aA
Didelė dalis skundų, pasiekiančių Prezidentūrą, yra susiję su antstolių veikla. Taip laidoje „DELFI Diena su Arnu Mazėčiu“ sakė prezidentės Dalios Grybauskaitės vyriausioji patarėja teisės klausimais Rasa Svetikaitė. Žmonės yra nepatenkinti antstolių veiksmais, jų įkainiais ir atlygiu. Tuo metu Antstolių Rūmų prezidiumo narė Sonata Vaicekauskienė teigia, kad daugelį problemų išspręstų konkrečios metodikos nustatymas.

„Prezidentė gauna iš tikrųjų daug skundų. Dabar, po pataisų pateikimo, suintensyvėjo skundai iš žmonių, kurie skundžiasi įvairiais antstolių veiksmais, įkainiais ir kitais dalykais. Mūsų pataisas iš dalies pagreitino teisingumo ministro iniciatyva, kai buvo nuspręsta atsisakyti įkainių su Antstolių Rūmais derinimo. Vis dėlto, tas atsisakymas gali ir nepasiekti reikiamo rezultato žmonėms, dėl to, kad neuždėjus tam tikrų antstolių atlyginimo ribų įstatyme, tas išlaidų mažinimas gali išlikti tiesiog deklaracija“, – sakė R. Svetikaitė.

Anot jos, anksčiau sistemos problemoms sutvarkyti tiesiog pritrūko politinės valios. Dabar tokia valia, panašu, yra, ir ji yra iš visų valdžios institucijų.

„Antstolių Rūmai derybine prasme yra stipri organizacija, kuri bent kokiems pakeitimams, drįsčiau pasakyti, priešinasi labai intensyviai ir tas buvo matyti ir anksčiau. Manyčiau, kad susiformavus stipriai politinei valiai dabar galima pasiekti rezultatą“, – sakė prezidentės patarėja.

Savo ruožtu S. Vaicekauskienė teigė, kad yra natūralu, jog skolininkai nėra patenkinti antstoliais, nes tiesiog nenori grąžinti skolų. Ji teigia, kad viską išspręstų aiškios metodikos ir tvarkos nustatymas.

„Antstolių Rūmai jau 13 metų siūlo, prašo, kad vykdymo išlaidų įkainiams būtų nustatyta skaičiavimo metodika ir tvarka. Netgi mūsų Rūmų iniciatyva 2005 metais buvo atliktas tarptautinis auditas, kuris apskaičiavo ir paskaičiavo faktines išlaidas pagal atliekamus procesinius veiksmus. Tačiau iš šitos iniciatyvos neatsirado nė vykdymo išlaidų metodika, nei tvarka“, – apgailestavo ji.

Sonata Vaicekauskienė
Sonata Vaicekauskienė
© Antstolių rūmų archyvas

Ji mano, kad dabartinės kalbos apie antstolių įkainių mažinimą tėra tik populizmas. Be to, anot S. Vaicekauskienės, kai kurie siūlomi skaičiai nėra pagrįsti. Ji kritikuoja ir prezidentės siūlymą nustatyti antstolių atlyginimo ribojimą iki 15 proc. nuo išieškotos sumos.

Tačiau R. Svetikaitė teigė, kad toks dydis nustatytas remiantis kitų šalių praktika. Anot prezidentės patarėjos, antstolių bandymai kalbėti apie metodikos nustatymą tėra tik dūmų uždanga, kuria siekiama vilkinti procesą ir neleisti išspręsti susiklosčiusios situacijos.

„Daug yra problemų tiek su antstolių vykdymo išlaidų, tiek su atlyginimų nustatymu, pagrindinė problema – skaidrumo ir viešumo stoka. (…) Vykdymo išlaidos turi priklausyti nuo realaus antstolio darbo, o ne išieškomos sumos (…) Kada teisingumo ministrui bus atrištos rankos nederinti įkainių su Antstolių Rūmais, o priėmus prezidentės pataisas bus nustatytos tam tikros atlyginimo ribos, tai antstolis turės pagrįsti kiekvieną savo veiksmą, jis bus įkainotas, kai tos privalomosios vykdymo išlaidos priklausys nuo realaus antstolio darbo, o ne nuo išieškomos sumos, tada viskas stos į savo vietas“, – sakė R. Svetikaitė.

Antstolių Rūmų atstovė atmetė pastabą dėl atvirumo ir skaidrumo stokos ir teigė, kad Rūmai yra atviri bendradarbiavimui ir yra netgi pateikę keletą pasiūlymų.

„Mes jau eilę metų siūlome atsisakyti bereikalingo procesinių dokumentų siuntimo, vietoj to, kad mes dabar siunčiame penkis dokumentus, galėtume siųsti vieną. Mes siūlome sumažinti, perkelti eilę dokumentų į elektroninę erdvę. (…) Antstolių Rūmai netgi teikė pataisas, socialiai jautrias, kurios nepriklausytų Antstolių Rūmų funkcijai. 2005 metais teikėme Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai pataisas, kad žmonės nebūtų iš socialinio būsto iškeldinti“, – laidoje sakė S. Vaicekauskienė.

Kalbėdama apie tai, kad antstoliams valstybė yra delegavusi savo funkciją, S. Vaicekauskienė pastebėjo, kad nors taip ir yra, valstybė už tą funkciją antstoliui nemoka – už viską susimoka skolininkai.

„Mes turime pasakyti vieną principinį dalyką: valstybė patikėjo antstoliams šitą vykdymo funkciją, bet valstybė turi pasilikti sau galimybę kontroliuoti antstolius. Ir Vyriausybė, prezidentė iš tikrųjų mato, kad reikia griežtinti tą kontrolę“, – sakė R. Svetikaitė.

Rasa Svetikaitė
Rasa Svetikaitė
© DELFI / Andrius Ufartas

Anot jos, antstolio vykdymo išlaidas susiejus su realiu jo darbu, o ne išieškoma suma, sistemoje atsirastų daugiau skaidrumo ir teisingumo.

„Kiekvienas atsakykime į klausimą – už ką mes gauname atlyginimą? Mes atlyginimą gauname už realų darbą ir rezultatą, kurį mes pasiekiame. Lygiai to paties siekiame su antstoliais – kad antstolis gautų atlyginimą už tai, ką jis daro, o ne už tai, kokią sumą išieško“, – sakė prezidentės patarėja.

Be to, anot jos, būtina sureguliuoti, kad išieškant skolas būtų taikomi protingumo kriterijai ir nebūtų atliekama eilė bereikalingų veiksmų, tokiu būdu išpučiant skolas ir antstolio atlygį.

Anot R. Svetikaitės, jau kitą antradienį Seimui turėtų būti pateiktos prezidentės pataisos. Tikimasi, kad Seimas kuo greičiau jas išnagrinės ir joms pritars.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Andrius Tapinas. Laisvas mokytojų laikas – pasityčiokit dar, premjere, jums gerai sekasi (389)

Ilgai galvojau apie tai, ką vakar drėbtelėjo mano valstybės premjeras, o šiandien kaip...

Po Austrijos pastabų sukruto visa Europa: patyliukais pasirašomos sutarties pasekmes jausime ilgai (11)

Vokietija kunkuliuoja. Šįkart dėmesio centre atsidūrė Jungtinių Tautų parengta Pasaulinė...

Mokytojų pavyzdžiu seka ir ugniagesiai: ruošiasi protestui (10)

Ugniagesių gelbėtojų profesinė sąjunga (UGPS) reikalauja kitų metų valstybės biudžete skirti...

„Norfa“ atsitraukia: pirkėjai privertė keisti prekybos tinklo planus (278)

Prieš metus pirmąją parduotuvę be tradicinių kasų atidaręs mažmeninės prekybos tinklas...

Jau visai netrukus visų dirbančiųjų laukia lemtingas apsisprendimas: nuo to priklausys, kokią pensiją gausite (16)

Nuo naujų metų Lietuvoje įsigalios nauja pensijų reforma , kuri jau dabar verčia būsimus...

Pravieniškių „bachūrai“ sulaukė palaikymo iš Alytaus kalinių: zonose – maišto nuotaikos (128)

Pravieniškių pataisos namų darbuotojų bandymas sutramdyti daugybę metų čia vadovavusius...

Vilniaus planuose – visiška Ukmergės gatvės transformacija (108)

Intensyvi ir dažnai spūsčių kaustoma Ukmergės gatvė Vilniuje keisis neatpažįstamai, ją...

Penkios žiemos kelionių kryptys: čia įmanoma suderinti pramogas ir pasiruošimą šventėms

Į parduotuvių lentynas pamažu atkeliaujančios šventinės dekoracijos pranašauja apie...

„Ryto“ naujokas įstūmė Adomaitį į dviprasmišką situaciją (11)

Šiek tiek komiška, jei vertinsime į pasaulio čempionatą jau iškopusių lietuvių akimis, ir...

Streso poveikis moters sveikatai gali būti kur kas rimtesnis, nei priimta manyti (2)

Nors hormonai ir smegenys šiek tiek apsaugo nuo streso, moterys vis tiek jaučia kur kas daugiau...