aA
NATO patiria ne tik iššūkių, kuriuos kelia grėsmės iš išorės, bet ir vidinių. Jeigu nebus pasiekta vienybės, sąjungai gresia tapti neveiksminga, perspėjo Dalia Grybauskaitė penktadienį Varšuvoje dalyvaujanti rytinių Aljanso narių – vadinamojo Bukarešto devintuko viršūnių susitikime.
© LRPK / Robertas Dačkus

„Turime būti atviri ir kalbėti apie tai, kad turime ne tik išorinių, bet ir vidinių iššūkių. Be jokios abejonės tai – pirmiausia tai, kas vyksta dabar tarp Turkijos ir Graikijos mūsų pietiniame flange, taip pat – ir transatlantiniuose santykiuose, kai matome, kad, pavyzdžiui, dėl prekybos įtampų, dėl Irano klausimų atsiranda įtampų tarp mūsų pagrindinių NATO narių ir partnerių Europoje ir JAV“, – sakė D. Grybauskaitė žurnalistams Varšuvoje.

Prezidentė šiuos dalykus vadino iššūkiais, tačiau pažymėjo, kad NATO visada pasižymėjo sąjunga, kuri rėmėsi vertybėmis ir vienybe.

„Jeigu tos vienybės nebus, sąjungai gresia tapti bent jau neveiksminga arba visai nereikalinga. Tie iššūkiai bent jau mūsų devintuke yra suprantami. Kiek žinau, ir kiti mūsų partneriai Europoje tai supranta. Turėsime ruošiantis (viršūnių susitikimui) kalbėti apie šiuos du iššūkius – tiek Europos pietuose, tiek transatlantiniuose santykiuose“, – sakė D. Grybauskaitė.

Palaiko lenkų siekius

Naujienų agentūra BNS, remdamasi naujienų portalu Onet.pl, rašė, kad Lenkija siekia nuolatinio JAV tankų divizijos dislokavimo ir siūlo iki 2 mlrd. dolerių (1,7 mlrd. eurų) pastatyti infrastruktūrai. Pasak portalo, Gynybos ministerija kreipėsi į JAV politikus ir JAV Kongresą ir pateikė jiems detalų pasiūlymą.

Prezidentė tokius siekius įvertino teigiamai.

„Kuo daugiau JAV karių yra arčiau mūsų sienos arba kažkur mūsų regione, mums tai yra gerai, nes tai reiškia, kad reikalui esant pagalba mus pasieks greičiau“, - sakė D. Grybauskaitė.

Prezidentė teigė, kad dėl tos pačios priežasties yra aktualūs vadaviečių klausimai.

„Dabar – dvi patvirtintos, bet dar jos kol kas nėra arti mūsų sienų, todėl mes taip pat palaikytume bet kokius sprendimus, kad būtų priimti sprendimai ir dėl vadaviečių - dislokuoti arčiau mūsų sienų“, - sakė D. Grybauskaitė.

Pagalbai greitai atkeliauti į vietą kiltų iššūkių

Prezidentė neslėpė, kad norint, kad karinė technika, reikalai esant, galėtų greitai judėti per Europą dar yra iššūkių. Pasak jos, šioje srityje labai svarbus vadinamasis karinis Šengenas, dar nėra pakankama ir infrastruktūra.

„Matėme pratybų metu ir Lietuvoje tam tikrų susidūrimų dėl vienos ar kitos priežasties. Žinome, kad judėti per kai kurias valstybes Europoje – pavyzdžiui, jeigu kariuomenė dislokuota Vokietijos Vakaruose, o ne Rytuose, taip pat užtruktų ir būtų problemų. Kuo daugiau mums potencialiai galimos pagalbos yra arčiau mūsų sienų – Lenkijoje arba mūsų teritorijoje, tuo geriau“, - sakė D. Grybauskaitė.

Rytinės flango šalys derino pozicijas

Prieš liepą Briuselyje vyksiantį NATO viršūnių susitikimą penktadienį Varšuvoje susitiko rytinio Aljanso flango narės – vadinamasis Bukarešto devintukas, kuriam priklauso trys Baltijos šalys, Bulgarija, Rumunija, Vengrija, Slovakija, Čekija ir Lenkija.

Bendrojoje jų valstybių deklaracijoje be kitų dalykų išreiškiamas lūkestis, kad 2018 m. NATO viršūnių susitikimas toliau stiprins Aljansą ir numatys tinkamą atsaką aktualiems saugumo iššūkiams, tarp kurių – ir hibridinės grėsmės.

Tolesni veiksmai matomi kaip Velso ir Varšuvos viršūnių susitikimuose priimtų sprendimų tąsa. „Todėl deramas dėmesys turėtų būti skiriamas užtikrinti nuoseklią ir integruotą požiūrį į rytinio flango gynybą, pagrįstą veiksminga ir į regioną orientuota NATO valdymo sistema, sustiprinta padėtimi jūrose, stipria oro gynyba ir veikiančia pastiprinimo strategija“.

Deklaracijoje pažymima, kad NATO jėgų pasirengimas ir karinis mobilumas Aljanso teritorijoje yra būtinas rytinio flango gynybai.

Pagal Prezidentūros pranešimą, NATO viršūnių susitikime šalių vadovai turėtų priimti galutinius sprendimus dėl vadaviečių ir karinių štabų pertvarkymo. Numatyta papildomai įsteigti 2 naujas vadavietes JAV ir Vokietijoje, kurios užtikrins greitesnį sąjungininkų karinio pastiprinimo atvykimą krizės atveju.

Lietuva remia JAV siūlymą dėl Parengties didinimo iniciatyvos, kuri numato, kad krizės atveju Nato pastiprinimo pajėgos – 30 batalionų, 30 aviacijos eskadrilių ir 30 karo laivų – per 30 dienų atvyktų į paramą Aljanso greitojo reagavimo pajėgoms. Šios pajėgos turėtų pradėti veikti 2020 metais.

Santykius temdo prekybos karas

Trečiadienį Baltųjų rūmų pareigūnai patvirtino, kad Donaldas Trumpas dalyvaus NATO viršūnių susitikime Briuselyje liepos 11-12 dienomis, pranešė naujienų agentūra „Bloomberg“. Liepos 13 dieną jis dar planuoja aplankyti Jungtinę Karalystę.

Tuo tarpu likusių Aljanso narių santykius su JAV vadovu daugybė neišspręstų klausimų. Diskusijos apie šiuos tiesiogiai su Aljanso reikalais nesusijusius dalykus virė ir ketvirtadienį NATO ministrų susitikime, kurio pagrindinė tema buvo, kaip atgrasyti Rusiją.

„Nuomonės išsiskyrė tokiais klausimais kaip prekyba, Irano branduolinis susitarimas ir klimato kaita“, – po susitikimo žurnalistams sakė NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas, kurį citavo naujienų agentūra „Reuters“.

„Yra dalykų, dėl kurių nesutaria NATO narės, bet mes esame kartu NATO, kai kalbama apie pagrindinę NATO užduotį...apsaugoti vienas kitą“, – ramino jis.

Aljanso generalinis sekretorius patvirtino, kad ministrai sutarė dėl plano, kaip ginti Šiaurės Atlanto vandenyną, sustiprėjus Rusijos jūrų pajėgoms, suteikti galimybę pajėgoms Europoje judėti greičiau, turėti daugiau aktyvių batalionų, laivų ir lėktuvų.

Kalbant apie iššūkius pietiniame Aljanso flange, turima mintyje tai, kad pastaraisiais mėnesiais Atėnų ir Ankaros santykius temdė virtinė ginčų. Graikija yra užsibrėžusi ginti savo suverenias teises Egėjo jūroje, dėl kurios teritorijų abi šalys seniai nesutaria.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Moterų siaubas Klaipėdoje: mieste siautėja ginkluotas užpuolikas (33)

Po moters, šeštadienį vežimėlyje stūmusios vaiką, kraupios akistatos su užpuoliku Klaipėdos...

Pasipiktino prabangiais modeliais su „vardiniais“ elektromobilių numeriais, bet „Regitra“ atrado kitą bėdą (130)

Prabangūs BMW, „ Audi “, „Porsche“ su elektromobiliams skirtais valstybinio numerio...

Jauna šeima: kaip pasiruošti susitikimui su popiežiumi (224)

Į susitikimus su rugsėjo 22–23 dienomis Lietuvoje viešėsiančiu popiežiumi Pranciškumi...

Naujausias Kepenio užmojis – tam nepritaria net medikai (40)

Alternatyvia Lietuvoje laikoma ajurvedos medicina randa kelią į Lietuvos Seimą. Parlamentaras...

Tragišką kūdikio pagrobimo istoriją lig šiol gaubia daug paslapčių (6)

Nors įtariamasis buvo identifikuotas, teisiamas ir pripažintas kaltu, vėliau jam įvykdyta mirties...

Lyderių dvikova: sirgalių „atominis grybas“, Latvijos teisėjai ir grįžusi intriga (9)

Penktadienį centrinėse A lygos rungtynėse tarp Marijampolės „Sūduvos“ ir Vilniaus...

Nuslėptas dokumentas parodė tikrąjį rusų sukčiavimo mastą: JAV trūko kantrybė (91)

Jungtinių Tautų ekspertų grupės parengtoje ataskaitoje konstatuojama, kad Šiaurės Korėja...

Dėl telefono pateko į pinkles: paprašius grąžinti pinigus, pardavėjas pasiūlė kelionę į mišką (104)

Naują „ iPhone 7“ įsigijęs kaunietis pateko į nepavydėtiną padėtį – išvykus į...

Kraupi avarija kelyje Panevėžys–Šiauliai: galimai kaltas alkoholis (8)

Penktadienio vakaras pažymėtas kraupia avarija kelyje Panevėžys – Šiauliai, netoli „Orlen“...

Sovietų Sąjungos grimasos: išsigando Jono Pauliaus II – kliuvo dvasininkams (5)

Socialistinio bloko gyventojai gana džiugiai pasitiko žinią apie lenko Karolio Wojtylos tapimą...