Preliminariais teritorinių prokuratūrų duomenimis, pernai visoje šalyje dėl galimo sukčiavimo įgyjant teisę gauti didesnes „Sodros“ motinystės ir motinystės (tėvystės) pašalpas buvo pradėti 654 ikiteisminiai tyrimai. Baudžiamasis persekiojimas inicijuotas iš atsakingų „Sodros“ padalinių gavus pranešimus apie teisę į socialinio draudimo išmokas turinčių asmenų trumpalaikį ir nepagrįstą darbo užmokesčio ūgtelėjimą.
Algimantas Valantinas
© DELFI (K.Čachovskio nuotr.)

„Įsivaizduokime įmonę, kuri ne tik, kad neturi pelno, dirba nuostolingai, bet ir visai neturi pajamų. Visiems jos darbuotojams mokamas 800–1200 litų atlygis, o būsimai mamai – 5–7 tūkstančiai litų. Skeptikai pasakytų, kad įstatymai nedraudžia patinkantiems darbuotojams mokėti tokį atlyginimą, koks sulygstamas abiejų šalių sutarimu. Tačiau tie patys įstatymai įpareigoja tyrėjus būti įtarius ir klausti, o kokie gi darbai už tokį atlygį buvo padaryti, ar tikrai nurodytomis valandomis įtariamo asmens būta darbo vietoje, ar toks jo/ jos elgesys nėra apgaulė, dėl kurios bent keliolika litų didesnės pašalpos šiandien negaus mamos, neturėjusios nuosavam verslui vadovavusio gailestingo giminaičio ir net negirdėjusios apie dvejiems metams praturtėti valstybės sąskaita leidusią įstatymų spragą“, – prokuratūros pranešime spaudai cituojamas generalinis prokuroras Algimantas Valantinas.

Pasak prokuratūros vadovo, pernai vaikus pagimdė per 24 tūkst. motinų, juos prižiūrėjo ir augino – dar antra tiek.

Iš viso praėjusiais metais „Sodroje“ buvo registruota 45 786 motinystės (tėvystės) išmokų gavėjai, o ikiteisminio tyrimo įstaigų dėmesio susilaukė tik 654 atvejai.

Kaip tvirtina Generalinė prokuratūra, Lietuva nėra sukčiaujančių tėvų kraštas – vadinamosios „Sodros“ bylos sudaro tik 15 proc. visų registruotų šios kategorijos nusikaltimų. Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, ikiteisminio tyrimo įstaigose pernai buvo užregistruotos 3820 galimo sukčiavimo (BK 180 str.) ir 501 apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo (BK 222 str.) veikos.

Praėjusiais metais teismams buvo perduotos 23 baudžiamosios bylos, kuriose pranešimai apie įtarimą apgaule įgijus teisę gauti didesnę „Sodros“ motinystės ir motinystės (tėvystės) pašalpą pateikti 46 asmenims. Tai ne vien mamos ir tėčiai, įtarimai sukčiavimu pareikšti ir darbdaviams – dažniausiai individualių įmonių savininkams.

Praėjusių metų pirmojo pusmečio duomenimis, bendra šiomis nusikalstamomis veikomis padaryta žala „Sodros“ biudžetui viršija 0,5 mln. (546 tūkst.) litų. Žala, kurią „Sodros“ biudžetas būtų patyręs, jei nusikalstamos veikos nebūtų atskleistos ir neteisėtos išmokos būtų išmokėtos, siektų apie 1 mln. (959 tūkst.) litų.

Iš perduotų teismui bylų 2 bylos išnagrinėtos pirmos instancijos teisme. Kėdainių rajono apylinkės teismo nuosprendžiu kaltinamoji nuo baudžiamosios atsakomybės atleista pagal laidavimą.

Šilalės rajono apylinkės teismo nuosprendžiu 2 asmenys pripažinti kaltais dėl sukčiavimo ir dokumentų klastojimo nuteisti 2 metų laisvės atėmimo bausmėmis. Pažymėtina, kad reali laisvės atėmimo bausmė skiriama, kai nenustatoma lengvinančių aplinkybių, o įtariamieji savo kaltę neigia.

Trijose bylose tyrimas užbaigtas teismui priėmus baudžiamąjį įsakymą. Vaikus auginančioms mamoms skirtos baudos nuo 1,3 iki 3,1 tūkst. litų. 89 ikiteisminiai tyrimai nutraukti.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Rasa Lukaitytė-Vnarauskienė. Kai Rumunija mus aplenkia (188)

Šiuo metu sudėtingoje politinėje situacijoje esančios Rumunijos vardas Lietuvoje minimas ne tik...

Perspėjimas stambiesiems – melavusiems teks atsisveikinti su žeme imsis ir miškų (292)

Kilus skandalui dėl žemės ūkio paskirties žemės pirkimo nepaisant visų ribojimų paaiškėjo,...

Alma Adamkienė atsidūrė ligoninėje gydytoja pateikė naujausią informaciją; atnaujinta 13:58 (209)

Prezidento Valdo Adamkaus žmona 90 m. Alma nuo šeštadienio gydoma Vilniaus universiteto ligoninės...

Danguje virš Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du lėktuvai (14)

Danguje netoli Maskvos pavojingai vienas prie kito priartėjo du keleiviniai lėktuvai.

Panevėžio rajono medikai pas ligonius vyksta „plikomis“ padangomis (12)

Naujienų portalą JP pasiekė informacija, kad VšĮ Panevėžio rajono poliklinikos Greitosios...

Legendinis NBA milžinas – apie du Sabonius, Valančiūno padėtį ir Ballų šeimos klaidą specialiai DELFI iš Londono (15)

Ką reiškia būti vidurio puolėju NBA lygoje? Atsakymas į šį klausimą per pastaruosius 20...

Pasikeitimai darbo rinkoje: lūpdažių pardavėjos tampa IT įmonių vadovėmis (43)

Moterys gali kuo puikiausiai vadovauti nuo vyrų knibždančioms technologinėms įmonėms,...

Parduotuvėje kilo įtarimų: ar čia – ne alkoholio reklama? (7)

„Kas vyksta Kaune“ skaitytoja Kaune, Savanorių prospekte esančioje parduotuvėje „ Hyper...

Krepšininkas Simas Jasaitis areštinės išvengė dėl kurioziškų aplinkybių (269)

Garsusis krepšininkas Simas Jasaitis , kuris sekmadienio rytą buvo atvežtas į policiją dėl...

Šiaurės Korėjos dainininkei – akibrokštas Seule (88)

Seule pirmadienį įvyko protesto akcija, susijusi su Šiaurės Korėjos muzikinio moterų kolektyvo...