aA
Prezidentė Dalia Grybauskaitė teikia pataisas, kurios sudarytų sąlygas socialines ir medicinines paslaugas namuose senoliams teikti vienam specialistui ar jų komandai.
Dalia Grybauskaitė
© DELFI / Karolina Pansevič

Iniciatyvą ketvirtadienį pristačiusi prezidentės patarėja socialinei politikai Lina Antanavičienė teigė, kad visose savivaldybėse, išskyrus Neringą, tokia paslauga teikiama ir šiuo metu, tačiau tai daroma per europinėmis lėšomis finansuojamus projektus, pasibaigsiančius dar šiemet, ir patenkina tik mažąją dalį siekiančių tokios pagalbos.

Pagrindinė įvardijama problema yra tai, jog socialinės apsaugos ir sveikatos paslaugos finansuojamos iš skirtingų šaltinių, pagalbą skirtingu metu teikia keli specialistai.

„Paslaugų poreikis realias galimybes suteikti paslaugas, ekspertų skaičiavimais, viršija 20 kartų. Žmonės stumdomi šiandien iš ligoninės į socialinės globos įstaigas ir atgal, nes šios sistemos tarpusavyje dažnai tiesiog nesusikalba“, – žurnalistams sakė L. Antanavičienė.

Anot jos, D. Grybauskaitės inicijuojama Sveikatos ir socialinių paslaugų, teikiamų senyvo amžiaus žmonėms reforma apibrėš pagrindines gaires, ribas nustatant bendrą paslaugų finansavimo šaltinį.

„Galbūt vienoje savivaldybėje važiuos vienas žmogus, kitoje gal bus ir du žmonės. Bet siekis yra, kad vienas žmogus užtikrintų maksimalų spektrą žmogui reikalingų socialinių ir sveikatos paslaugų jam namuose“, – sakė L. Ananavičienė.

Ji tvirtina, kad dabartinė sistema verčia senolių artimuosius „blaškytis po institucijas ieškant lovos“, kai kurie priversti patys imtis slaugos, mesti darbus, tampa finansiškai ir psichologiškai pažeidžiami. Anot jos, integralios pagalbos reikėtų 40 tūkst. asmenų, daugeliui jų paslaugas būtų galima teikti ne slaugos įstaigose ar ligoninėse, o namuose.

Pasak prezidentės patarėjos, naujas įstatymo projektas teisiškai apibrėžia integralias sveikatos ir socialines paslaugas, numato jų turinį, finansavimą, organizavimą, licencijavimą. Projektas bus perduotas Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų ir kitų institucijų darbo grupei. Tikimasi, kad Seimas įstatymą priims dar šiemet.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis sako, kad integralios slaugos poreikis didėja, nes visuomenė sensta, o minėta skirtingo finansavimo šaltinių problema apsunkina paslaugų teikimą, žmonės neretai turi patys samdyti slaugytojus.

Anot jo, šiuo metu ieškoma papildomo finansavimo toms savivaldybėms, kuriose baigiasi europinės lėšos, tikimasi, kad priėmus įstatymą, valstybinis finansavimas paslaugai bus užtikrintas jau nuo 2020-ųjų.

„Artimasis etapas yra integralios pagalbos projektas, kuris su savivaldybėmis jau įgyvendinamas 6-7 metus. Jis yra pavyzdinis, retai kada taip gerai struktūrinės lėšos yra išnaudojamos. Tai pavyko, nes projektas buvo daromas kartu su savivaldybėmis, įtraukiant ir pilietinės visuomenės organizacijas. Tai, kas buvo projektu, jau keletą metų yra sistema, kuriai reikia normalaus finansavimo“, – aiškino jis.

Anot ministro, vėliau bus siekiama, jog socialinės ir medicininės paslaugos būtų integruotos visuose lygmenyse, ne tik teikiant pagalbą namuose.

L. Kukuraitis patikino, kad socialinių darbuotojų „poreikis yra didžiulis“, tad reformuojant sistemą, bus papildomai apmokomi šiuo metu dirbantys specialistai, priimami nauji.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga pripažįsta, kad kol visi norintieji medicinines ir socialines paslaugas gaus iš „vienų rankų“, užtruks ne vienerius metus.

„Kai kur tai jau vyksta, yra projektai, savivaldybės, jos turi centrus, planuoja juos plėsti, tik tai nevyksta tokia apimtimi, kaip norime, ir tai susiję tiek su finansais, tiek su žmonių parengimu, su tvarkomis. Kada visi gaus – sudėtinga pasakyti. Tikrai ne šiais ir ne kitais metais. Būkime realistai, visų poreikių per metus ar dvejus nepatenkinsime, bet judėsime maksimaliai greitai“, – kalbėjo ministras.

Susitikime su prezidente dalyvavę savivaldybių atstovai džiaugiasi iniciatyva ir sako, kad tai padės plėsti jau dabar teikiamas paslaugas.

Anot Savivaldybių asociacijos prezidentės Romos Žakaitienės, Vilniuje įgyvendinant europinį projektą, paslaugas namuose gauna 189 senoliai: įsigyta 90 automobilių, kuriais grupė specialistų atvyksta į namus.

Vilniaus savivaldybės atstovas Jonas Bartlingas tvirtina, kad tokių specialistų sostinėje yra 150, tačiau jų nepakanka norint patenkinti visų senyvų žmonių poreikius.

Savo ruožtu Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Nijolė Putrienė tvirtina, kad Kaune paslaugų reikėtų 1,6 tūkst. asmenų – specialistai pajėgūs aptarnauti tik apie 100, artimiausiu metu žadama pasirūpinti maždaug 400 senolių.

„Tai nėra tas skaičius, kuris patenkintų visą Kauno miesto poreikį, bet dedame pastangas, kad kuo daugiau žmonių paslaugas gautų namuose“, – sakė ji.

Prezidentūros teigimu, nuolatinė slauga reikalinga apie 40-čiai tūkstančių asmenų, integralios pagalbos namuose paslaugos teikiamos apie 2200 asmenų.

Iš viso socialinėms paslaugoms senoliams ir slaugai šiuo metu skiriama apie 198 mln. eurų. Iš jų paslaugoms į namus skiriama 33,4 mln. eurų, institucijose – beveik 165 mln. eurų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Du „valstiečių“ skyriai iškėlė ne Skvernelį: siūlys rinktis slaptu balsavimu (68)

Du „valstiečių“ skyriai partijos kandidatu į prezidentus iškėlė ne Saulių Skvernelį. Kauno...

Biržų meras švedams neleidžia kelti kojos į miestą: ne mes juos ėjome grobti ir žudyti (271)

Biržų miesto meras Valdemaras Valkiūnas, sužinojęs, kad Švedijos ambasada ruošiasi rengti...

Šiųmetis gripas – itin grėsmingas: gydytojai pastebi, kas šiemet serga labiausiai (86)

Smarkiai šoktelėjus sergamumo ūmiomis peršalimo ligomis ir gripu kreivei, nuo antradienio penkiose...

Pietūs Vilniuje už 3 eurus: į tokią vietą koją kelti baisu, bet didelė porcija atėmė žadą (52)

Nors retai skaitau komentarus, o ypatingai anoniminius, po savo pietų pertraukų apžvalgomis, bet...

DELFI Diena. Kodėl yra žmonių, jaučiančių nostalgiją Sovietų Sąjungai ir kuri šalis mums atrodo pati draugiškiausia? vyksta apklausa (123)

Kas turi dar įvykti, kad lietuviai nebesiilgėtų Sovietų Sąjungos? Kuri šalis mums atrodo pati...

Linkevičius: tikėti, kad be JAV Europa galės ginti demokratines vertybes, būtų saviapgaulė (42)

Šiemet Lietuvos narystei Europos Sąjungoje sukaks penkiolika. Tokio amžiaus žmogus – dar...

Juozas Ruolia: lietuviai atranda prieskonį, padedantį užkirsti kelią vėžiui (4)

„Vaistingųjų augalų priešvėžines savybes mokslininkai tyrinėja seniai, tačiau tik...

Kalvariją drebina dėl alkoholio į komą panirusios nepilnametės skandalas: šešėlis krenta ant kandidatės į merus (182)

Sausio 13-osios naktį, apie 1 val. 15 min., į Marijampolės ligoninę iš Kalvarijos buvo pristatyta...

Prieš katastrofą futbolininkas šeimai spėjo išsiųsti žinutę: esu lūžtančiame lėktuve gelbėtojai praranda viltį

Nuo pirmadienio vykstančios dingusio lėktuvo paieškos, kuriame skrido neseniai sutartį su Anglijos...

Kinija gyrėsi vienais moderniausių tankų pasaulyje, tačiau gėdingas pralaimėjimas atskleidė itin nemalonią tiesą (14)

Kinijos ekspertai šiuo metu kuria daug naujų modernių ginklų projektų, tačiau neseniai...