aA
Vilniaus apygardos administracinis teismas nutarė tenkinti Lietuvos gėjų lygos skundą ir įpareigojo Vilniaus savivaldybę suderinti gėjų ir lesbiečių eitynių vietą Gedimino prospektu. Tačiau Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas per keturiolika dienų dar gali būti apskųstas Vyriausiajam administraciniam teismui.
Gėjai ir lesbietės švenčia pergalę: teismas nurodė leisti eitynes Gedimino prospekte
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Kaip pranešė Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjas Arūnas Kaminskas, teismas nutarė tenkinti gėjų organizacijos skundą ir panaikinti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo įsakymą dėl gėjų bei lesbiečių eitynių.

Vilniaus valdžia buvo nutarusi nederinti eitynių vietos, nes laikėsi nuostatos, jog gėjų ir lesbiečių eisena centrine miesto gatve kelia grėsmę viešajai tvarkai, saugumui bei moralei.

Anksčiau valdininkai siūlė gėjams ir lesbietėms žygiuoti Upės gatve, tačiau Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas yra pareiškęs, kad miesto valdžia negali pati nustatinėti laisvų ir taikių susirinkimų vietos.

Penktadienį sprendimą paskelbęs Vilniaus apygardos administracinis teismas taip pat įpareigojo savivaldybę suderinti eitynių maršrutą taip, kaip to pageidavo Lietuvos gėjų lygą – tai yra Gedimino prospektu.

Pagal planą, eitynių dalyviai liepos 27 dieną turėtų rinkti aikštėje, esančioje tarp Odminių gatvės, Šventaragio gatvės ir Gedimino prospekto priešais „Amberton“ viešbutį. Dalyvių kolona turi būti formuojama nuo Odminių gatvės ir judėti Gedimino prospektu link Lukiškių aikštės, kurioje eitynės bus užbaigtos.

V. Simonko: apgynėme visų vilniečių teises

Lietuvos gėjų lygos pirmininkas Vladimiras Simonko po teismo sprendimo paskelbimo teigė, jog gėjai ir lesbietės iš esmės apgynė visų Lietuvos piliečių teisę žygiuoti Gedimino prospektu.

Vladimiras Simonko
Vladimiras Simonko
© DELFI / Tomas Vinickas

„Pagaliau apginta visų Vilniaus miesto piliečių teisė į Gedimino prospektą. Noriu tik paminėti, kad LGBT grupė buvo vienintelė grupė, kuriai Gedimino prospektas buvo iš esmės oficialiai uždraustas. Džiaugiuosi, kad šita situacija išsisprendė“, - sakė V. Simonko.

Jo teigė besitikintis, kad savivaldybė nebeskųs Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimo ir leis organizatoriams ruoštis eitynėms.

Lietuvos gėjų lygos advokatas Vytautas Mizaras po sprendimo aiškino, kad eitynes ar kitus taikius susirinkimus organizuojantys žmonės turi laisvę pasirinkti susirinkimo vietą, laiką ir formą bei neturi būti priverstas derėtis ar įrodinėti, kodėl nori žygiuoti viena ar kita gatve.

„Šitos dvi bylos, kurių apskritai ir neturėtų būti, pasakė, kad šiuo konkrečiu atveju nebuvo teisėto pagrindo nustatyti nei susirinkimo vietos, nei laiko, nei formos“, - sakė V. Mizaras.

Policija jau anksčiau yra pareiškusi, kad yra pasirengusi užtikrinti eitynių saugumą.

Savivaldybė Gedimino prospekto dar neatiduoda

Nors meras Artūras Zuokas žadėjo vykdyti teismo sprendimą, Vilniaus miesto savivaldybė Gedimino prospekto kol kas neatiduoda.

„Vilniaus miesto savivaldybės administracija susipažins su liepos 5 d. teismo sprendimo, kuriuo patenkintas Lietuvos gėjų lygos skundas dėl Eitynių už lygybę organizavimo Gedimino prospektu, motyvais ir kitos savaitės pradžioje priims sprendimą dėl tolimesnių savivaldybės administracijos veiksmų dėl priimto teismo sprendimo“, - teigiama savivaldybės pranešime.

DELFI primena, kad savivaldybės atsisakymą išduoti leidimą rengti eitynes „Už lygybę“ centrine sostinės gatve apskundė Lietuvos gėjų lyga. Savivaldybė tikino, kad leidimas neišduotas, nes „yra didelė tikimybė, jog incidentai, nepaisant policijos dalyvavimo, gali pasikartoti bei gali kilti grėsmė viešajai tvarkai, moralei, visuomenės saugumui“.

Vilniaus valdžia eitynių organizatoriams siūlė nuošaliau esančią Upės gatvę, bet jie su siūlymu nesutiko ir siekė renginio Gedimino prospekte, kur dažnai vyksta kitokios eitynės ir demonstracijos.

Lietuvos gėjų lyga jau laimėjo vieną bylą, kai teismai nurodė, kad Vilniaus valdžia neturi teisės pati nustatyti eitynių vietos.

Pirmosios seksualinių mažumų eitynės Lietuvoje įvyko 2010 metais. Tuomet prieš jas taip pat vyko teisminiai ginčai – tačiau ne dėl eitynių vietos, o apskritai leidimo jas rengti.

Pačiose eitynėse tuomet dalyvavo keli šimtai žmonių, o griežtai saugomoje teritorijoje juos pasitiko apie tūkstantis protestuotojų.

V. Simonko sako, jog bendradarbiaujant su policija užtikrinti eitynių saugumą neturėtų būti sunku: „Praeitais metais panašiomis sąlygomis įvyko eitynės Rygoje. Panašus maršrutas, taip pat centre, su panašiais pastatais ir viskas praėjo sklandžiai, kadangi buvo bendradarbiaujant su policija galia garantuoti tam tikrus momentus, aptarti, kur yra silpna vieta maršrute“.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Vladimiras Laučius | D+

Saudargas: kunigams reikšti savo nuomonę visuomenei svarbiais klausimais – būtina

Nors kunigai tiesiogiai politikoje nedalyvauja, pareikšti savo nuomonę svarbiais valstybės gyvenimo...

Neįtikėtinas sukčių įžūlumas: moteris NT skelbimų portale rado savo namo nuotraukų įspėja saugotis apgavikų (2)

Abejojančių, kad šie metai NT rinkai buvo ypač sėkmingi, rasti sunku. Tačiau toks aktyvumas...

Europai gresia ilga niūri žiemos energetikos krizė (11)

Europa ruošiasi nelengvai žiemai, nes dėl daugelį metų besitęsiančios energetikos krizės...

Provokacijos iš Baltarusijos darosi vis įžūlesnės: tai buvo pirmas kartais, kai neteisėtas migrantas taip elgėsi (298)

Neteisėtai į Lietuvą mėginančių patekti migrantų skaičius pastaruoju metu sumažėjęs,...

Daugėjant ženklų dėl naujo karantino jau dabar neabejoja: pokyčių bus, dabartinės taisyklės griežtės įvertino galimus pokyčius dėl kaukių (311)

Dar vieno karantino bent jau kol kas nebus. Premjerei Ingridai Šimonytei užsiminus apie siūlymus...

Šalies reanimacijose dėl COVID-19 gydomi keli mažamečiai: grėsminga komplikacija gali atsirasti net po 4–5 savaičių (455)

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys ketvirtadienį pranešė, kad Vilniuje, ligoninės...

Praeityje skandalingo veikėjo karjeroje – neįtikėtinas šuolis: be medicininio išsilavinimo gavo aukščiausias pareigas ligoninėje Malinauskas: tai visiškas absurdas (647)

Paaiškėjus apie kontroversiškai vertinamo Juliaus Pankos naujas pareigas Kupiškio ligoninėje,...

Policija įminė atokioje vietovėje rastos ir nieko nepamenančios moters mįslę jos kurtus papuošalus pirko Holivudo žvaigždės (31)

Nustatyta Kroatijai priklausančioje saloje rastos moters tapatybė. Išgelbėtoji nesugebėjo...

Du pratęsimai Alytuje – jokia raudona vėliava Schilleriui: svarbiausia – pergalė įvertino Ulanovo situaciją (4)

„Betsafe-LKL“ pirmenybėse ketvirtadienį vakare Alytaus „Dzūkija“ (1/1) metė rimtą...

Šarūnas Meškys | D+

Ugnikalnio išsiveržimas Kanaruose prikėlė prieš 20 metų paskelbtą Ameriką nušluosiančio megacunamio scenarijų: mokslininkai pateikė naują versiją (5)

Iki šiol Cumbre Vieja ugnikalnis La Palmos saloje Kanaruose paskutinį kartą buvo išsiveržęs...