aA
Irakiečių šeimai nepavyko įrodyti, kad ji savo šalyje buvo persekiojama dėl religinių priežasčių. Migracijos departamento sprendimas nesutekti jiems pabėgėlio statuso reiškia trumpesnę leidimo gyventi Lietuvoje trukmę ir kai kurių socialinių teisių nesuteikimą.
Giria pabėgėlių šeimos žingsnį: po teismo sprendimo viskas stos į savas vietas
© DELFI / Tomas Vinickas

„Tai kuo normaliausia žmogaus teisė kreiptis į teismą“, – irakiečių kreipimąsi į teismą dėl negauto pabėgėlio statuso komentavo Mykolo Romerio universiteto (MRU) docentas Laurynas Biekša.

Pasak L. Biekšos, žmonės Lietuvoje prašė prieglobsčio motyvuodami persekiojimu dėl religinių priežasčių. „Jei Migracijos departamentas nesuteikė pabėgėlio statuso, reiškia, jis nepripažino persekiojimo dėl religinių priežasčių. Man atrodo, visiškai normali situacija šį klausimą išsiaiškinti teisme. Tiesiog išsiskyrė požiūriai“, – kalbėjo MRU docentas. Jo teigimu, suteikdamas laikiną apsaugą, Migracijos departamentas labiau konstatavo bendresnio požiūrio problemas – šalyje paplitusią privarstą, susijusią su ginkluotais konfliktais.

Pašnekovas nesiryžta vertinti, ar Lietuvoje taikoma pabėgėlio statuso suteikimo praktika nėra per griežta. Pasak L. Biekšos, po teismo sprendimo viskas stos į savas vietas – bus suformuota teismų praktika, kaip tokios aplinkybės turi būti vertinamos.

Pabėgėlių teisės ekspertas taip pat nemano, kad pabėgėlio statusas nesuteikiamas siekiant ateityje lengviau pabėgėlius išsiųsti iš šalies. „Gal kažkoks aspektas ir yra, bet pilnai šiai minčiai nepritarčiau. Tiek pabėgėlio statusas, tiek papildoma apsauga gali būti panaikinti, jei kažkuriuo momentu Lietuva nuspręstų, kad pavojaus, dėl kurio suteiktas pabėgėlio statusas arba papildoma apsauga, nėra. Tiek vieną, tiek kitą statusą galima panaikinti jei išnyksta vadinamasis tarptautinės apsaugos poreikis“, – sakė teisininkas.

„Jie gavo iš tiesų tą statusą, kuris apsaugo nuo galimų grėsmių, tai yra laikiną teisinę apsaugą Lietuvoje ir toms grėsmėms tėvynėje išnykus, jie turės galimybę sugrįžti į savo tėvynę“, – „Info TV“ laidoje „Alfa savaitė“ užsiminė vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis.

Ką gaus ir ko neteks

Nekomentuodamas konkrečios bylos aplinkybių, Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro (UNHCR) biuras Lietuvoje pažymi, kad bendra ES prieglobsčio politika grindžiama pabėgėlio statuso viršenybės principu.

„Papildoma apsauga gali būti suteikta tik konstatavus, kad asmuo neatitinka pabėgėlio apibrėžimo, ji negali būti suteikta vietoj pabėgėlio statuso. Būtent todėl tiek ES teisė, tiek Lietuvos įstatymai asmenims, kuriems nesuteiktas pabėgėlio statusas, įskaitant asmenis, kuriam suteikta papildoma apsauga, garantuoja teisę skųsti jų atžvilgiu priimtus sprendimus“, – DELFI sakė UNHCR atstovė Lietuvoje Renata Kuleš.

Giria pabėgėlių šeimos žingsnį: po teismo sprendimo viskas stos į savas vietas
© DELFI / Tomas Vinickas

Lietuvoje pabėgėlio statuso ir papildomos apsaugos turinys skiriasi keliais aspektais. Pirmiausia tai lemia skirtingą leidimo gyventi trukmę: pabėgėlio statusą gausiems asmenims išduodamas leidimas nuolat gyventi. Tuo metu papildomos apsaugos gavėjams išduodamas leidimas 2 metus laikinai gyventi Lietuvoje.

R. Kuleš pažymi, kad papildomą apsaugą gavę asmenys neturi prieigos prie kai kurių socialinių teisių. Pavyzdžiui, jiems netaikomas Išmokų vaikams įstatymas. Pabėgėliams taikoma palankesnė natūralizacijos tvarka.

Dauguma irakiečių – pabėgėliai

EUROSTAT duomenimis, 2014 metais ES valstybėse buvo priimta 4 980 pirmos instancijos sprendimų suteikti pabėgėlio statusą Irako piliečiams. Papildoma apsauga buvo suteikta 1 960 asmenų.

Duomenys už 2015 m. dar nėra apibendrinti, tačiau EUROSTAT 2015 m. trečiojo ketvirčio ataskaitoje pažymima, kad sprendimai suteikti pabėgėlio statusą sudarė 80 prov. visų Irako piliečių atžvilgiu priimtų sprendimų. Sprendimai suteikti papildomą apsaugą sudarė 7 proc. visų sprendimų.

Šios tendencijos atitinka UNHCR rekomendacijas. 2014 m. spalio 27 d. paskelbtoje pozicijoje UNHCR konstatavo, kad daugelis iš Irako išvykstančių asmenų atitinka pabėgėlio statuso suteikimo kriterijus.

DELFI primena, kad Lietuva įsipareigojo per dvejus metus priimti 1105 asmenis, kurie bėga nuo smurto Sirijoje, Irake ir Eritrėjoje. Pabėgėliai perkeliami iš Italijos ir Graikijos, kurios susidūrė su didžiausiu migrantų antplūdžiu.

Pradinis tris mėnesius truksiantis pabėgėlių integracijos etapas vyks Jonavos rajone, Rukloje, vėliau tie asmenys tęs integraciją savivaldybėse.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Naujosios Šimašiaus sutuoktinės įmonę lydi didžiulė sėkmė: laimėtas ne vienas savivaldybės konkursas

Vilniaus mieste architektūros įmonę UAB „DO Architects" jau kurį laiką lydi ypatinga sėkmė....

Bilotaitė: iki metų pabaigos galime sulaukti 10 tūkst. neteisėtų migrantų, kitais metais – dar 5 tūkstančių migrantus apgyvendina garažuose (678)

Už vidaus reikalus atsakinga Europos Komisijos narė Ylva Johansson pirmadienį su vidaus...

Į Minską pradedami skrydžiai iš dar trijų Irako miestų: bilietai jau išpirkti papildyta 12.55 (1399)

Į Minską pradeda skraidyti lėktuvai iš dar trijų Irako miestų. Informacija apie tai pasirodė...

Pajūryje „prabudo“ greičio matuoklis: baudų už 3000 eurų prisirinkęs vyras nesupranta, kaip taip įmanoma (295)

„Pasitikrinau Valstybinės mokesčių inspekcijos tinklalapyje: nuo balandžio – 129 baudos....

Oficialu: ilginamas Galimybių paso veikimo terminas (105)

Galimybių pasą jau galima gauti ne savaitei, kaip buvo anksčiau, o mėnesiui.

Lietuvos treko dviratininkės taip aukštai kilti nesitikėjo: lūkesčius, kurių neturėjome, išpildėme specialiai Delfi iš Tokijo (68)

„Nerealus pasirodymas“, – džiaugėsi Tokijo olimpinių žaidynių komandų sprinto lenktynėse...

Pasieniečiai ir migracijos pareigūnai siūlys pinigų į kilmės šalį norintiems grįžti neteisėtiems migrantams (188)

Lietuvos pasieniečiai ir migracijos pareigūnai siūlys pinigų į kilmės šalį norintiems...

Tinklaraštininkė Ieva Swan nebeslepia jausmų žinomam vyrui: taip, mes esame pora (24)

Tinklaraštininkė Ieva Swan išgyvena permainų laikotarpį. Panašu, kad šioji vasara žinomai...

Bilotaitė: iki metų pabaigos galime sulaukti 10 tūkst. neteisėtų migrantų (87)

Medininkuose surengtoje spaudos konferencijoje vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė teigė, jog...

Lenkija suteikė humanitarinę vizą prieglobsčio prašančiai baltarusių olimpietei papildyta 14.12 (58)

Baltarusių olimpietė Kryscina Cimanouskaja šiuo metu yra Lenkijos ambasadoje Japonijoje,...