aA
Po Geros valios fondo pirmininkų Fainos Kukliansky ir rabino Andrew Bakerio iškeltų klausimų dėl Seimo sprendimo 2021 metus paskelbti partizano Juozo Lukšos-Daumanto metais keturi Vilniaus žydų bendruomenės nariai kreipėsi į prezidentą Gitaną Nausėdą, Seimą ir vyriausybę bei užsienio reikalų ministrą Liną Linkevičių.
Grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių kreipėsi į šalies vadovus: Kukliansky taip elgiasi nebe pirmą kartą
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Chona Leibovičius, Vitalijus Karakorskis, Dovydas Bluvšteinas, Leo Levas Milneris ragina prezidentą peržiūrėti Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti sudėtį.

Seimą ir Vyriausybę šie žydų bendruomenės nariai ragina rasti galimybę laikinai pristabdyti Geros valios fondo finansavimą, kol nebus pakeista jo vadovybė.

Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministrą jie ragina principingai įvertinti bandymus peržiūrėti istoriją ir paminklų niokojimą Vakaruose, pirmiausia, kaip ir Juozas Lukša-Daumantas, sovietinių čekistų nužudytam Rauliui Valenbergui ir lietuvių tautos didvyriui Tadui Kosciuškai.

Kreipimosi tekstą vertina kaip nepagrįstus kaltinimus

Savo pareiškime minėti žydų bendruomenės nariai teigia, kad „F. Kukliansky (Lietuva) ir A. Bakeris (JAV), Geros valios fondo pirmininkai, nepateikę visiškai jokių įrodymų, netiesiogiai apkaltino legendinį partizanų vadą Juozą Lukšą-Daumantą dalyvavus Holokauste“.

„Mes, grupė Vilniaus žydų bendruomenės narių, manome, kad toks neatsakingas elgesys nepriimtinas, skaldantis mūsų valstybės pilietinę visuomenę. Beje, šis politinis pareiškimas neatitinka Fondo tikslų ir uždavinių, apibrėžtų jo steigimo dokumentuose“, – teigiama pareiškime, kurį savo feisbuko profilyje paviešino V. Karakorskis.

Pareiškimo autorių vertinimu – dar skandalingesnis dabar Vakaruose, visų pirma JAV, vykstančio marksistinio neabejotinų žmonijos istorijos faktų neigimo ir iškraipymo palaikymas, išreikštas F. Kukliansky ir A. Bakerio pareiškime.

„Primename, kad tai darančios jėgos siaubė sinagogas ir košerines įstaigas, niekino memorialus Antrojo pasaulinio karo dalyviams, Holokausto aukoms ir Pasaulio teisuoliams, pavyzdžiui, Rauliui Valenbergui Los Andžele, skelbė prieš Izraelio valstybę nukreiptus antisemitinius šūkius“, – rašė žydų bendruomenės nariai.

Jie atkreipė dėmesį, kad „tai ne pirmas F. Kukliansky bandymas kurstyti antisemitines ir kartu antilietuviškas nuotaikas mūsų valstybėje ir už jos ribų“.

„Pakanka prisiminti jos provokacinį sprendimą uždaryti Lietuvos žydų bendruomenę ir Vilniaus choralinę sinagogą dėl neva litvakams kylančios grėsmės. Nors jokių tos grėsmės įrodymų pateikta nebuvo, kaip ir Lukšos-Daumanto atveju. Iš esmės antisemitiniai buvo ir F. Kukliansky pasisakymai apie neva nelojalią Lietuvos valstybei Vilniaus žydų bendruomenę arba apie tai, kad „žydai nekenčia lietuvių labiau nei lietuviai žydų“. Panašių F. Kukliansky provokacijų sąrašą galima būtų tęsti“, – rašoma pareiškime.

Jo autoriai atkreipė dėmesį, kad F. Kukliansky yra Lietuvos žydų (litvakų) bendruomenės pirmininkė, o A. Bakeris – Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinio okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti narys.

„Jų pareiškimas iš esmės palaiko nuolatines Kremliaus propagandos pastangas juodinti lietuvių antinacinio ir antisovietinio pasipriešinimo didvyrius, diskredituoti jiems atstovaujančių organizacijų veiklą“, – rašoma pareiškime.

Kreipėsi į Seimo pirmininką

Kaip jau skelbta, liepos 1 dieną Geros valios fondo pirmininkai F. Kukliansky ir rabinas A. Bakeris atviru laišku kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį – išreiškė nerimą dėl Seimo sprendimo 2021-uosius paskelbti J. Lukšos-Daumanto metais.

Kreipimosi autoriai kelia klausimą, ar taip turėtų būti pagerbiamas asmuo, priklausęs Lietuvos aktyvistų frontui (LAF).

Kreipimesi į Seimo pirmininką rašoma taip:

„Berlyne įkurtas LAF buvo iš anksto suformuotas kaip vokiečių sąjungininkas, veikiantis okupuotoje Lietuvoje. Tai buvo organizacija, neslėpusi savo antisemitinės pakraipos, ir tuo didžiavosi, o daugelis jos narių buvo tiesiogiai susiję su Lietuvos žydų persekiojimu ir žudymu.

Nepaisant antisovietinės veiklos ir vėlesnio konflikto su nacių valdžia, LAF deklaruota nepriklausomos Lietuvos vizija buvo etniškai „gryna“ tėvynė, kurioje nebūtų vietos žydų tautybės piliečiams. Nors yra abejojančių J. Lukšos-Daumanto kalte dėl karo nusikaltimų ir teigiančių, kad nepakanka tai įrodančių dokumentų, manome, kad Seimui nederėjo skelbti 2021-ųjų J. Lukšos-Daumanto metais.“

Dėstė, kad nesiekė nieko apkaltinti

Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė pabrėžė, kad savo laišku jie siekė ne apkaltinti, o iškelti klausimus, nematė čia nieko blogo.

„Mes gerbiame J. Lukšą-Daumantą, kaip ir kiekvieną partizaną, kuris kovojo už savo valstybės Lietuvos nepriklausomybę. Tačiau norėčiau atkreipti dėmesį, kad 2004 m. buvo išleistas Tarptautinės komisijos nacių ir sovietinių okupacinių režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti tritomis. (…) Pirmajame tome yra rašoma apie LAF taip:

„LAF – patriotinė lietuvių organizacija, siekusi atkurti šalies nepriklausomybę. Tačiau LAF veiklą lydėjo tamsūs šešėliai: politinės sąjungos su hitlerine Vokietija, satelitinio statuso Lietuvai siekis, nacizmo apraiškos jos ideologijoje, aršus antisemitizmas (...)“. Yra ir daugiau leidinių apie LAF. (…) Mes, Lietuvos žydai, negalime sakyti, kad visas LAF ir visi jame dalyvavę asmenys yra susitepę žydų persekiojimu. Tačiau norėtųsi tais atvejais, kai asmuo yra taip pagerbiamas, jog visi metai skelbiami jo garbės metais, daugiau žinoti apie jo veiklą šioje nevienareikšmiškai vertinamoje organizacijoje“, – kalbėjo F. Kukliansky.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(204 žmonės įvertino)
4.5196

Top naujienos

Visiškas fiasko: konservatorių pirmalaikių Seimo rinkimų idėja žlugo atnaujinta (12)

Seimui antradienį buvo pateiktas priešlaikinių Seimo rinkimų nutarimo projektas. Apie tai dar...

Karas Ukrainoje. Beveik visa Kachovkos hidroelektrinė – po vandeniu, į kai kurias gyvenvietes neįmanoma patekti ekspertai: tai baisiausio košmaro scenarijus (28)

Naktį į antradienį okupantai rusai susprogdino Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri yra prie...

Paaiškėjo, kurie konservatoriai nepalaikė pirmalaikių Seimo rinkimų išsami balsavimo statistika

Antradienį Seimas apsisprendė dėl valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių...

Patvirtinta galutinė dujų kaina gyventojams: nuo liepos laukia malonus pokytis (3)

Gamtinių dujų kaina buitiniams vartotojams nuo liepos mažėja 4–5 centais. Valstybinė...

Po Ukrainos užtvankos susprogdinimo – reakcija iš NATO (1)

Antradienį NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas pasmerkė svarbios Ukrainos užtvankos...

Anna Tamm, Marija Ševčiuk, delfi.ee

Maskvoje studijuojantis estas po gatves vaikščiojo mėlynais ir geltonais drabužiais: papasakojo, kaip vietiniai reaguoja į užsieniečius

Nyaono mokosi Rusijos valstybiniame Kosygino vardo institute – studijuoja kostiumo ir drabužių...

Skyrybas išgyvenęs Sergejus Maslobojevas: meilė visada muša smarkiau negu smūgiai

„Meilė visada muša smarkiau negu smūgiai. Netgi Kuvalda“ – itin atvirame interviu laidoje...

Šimonytė: turbūt pasisakydama leidau sau šiek tiek per daug

Seime žlugus iniciatyvai dėl pirmalaikių parlamento rinkimų, premjerė Ingrida Šimonytė teigia,...

Įtemptos girto bėglio gaudynės Vilniaus rajone – sudaužė policijos tarnybinį automobilį, nukentėjo pareigūnai

Neblaivus jaunas vyras atsidūrė areštinėje – sprukdamas automobiliu „Audi A6“, nepakluso...

Po rusų teroristinio akto – šokas: tai bus didžiausia amžiaus katastrofa papildyta; pakomentavo grėsmes Zaporižės AE (19)

Rusų okupantai naktį susprogdino Ukrainoje esančią Kachovkos hidroelektrinės užtvanką, kuri...