aA
Įžūliai teršiamų Kuršių marių tyrimas ir AB „Grigeo Klaipėda“ likimas, ar įmonė neturės stabdyti veiklos, turi būti išspręstas artimiausiu metu. Savaitei prie AB „Klaipėdos vanduo“ tinklų prisijungusi įmonė teisėsaugos neįtikino, kad viską susitvarkė, tad dabar jų laukia ne tik baudos, bet ir papildomos investicijos.
„Grigeo“ nuotekų tarša nenudžiugino „Klaipėdos vandenų“: valymo kaina bus tikrai neeilinė
© DELFI / Rita Gečiūnaitė

Teisėsaugos atstovai po praėjusią savaitę atliktos naktinės kratos iškėlė ultimatumą, kad AB „Grigeo Klaipėda“ nuotekų sistema būtų visiškai prijungta prie AB „Klaipėdos vandenų“ valymo įrenginių arba sustabdytų veiklą. Įmonė įvykdė reikalavimą, tačiau sutartį pasirašė tik savaitei, iki sausio 14 dienos.

„Neįsivaizduoju, kaip jie galėtų dabar atsijungti nuo AB „Klaipėdos vandenų“, – sako tyrimui vadovaujanti prokurorė Gina Skersinskytė ir pažada, kad penktadienį bus plačiau patenkintas visuomenės smalsumas dėl įtariamųjų ir kitų atliktų veiksmų.

Laikinasis „Klaipėdos vandenų“ vadovas Alenas Gumuliauskas paaiškino, kad šiuo metu vyksta derybos jau ne dėl kelių papildomų dienų, o dėl metinės sutarties su AB „Grigeo Klaipėda“.

Ilgą laiką įmonės vadovai vengė naudotis AB „Klaipėdos vanduo“ paslaugoms ir teigė, kad patys valydami sutaupo maždaug 1,5 milijono eurų per metus (maždaug tiek būtų kainavusios „AB Klaipėdos vandenų“ paslaugos). Paaiškėjus, kad Kuršių marias iš tiesų pasiekdavo nevalytos biologinės medžiagos, AB „Grigeo“ atsidūrė teisėsaugos ir visos Lietuvos akiratyje. Dabar vykstančiose derybose AB „Klaipėdos vanduo“ ne tik nemažina kainos, bet dar ir reikalauja investuoti į griežtą papildomos kontrolės įrangą.

„Būna, kad įmonės prašo priimti labiau užterštas nuotekas, tačiau viena yra trumpalaikės nuotekos, visai kas kita – ilgalaikės. Dabar su „Grigeo“ deramės dėl kainos ir metinės sutarties.

Kainą diktuoja nuotekų tarša, kiek mums dėl to reikės papildomai priemonių. Turime įvertinti ilgalaikį poveikį. Kaina nelabai gali kisti, tai nėra derybų objektas, – sako A. Gumuliauskas. – Perimsime visas nuotekas, jie patys jau nevalys ir dumblo.

Pirminiais „Grigeo Klaipėda“ nuotekų tyrimais, jose viršijama kietųjų dalelių kiekis ir yra padidėjusi organinė tarša, tai reiškia, kad mums valant AB „Klaipėdos vanduo“ įrenginiuose susidaro daugiau dumblo.

Išsiųsime dar tyrimų į nepriklausomą laboratoriją Vilniuje, kuri gali ištirti daug daugiau medžiagų. Su „Grigeo“ šnekamės apie parengtas sutartis. Pagrindinė mūsų sąlyga yra ta, kad pagal mūsų pateiktus parametrus ir technines sąlygas būtų įrengtas skaitiklis nuotekų debetui matuoti (AB „Grigeo“ lėšomis – DELFI patikslinimas), jis turėtų būtų įjungtas į Klaipėdos dispečerinę ir nuolat stebimas. Kita sąlyga – turi būti įrengti automatiniai mėginių semtuvai ir vietos mėginiams imti.

Trečia sąlyga – reikia susiderinti nuotekų parametrus. Paprašėme „Grigeo“, kad pateiktų visas naudojamas technologines medžiagas, tad bendradarbiavimas vyksta, jie sakė, kad pateiks. Kai bus įvykdytos sąlygos, galėsime pasirašyti ilgalaikę sutartį“, – sako AB „Klaipėdos vanduo“ laikinasis vadovas A. Gumuliauskas.

Pašnekovas primena, kad trumpalaikė sutartis baigia galioti sausio 14 dieną, tad laukiama iš „Grigeo“ prašymo ją pratęsti. Kitu atveju įmonė tiesiog jau neturės galimybės šalinti nuotekų iš gamyklos ir bus priversta stabdyti veiklą.

Iš AB „Grigeo“ perpumpuojama apie 2,5–2,8 tūkst. kubinių metrų per parą. Taupiusi ir užterštas nuotekas į marias leidusi AB „Grigeo“ įmonių verslo grupė iš Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) buvo gavusi apie 0,5 mln. eurų investicijoms, o dar vasarą įmonė paskelbė, kad į AB „Grigeo Klaipėda“ kvapų bei taršos mažinimą investuoja 1,2 mln. eurų sumą.

Po skandalo „Grigeo Klaipėda“ uždrausta naudotis savais įrenginiais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(56 žmonės įvertino)
4.3929

Top naujienos

Delfi PliusVladimiras Laučius

JAV karo istorikas: galiu trumpai atsakyti, kodėl Putinas priėmė sprendimą pulti (9)

„Sakoma: iš ko suprasite, kad politikas meluoja? Iš to, kad jo burna juda. Žinoma, jie melavo....

Verslas PliusVytautas Budzinauskas

Nepasirinkus elektros tiekėjo – rizika mokėti daugiau: kiek kainuotų garantinis tiekimas (1)

Likus mėnesiui iki elektros tiekėjo pasirinkimo, šimtams tūkstančių elektros vartotojų...

Delfi PliusJurga Grigienė

Keturių vaikų mama Birutė Jakučionytė apie internetines pažintis: kai kurias istorijas net nepatogu pasakoti

Birutė Jakučionytė garsėja drąsa būti atvira iki pačių savo sielos gelmių, atvirai ir...

Ekspertas ragina neapsigauti dėl Rusijos karininko žodžių: tokie išsišokimai gyvame eteryje nėra atsitiktiniai

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) dėstytojas,...

Karas Ukrainoje. Rusija puola rytinius Ukrainos miestus (7)

Ketvirtadienį Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vadas susitiko su NATO kolegomis ir teigiamai...

Rusų neįsileisiančiam Vimbldonui – skaudus dūris į nugarą

Karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos ir jai talkinančios Baltarusijos tenisininkų nepriimsiantys...

Netikėtai gauta sąskaita daugiabučio gyventojų kišenes tuština šimtais eurų: jau perspėjami ir dėl antstolių

Vilniuje esančio daugiabučio gyventojams sukėlė šoką pastato administratoriaus planai atlikti...

Lietuvės menstruacijų atostogoms pritartų: poreikis būtų, bet yra ir blogoji pasiūlymo pusė (1)

Ispanija tapo pirma šalimi Europoje, teikiančia įstatymų projektą, kuris numato apmokamas...

Lietuvą pasieks nemaža lietaus porcija, kai kur griaudės perkūnija

Šeštadienio dieną Lietuvos padangę uždengs tankūs, itin vandeningo ciklono debesys.