aA
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad šiuo metu ES turi penkis iššūkius, kuriuos turi išspręsti, kad „išliktų globaliais žaidėjais pasauliniame lygmenyje“. Pasak prezidentės, ES turi išspręsti gynybos, migracijos problemas, tarptautinės prekybos iššūkius. Taip pat ES artimiausiu metu priiminės bendrą daugiametį biudžetą, sunkumų kelia ir „Brexit“ derybos su Jungtine Karalyste.
Angela Merkel ir Dalia Grybauskaitė
© LRPK / Robertas Dačkus

Penktadienį prezidentė D. Grybauskaitė kartu su Vokietijos kanclere Angela Merkel, Latvijos ministru pirmininku Mariu Kučinskiu ir Estijos ministru pirmininku Juriu Ratu aptarė aktualiausius Europos Sąjungos darbotvarkės klausimus.

Pasak šalies vadovės, geopolitinės aplinkybės reikalauja, kad Europa daugiau investuotų į savo saugumą. Todėl labai svarbu užtikrinti tinkamą gynybos finansavimą.

„ES turi daugiau investuoti į savo saugumą, kito pasirinkimo nepalieka geopolitinė situacija ir aplinkybės. Tai apima ir gynybos finansavimą, dalyvavimą tarptautinėse misijose, atsparumą kibernetinėms ir hibridinėms grėsmėms“, – bendroje spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere ir Baltijos šalių premjerais sakė D. Grybauskaitė.

Pasak prezidentės, šiuo metu perrašomos tarptautinės prekybos taisyklės, dėl kurių kyla vis daugiau skirtingų nuomonių tarp ES narių.

„Kitas iššūkis – tarptautinė prekyba. Ji tiesiogiai liečia mūsų šalį ir ES. ES turi būti girdima ir bus girdima, tik kai kalbės vienu balsu. Tarptautinė prekyba išliks vieningos ES prioritetu ir šį ateinantį europinį sezoną“, – įsitikinusi prezidentė.

Pasak jos, globalius Europos prioritetus turi atitikti ir naujasis daugiametis ES biudžetas. Vadovai sieks susitarimo dėl naujojo daugiamečio biudžeto dar iki Europos Parlamento rinkimų, sakė D. Grybauskaitė.

„Trečias sudėtingas klausimas – tai diskusijų pradžia dėl daugiametės finansinės perspektyvos – tai europinio biudžeto. Dabar gan sudėtingas laikotarpis, nes vyks pasirengimas ES Parlamento rinkimams. Kai kurios šalys gal ir nenorės skubėti su derybomis, ir komplikuotų aplinkybių daugėja, ir interesai šalių labai įvairūs. Susitarti reikės“, – pažymėjo prezidentė.

Ji taip pat pažymėjo, kad, siekiant užkirsti kelią nelegalios migracijos srautams, būtina skatinti bendras europines pastangas saugant Bendrijos išorės sienas – stiprinant FRONTEX pasienio agentūrą.

„Ketvirtas labai sudėtingas klausimas ir vis nepavyksta surasti ilgalaikių sprendimų – tai yra migracijos iššūkiai. Būtina surasti tvirtą europinį atsaką, todėl ir toliau sieksime stiprinti europinę apsaugos agentūrą, kad ji realiai padėtų saugoti ES išorines sienas, sieksime naujų susitarimų, panašių, kokius turime su Turkija. Taip pat investuosime į trečiąsias šalis, jų ekonomikos vystymąsi ir skirsime daugiau lėšų humanitarinei pagalbai“.

Pasak prezidentės, vadovų dėmesio reikalauja ir artėjantis „Brexit“. Dabar svarbiausia, pasak D. Grybauskaitės, susitarti dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo sąlygų, nes tai – naudingiausias derybų rezultatas abiem pusėms.

„Penktoji problema – „Brexit“ – Jungtinės Karalystės išstojimas. Visi kartu daug dėmesio skiriame šiam klausimui. Norime, kad šios skyrybos įvyktų taikingai, be didelių ir skausmingu pasekmių tiek ES šalims, tiek JK. Turi būti apsaugotos mūsų žmonių socialinės garantijos. Ateities santykiai turi būti naudingi abiem“, – teigė šalies vadovė.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Praėjus 700 m. nuo Gedimino laiškų Skvernelis bando tą patį. Ar jam pavyks? (177)

Pastaruoju metu visuomenės dėmesio centre yra kainų klausimas. Vyriausybė rugsėjo 26 d....

Kaimyninės šalies privalumus atradęs lietuvis: ne latviai, o lenkai yra mums artimiausia tauta (364)

Žinau, kad apie Krokuvą visur yra rašyta, perrašyta, po to vėl rašyta, ir dar kartą perrašyta....

Artimiausią parą – nemalonumai beveik visoje Lietuvoje: talžys vėjai, merks smarkūs lietūs tarnybos siunčia skubius perspėjimus

Naktį iš antradienio į trečiadienį Lietuvoje numatomos šalnos: ore vietomis temperatūra...

Po Grybauskaitės kirčio antstoliams – pastarųjų atsakas: siūlo pokyčius (55)

Prezidentė užsimojo sumažinti dešimttūkstantines algas uždirbančių antstolių apetitą....

Vairuotojų laukia pirmosios šalnos: priminė, kurios vietos bus pavojingiausios (10)

Trečiadienio rytą Lietuvoje žadamos pirmosios šalnos, tad į kelią automobiliais išsiruošę...

Milijonieriaus sūnus įgyvendino žiaurų planą (7)

Kanadietis, buvęs milijonierius ir dukart teistas žmogžudys dabar nuteistas už savo tėvo...

Kodėl legendinis Sergejus Bubka savo sunkiausią pergalę atšventė Vilniuje su krepšininkais? interviu (11)

Lietuvoje rugsėjo pradžioje viešėjęs ir kartu su buvusios SSRS krepšinio rinktinės nariais...

Netikėti paramos būstui rezultatai: išsikelti į regioną panoro šimtai miestiečių kreiptis dar nevėlu (66)

Regionų atgaivinimas ir emigracijos mažinimas – tokie yra pagrindiniai paramos jaunų šeimų...

7 miegamojo įpročiai, kurie gali sugadinti jūsų seksualinį gyvenimą (5)

Idealiame pasaulyje jūsų miegamasis turėtų būti šventa vieta tik jums ir jūsų partneriui....

Lauko reklama sukėlė didžiulį pasipiktinimą: ar tai butai naktinėms plaštakėms? (92)

Nekilnojamojo turto vystytojai ieško pačių įvairiausių reklamos sprendimų, kad tik patrauktų...