Tautinių mažumų politikos klausimams kuruoti Seime susibūrusi Gegužės 3-iosios grupė siūlo svarstyti galimybę parlamento rinkimuose mažinti barjerą tautinių bendrijų partijoms.
Andrius Kubilius
© DELFI / Orestas Gurevičius

Grupės iniciatorius konservatorius Andrius Kubilius ragina nebijoti tokių siūlymų.

Anot jo, mažesnis rinkimų barjeras leistų susikurti alternatyvai šiuo metu kaip tautinių mažumų partijai dominuojant Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungai, be to, galėtų sumažinti Kremliaus įtaką tautinių mažumų politinei sklaidai Lietuvoje.

„Mes siūlome tai pradėti svarstyti, o koks būtų rezultatas, pamatysime, mes siūlome nebijoti to svarstymo. Aš matau du pliusus: vienas yra, kad dabar LLRA sako, kad norint įveikti 5 proc. barjerą, jie turi jungtis su įvairiomis rusų politinėmis organizacijomis, o sudarydami lenkams galimybę nesijungti su rusais, mes kartu padedame lenkams sumažinti galimybes, kad jų politinei veiklai įtaką darytų įvairūs Kremliaus instrumentai. Kitas dalykas, kad mažindami šį barjerą, mes sudarome galimybes dėl Lietuvos lenkų rinkėjų balsų kovoti ne tik (LLRA lyderiui) V.Tomaševskiui, bet galbūt ir liberaliau ar labiau proeuropietiškai nusiteikusioms lenkų organizacijoms“, – BNS sakė A. Kubilius.

Grupės vardu jis kreipėsi į Seimo pirmininką Viktorą Pranckietį, siūlydamas į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę įtraukti pataisas dėl rinkimų barjero mažinimo, taip pat siūlymą „europietiškai išspręsti „w, q, x“ rašymo varduose ir pavardėse problemą“.

Pasak A. Kubiliaus, pataisų variantų dėl pavardžių rašymo Seime registruota jau anksčiau, o projektai dėl mažesnio rinkimų barjero rengiami šiuo metu.

Klausiamas, ar nesibaimina neigiamų pasekmių, kad į parlamentą galiu būti išrinktos prorusiškos organizacijos, A. Kubilius sakė, kad tam reikia nustatyti saugiklius, pavyzdžiui, 2 proc. barjerą.

Pagal Lietuvos rinkimų sistemą, daugiamandatėje apygardoje partijos laimi mandatų perkopusios 5 proc. barjerą, partijų koalicijai ši riba yra 7 procentai.

„Ar tai gali turėti kokių nors neigiamų pasekmių, kad į Seimą paklius koks nors radikalas, deklaruojantis meilę Kremliui? Apie tai reikia galvoti ir galbūt to barjero nenuleisti iki nulio, o palikti du procentus“, – sakė konservatorius.

Buvęs konservatorių vadovas pažymi, kad toks siūlymas įrašytas ir konservatorių rinkimų programoje.

„Šiuo metu tautinėms bendrijos atstovaujančios partijos, tokios kaip Lenkų rinkimų akcija, iš esmės monopolizavo politinį lauką ir kitaminčiams iš tautinių bendrijų nėra galimybės reikšti savo nuostatas. Todėl siūlytume pradėti diskusijas dėl palankesnių rinkiminių sąlygų partijoms, atstovaujančioms tautinėms bendrijoms. Šitaip būtų ne tik skatinamas alternatyvių politinių darinių atsiradimas, bet ir natūraliai mažinamos Kremliaus galimybės daryti įtaką lenkų ir rusų tautinių bendrijų politiniam veikimui Lietuvoje“, – programą citavo A. Kubilius.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos pirmininkas europarlamentaras Valdemaras Tomaševskis sako, kad siūlymas dėl mažesnio rinkimų barjero – gerokai pavėluotas, o konservatorių motyvus kelti šią idėją aiškina konkurencijos baime.

„Atsibudo. Mes 21 metus tą siūlome. 1992 metais nebuvo slenksčio tautinių mažumų organizacijoms, ir pagal tokį įstatymą 1992 metais, pirmais visiškai laisvais rinkimais į Seimą Lenkų sąjunga surinko 2 proc. balsų ir gavo du mandatus pagal sąrašą. Buvo normali praktika, tokia praktika yra visoje Europoje, bet 1996 metais ji buvo panaikinta“, – BNS komentavo V. Tomaševskis.

„Kada 2012 metais pirmą kartą peržengėme barjerą, mūsų oponentai galvojo, kad atsitiktinumas. Bet kai peržengėme 2016 metais, pernai, visiems tapo aišku, kad tai nėra atsitiktinumas, o didėjantis palaikymas. Tada šiandien jau toks pasiūlymas (dėl mažesnio barjero) atsirado, apie kurį mes kalbėjome keliolika metų. Jis atsirado ne todėl, kad kas nors nori padėti, o dabar tik smarkiai pavėluotas, dėl konkurencijos baimės, – kalbėjo LLRA vadovas. – Tos konkurencijos būtent bijo konservatoriai, jie yra lyg krikščionys demokratai, nors būtent mūsų partija yra krikščionių partija, kuri kalba ne lozungais, o tikrais darbais. Mes pasiūlėme negimusių vaikų apsaugos įstatymą, šeimos stiprinimo politiką.“

Tautinių mažumų partijoms nustatyti žemesnį rinkimų barjerą Lietuvai įvertinusi 2012 metų rinkimus rekomendavo Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacija (ESBO), tačiau ši rekomendacija nebuvo įgyvendinta.

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjunga per pastaruosius rinkimus į Seimą surinko 5,48 proc. rinkėjų balsų, taip pat daugiamandatėje apygardoje barjerą lenkai perkopė per 2012 metų rinkimus, surinkę 5,83 proc. rinkėjų balsų, ankstesniuose rinkimuose iki barjero balsų pritrūkdavo ir parlamente jie buvo atstovaujami kelių vienmandatėse apygardose išrinktų politikų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Siaubo pilį“ pastatęs vienas žiauriausių žudikų padarė labai didelę ir apmaudžią klaidą įžengę į pastatą žmonės dingdavo be pėdsakų (6)

H. H. Holmesas buvo vienas iš pirmųjų Jungtinių Valstijų serijinių žudikų. Savo specialios...

Apie metro, „Hyperloop“ galime tik pasvajoti, bet laukia šis tas įdomaus (19)

Nors Lietuvoje apie itin greitą susisiekimo priemonę „Hyperloop“ ar metro kol kas galime tik...

Savaitgalio orai: nedidelė paguoda – bent jau nesušalsime (3)

Savaitgalį tikrai nesušalsime, tačiau sušlapti visgi teks, mat saulėtas dangus nelepins,...

Putino Rusija. Naujas Rusijos planas Ukrainoje - tik dūmų uždanga virš tikrųjų tikslų (73)

Rugsėjo pradžioje spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė ,...

Planuojantiems namo renovaciją – nauji reikalavimai (68)

Nuo lapkričio 1-osios įsigaliojo keletas Valstybės paramos daugiabučiams namams modernizuoti...

Rūbinėje Adomaitis pasiekė savo: ėmėme žaisti žymiai protingiau specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos (22)

Įsivažiavo sunkiai, laimėjo lengvai. Lietuvos krepšinio rinktinė naująsias pasaulio čempionato...

Įvardijo jautriausias Gedimino kalno vietas: taip palikti per žiemą negalima (129)

Lankytojams užvertas Gedimino kalnas virto viena didele statybų aikštele. Ant jo zuja darbininkai...

Atsistatydino Luhansko separatistų lyderis Igoris Plotnickis (192)

Prorusiškų Ukrainos separatistų paskelbtos vadinamosios Luhansko liaudies respublikos (LNR)...

Santūrus Sabonis: sunku vertinti žaidimą, kai varžovai neturi keitimų specialiai Krepšinis.lt iš Prištinos

Nors Kosovo krepšininkai antroje rungtynių dalyje nebesipriešino Lietuvos rinktinei, daryti...

Gydytoja paaiškino, kodėl net ir norėdama negali pacientui skirti tai, ko jis vertas (161)

Gydytojai norėtų nuolatos atsinaujinti savo žinias ir kelti kvalifikaciją, tačiau iš savo...