aA
Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė sako, kad šiuo metu ES turi penkis iššūkius, kuriuos turi išspręsti, kad „išliktų globaliais žaidėjais pasauliniame lygmenyje“. Pasak prezidentės, ES turi išspręsti gynybos, migracijos problemas, tarptautinės prekybos iššūkius. Taip pat ES artimiausiu metu priiminės bendrą daugiametį biudžetą, sunkumų kelia ir „Brexit“ derybos su Jungtine Karalyste.
Angela Merkel ir Dalia Grybauskaitė
© LRPK / Robertas Dačkus

Penktadienį prezidentė D. Grybauskaitė kartu su Vokietijos kanclere Angela Merkel, Latvijos ministru pirmininku Mariu Kučinskiu ir Estijos ministru pirmininku Juriu Ratu aptarė aktualiausius Europos Sąjungos darbotvarkės klausimus.

Pasak šalies vadovės, geopolitinės aplinkybės reikalauja, kad Europa daugiau investuotų į savo saugumą. Todėl labai svarbu užtikrinti tinkamą gynybos finansavimą.

„ES turi daugiau investuoti į savo saugumą, kito pasirinkimo nepalieka geopolitinė situacija ir aplinkybės. Tai apima ir gynybos finansavimą, dalyvavimą tarptautinėse misijose, atsparumą kibernetinėms ir hibridinėms grėsmėms“, – bendroje spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere ir Baltijos šalių premjerais sakė D. Grybauskaitė.

Pasak prezidentės, šiuo metu perrašomos tarptautinės prekybos taisyklės, dėl kurių kyla vis daugiau skirtingų nuomonių tarp ES narių.

„Kitas iššūkis – tarptautinė prekyba. Ji tiesiogiai liečia mūsų šalį ir ES. ES turi būti girdima ir bus girdima, tik kai kalbės vienu balsu. Tarptautinė prekyba išliks vieningos ES prioritetu ir šį ateinantį europinį sezoną“, – įsitikinusi prezidentė.

Pasak jos, globalius Europos prioritetus turi atitikti ir naujasis daugiametis ES biudžetas. Vadovai sieks susitarimo dėl naujojo daugiamečio biudžeto dar iki Europos Parlamento rinkimų, sakė D. Grybauskaitė.

„Trečias sudėtingas klausimas – tai diskusijų pradžia dėl daugiametės finansinės perspektyvos – tai europinio biudžeto. Dabar gan sudėtingas laikotarpis, nes vyks pasirengimas ES Parlamento rinkimams. Kai kurios šalys gal ir nenorės skubėti su derybomis, ir komplikuotų aplinkybių daugėja, ir interesai šalių labai įvairūs. Susitarti reikės“, – pažymėjo prezidentė.

Ji taip pat pažymėjo, kad, siekiant užkirsti kelią nelegalios migracijos srautams, būtina skatinti bendras europines pastangas saugant Bendrijos išorės sienas – stiprinant FRONTEX pasienio agentūrą.

„Ketvirtas labai sudėtingas klausimas ir vis nepavyksta surasti ilgalaikių sprendimų – tai yra migracijos iššūkiai. Būtina surasti tvirtą europinį atsaką, todėl ir toliau sieksime stiprinti europinę apsaugos agentūrą, kad ji realiai padėtų saugoti ES išorines sienas, sieksime naujų susitarimų, panašių, kokius turime su Turkija. Taip pat investuosime į trečiąsias šalis, jų ekonomikos vystymąsi ir skirsime daugiau lėšų humanitarinei pagalbai“.

Pasak prezidentės, vadovų dėmesio reikalauja ir artėjantis „Brexit“. Dabar svarbiausia, pasak D. Grybauskaitės, susitarti dėl Jungtinės Karalystės pasitraukimo sąlygų, nes tai – naudingiausias derybų rezultatas abiem pusėms.

„Penktoji problema – „Brexit“ – Jungtinės Karalystės išstojimas. Visi kartu daug dėmesio skiriame šiam klausimui. Norime, kad šios skyrybos įvyktų taikingai, be didelių ir skausmingu pasekmių tiek ES šalims, tiek JK. Turi būti apsaugotos mūsų žmonių socialinės garantijos. Ateities santykiai turi būti naudingi abiem“, – teigė šalies vadovė.

Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Pirmasis kardinolas iš Lietuvos: vos 27 metų sulaukęs įtakingo LDK eretiko sūnus (18)

Katalikiška Lietuva skaičiuoja jau daugiau nei 630 metų istoriją. Iki šiol vieną...

Paskelbtos „iPhone Xs“ kainos lietuviams: nepakaks net dviejų vidutinių atlyginimų (107)

„Telia“ šiandien pradeda naujųjų „Apple“ flagmanų „ iPhone Xs “ ir „ iPhone Xs Max...

Orai: karštis neatslūgs (12)

Aukšta šiluma dar laikysis ir penktadienį, tik nuo šeštadienio į Lietuvą ateis tikrai...

Buvęs Estijos premjeras: apie savo šalį, kaip ir apie šeimą, blogai nekalbame (89)

Estiją krečia vienas didžiausių Europos istorijoje pinigų plovimo skandalų. Kaip galėjo Putino...

Sostinėje atsidarė restoranas, kuris įkandamas ne kiekvienam: šampanas čia kainuoja net 1490 eurų (467)

Vilniuje duris atvėrė naujas restoranas „Nineteen18”, kurio pavadinimas skirtas paminėti...

Skandalingas žvaigždės dūris „Vilkams“ į nugarą – šansas Valančiūnui tapti NBA čempionu? (36)

Didžiausias Minesotos „Timberwolves“ klubo sirgalių košmaras tapo realybe. Prieš kiek daugiau...

Gydytoja: mitas, kad yra žmonių, kurie negali numesti svorio (59)

Gyvename keistų paradoksų laikais: kone visi užsikrėtę svorio metimo virusu, bet medikai...

Airijoje tautietės emigrantės nužudymu įtariamas vyras – lietuvis (43)

Ketvirtadienio rytą Dandolko apygardos teisme pasirodė žmogus, kaltinamas Ingridos Maciokaitės...

Sunkią traumą patyręs „Žalgirio“ talentas susitarė su universitetu, kurio garbę gynė Sabonis (3)

Kauno „Žalgirio“ komandos talentas Martynas Arlauskas žengs Domanto Sabonio pėdomis. JAV...

Popiežius kreipėsi į Lietuvos, Latvijos ir Estijos žmones: norėčiau visus apkabinti (187)

Iki Šventojo Tėvo vizito likus porai dienų, popiežius Pranciškus vaizdo įraše kreipėsi į...