aA
Grupė parlamentarių sieks į Seimo pavasario sesijos darbotvarkę grąžinti konvenciją dėl smurto prieš moteris, nepaisant Bažnyčios pasipriešinimo.
Dovilė Šakalienė, Aušrinė Armonaitė
Dovilė Šakalienė, Aušrinė Armonaitė
© DELFI / Domantas Pipas

Ratifikuoti vadinamąją Stambulo konvenciją siūlys Seimo Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių bei Moterų grupės.

„Kelsime vėl klausimą dėl konvencijos ratifikavimo ir siūlysime, kad konvencijos ratifikavimas būtų pavasario sesijos darbotvarkėje“, – BNS sakė Vystomojo bendradarbiavimo, reprodukcinės sveikatos ir teisių grupės vadovė socialdemokratė Dovilė Šakalienė.

„Matydami, kaip kasmet Lietuva patiria 600 mln. eurų nuostolių dėl smurto prieš moteris, mes turime imtis sisteminių prevencijos priemonių“, – pažymėjo Seimo narė.

Prieš šventes vykusiame susitikime su nevyriausybinėmis organizacijomis siūlyti grįžti prie konvencijos ratifikavimo nusprendė ir Laisvės partijos pirmininkės Aušrinės Armonaitės vadovaujama Seimo Moterų grupė.

„Šios konvencijos esmė – geresnė moterų apsauga nuo smurto. Esame viena nedaugelio šalių, kurios dar neratifikavo susitarimo ir tai neprisideda nei prie smurto artimoje aplinkoje prevencijos, nei prie Lietuvos tarptautinio įvaizdžio“, – BNS sakė A. Armonaitė.

Anot jos, sutarties ratifikavimas yra tik vienas žingsnis, kartu reikia „telkti jėgas, kad smurtą patiriančios moterys turėtų, kur kreiptis pagalbos, kad stereotipai, kuriais vadovaujasi smurtautojai, nebūtų norma“.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia smurto artimoje aplinkoje klausimus sprendžianti ir neratifikavus konvencijos, tačiau D. Šakalienė pažymi, kad ratifikavus dokumentą valstybės lygiu būtų įsipareigota užtikrinti prevenciją smurtui lyties pagrindu, pagalbą aukoms.

„Pagalbos teikimas aukoms yra fragmentiškai deleguotas nevyriausybinėms organizacijoms, kurios turi nuolat rašyti projektus, kad jos štai teiks pagalbą. Mes turime dešimtis tūkstančių atvejų kasmet, ir dar valstybė nėra prisiėmusi pilnai savo pareigos – kokybiškai ir prieinamai suteikti pagalbą kiekvienai aukai“, – kalbėjo D. Šakalienė.

2013 metais Lietuvos pasirašytą Stambulo konvenciją Seimui ratifikuoti yra pateikusi dar prezidentė Dalia Grybauskaitė, tačiau procesas įstrigo Seime politikams nesutariant dėl kai kurių dokumento nuostatų.

Katalikų Bažnyčiai ir dalis politikų teigia, jog ratifikavus konvenciją Lietuvai tektų keisti lyties sampratą ir diegti nuostatas apie homoseksualumą.

Valdantieji „valstiečiai“ yra įšaldę konvencijos ratifikavimą.

„Mes vis dar turim kažkokias keistas kosmines diskusijas, kad konvencija įtvirtina kažkokias penkiolika naujų lyčių, žmonės nesupranta, kad šalia to, jog esame biologiškai apibrėžti kaip tam tikros lyties žmonės, kai kalbame apie socialinį lyties apibrėžimą, kalbame ne apie naują lytį, tai tiesiog socialiniai lūkesčiai, kurių visuomenė tikisi iš moters ar iš vyro, ir kartais tai tampa narvu, spąstais“, – sako D. Šakalienė.

Pirmoji Seimo vicepirmininkė „valstietė“ Rima Baškienė tvirtina, kad konvencijos ratifikavimas galėtų atsidurti darbotvarkėje – tam pakanka surinkti 47 parašus.

„Visą šią ir praėjusią sesiją tokios iniciatyvos nebuvo, vadinasi, neatsirado 47 Seimo narių, kuriems šis klausimas būtų svarbiausias“, – BNS sakė R. Baškienė.

„Yra noras labiau išsiaiškinti jautrias diskusijas sukėlusios „socialinės lyties“ apibrėžtis. Išties politinio sutarimo nėra, nes jei jis būtų, būtų pasinaudota 47 Seimo narių teise pasirašyti ir įtraukti į darbotvarkę“, – į klausimą, ar konvencija gali būti ratifikuota šią kadenciją, atsakė R. Baškienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio teigimu, ministerija stengiasi „kiek įmanoma užtikrinti nuostatas, susijusias su Stambulo konvencijos įgyvendinimu“.

„Ženkliai sustiprinome finansavimą pagalbai nuo smurto nukentėjusioms aukoms, ir toliau vystome normas, kurios būtinos, kad būtų užtikrinama prevencija ir pagalba aukoms. Mes atsakingi už įgyvendinimą, mes tą ir darome, nepriklausomai nuo to, konvencija priimta ar ne. Jei konvencija bus ratifikuota, turėsime susidaryti planą ir judėti į priekį, jei nebus priimta, mes turime planą ir judame į priekį, ir tai nuolatinis pokytis“, – BNS sakė L. Kukuraitis.

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Europos Tarybos konvenciją dėl smurto prieš moteris ir smurto artimoje aplinkoje prevencijos ir šalinimo pasirašė 2013 metais, tačiau iki šiol ji nepasiekė Seimo salės.

Europos Tarybos ekspertai tvirtina, kad Lietuvai būtų vertingi patarimai pažabojant smurtą artimoje aplinkoje. Kritikai teigia, kad dėl konvencijos Lietuvai gali tekti keisti lyties sampratą ir diegti nepriimtinas nuostatas apie homoseksualumą.

„Ypatingą susirūpinimą kelia (...) nuostatos, ją pasirašiusioms šalims uždedančios pareigą įtraukti į visų formaliojo švietimo lygių ugdymo programas mokymo medžiagą apie „nestereotipinius lyčių vaidmenis“, nes pastarieji, be kita ko, gali reikšti ir homoseksualumą bei transseksualumą. Bandymas sieti kilnų smurto užkardymo tikslą su nuostatų, kurios svetimos tiek Lietuvos švietimo sistemai, tiek daugelio tėvų moralinėms vertybėms, diegimu sukuria precedentą, keliantį pagrįstą nerimą“, – konvenciją yra komentavusi Lietuvos vyskupų konferencija.

Kai kurie konservatyvių pažiūrų parlamentarai sako, kad konvencija įneštų painiavos į įstatyminę bazę ir pakenktų šeimos politikos įgyvendinimui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(52 žmonės įvertino)
1.8654

Top naujienos

Vaidas Mikaitis | D+

Raudonųjų žibintų kvartale apsilankiusius lietuvius nustebino geidulių tenkinimo tvarka: pasijutome tarsi sporto salėje

Vienas protingas žmogus yra pasakęs, jog jei rašytojas nori būti gerai skaitomas, jis turi...

Žiaurumu visą Lietuvą šokiravęs 17-metės žudikas per daug kentėjo, todėl gaus solidžią kompensaciją (345)

Dėl įvykdyto šaltakraujiško nusikaltimo daugiau kaip prieš dešimt metų visą Lietuvą...

Po kvietimo panaudoti 100 „Litexpo“ likusių dozių – būrys norinčiųjų pasiskiepyti papildyta (340)

Šeštadienį likus 100 „ AstraZeneca “ dozių, Vilniaus miesto mero patarėjas Karolis...

XX amžiaus pradžioje gimęs interjero stilius, kuris mūsų namų nepalieka iki šių dienų: skoninga ir ne pigi elegancija (20)

Minimalistinis stilius pradėjo formuotis praėjusio amžiaus pradžioje. Tam neginčijamos...

Netrukus bus viešai skelbiamos vyrų ir moterų algos įmonėse: 4 patarimai darbdaviams (68)

Siekiant mažinti algų atotrūkį tarp vyrų ir moterų darbo užmokesčio, „Sodra“ skelbs...

Intymi išpažintis: man 25-eri ir aš lig šiolei nežinau, kas yra orgazmas (34)

Kalbos apie seksą ir seksualumą neretai verčia jausti didelį spaudimą būti „normaliems“, t....

Aurimas Kuckailis | D+

Ašaromis nuplautas futbolo žvaigždės nuopuolis: į dugną nutempė vaikų pornografija, pasmerkė komandos draugai (6)

Vokietija niekaip nenusipurto slogučio, užgulusio po ką tik praūžusios ir didelio atgarsio...

Šiurpi per naktį mirusių 1746 žmonių paslaptis atskleista: ant lavonų netūpė net musės (25)

1986 metų rugpjūčio 21 dieną prie Nioso ežero Šiaurės vakarų Kamerūne pasigirdo keistas...

Pastebėtas paslaptingos smegenų ligos protrūkis: kerta žmonėms nuo 18 iki 85 metų (22)

Kanados Naujojo Bransviko provincijoje stebimas paslaptingos smegenų ligos protrūkis . Jau...

Daugelis tėvų vis dar vengia kalbėtis su savo vaikais apie seksą: psichologė paaiškino, kodėl tai būtina ir nuo kelių metų pradėti (82)

Daugelį tėvų ši tema vis dar verčia raudonuoti ir jaustis nejaukiai. Bet norite tikėkite, norite...