aA
Įtakingiausias Briuselio politikos leidinys politico.eu nepraleido pro akis Lietuvoje kilusių aistrų dėl Jono Noreikos-Generolo Vėtros lentos nuėmimo nuo Lietuvos mokslo akademijos Vrublevskių bibliotekos. Straipsnis, kurio pavadinimą galima būtų išversti „Vargas vargelis, Lietuva susiduria su savo karo meto praeitimi“, neturėtų patikti daugeliui lietuvių, ypač nacionalistinių pažiūrų.
Minia susirinko prie sienos, kur kabėjo Jono Noreikos atminimo lenta
© DELFI

Jau vien tai, kad žurnalistės Jillian Deutsch tekstas prasideda nuo Silvios Foti, J. Noreikos anūkės, istorijos, turėtų kelti erzelį.

S. Foti papasakojo, kaip norėjo parašyti knygą apie savo senelį, bet apsilankiusi Šukoniuose išgirdo gandus apie Generolo Vėtros tariamą dalyvavimą Holokauste. Vėliau ji išnagrinėjo kelis tūkstančius dokumentų ir esą atrado to patvirtinimus.

„Žmogaus parašas ant dokumento kažką reiškia, – apie J. Noreikos potvarkį perkelti žydus į getą kalbėjo S. Foti. – Lietuvoje žmonės sako, kad jis nežinojo, ką pasirašo; jis nesuprato, ką pasirašo; jis buvo toks nekaltas, kad iš tiesų padėjo keliems žydams. Taip atrodo (tiesos neigimas – red. past.) Lietuvoje.“

Straipsnyje kalbinta ne tik ji, bent ir jos bendražygis Grantas Gochinas, kurį kai kas vadina patologiniu Lietuvos nekentėju. Jis yra apskundęs Lietuvos genocido ir rezistencijos tyrimų centrą (LGRTC) dėl išvados apie J. Noreikos dalyvavimą Holokauste.

Lietuvoje žmonės sako, kad jis nežinojo, ką pasirašo; jis nesuprato, ką pasirašo; jis buvo toks nekaltas, kad iš tiesų padėjo keliems žydams. Taip atrodo (tiesos neigimas – red. past.) Lietuvoje.
S. Foti


„Nėra patikimų dokumentų, kurie rodytų, kad Noreika įsakė žydų naikinimą ar pats dalyvavo masinės žydų žudynėse“, – tokią LGRTC nuostatą apskudė teismui G. Gochinas. Žemesnės instancijos teismai atmetė ieškinius, dabar jis laukia Aukščiausiojo Teismo sprendimo, kurio tikisi kitais metais.

Beje, straipsnyje cituojamas ir dar vienas ne visada vienareikšmiškai vertinamas jidiš istorijos ir kalbos ekspertas Dovidas Katzas. Papasakota apie jo kovą prieš Prahos deklaraciją, kuri sulygina nacių ir komunizmo nusikaltimus.

„Ši deklaracija sako, kad nacių ir sovietų nusikaltimai yra lygūs, ir jie lygūs, tuomet viskas lygu bei visi buvo aukos ir tuo jie patenkinti“, – kalbėjo D. Katzas.

G. Gochinas įsitikinęs, kad Vilniaus merą Remigijų Šimašių pakeisti nuomonę dėl Generolo Vėtros ir nuimti jo lentą privertė pastarojo anūkė S. Foti: „100 proc.“ Vis dėlto paminima, kad dar yra J. Noreikos vardo mokykla ir jo vardas iškaltas ant Okupacijos ir laisvės kovotojų muziejaus.

G. Gochinas įsitikinęs, kad Vilniaus merą Remigijų Šimašių pakeisti nuomonę dėl Generolo Vėtros ir nuimti jo lentą privertė pastarojo anūkė S. Foti: „100 proc.“


„Nelengva bet kuriai tautai pripažinti, kad kai kurie jos kūrėjai buvo žudikai ir nusikaltėliai, ypač kai paplitusi kita istorija“, – politico.eu teigė G. Gochinas.

Galbūt kai kurie gali apkaltinti politico.eu žurnalistę šališkumu, nes nebuvo pakalbinta „kita pusė“ – Generolo Vėtros gynėjai. Vis dėlto straipsnyje minima, kad yra istorijų, kaip J. Noreikia esą pagelbėjo žydams, jo žmona kepė duoną, kurią dukra nešė į žydams į getą. Taip pat aprašyta komplikuota Lietuvos situacija Antrojo pasaulinio karo bei sovietų represijos metu.

„Manau, kad žingsnis po žingsnio mes susitvarkysime su savo istorija, nors ji ir yra komplikuota“, – Briuselio leidiniui teigė filosofė Nerija Putinaitė.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(58 žmonės įvertino)
2.6379

Top naujienos

Vilniuje vaistinėje mirė moteris: įvykio liudininkė stebėjosi vaistininkių elgesiu (15)

Tragiškai pasibaigusio įvykio vaistinėje liudininke tapusi vilnietė Rima teigia, kad „nors...

Sužeistuosius per mįslingą sprogimą Rusijoje gydę medikai – šokiruoti nukentėjusiuosius vežė plastikiniuose maišuose (228)

Trys sužeisti vyriškiai atvyko į ligoninę maždaug 16.30 val. Jie buvo nuogi ir suvynioti į...

Seimas iš naujo suteikė Vyriausybei įgaliojimus veikti: lieka klausimai dėl sprendimo teisėtumo Papildyta 12:31 val. (113)

Seime nuo pat ryto, jau neeilinės Sesijos darbų programos tvirtinimo etape, užvirė aštrios...

Būdamas 45-erių metė darbą ir įkūrė savo įmonę: tai yra tikras kaifas (69)

Iš Jonavos kilęs Robertas Banys būdamas 45-erių metė samdomą darbą ir įkūrė savo logistikos...

Premjeras: vienas iš alkoholio draudimų gali būti peržiūrėtas (66)

Premjeras Saulius Skvernelis siūlo iš naujo įvertinti 2017 metų birželį Seimo įteisintus kai...

Razma: jau ketvirtadienį rengsime kreipimąsi dėl šios Vyriausybės įgaliojimų papildyta (28)

Opozicija jau šį ketvirtadienį dėl Vyriausybės įgaliojimų tvirtinimo procedūros Seime kreipsis...

Artėjant rudeniui, medikai primena apie pavojingą infekciją: ypač svarbu tėvams, auginantiems vaikus iki 5 metų (5)

Kas antra šeima, auginanti vaikus iki 10 m. amžiaus, paskiepijo ar ketina skiepyti savo vaikus nuo...

Lietuvoje tilapijas auginantis ūkininkas Aurimas: noriu sulaužyti mitą, kad tai nevertinga žuvis (48)

Dauguma esame girdėję, kad žuvis yra tas produktas, kuris stiprina širdį ir imunitetą, gerina...

Rekonstruos Kauno rotušę: kaina kol kas nutylima (15)

Vienas geriausiai žinomų Kauno objektų – Rotušės rūmai – netrukus pasikeis. Tiesa, iš...