Skaidrumo siekiančiam įstatymui uostamiesčio valdininkai paklūsta nenoriai. Klausimas apie mėnesio uždarbį itin skaudus turtingiausiems įstaigų vadovams. Mokesčių mokėtojų teisė žinoti, kiek uždirba jų išlaikomi asmenys, šiems sukelia rūpesčių.
Pinigai
© DELFI (J.Markevičiaus nuotr.)
Paprašyti atskleisti mėnesio atlygį, įmonių ir įstaigų vadovai griebiasi gudrybių. Siekdami išvengti viešumo vieni dedasi nespėję perskaityti įstatymo, kiti bijo pašaipų, treti teigia neprisimenantys, kiek tiksliai litų jiems nubyra.

Nuo rugpjūčio įsigaliojo įstatymo pataisa, kuri užtikrina gyventojams teisę gauti informaciją apie savivaldybių institucijų ir įstaigų tarnautojų darbo užmokestį. Tačiau klaipėdiečiai šia teise naudotis neskuba. Viešai kalbėti apie uždarbį nelinkę ir patys valdininkai.

Keliolikos svarbiausių Klaipėdos įstaigų vadovų apklausa parodė, kad slėpti savo pajamų nebando mažiau uždirbantieji.

Žmonės turi teisę žinoti

Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius Algirdas Kunčinas patvirtino, jog įstaigos turi teisę atsisakyti nurodyti konkretaus asmens atlygio dydį. Tačiau apibendrintą informaciją gyventojai privalo gauti. Institucijos gyventojui pateiktame atsakyme vietoj pavardžių nurodomas pareigybės pavadinimas ir alga. Žmonės gali sužinoti, kiek gauna įstaigos direktorius, pavaduotojai, skyrių vedėjai, kokio dydžio yra jų priedai.

Inspekcijos specialistams tenka ieškoti ribos, žyminčios, kur baigiasi piliečių teisė gauti informaciją ir kur prasideda kišimasis į privatų asmens gyvenimą.

„Kuo aukščiau asmuo pakyla valdžios hierarchijoje, tuo viešesnis jis tampa. Juk apie šalies Prezidentą mes turime teisę žinoti beveik viską. Tačiau pas mus sunkiau sužinoti, kiek uždirba Seimo nariai nei valstybės tarnautojai“, – stebėjosi A.Kunčinas.

Išmokos – ne alga

Įsigaliojus įstatymui dėl gyventojų teisės gauti informaciją iš valstybinių įstaigų, šios sunerimo, kad žmonės užvers prašymais atskleisti tarnautojų darbo užmokestį.

Todėl šiuo metu jau rengiamas Vyriausybės nutarimas, kuris įpareigos įstaigas skelbti informaciją apie darbuotojų algas interneto tinklalapyje.

A.Kunčinas teigė iki šiol nesulaukęs klausimų apie savo uždarbį. Tačiau mielai sutiko atskleisti, kiek uždirba dienraščiui „Klaipėda“. Per mėnesį Valstybinės duomenų apsaugos inspekcijos direktorius, neatskaičius mokesčių, gauna 8700 litų.

Valdininkų algos apskaičiuojamos įstatymų nustatyta tvarka. Jų dydį lemia kvalifikacinės kategorijos, darbo stažas, pareigybė. Į darbo užmokestį įskaičiuojami ir priedai, tačiau alga nelaikomos papildomos išmokos, kurias gauna Seimo nariai, ministrai, miestų tarybų nariai kanceliarinėms ar reprezentacinėms reikmėms. Už šias išmokas politikai neprivalo atsiskaityti.

Bijo piktų skambučių

Kai kurių įstaigų vadovus klausimas apie atlyginimą suerzino. Jie puolė ieškoti priežasčių, dėl kurių nenorėtų atskleisti savo uždarbio.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto generalinis direktorius Sigitas Dobilinskas pareiškė, kad jo alga – jokia paslaptis. Paprašytas prisiminti, kiek paskutinį mėnesį gavo, jis teisinosi esąs išvykęs ir negalįs tiksliai pasakyti. Vienoje iš Klaipėdos apygardų į Seimą kandidatuojantis S.Dobilinskas po akimirkos pateikė ir kitą atsakymą.

„Skaičių vardyti nenoriu. Gaunu tiek, kiek Vyriausybė yra numačiusi“, – išsamiau nekomentavo pašnekovas.

Uosto vadovui per mėnesį į rankas oficialiai atseikėjama beveik 8 tūkst. litų.

Itin audringai į klausimą apie atlygį sureagavo bendrovės „Klaipėdos autobusų parkas“ generalinė direktorė Jelizaveta Daugininkienė. Ji prisipažino nenorinti, kad būtų viešai skelbiama apie jos pajamas, nes neatsigins aršių komentatorių.

„Kartą jau pasimokiau. Pasakiau, kokią algą gaunu ir netrukus pradėjo skambinti pikti žmonės. Mano atlyginimas nebuvo ir nėra pats didžiausias. Nebaisu atsakyti, bet man nepatinka toks atviras kišimasis į privatų gyvenimą“, – piktinosi vadovė.

Merai – skurdžiai?

Iš dienraščio kalbintų vadovų mažiausiai prisipažino uždirbanti savivaldybės įstaigos Senasis turgus direktorė Ramutė Kubilienė.

„Nematau, ką čia reikėtų slėpti. Jokių priedų mes negauname. Turgui dabar ne patys geriausi laikai, tad apie tai, kad reikėtų kelti algas, nėra net ko galvoti. Reikia ant žemės nusileisti“, – įsitikinusi R.Kubilienė.

Išsisukti nuo atsakymo apie uždarbį nebandė miesto vadovai. Judita Simonavičiūtė tikino per mėnesį su visais priedais į rankas gaunanti iki 3700 litų.

Klaipėdos meras Rimantas Taraškevičius atskleidė, jog gauna 4704 litus ir 13 centų.

„Kai pamatau, kiek gauna Seimo nariai su visomis priemokomis trintukams ir cigaretėms, suvokiu, kad merai atrodo kaip skurdžiai“, – palygino atsakomybę už visas miesto problemas ant savo pečių nešantis meras.

Savivaldybei priklausančios bendrovės „Klaipėdos energija“ direktorius Vytautas Valutis sutiko, kad įstatymų reikia laikytis, tačiau apie savo atlygį prabilti nepanoro.

„Ką tik grįžau po atostogų ir dar nespėjau susipažinti su įstatymu. Kai perskaitysiu, tada ir pakalbėsime“, – nukirto jis.

Tačiau, kai kurių politikų teigimu, miesto šilumos ūkį valdančios bendrovės direktorius yra vienas geriausiai apmokamų vadovų.

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nušalusias kojas pastebėjo tik pavasarį: galūnės amputavosi pačios kokia odos spalva - pavojingiausia (16)

Šiemet į kai kurias Lietuvos gydymo įstaigas žmonės dėl nušalusių kūno dalių nesikreipė –...

Rusijos priglaustas perversmo Lietuvoje veikėjas nerimsta: žada sukilimą ir teismą Grybauskaitei (395)

Sausio 13-ąją savi šaudė į savus. Tankai žmonių netraiškė, tai tebuvo provokacija, kurią...

Nuolatiniai teismai atlyginti žalą dėl duobėtų kelių padiktavo sprendimą (21)

Panevėžio miesto savivaldybė patvirtino tvarką, pagal kurią gyventojams, juridiniams asmenims...

Kinijoje pramogavusi mergina atsidūrė tragikomiškoje situacijoje: galiu būti pirma lietuvė, kuriai taip nutiko (87)

Lietuvė Ieva Koncevičiūtė patyrė neeilinį nuotykį Kinijos regione Makao - tragikomiška...

Antrąkart įkliuvo Aurimas Didžbalis: šįkart teigiamas dopingo testas – pasaulio čempionato metu (233)

Tarptautinė Sunkiosios atletikos federacija pranešė, kad praėjusių metų pasaulio vicečempionas...

Įvertino situaciją Jasaičių šeimoje: problema gali būti kur kas didesnė (131)

Savaitgalį šalyje nuvilnijo Jasaičių šeimos drama. Nors Lygių galimybių plėtros centro...

Gyvai / Už „Vytauto“ vairo stojęs LaVaras vadovauja ekipai draugiškame mače su „Dzūkija“ tiesioginė vaizdo transliacija (19)

Nuo 21 val. Prienų-Birštono „Vytautas“ su broliais Ballais žaidžia penktąsias draugiškų...

Po skandalo Vokietijoje dėl chemikalų iš alaus – Lietuvos ūkininkų sprendimas (106)

Lietuvos ūkininkų sąjungai (LŪS) priklausantys grūdininkai po ilgų diskusijų sutiko prieš...

Nesaugūs maisto produktai, kurie vos nepasiekė Lietuvos parduotuvių lentynų (2)

Pernai Lietuvoje uždrausta prekiauti daugiau kaip 1 900 t nesaugių ar nekokybiškų maisto...

Vos 5 minučių darbas prieš miegą gali labai pagerinti jo kokybę (1)

Beiloro universiteto mokslininkai atskleidė, kad vos 5 minutes trunkantis darbas prieš miegą gali...