Tarp atsisakiusiųjų – visuomenininko Andriaus Tapino įkurta „Laisvės TV“, pernai surengusi Baltarusijos opozicijos palaikymo akciją „Laisvės kelias“.

„Laisvės TV“ vardu noriu pasakyti, kad labai vertiname „Global Lithuanian Leaders“ nuveiktus darbus ir dėkojame už įvertinimą, bet atsisakome priimti šį apdovanojimą iš Gitano Nausėdos rankų“, – feisbuke antradienį pranešė A. Tapinas.

„Pasirinkusi bendrauti su nusikaltėliais ir remdama neteisėtus mitingus, kurių metu siūloma karti Seimo narius, Prezidentūra pamynė mums svarbias vertybes, prarado bet kokį pasitikėjimą ir tapo toksiška vieta, su kuria nenorėtume savęs sieti“, – teigė jis.

Anot jo, „dabartinis prezidentas ne tas žmogus, kuris gali kalbėti apie vienybę, liudyti pilietiškumą ir tėvynės meilę“, todėl „Laisvės TV“ renginyje nedalyvaus.

„Globalios Lietuvos“ apdovanojimo iš šalies vadovo rankų atsisako ir prestižinio sintetinės biologijos konkurso „iGEM“ laimėtojai – „Vilnius-Lithuania iGEM“ atstovai.

„Sprendimas aiškus ir argumentai bus gana paprasti, kadangi čia yra tarptautinis konkursas, kuris labai stipriai pabrėžia lygias teises ir mes be jų tikriausiai neįsivaizduojame dalyvavimo konkurse“, – BNS sakė šios komandos vadovė Ieva Lingytė.

Vėliau antradienį BNS perduotoje „Vilnius-Lithuania iGEM“ komandos pozicijoje, laureatai teigė, kad „pastarųjų Prezidentūros pozicijų ir veiksmų kontekste, saugodami savo vertybinį integralumą, atsisakome priimti apdovanojimą iš prezidento rankų“.

„iGEM konkurso, apjungiančio kelis šimtus komandų iš viso pasaulio, neįmanoma įsivaizduoti be pagarbos, lygių teisių ir galimybių principų laikymosi. Tik vadovaujantis šiomis idėjomis visos, tarp jų ir Lietuvos, komandos pasiekia aukštų mokslinių rezultatų ir reikšmingų atradimų. Be atvirumo, visapusiško supratingumo bei pagarbos žmogaus teisėms, puikūs Lietuvos pasiekimai konkurse nebūtų įmanomi“, – teigia laureatai.

„Mes, kaip biologijos mokslų bendruomenės atstovai, vertiname ir gerbiame gamtos įvairovę visame jos spektre. Laikomės nuomonės, kad natūrali biologinė žmogaus įvairovė - lyties, rasės ar seksualinės orientacijos - negali būti pagrindas diskriminacijai ir neapykantos kurstymui“, – priduria jie.

Jie taip pat sako pažįstantys „ ne vieną jauną lietuvį mokslininką, kuriam nėra užtikrintos elementarios teisės, pagarba ir saugus gyvenimas, todėl jis yra priverstas atsisakyti tęsti mokslinę karjerą Lietuvoje“.

„Manome, jog tai yra didžiulis nuostolis Lietuvos mokslininkų bendruomenei. Todėl, turėdami visą tai omenyje, dar sykį nuoširdžiai dėkojame „Global Lithuanian Leaders“ už įvertinimą, džiaugiamės apdovanojimu ir jų veikla telkiant pasaulio lietuvius, tačiau apdovanojimų ceremonijoje Prezidentūroje dalyvauti atsisakome“, – tvirtina „Vilnius-Lithuania iGEM“ komanda.

VU rektoriaus patarėjas Paulius Gritėnas teigė, kad Universitetas remia studentų teisę išsakyti poziciją.

„Mes remiame studentų teisę išsakyti savo pilietinę poziciją“, – BNS teigė P. Gritėnas.

„Global Lithuanian leaders“ vadovė Aušra Kukelkaitė BNS teigė kol kas nežinanti, ką ketina daryti, kai dalis laureatų atsisako priimti apdovanojimą iš prezidento rankų.

„Dar nežinau, ką darysime šioje situacijoje. Manau, kad rytoj bandysime šnekėtis su visais laureatais ir pasižiūrėti, kokia kitų laureatų nuomonė“, – sakė A. Kukelkaitė.

Jos teigimu, Prezidentūroje buvo suplanuota G. Nausėdos ir laureatų diskusija, turėjusi vykti liepos 16 dieną.

Prezidentūra BNS teigė, kad „laisvoje šalyje kiekvienas laisvas spręsti, kaip priimti jiems skirtus apdovanojimus“.

„Globalios Lietuvos“ apdovanojimais pagerbiami Lietuvai nusipelnę profesionalai, apdovanojimai vyksta nuo 2012 metų, juos organizuoja nevyriausybinė organizacija „Global Lithuanian Leaders“.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2273)