aA
Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos žadama reforma – vaikų globos namų naikinimas, panašu, virsta utopija. Kai kuriose globos įstaigose globotinių nepaliaujamai daugėja, o įstaigas neva galinčios išgyvendinti šeimynos kuriasi vangiai. Globos namų darbuotojai prabyla apie tai, kad tautiečiai dar nėra pasiruošę vaikų globai panaikinti.
Globos namų darbuotojai: tautiečiai dar nepasiruošę vaikų globos panaikinimui
© DELFI

Vaikų globa – ir bedarbiams

Apie vaikų globos namų, kaip institucijos, naikinimą Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) atstovai užsiminė dar metų pradžioje. Užmojai semtis Vakarų Europos patirties, naikinant sovietinį palikimą, pasirodė patrauklūs ir Kelmės rajono ateities vizijos kūrėjams.

Kelmės rajone veikia viena vaikų globos įstaiga – Kelmės rajono Vijurkų vaikų globos namai. Joje – 36 planinės vietos. 2012 m. socialinės globos namuose gyveno 45 vaikai,dabar – 36. Septynerių metų Kelmės rajono viziją svarsčiusi viena iš darbo grupių pasiūlė globos namus uždaryti. Tai esą būtų galima padaryti skatinant ir šeimynų kūrimą. Tikimasi, kad vaikus galėtų imtis globoti net bedarbiai.

„Šeimos bus skatinamos globoti 2-3 vaikus. Manoma, kad globėjai (rūpintojai) galėtų gauti už tai atlygį, t. y. būtų įdarbinami, įgytų visas socialines garantijas. Žmonėms, kurie galbūt neturi nuolatinio darbo ir pakankamai lėšų vaikams išlaikyti, tai būtų paskata susimąstyti, kad gal geriau globoti ne tik savo giminaičius, bet ir svetimus vaikus. Vaikams būtų suteikiama meilė ir šiluma, būtų įgyjami socialiniai įgūdžiai, kurių jie neturėjo gyvendami savo tėvų namuose“, – sako Kelmės rajono savivaldybės atstovė spaudai Vaida Sutkienė.
Šeimynos nesikuria

Vaikų globos namų atstovai mano, kad apie vaikų globos namų, kaip institucijos, naikinimą dar per anksti kalbėti.

„Manau, kad mes dar nesame pasiruošę uždaryti vaikų globos namus, be to, tai įgyvendinti atrodo neįmanoma. Nepastebėjau šeimynų kūrimosi tendencijos. Žmonės vis dar bijo prisiimti per daug atsakomybės. Gali būti, kad juos baugina ir privalomas atsiskaitymas už išlaidas savivaldybei“, – mano Vijurkų globos namų direktoriaus pavaduotoja Vilma Tefelienė.

Šeimynų Kelmės rajone tėra dvi. Pernai ir užpernai jose augo 18 vaikų.
Vaikų globos namai pilnėja

Šeimynų steigimosi tendencijos nepastebima ir Šiaulių mieste bei rajone. Šiaulių vaikų globos namų socialinio darbo organizatorius Kostas Rušinskas mano, kad vaikų globos namai kol kas būtini.

„Tėvai vis dažniau netenka teisės į vaiko globą, vis dažniau vaikai sugrįžta į įstaigą. Mūsų vaikų globos namai pilnėja. Praėjusiais metais juose gyveno 56 vaikai, šiemet – jau 74. šeimynos taip gausiai nesikuria, kaip norėtųsi“, – pastebi jis. Pastaruoju metu net per vasaros atostogas vis daugiau vaikų lieka įstaigoje.

„Anksčiau kur kas dažniau šeimos nuspręsdavo per vasarą ugdytinį pasiimti laikinai globai, dabar tai nutinka kur kas rečiau. Iš įstaigos per atostogas laikinai į šeimas išvyksta vos 10-15 proc. vaikų, tad rūpinantis vaikais kartais tenka jų laikinų globėjų ieškoti net per skelbimus laikraščiuose“, – sako K. Rušinskas.

Nors jis tiki, kad dorą žmogų, turintį didelių siekių, galima išauginti ir vaikų globos namuose, geriausiu vaikų prieglobsčiu laiko ne valstybinę įstaigą. „Kai per įstaigos dvidešimtmečio minėjimą susirinko buvę ugdytiniai su šeimomis, buvo galima pastebėti, kad įstaiga išaugino ne vieną sportininką, menininką, mokslininką ar kitą garsų žmogų, kuriuo galima didžiuotis. Vis dėlto manau, kad idealiausia, kai vaikas auga šeimose, net ir tais atvejais, kai tėvai neturi socialinių įgūdžių“, – mano K. Rušinskas. Jo teigimu, to būtų galima pasiekti vienai socialinės rizikos šeimai skiriant vieną socialinį darbuotoją. Savaitraščio „Šiauliai plius“ žiniomis, dabar mieste vienam socialiniam darbuotojui tenka net keliolika tokių šeimų.

Valstybės lėšos – nevaisingoms programoms?

Apie didelių globos institucijų ardymą neseniai prabilo ir Socialinės ir darbo apsaugos ministerija. Kol kas konkrečios investicijos tam dar nėra aiškios.

Ministerijos rengiamuose teisės aktų projektuose numatoma išplėsti ratą asmenų, kurie galėtų steigti šeimynas, kalbama ir apie siekius palengvinti įsivaikinimo sąlygas. Deja, kol kas tokie užmojai atrodo tik tuščios ministerijos atstovų kalbos. Įvaikinamų vaikų kasmet vis mažėja. Nuo 2009-ųjų jų kasmet mažėjo dešimtimis. Šiauliai taip pat ne išimtis. Praėjusiais metais įvaikinta vos 10 vaikų, užpernai naują šeimą rado 12 įstaigos globotinių. Vis dažniau vaikai iškeliauja į užsienį.

Socialinės rizikos šeimoms ir jose augantiems vaikams mažinti skiriamos valstybės lėšos, panašu, taip pat nukeliauja vėjais. Per praėjusius metus Šiaulių apskrityje socialinės rizikos šeimų pagausėjo keliomis dešimtimis. Kai kuriose apskrities rajonuose ypač daugėjo ir tokiose šeimose augančių vaikų, pavyzdžiui, Kelmės rajone pernai tokių vaikų buvo 332, o 2008 m. ar 2009-aisiais – 20 mažiau.

Pagal esamą socialinę politiką tėvų globos netekęs vaikas pirma siūlomas įvaikinti. Jei norinčiųjų neatsiranda, ieškoma globėjų, siūloma paimti į šeimynas. Jei visiškai niekas juo nesusidomi, mažylis siunčiamas į valstybinius vaikų globos namus.

Vaikų globa šeimynose ir įstaigose

Šeimynoje gali gyventi nuo šešių iki dvylikos vaikų. Už vieną šeimynos vaiką valstybė moka 1040 Lt kas mėnesį, iš kurių 520 Lt yra vaiko globos išmoka vaiko poreikiams, 520 Lt – tikslinis priedas šeimynos veiklai užtikrinti. Vaikus globojantys sutuoktiniai dokumentuose yra įvardyti ne kaip tėvai ar globėjai, o kaip paslaugos teikėjai.

Kelmės rajono Vijurkų globos namų duomenimis, vaiko išlaikymas globos namuose valstybei atsieina 2300 Lt.

etaplius.lt
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Raminta Rakauskė | D+

Šeimos paskaičiavo išlaidas maistui: per mėnesį susidaro nemenka suma, įspėjama – kainos kils

Lietuviai maistui prekybos centruose per mėnesį išleidžia gana apvalias sumas. „Luminor“...

Naujausia apklausa parodė Nausėdos vertinimą: klojasi kelią antrajai kadencijai, tačiau kokia to kaina (34)

Nepaisydamas kritikos ir politinio karo su valdančiaisiais konservatoriais prezidentas Gitanas...

Orai: Joninių naktį prireiks skėčių (11)

Šiandien šalies orus lems mažo gradiento, žemesnio slėgio laukas. Ryte švies saulė, šiek...

Roma Macijauskaitė | D+

26-ių Karolina jau turi 3 mažus vaikus ir vysto 5 verslus: „multitaskinimas“ yra mano kraujyje (3)

Ką reiškia gyventi „labai kukliai“, Karolina Izabelė Brusokienė (26 m.) žinojo nuo mažens...

Mobingo darbe apraiškos įgauna pagreitį: daugėja bylų, garsiau kalba ir aukos (1)

Dirbančių ir patiriančių mobingą iš savo darbdavių ar kolegų šalyje nemažai. Vieni tokio...

Tėčio netektį išgyvenanti Vaida Genytė – apie lemtingus jo žodžius ir norą gyventi: jis mirė dar šviesaus proto

Vaida Genytė išgyvena netektį – Anapilin iškeliavo jos tėtis šviesaus atminimo visuomenės...

Lemiamu metu spindėjęs Modričius išgelbėjo pasaulio vicečempionų mundurą (24)

Pasaulio vicečempionai vaikščiojo labai plonu ledu, tačiau reikiamu momentu apie save priminė...

Kraustytis iš Seimo viešbučio nori ne visi: netiki, kad butą Vilniuje išsinuomos už 300 eurų (211)

Seime kelią skinasi įstatymo projektas, pagal kurį be kita ko būtų atsisakoma ir Seimo...

Gydytoja pasakė, kas gali rimtai pažeisti plauko struktūrą: gresia ir labiau pražilti

Puikiai žinome, kad saulė gali ne tik lepinti, bet ir žaloti odą, todėl tepame odą...

„Globalios Lietuvos“ laureatai atsisako priimti apdovanojimą iš Nausėdos papildyta 20.50 (1571)

„Globalios Lietuvos“ apdovanojimų laureatai atsisako priimti šį apdovanojimą iš prezidento...