aA
Politologas Kęstutis Girnius specialioje Delfi rinkimų nakties laidoje teigė, kad tarp dešinės koalicijos ir prezidento gali kilti nemažai įtampos. Mat prezidentas akcentuoja gerovės valstybę, o dešinieji gali būti nelinkę skirti daugiau pinigų toms sritims, kurios aktualiausios Gitanui Nausėdai.
Kęstutis Girnius
Kęstutis Girnius
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Ryškiausias momentas, kad vis dėlto Kauną ir Vilnių visiškai užvaldė dešiniosios jėgos. Konservatoriai laimės bent 18 iš 20 vietų, tai jiems sudaro tvirtą užnugarį. Ne taip blogai pasirodė ir Klaipėdoje bei dar kai kuriose kitose vietose. Mano apskaičiavimu, jie gali turėti iki 50 mandatų, o tai labai tvirtas skaičius. Kartu su Laisvės partija, jai per antrą turą nelabai sekėsi, tik dvi vietas laimėjo, gal dar trečią, bet ne taip gerai kaip įsivaizdavo. Liberalų sąjūdis ir apytikriai surinks apie 6 vietas. Tai koalicija gali turėti jau kokias 72 vietas, dar prie jų gali prisidėti ir balsavimą paremti Žemaitatis, Bakas. Manyčiau, kad ryškus pokytis ir didelis smūgis kairiosioms jėgoms buvo tai, kad Lenkų rinkimų akcija nepateko, negavo 5 proc.“, – teigė politologas.

„Panašu, kad ir Paluckui pavyks laimėti. Vos vos, bet laimės, o jei būtų pralaimėjęs, jam kiltų pasitraukimo iš pareigų poreikis. Vėl matėsi miestų susiskirstymas, kaimų susiskirstymas. „Valstiečių“ pasirodymas kaime šiek tiek silpnesnis. Teigiamas ženklas, kad daug daugiau žmonių balsavo nepaisant pandemijos ir tai, galbūt, yra pavyzdys kitiems rinkimams, kad būtų galima balsuoti visą savaitę, ne tik keletą dienų“, – pridūrė K. Girnius.

K. Girnius teigė, kad labai nustebtų, jei į koaliciją būtų kviečiama ir Darbo partija. Tai būtų sunku paaiškinti konservatorių rinkėjams. Tačiau, anot jo, gali būti neoficialūs susitarimai, kuomet reikės daugiau balsų priimant svarbesnius sprendimus.

Pasak jo, pirmiausia pagrindinė problema valdantiesiems bus, kaip įveikti pandemiją, ar įvesto karantiną. Antra – biudžetas, kiek bus bandoma suveržti diržus.

„Manau daug to nebus. Bet apskritai gali būti nemažai įtampos su prezidentu, jis pabrėžia gerovės valstybę. Aiškiai formulavo, kad jam tai svarbus dalykas, o Armonaitė kaip tik prieš kelias minutes pasakė, kad rūpinsimės tais, kurie kuria darbo vietas sau ir kitiems. Tai centro dešinės politika, manau, kad nedidins biudžeto, augimą sustabdys ir gerokai mažiau finansuos tokias programas, kurios svarbios prezidentui. Nebus skiriama pakankamai lėšų, kad būtų mažinama socialinė atskirtis tokiu mastu, kokiu norėtų pats prezidentas.

Bus įtampos, bet Nausėda ką parodė, per pirmuosius pusantrų metų, kad puikiai supranta, jei nori ką nors pasiekti, vis dėlto turi bendradarbiauti su valdančiąja dauguma. Nors jis gali būti nepatenkintas, mėgins sėkmingai vetuoti kai kuriuos įstatymus, manau jis nebus kaip Grybauskaitė, kuri puolė ir kritikavo kiekvieną valdančiąją koaliciją. Nepaisant skirtumų, manau, Nausėdai centro kairės koalicija būtų kai kuriais atžvilgiais mielesnė. Bet milžiniškų dramatiškų konfliktų nebus. Jis vis dėlto santūrus žmogus“, – svarstė politologas.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(9 žmonės įvertino)
3.2222

Top naujienos

Kartu su karantinu Vyriausybei iki vasario 28 d. siūloma pratęsti ir judėjimo ribojimus (136)

Vyriausybė trečiadienį turės apsispręsti ne tik dėl karantino pratęsimo iki pat pavasario....

Rekordinė para: daugiausiai pranešimų dėl sniego sukeltų nelaimių sulaukta iš trijų šalies rajonų kokių orų tikėtis toliau? (9)

Vis dar stebime besitęsiantį snygį. Daugiausiai pranešimų apie itin didelio sniego sukeltas...

Seime – masinis algų kėlimas: kai kurios algos per mėnesį kils keliais šimtais eurų (306)

Seimo valdyba sausį atšaukė keletą buvusių savo sprendimų ir atvėrė kelią gerokai didinti...

Lietuvoje – 1278 nauji koronaviruso atvejai, 24 mirtys praėjusią parą nuo koronaviruso mirė 30–99 metų žmonės (167)

Per praėjusią parą Lietuvoje nustatyti 1278 nauji COVID-19 ligos atvejai, mirė 24 žmonės,...

Dėl snygio nakčiai buvo uždarytas Kauno oro uostas – situacija išlieka sudėtinga

Antradienį Lietuvoje gausiai prisnigus, dėl didelio snygio buvo uždarytas Kauno oro uostas ....

Putinui – nemalonūs Bideno klausimai (128)

Naujasis JAV prezidentas Joe Bidenas per pirmąjį savo pokalbį telefonu su Rusijos prezidentu...

Prevencija nepadėjo: nuo sniego subliuško futbolo maniežo kupolas Pilaitėje (1)

Lietuvą užgriuvusi sniego banga žalos padarė ir naujai sostinės sporto infrastruktūrai.

Pradedamas švietimo darbuotojų tyrimas greitais testais: vasarį numatoma pradėti vakcinaciją (1)

Vilnius pradeda dar vienos tikslinės grupės testavimą greitaisiais serologiniais testais....

Skolų rekordai Lietuvoje: vienas gyventojas neapmokėjo 209 sąskaitų, kitas – skolingas 4,6 mln. eurų

Lietuvoje daugiau kaip 161 tūkst. gyventojų turi bent po vieną pradelstą skolą, apie 30...