio ar kitų procesų, kuo gi skiriasi vyras ir moteris? O...

Iš COVID-19 duomenis nagrinėjančių ekspertų – nerimo ženklai: kertasi dvi pandemijos (70)

Kai Ziyado Al-Aly vadovaujama tyrimų grupė pranešė jam, kaip dažnai diabetas kerta...

Restoranuose drastiškai trūksta darbuotojų: sugrįžusieji iš prastovų susirenka išmokas ir patraukia kitur (251)

Neseniai atsidarius lauko terasoms, maitinimo įstaigos jau jaučia darbuotojų stygių. Pusę metų...

Mirė garsi virtuvės šefė, „barbekiu mama“ Halina Bovševič (185)

Gegužės 9-ąją nuo koronaviruso mirė žinoma virtuvės šefė, barbekiu mama vadinta Halina...

Lyg tikra vasara: į Lietuvą plūstelės šiluma – įdienojus net iki 23 laipsnių (1)

Šiandien Lietuvos orus lems anticiklono vakarinė – šiltoji dalis. Su smarkokais pietiniais oro...

Nepavykęs Kremliaus noras įgelti: lietuviai, rinkitės – ginklai arba vakcinos (573)

Lietuvos kariuomenės įsigijimai visada buvo ir išliko Kremliaus propagandistų dėmesio centre: tai...

Pavydas poroje: kada jis santykius griauna, o kada jiems padeda? (10)

Meskite į mane akmenį tie, kas niekada nejautė pavydo. Iš tiesų šis jausmas mus lydi nuo...

Gydytojas įvardijo, koks skausmas mus labai sendina: patarė nedelsti du skaičiai parodys, ar efektyviai sportuojate (17)

Pradėdami sportuoti, ypač vidutinio ir vyresnio amžiaus žmonės, sporto salėje kartais nesupranta...

Orijus Gasanovas papasakojo, kodėl dabar pats geriausias laikas keliauti: stebina prabangių viešbučių kainos ir galimybės (38)

Dabar, kai pasaulis stengiasi išsivaduoti iš COVID–19 sukeltos pandemijos, vis dažniau iškyla...