aA
Europos Sąjunga. XXI amžius. Technologijų ir inovacijų laikai. Tokiais žodžiais galėtume apibūdinti šiuolaikinį žmonių gyvenimą. Tačiau toli gražu ne visi žmonės gyvena taip, kaip šiuolaikiniai europiečiai. Štai vieno Kėdainių daugiabučio gyventojai gyvena lyg akmens amžiuje – pelėsiais ir kerpėm apaugusiuose guoliuose (kitaip šį būstą sunku ir pavadinti), be šilto vandens, be dujų, stovėdami eilėje prie vienintelio ir nuolat gendančio tualeto visame namo aukšte.
Fotomontažas
© DELFI

Negali pakęsti

Taip gyvena kelios dešimtys žmonių Kėdainių rajono savivaldybės Vilainių seniūnijoje esančiame Melioratorių gatvės 2-uoju numeriu pažymėtame bendrabutyje. Čia gyvena ir vyresnio amžiaus žmonės, ir jaunos šeimos su vaikais. Žmonės priversti gyventi akmens amžiaus sąlygomis.

Taip, butai čia socialiniai, tačiau ar tai reiškia, kad labiausiai pažeidžiamas mūsų visuomenės socialinis sluoksnis nusipelnė taip gyventi? Gyventojams net trūksta žodžių, kai paprašai jų apibūdinti savo gyvenimo sąlygas, jie tiesiog ima už rankos ir veda mus parodyti, kad viską pamatytume savomis akimis.

Nežmoniškos sąlygos

„Tikrai nėra žodžių. Gyvenimo sąlygos čia primena rusų laikų karcerius. Pelėsių pilni kambariai, tarakonų tuntai, naikink nenaikinus jų vis atsiranda. Vasaros laiku dar ir blusos apipuola. Išeini į koridorių – visos kojos juodos būna.

Maudyti mažamečių vaikų nėra kur. Vandenį turim šildytis ant elektrinių viryklių, kad išsimaudytume vonelėse. Indus plauname lediniu vandeniu. Tualetai bendri, vos veikiantys, leidžiantys vandenį. O dar rodė kažkada per televizorių, žiniasklaidoje gyrėsi, kad čia europinis remontas atliktas. Kur čia tas remontas? Gal pas valdžios žmones namuose ir atliktas remontas, bet tik ne pas mus“, – piktinosi trejų metų dukrytę bendrabutyje auginanti Marija.

Bendrabutis Kėdainiuose
Bendrabutis Kėdainiuose
© Rinkos aikštė


Problemų daug

„Dar norėčiau pasakyti dėl elektrinių viryklių. Uždraudė naudoti dujines su balionu ir liepė visiems elektrines virykles nusipirkti. O juk čia gyvena žmonės, gaunantys mažas pajamas. Elektros kompensuoti mums niekas nesutinka.

Be to, elektrinės viryklės buvo nutrenktas suaugęs vyras, tai gal pagalvokim apie mažamečius vaikus! Aš asmeniškai auginu 3 metų dukrą ir bijau, kad kokią dieną nenutrenktų jos. O kai tik bandome skųstis, mums pasako, kad bus taip ir ne kitaip, arba skirsim baudas. Tai ką paprastam žmogui daryti? Pasikviečiau elektriką profesionalą, o jis „apšalęs“ buvo... Pasakė, jog rizikuojat su tom viryklėm, nes elektros instaliacija rusų laikų ir kilti gaisrui yra labai paprasta“, – bendrabučio bėdas dėstė jauna moteris.

Atsibodo prašyti

To paties namo gyventoja Gerda apgailestavo, kad paprastų žmonių niekas negirdi. Esą prašymų buvo daugybė, bet į visus juos atsakymų nebuvo.

„Mes nuolat skundžiamės ir prašome, kad mus kas išgirstų, kad kas padėtų. Juk negalime taip gyventi, čia mums pavojinga, velnias žino, kas čia gali nutikti. Ponams gerai, kai jie gyvena savo dvaruose, o mes vargstam mažuose butukuose be jokių patogumų. Labai liūdna, kad taip yra“, – dėstė Gerda.

Bendrabutis Kėdainiuose
Bendrabutis Kėdainiuose
© Rinkos aikštė


Sutinka visi

Gerdai antrino ir Aušra. Moteris jau ne vienerius metus gyvena šiame name, stengiasi susitvarkyti, bet yra labai sunku.

„Daug čia tų bėdų yra, net nesinori kažkam sakyti, gėda. Gyvename tokiame tragiškame name, kad geriau neklauskit. O juk gyvena čia ir jaunos šeimos, ir mes, šiek tiek vyresni, bet dirbantys žmonės. Nereikia čia visų žmonių nurašyti, tikrai daug gerų, darbščių žmonių gyvena, tik jiems gyvenime ne taip pasisekė“, – dėstė Aušra.

Bendrabutis Kėdainiuose
Bendrabutis Kėdainiuose
© Rinkos aikštė


Pelėsių karalystė

Iš vieno buto išėjusi moteris vedasi aprodyti, kaip ji gyvena. Ši moteris taip pat įtaria, kad gyvena kenksmingomis sąlygomis.

„Gavome butą su nežmonišku pelėsiu. Čia yra žiauru. Reikia tvarkyti, bet mes neturime lėšų. Reikia čia profilius dėti, plokštes kažkokias. Reikia tvarkyti, negalima taip palikti. Bet ką mums daryti? Kišti pinigus į socialinį būstą?

Gerai, mes sutiktume tikrai pasitvarkyti, bet juk mes neturime iš ko. Nėra pajamų. Vaikai užsienyje gyvena, mes likome trise – aš, vyras ir vaikas. Pajamos mano yra 45 eurai. Tai kaip man gyventi, atsakykite? Esame tikrai darbštūs, dirbame pas ūkininką vasarą, bet žiemą mums būna striuka. Labai striuka. Ir niekas nepadeda. Mes esame užmiršti“, – aiškino daugiabučio gyventoja Natalija.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(11 žmonių įvertino)
3.4545

Top naujienos

Brundza siūlo nesustoti su automobilių mokesčiu: apie tai kalbu daugiau nei 10 metų (360)

„Tai tik nedidelis žingsnelis, ir tai, ne į priekį, o įstrižai“, – taip apie trečiadienį...

Alytaus meras apie milžinišką gaisrą: rytoj miestas gyvens normalų gyvenimą (59)

Sutemus Alytuje tęsiasi gaisro padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ gesinimo darbai,...

Orai: po saulėtų dienų trumpam sugrįžta lietus

Šiandien Lietuvos orus lems nedidelio per Baltiją keliaujančio ciklono pietinis pakraštys. Per...

Apžvalgininkai: tai buvo pagrindinė ir esminė Karbauskio klaida (291)

„Klaida buvo į savo rinkimų sąrašą priimti labai skirtingus žmones, turbūt orientuojantis tik...

„Real“ paskolintas Europos čempionas išplėšė pergalę metimu nuo priešingos tritaškio linijos

Klemenas Prepeličius paliko be žado visą Stambulo „ Daruššafaka “ komandą. 26-erių...

Lavija Šurnaitė. Gniuždantis laimės kultas (57)

Nuolat girdime kalbas, o kartu ir pačios kalbame apie tai, kad mūsų visuomenėje (visas pasaulis...

Širdį verianti ištikimybė: prie degalinės paliktas šunelis šeimininkų laukė 4 metus (35)

Su posakiu, jog šuo yra geriausias žmogaus draugas, sutiktų daugybė žmonių. Šimtai istorijų...

„Lietkabelis“ iki pabaigos nepasidavė gęstančių žvaigždžių ir debiutavusio lietuvio kompanijai (5)

Panevėžio „Lietkabelis“ vos nepasekė Klaipėdos „Neptūno“ pėdomis ir FIBA Čempionų...

Sostinėje – prabangių drabužių išpardavimas, į kurį veržėsi net per užrakintas duris (85)

Trečiadienio rytą sostinėje kelioms dienoms duris atvėrė vardinių drabužių pop-up...