aA
Trys ketvirtadaliai lietuvių mano, kad verslas daro įtaką politikų darbui. Korumpuočiausiomis partijomis šalies gyventojai laiko Darbo partiją ir Liberalų sąjūdį, rodo „Baltijos tyrimų“ apklausa.
© DELFI / Domantas Pipas

Lapkričio 20 – gruodžio 4 dienomis bendrovės „Baltijos tyrimai“ atlikta apklausa parodė, kad 76 proc. Lietuvos gyventojų mano, jog verslininkai Lietuvoje daro įtaką politikų darbui. Tam nepritaria tik 8 proc., o nuomonės šiuo klausimu neturi 16 proc. apklaustųjų. Visiškai su teiginiu nesutiko vos 2 proc. respondentų.

„Daugiausiai manančiųjų, kad verslininkai daro įtaką politikų darbui, yra tarp vidutinio ir vyresnio amžiaus labiau pasiturinčių miesto gyventojų. Mažiausiai – tarp jaunų žmonių ir kaimo gyventojų. Įdomu dar ir tai, kad dešiniaisiais save įvardijantys respondentai dažniausiai sutiko su teiginiu dėl verslo įtakos politikų darbui, kaip, beje, ir dirbantys valstybiniame sektoriuje“, – pranešime spaudai cituojama „Baltijos tyrimų“ direktorė dr. Rasa Ališauskienė.

Nuomonės šiuo klausimu dažniausiai neturėjo bedarbiai (22 proc.) ir politinių pažiūrų nenurodę asmenys (28 proc.).

Korupcijos šešėlis – virš dviejų partijų

Apklausos duomenimis, šalies gyventojai korumpuočiausiomis laiko Darbo partiją (20 proc. apklaustųjų) ir Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdį (16 proc. apklaustųjų). Po 7 proc. mano, kad korumpuočiausios – Lietuvos socialdemokratų partija ir Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

Mažiausiai korumpuota gyventojai laiko Lietuvos žaliųjų partiją (0,2 proc.), Lietuvos centro partiją (0,3 proc.) ir Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungą (1 proc.).

11 proc. apklaustų gyventojų teigia, kad visos politinės partijos Lietuvoje yra korumpuotos, o tai, jog nė viena nėra korumpuota, atsakė vos 0,1 proc. respondentų.

Į klausimą atsakymo negalėjo pateikti 30 proc. apklaustųjų.

„Įvairių socialinių-demografinių grupių atstovų vertinimai šiuo požiūriu gana panašūs: nėra ryškių skirtumų tarp amžiaus, lyties ar gyvenamosios vietos. Galima drąsiai išskirti tik tai, kad gaunantieji mažiausias pajamas dažniausiai negalėjo įvardyti, kuri partija korumpuočiausia. Nustebino ir tai, kad didmiesčių gyventojai kiek dažniau negalėjo atsakyti į šį klausimą nei kaimo ar miestų gyventojai“, – teigė dr. R. Ališauskienė.

„Baltijos tyrimų“ 2017 metų lapkričio 20 – gruodžio 4 d. atliktoje reprezentatyvioje Lietuvos gyventojų apklausoje dalyvavo 1008 suaugusieji. Apklausa vyko asmeninio interviu būdu, taikant stratifikuotą atsitiktinę atranką. Rezultatų paklaida – iki 3,5 proc. punkto.

Tyrime dalyvavo 45 proc. vyrų ir 55 proc. moterų, kurių daugumą sudaro 50 metų ir vyresni labiau pasiturintys asmenys, gyvenantys miestuose. Jų paprašyta atsakyti į du klausimus: ar sutinkate, kad verslininkai Lietuvoje daro įtaką politikų darbui, ir kuri partija korumpuočiausia mūsų šalyje.

Remiantis „Eurobarometro“ 2017-ųjų korupcijos tyrimu, daugiau nei du trečdaliai europiečių mano, kad jų šalyje yra plačiai paplitusi korupcija, o daugiau nei pusė respondentų įsitikinę, jog korupcija labiausiai vyrauja tarp politinių partijų (56 proc.) ir politikų nacionaliniu, regioniniu ar vietos lygiu (53 proc.).

Korupcijos skandalai Lietuvoje

Pranešime spaudai primenama, kad vienas didžiausių politinių korupcijos skandalų Lietuvoje nuskambėjo 2016-ųjų pavasarį – paskelbta, kad tuometis koncerno „MG Baltic“ viceprezidentas ir koncerno įmonių vadovas bei valdybų narys Raimondas Kurlianskis, galimai veikdamas koncerno naudai, papirkinėjo politikus ir prekiavo poveikiu. Byloje įtarimai pareikšti Liberalų sąjūdžiui, Darbo partijai bei koncernui „MG Baltic“. Įtarimų taip pat sulaukė eksliberalai Eligijus Masiulis, Seimo narys Gintaras Steponavičius, Šarūnas Gustainis, buvęs „darbietis“ Vytautas Gapšys ir „MG Baltic“ viceprezidentas R. Kurlianskis.

Prasidėjus 2017-iesiems, mestas šešėlis ir vienai svarbiausių valstybės institucijų Valstybinei mokesčių inspekcijai (VMI). VMI vadovui Dainorui Bradauskui pateikti įtarimai dėl neteisėto poveikio VMI atliekamiems verslo grupių „MG Baltic“ ir „Vilniaus prekyba“ finansiniams patikrinimams. Kaip skelbė Finansų ministerija, D. Bradauskas ir R. Kurlianskis veiksmus dėl VMI tyrimų derino asmeniškai.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Sugalvojo, kaip vilios darbuotojus: 1000 eurų išmoka – tik pradžia (46)

Panevėžio savivaldybė dar vasarą patvirtinusi programą, kaip būtų galima pritraukti į miesto...

Pasakoja apie protu sunkiai suvokiamas moterų kančias: jie išplėšė mano vaiką iš gimdos (10)

Kaip manoma, šimtai tūkstančių etninių mažumų atstovų Kinijoje yra laikomi vadinamosiose...

Skraidančių automobilių eros besitikintys kūrėjai žvalgosi į Lietuvą (74)

Skraidančių automobilių era turėtų prasidėti per artimiausius penkerius metus – to tikisi bent...

Gyvai / Tiesioginė LKL transliacija: „Rytas“ – „Šiauliai“ (6)

Šeštadienio pavakarę sostinėje vykstančiose „Betsafe-LKL“ rungtynėse susitinka šalies...

Prakalbino žmones apie seksą sovietmečiu: tai buvo labiau panašu į pilietinį karą nei į revoliuciją (294)

Seksas, malonumas, meilė ir šeima – požiūrio į šiuos dalykus raidą sovietmečiu ėmėsi tirti...

Antros tokios vietos Rytų Europoje nerasite: sunku patikėti, kokiais būdais žmonės skaičiuoja laiką (2)

Kolekcininkų aistra laikrodžiams prieš kone 40 metų Klaipėdoje tapo išskirtinio Laikrodžių...

Profesorius Skurvydas: nevartojame visiems prieinamo vaisto, rizikuojame sirgti 26 lėtinėmis ligomis (34)

Jei per savaitę bent 5 kartus po pusvalandį leidžiate savo laiką aktyviai, stipriai sumažinate...

Neįtikėtina drama: „Panevėžys“ fantastišku būdu išplėšė pergalę, auksą ir bilietą į A lygą (16)

Šeštadienį dramatišku finišu baigėsi LFF I lygos sezonas. Paskutiniame ture sprendėsi ne tik...

Prieš ir po: įspūdingi svorį numetusių žmonių pokyčiai (13)

Svorio metimas nėra lengvas darbas: tai reikalauja didžiulių valios pastangų, disciplinos ir daug...

Mokslininkai skelbia perversmą: ar ateityje vaikai gims be vyrų pagalbos? (27)

Kinijos mokslų akademijos mokslininkai skelbia sulaužę nusistovėjusias reprodukcijos taisykles:...